• MODA
  • URODA
  • ŚLUB I WESELE
  • STYL ŻYCIA
  • EKSPERT Z KLASĄ
  • SZUKAJ

Ślub i wesele w XXI wieku

Ślub i wesele w XXI wieku

Zmienia się sposób postrzegania ślubów i wesel. Dziś wyprawia się przyjęcie weselne z dbałością o każdy szczegół, by zarówno goście jak i osoby postronne wspominali je przez długi czas. Perfekcjonizm, zaskoczenie, indywidualizm to składniki przepisu na idealne wesele. Jednak czy taki kierunek powinniśmy obierać?

Moda z zachodu

Ślub i skupione wokół niego wydarzenia ewoluują podobnie jak zdecydowana większość aspektów życia społecznego. Kolebką zmian stały się kraje anglosaskie, w których wykreowano nowy model wieczoru panieńskiego i kawalerskiego. Obrządek będący celebracją wyjścia ze stanu panieńskiego i opuszczenia rodzinnego domu uległ przeobrażeniu w głośną imprezę wieńczącą zakończenie poszukiwań męża. Wieczór kawalerski nie jest już świętem poprzedzającym założenie rodziny, a pożegnaniem z wolnością. Ślub przestał być traktowany jako obowiązek. Zmniejszyła się presja społeczna, co doprowadziło do zmiany definicji rodziny. Mimo to pary nadal chętnie się pobierają. Zawarcie związku małżeńskiego burzy dotychczasowy ład, by na jego miejscu zbudować nowy. Niezmienne pozostało tylko dążenie do zmian egzystencjalnych.

Nowa panna młoda

Oferty ślubne uległy zmianom, aby dostosować się do wymagań nowożeńców. Kiedyś panna młoda miała obojętny stosunek wobec kwestii organizacyjnych. Obecnie wykazuje ona wielkie zaangażowanie w przygotowania. Kobiety w porozumieniu z przyszłymi małżonkami zaczęły tworzyć nowy schemat. Wychodzą od obyczajowości, podejmują decyzję, rozważają kompromisy i obserwują rezultat. Ponadto w społeczeństwie ponowoczesnym znacząca rola konsumpcjonizmu ma wpływ na czas trwania wesel. Przyjęcie zazwyczaj trwa tylko jedną noc, co prowadzi do optymalizacji kosztów.

Indywidualizm kluczem do sukcesu

Oferty ślubne zostały rozszerzone, ponieważ młodzi coraz częściej stawiają na innowacyjne rozwiązania mające na celu wyróżnić ich na tle innych nowożeńców. Całe przyjęcie odbywa się na zasadach ustalonych przez pobierającą się parę bez znaczącej ingerencji rodzin. Kształt wesela, to indywidualna wizja narzeczonych. Szeroka gama ofert daje ogromny wybór przyszłym nowożeńcom, dzięki niej mogą zaprezentować indywidualne podejście do organizacji ślubu i następującego po nim wesela. Czynnik ten prowadzi do osiągnięcia oczekiwanego komfortu społecznego.

Inne znaczy lepsze?

Nieustannie zmieniające się oferty ślubne nie wybiegają poza powszechnie przyjęty schemat. Do znanych punktów wesela dodaje się nowe elementy, które oddziałują na przeobrażenia społeczne. Wybór ofert, które wprowadzają zmiany w popularnych zabawach oraz wdrażają nowe, rzutuje na postrzeganie całego wesela. Ponadto domy weselne cieszą się większym zainteresowaniem od remiz strażackich. Wszystkie czynniki sprawiają, że podczas przyjęcia można być świadkiem niecodziennych atrakcji. Coraz popularniejsze stają się pokazy barmańskie, iluzji, tańca z ogniem itd. Podobnie często na weselach można spotkać animatorów odpowiedzialnych za zapewnienie rozrywki najmłodszym gościom. Z dużą aprobatą nowożeńców spotykają się także atrakcje wymagające długotrwałych przygotowań, jak na przykład: pokazy laserowe, pirotechniczne czy konfetti.

Wpływ internetu na organizację ślubu i wesela

Istotnym aspektem wypływającym na zmianę ofert weselnych stał się rozwój technologiczny. Powszechny dostęp do informacji oraz usługodawców podsuwa narzeczeństwu nowe pomysły oraz daje możliwość wyboru spośród szeregu usługodawców. Pary decydujące się na zawarcie związku małżeńskiego chętnie podpatrują, jak wyglądały śluby i wesela znanych osobistości. Czasem wykorzystują nowe, aczkolwiek sprawdzone elementy na swoich przyjęciach. Również codziennością stało się wdrażanie pomysłów zaczerpniętych z innych kręgów kulturowych celem nadania przyjęciu większej wyrazistości na tle innych wesel.

Uczucia grają w teatrach

Mnogość ofert sprawiła, że kształt ślubu ma na celu pokazać pozycję nowożeńców w strukturze i stratyfikacji społecznej. Samo wesele zaczęło przybierać formę spektaklu, który zaproszeni goście oglądają, ale w nim nie uczestniczą. Zabawa ustąpiła miejsca nowościom: prezentacjom, degustacjom, pokazom. Jednak niezmiennie najbardziej pożądane są wysokiej jakości fotografie oraz filmy z ceremonii i przyjęcia. Utrwalenie chwil z najważniejszego dnia w życiu buduje tożsamość społeczną w otoczeniu gości weselnych, jak również nieobecnych na przyjęciu. Przywołuje pozytywne wspomnienia, o które zadbała para młoda.

Rzeczy ważne i najważniejsze

Para planująca się pobrać organizuje ślub, ponieważ chce nim podkreślić słuszność podjętych decyzji. Natomiast wesele ma pokazać ich wagę. To dlatego oferty ślubne tak szybko ulegają zmianom. Jednak nie należy zapominać, że pierwszoplanowym wydarzeniem jest zawarcie związku małżeńskiego, gdyż to podstawowy powód, dla którego wyprawia się przyjęcie.

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet

Planer ślubny

ikona planer ślubny

Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu