• MODA
  • URODA
  • ŚLUB I WESELE
  • STYL ŻYCIA
  • EKSPERT Z KLASĄ
  • SZUKAJ

Ślub kościelny w plenerze – czy to w ogóle możliwe?

Ślub kościelny w plenerze – czy to w ogóle możliwe?

Piękne i kolorowe pola, bajkowy ogród i tajemniczy las – to właśnie w takich miejscach coraz więcej par młodych chce powiedzieć sakramentalne tak. Oczywiście nie ma z tym problemu, jeśli zdecydujecie się jedynie na ślub cywilny. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, jeśli interesuje was ślub kościelny w plenerze.

Jak wiadomo ślub cywilny i ślub kościelny znacznie różnią się od siebie. Pierwszy liczy się jedynie w obliczu przepisów państwowych i tylko wobec nich ma moc prawną, drugi to przeżycie duchowe dla wszystkich chrześcijan, którzy chcą zawrzeć święty związek małżeński. Jeśli zatem jesteś osobą wierzącą i chcesz, aby twoje małżeństwo liczyło się w obliczu Boga, konieczny jest ślub kościelny lub ślub konkordatowy. 

A co jeśli marzysz o ślubie w plenerze? Z pewnością wiecie, że zaplanowanie tego typu uroczystości kościelnej jest niezwykle trudne, a często wręcz niemożliwie. Jak obejść zasady zapisane w prawie kanonicznym? Czy w ogóle jest taka możliwość? 

Ślub kościelny w plenerze a prawo kanoniczne

Wydawać by się mogło, że ślub to tak radosna chwila i radosny sakrament, że można go udzielić w każdym miejscu na Ziemi, jeśli tylko odpowiada ono sytuacji i nie kpi z rangi wydarzenia. Niestety nie dotyczy to ślubów kościelnych, co jasno zapisane jest w Kodeksie Prawa Kanonicznego, do którego muszą odnosić się wszyscy księża. Co dokładnie zostało w nim zapisane? 

Kan. 1115 Małżeństwa winny być zawierane w parafii, gdzie przynajmniej jedno z nupturientów (narzeczonych) posiada stałe albo tymczasowe zamieszkanie lub miesięczny pobyt (…) Za zezwoleniem własnego ordynariusza (biskupa) albo własnego proboszcza, wolno małżeństwo zawrzeć gdzie indziej (czyt. w innej parafii).

Kan. 1118 Małżeństwo pomiędzy katolikami lub między strona katolicką i niekatolicką ochrzczoną, winno być zawierane w kościele parafialnym; w innym kościele lub kaplicy może być zawierane za zezwoleniem ordynariusza miejsca (biskupa) lub proboszcza.

Miejscowy ordynariusz (biskup) może zezwolić na zawarcie małżeństwa w innym odpowiednim miejscu. Małżeństwo pomiędzy stroną katolicką i stroną nieochrzczoną może być zawarte w kościele lub innym odpowiednim miejscu.

Ślub kościelny w plenerze
Unsplash

Zobacz także: Organizujesz ślub i wesele w plenerze – zajrzyj do naszego katalogu firm weselnych i znajdź to, czego potrzebujesz!

Ślub kościelny w plenerze – gdzie zorganizować?

Bardzo zdeterminowane pary młode mogą oczywiście spróbować zorganizować ślub w plenerze, jednak przygotowania do tego dnia warto rozpocząć znacznie wcześniej, szczególnie że próba uzyskania zgody może zająć wiele miesięcy. Od czego zacząć? Przede wszystkim należy udać się do biskupa odpowiedniej archidiecezji i złożyć u niego odpowiedni wniosek, w którym zawrzecie mocne argumenty. 

Oczywiście nie można powiedzieć biskupowi, że chce się ślub w plenerze, ponieważ bardzo podoba się wam jakiś las lub polana. Miejsce, w którym będziecie chcieli zawrzeć sakramentalny związek małżeński musi mieć jakieś wyjątkowe znaczenie i musi odpowiadać randze tego wydarzenia. Na rozpatrzenie prośby można czekać nawet kilkanaście miesięcy i bez względu na długość oczekiwania nie ma żadnej pewności, że odpowiedź będzie pozytywna. 

Czy można zatem w jakiś sposób obejść prawo kanoniczne? Skoro ślub kościelny musi odbyć się na ziemi uświęconej, to takimi obszarami są między innymi kapliczki. Mnóstwo tego typu miejsc można znaleźć, jeśli organizujecie na przykład ślub i wesele górach. Oczywiście piękne kapliczki można znaleźć w każdym województwie i wielu mniejszych miejscowościach. Zanim jednak zaczniecie planować ślub w kapliczce lub jej okolicach, upewnijcie się, że jest to w ogóle możliwe. 

Para młoda po ślubie kościelnym w plenerze
Unsplash

Zobacz także: Czym jest ślub humanistyczny? Zobaczcie, dlaczego jest tak bardzo wyjątkowy!

Ślub kościelny w plenerze – cena i formalności

Jeśli już ustalicie miejsce ślubu kościelnego w plenerze i uzyskacie zgodę od biskupa, przygotowania do uroczystości będą mogły ruszyć pełną parą. Sama cena za ślub konkordatowy wynosi dokładnie tyle samo, ile organizacja ślubu w kościele (opłata za mszę świętą zazwyczaj w każdej parafii jest inna). Jednak, ze względu na zmianę miejsca, należy wziąć pod uwagę dodatkowe koszty, między innymi:

  • wynajem krzeseł,
  • wynajem dekoracji (biały dywan, latarnie, kwiaty, itp.)
  • stworzenie ołtarza polowego, 
  • zapewnienie oprawy muzycznej.

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet

Planer ślubny

ikona planer ślubny

Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu