Ślub i wesele za granicą – jak to wszystko zorganizować? Wedding planner radzi!

Ślub i wesele za granicą – jak to wszystko zorganizować? Wedding planner radzi!
Adobe Stock

Ślub za granicą jest coraz częstszym marzeniem wielu młodych par. I nie mam tu na myśli jedynie par, gdzie jedno z nich jest obcokrajowcem lub na stałe żyje za granicą. Mowa tu przede wszystkim o parach młodych 👰‍♀️🤵‍♂️ mieszkających na co dzień w Polsce.

Za taką decyzją przemawia wiele argumentów m.in. nietuzinkowe krajobrazy, przygoda, 2 w 1 – ślub i podróż poślubna jednocześnie, wyjątkowy reportaż z tego dnia i wiele, wiele innych. Nad czym więc się tu zastanawiać? Najważniejsze to trzeba wiedzieć, jak podejść do organizacji takiego ślubu 😊.

Nowożeńcy nad jeziorem w Alpach
Adobe Stock

Przede wszystkim musicie podjąć decyzję, gdzie chcecie się pobrać 🌍. Czy ma to być któryś z europejskich krajów, takich jak popularne na ślub Włochy lub Grecja, a może coś bardziej wymyślnego, egzotycznego? Następnie, co bardzo ważne, czy marzycie o romantycznym ślubie tylko we dwoje 💕, z samymi świadkami, a może planujecie zaprosić kilka lub kilkanaście najbliższym osób? Jest to decyzja, która będzie determinować przede wszystkim Wasz budżet 💰.

A jaki on powinien być? Przede wszystkim nie możecie porównywać go z budżetem, jaki moglibyście przeznaczyć na ślub w Polsce. Dodatkowo musicie się zastanowić czy zdecydujecie się zaplanować wszystko sami czy skorzystacie z pomocy biura podróży w celu zorganizowania obiektu, przelotów i ubezpieczeń czy też skorzystacie z pomocy agencji ślubnej, która organizuje śluby i wesela zagraniczne. Po podjęciu tej decyzji powinniście koniecznie opracować szacunkowy budżet, który pozwoli Wam porównać wszystkie opcje oraz ewentualną liczbę osób, które chcecie zaprosić 💌.

Para młoda na Wybrzeżu Amalfi we Włoszech
Adobe Stock

Kolejny krok to miejsce ślubu. I tutaj macie pole do popisu. Plaża o zachodzie słońca 🏝, 5 – gwiazdkowy hotel, prywatny pensjonat, willa. Weźcie tutaj również pod uwagę to, czy macie wielu gości i czy dany obiekt oferuje jakiekolwiek noclegi. Jeśli nie, dołączcie do tego kroku transport na miejsce ślubu i potem na uroczysty obiad lub przyjęcie weselne.

Ile dni planujecie zostać 📅? Tutaj weźcie pod uwagę wszystkie kwestie logistyczne. Na pewno musicie przyjechać z odpowiednim zapasem czasu, jeśli chodzi o sam ślub, a być może planujecie dotrzeć na miejsce kilka dni wcześniej, aby zrelaksować się na miejscu? Następnie zdecydujcie, ile dni po ślubie zamierzacie jeszcze zostać. Tak, jak było wspomniane wyżej, możecie połączyć to z podróżą poślubną 😍.

Para młoda na Santorini
Adobe Stock

Jakich usługodawców będziecie potrzebować na miejscu, a których powinniście zabrać ze sobą? Polecam rozważyć zabranie własnego fotografa 📸 oraz filmowca. Nie zapomnijcie zagwarantować im noclegu i wyżywienia. Również w stroje ślubne zaopatrzcie się w Polsce i zabierzcie je ze sobą. Na miejscu zadbajcie o oprawę muzyczną ślubu 🎻 i ewentualnie przyjęcie oraz, co bardzo ważne, dekoracje 🌸. Jeśli nie planujecie dużego przyjęcia koniecznie pamiętajcie o bukiecie ślubnym dla panny młodej.

Poza tymi wszystkimi aspektami nie zapomnijcie o najważniejszej kwestii – formalnościach 📝. Najpierw sprawdźcie ważność Waszych dowodów osobistych i paszportów. Jeśli kraj tego wymaga, będziecie musieli zorganizować również sobie wizy. W zależności od tego, gdzie planujecie ceremonię dowiedzcie się w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, jakie dokumenty powinniście przygotować i jak wyglądają kroki po ślubie, aby był on ważny również w Polsce. Pamiętajcie także o biletach lotniczych.

Para młoda przy Koloseum w Rzymie
Adobe Stock

Na koniec nie zapomnijcie, aby jak zawsze zabrać ze sobą Wasze uśmiechy 😊 Bez tego, nawet ślub w najpiękniejszym miejscu na ziemi, nie będzie tak doskonały, jak to sobie wymarzyliście.

Oceń artykuł

Agnieszka Kamieniecka

Agnieszka Kamieniecka

Wedding planner, właścicielka Agencji ślubnej Agnieszka Kamieniecka Wedding Planner. Od kilku lat zajmuje się kompleksową organizacją ślubów i wesel na Warmii i Mazurach. Pomysłodawca oraz organizator „It's Wedding Time" - Gali Otwarcia Sezonu Ślubnego na Warmii i Mazurach. Agnieszka zajmuje się również organizacją sesji stylizowanych, zaręczyn, jubileuszy czy też odnawianiem przysięgi małżeńskiej. Uwielbia kameralne uroczystości oraz śluby tematyczne. Agnieszka jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Konsultantów Ślubnych. Prywatnie mama i żona, miłośniczka komiksów, jazdy na rowerze, mody oraz projektowania wnętrz.

Więcej artykułów autora Agnieszka Kamieniecka

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet

Planer ślubny

ikona planer ślubny

Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore