Ślub bez wesela – za i przeciw takiej decyzji

Ślub bez wesela – za i przeciw takiej decyzji

Kiedy para decyduje się wziąć ślub – powstaje pytanie: „Czy i jakie zrobić wesele?”. Jedni nie wyobrażają sobie ślubu bez hucznej zabawy i białej sukni, a są też i tacy, którzy uważają, że ślub bez wesela to racjonalna decyzja w tak trudnych czasach. Dlaczego wiele par decyduje się zawrzeć związek małżeński i świętować „we dwoje” 💞? Sprawdźcie, jakie są plusy i minusy tego rozwiązania. Podpowiadamy, jak zrobić sam ślub, bez wesela!

Ślub bez świętowania: plusy i minusy

Plusy ślubu bez wesela

  • Oszczędność pieniędzy 💸: czasem po prostu nie chcecie oszczędzać, pożyczać ani wydawać zgromadzonych oszczędności na drogą suknię ślubną oraz huczne przyjęcie. Możecie mieć inne plany, na przykład zakup mieszkania lub budowę domu lub po prostu pieniądze, które musielibyście wydać na wesele, wolicie przeznaczyć na podróż Waszych marzeń.
  • Więcej pomysłów💡: o wiele łatwiej zorganizować wyjątkowy ślub np. na plaży, na górskim szczycie czy na pokładzie samolotu, jeśli nie planujecie później zabawy do białego rana. 
  • Pełni energii 🤩: w dniu ślubu nowożeńcy często są już zmęczeni organizacją wszystkich ślubno-weselnych formalności i myślą o końcu zabawy po to, aby móc w końcu choć trochę odpocząć.
  • Bez kłopotliwych przygotowań 📝: bez pośpiechu i wielu spraw do załatwienia, bez długich przygotowań, wysyłania zaproszeń i wybierania menu. Ten zaoszczędzony czas będziecie mogli poświęcić sobie.

Minusy ślubu bez wesela

  • Niezadowoleni bliscy 😠: niektórzy ludzie nie zrozumieją Waszej decyzji o braku organizacji przyjęcia weselnego.
  • Brak przeżyć 🎉: para młoda nie ma możliwości świętowania tego szczególnego dnia wspólnie z rodziną i przyjaciółmi.
  • Brak pamiątki 📷: ślub i wesele – jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdego człowieka. Zwykle historie z takich momentów są pamiętane i wspominane przez długie lata, a zdjęcia przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Ślub bez wesela - para podczas sesji na zamku
Adobe Stock

💡Zobacz także: Wyjątkowa oprawa muzyczna ślubu na wyciągniecie ręki! Sprawdź oferty w naszym katalogu!

Jak zorganizować ślub bez wesela?

Organizacja ślubu bez wesela jest bardzo prosta. W końcu musicie zadbać tylko o samą ceremonię. To, że para młoda 👰🤵‍♂️ rezygnuje z wesela, nie oznacza, że zakochani nie chcą przysięgać sobie miłości przed Bogiem. Organizacja ślubu kościelnego bez wesela, tylko we dwoje, nie wymaga skomplikowanych kroków. Trzeba zarezerwować termin w kościele i dopełnić wszystkich formalności. Ci, którzy będą chcieli wziąć ślub cywilny, wystarczy, że złożą wniosek do Urzędu Stanu Cywilnego, uiszczą opłatę skarbową i przyjadą w wyznaczonym terminie, by zawrzeć związek małżeński. Oczywiście, trzeba zadbać o odpowiedni ubiór, obrączki oraz dekoracje. Wybór oprawy muzycznej 🎼 oraz auta 🚗, którym para pojedzie do ślubu – to rzecz gustu nowożeńców.

Wesele „we dwoje”: najciekawsze pomysły na ślub bez wesela!

Jeżeli zdecydujecie się nie robić przyjęcia, nie oznacza to, że nie zrobicie go wcale. Pomysłów na wesele „we dwoje” jest mnóstwo. 

  • Miodowy miesiąc ❤: rozpoczęcie nowego etapu w życiu możecie świętować podczas podróży poślubnej. W takim przypadku postarajcie się jednak wyjazd zaplanować w dzień ślubu – dzięki temu jeszcze bardziej uczcicie to szczególne wydarzenie. 
  • Romantyczna kolacja 🍜: tuż po zawarciu małżeństwa możecie udać się w miejsce Waszej pierwszej randki albo pierwszego pocałunku. Możecie również zarezerwować stolik w najlepszej restauracji w okolicy. 
  • Foto–pamięć 📸: nawet jeśli zdecydujecie się zorganizować ślub bez wesela, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zaplanować sesję zdjęciową. Jest to wspaniały pomysł na uwiecznienie tego ważnego momentu w Waszym życiu. 
Ślub bez wesela - para młoda na Schodach Hiszpańskich
Adobe Stock

💡Zobacz także: Marzysz o niepowtarzalnych zdjęciach ślubnych? Sprawdź oferty fotografów w naszym katalogu firmy!

Ile kosztuje ślub bez wesela?

Cichy ślub bez wesela to niewątpliwie duża oszczędność, ale tak czy inaczej musicie być przygotowani na wydatki. W praktyce koszt ślubu bez wesela zależy przede wszystkim od tego, czy zdecydowaliście się na ślub konkordatowy w kościele ⛪, czy Wasz wybór padł na ślub cywilny.

To, ile kosztuje skromny ślub kościelny bez wesela to kwestia indywidualna, uzależniona między innymi od tego, czy zamówicie dodatkowo dekorację świątyni 🌺, oprawę muzyczną itp. Koszt ślubu cywilnego jest natomiast ściśle uzależniony od wydatków poniesionych na zgromadzenie wymaganych przez USC dokumentów. 

Skoro wspomnieliśmy o kosztach – warto podkreślić, że brak wesela wcale nie oznacza, że nie możecie zaprosić na uroczystość najbliższych Wam osób. Wtedy do kosztów ceremonii doliczcie zaproszenia. Jeżeli nie stać Was na klasyczne przyjęcie lub po prostu nie zamierzacie wydawać takiej sumy pieniędzy, ale nie chcecie zaraz po uroczystości pożegnać swoich gości, zorganizujcie skromny obiad w restauracji lub, w przypadku maksymalnie ograniczonych środków finansowych, niewielki poczęstunek w domu 🏠. Latem, o ile dysponujecie ogrodem (a może ktoś z rodziny lub przyjaciół mógłby Wam go użyczyć na jeden dzień), strzałem w dziesiątkę będzie grill – samodzielnie przygotowane jedzenie nie powinno być drogie. Kto powiedział, że nie można się świetnie bawić z mniejszym budżetem? 

Ślub bez wesela - para młoda nad jeziorem
Adobe Stock

Czy suknia ślubna na ślub bez wesela musi być skromniejsza?

Cywilny lub kościelny ślub bez wesela nadal wymaga odpowiedniej oprawy – w końcu to jeden z najważniejszych dni w Waszym życiu. Na ceremonię możecie włożyć ubrania, które macie już w swojej szafie. Możecie również zdecydować się na zakup nowych strojówsuknie ślubne dla panien młodych 👰 oraz garnitury ślubne dla panów młodych 🤵‍♂️ mogą być tak samo wystawne, jak w przypadku ceremonii, po których odbywa się przyjęcie weselne. Jeżeli musicie oszczędzać, ale nie chcecie rezygnować z prawdziwych ślubnych stylizacji, zastanówcie się nad ich wypożyczeniem – to o wiele tańsza opcja, niż kupno 😊. 

Podsumowanie tego artykułu

4.6/5 - (43)

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet

Planer ślubny

ikona planer ślubny

Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore