• MODA
  • URODA
  • ŚLUB I WESELE
  • STYL ŻYCIA
  • EKSPERT Z KLASĄ
  • SZUKAJ

Jak siadać na ślubie? – czyli savoir vivre w kościele

Jak siadać na ślubie? – czyli savoir vivre w kościele

Uroczystość zaślubin w kościele jest najważniejszym i najbardziej wzruszającym momentem, który już zawsze pamiętać ma Para Młoda oraz jej rodzina i znajomi. Dlatego przed dniem ślubu warto zastanowić się, w jaki sposób usadzimy naszych szacownych gości w kościele.

Pierwsze rzędy

Do Kościoła powinni wejść najpierw goście, dopiero później – już na końcu – Młoda Para.
Zwykle dla najbliższej rodziny – rodziców, dziadków, rodzeństwa, rodziców chrzestnych, najbliższych krewnych zarezerwowane są pierwsze rzędy ławek w Kościele.

Prawa i lewa strona

Rodzina i znajomi Panny Młodej powinni usiąść po prawej stronie ołtarza, przed którym zasiada Para Młoda, a więc za Panna Młodą, natomiast dla rodziny i przyjaciół Pana Młodego przewidziana jest lewa część Kościoła.

Miejsca w kościele dla Młodej Pary

Podczas ceremonii Para Młoda siedzi najbliższej ołtarza na specjalnie przygotowanych siedziskach. Najczęściej są to specjalnie przystrojone krzesła z przystawionymi klęcznikami. Tymczasem nieco bardziej praktyczne są pufy, które również mogą być ozdobą, a dodatkowo nie zasłaniają pięknej sukni Panny Młodej.

Miejsca w kościele dla świadków

Dobrze również zastanowić się nad ustawieniem krzeseł dla świadków. Jeśli  postawimy je zaraz za Parą Młodą, niestety będą mogły przysłonić głównych bohaterów.
Warto krzesła dla świadków postawić trochę dalej od Pary Młodej, najlepiej pod kątem, tak, aby goście przybyli na uroczystość mieli szansę podziwiać nowożeńców w pełnej krasie.

Miejsca dla druhen i drużbów

Jeśli na ślubie towarzyszą nam druhny i drużbowie, dobrze, by ustawili się wzdłuż ławek, za Panną Młodą i jej świadkiem – druhny, a za Panem Młodym i jego świadkiem – drużbowie.

Miejsca dla osób starszych i niepełnosprawnych

Przed ślubem warto również pomyśleć o osobach starszych i niepełnosprawnych. Czy mają zapewniony transport? Czy zdołają wejść do kościoła? Czy osoby na wózkach inwalidzkich będą mogły wjechać bez większych trudności na teren kościoła? Takie pytania Młodzi powinni sobie zadać. Należy zatroszczyć się o każdy detal tak, żeby nasi goście i najbliżsi, poczuli, że jest to również ich święto. Oczywiście, w dniu ślubu nie powinniśmy nagle odbiegać od ołtarza, żeby pomóc usiąść naszej kochanej babci – wystarczy, że pomyślimy o tym wcześniej i poprosimy kogoś z rodziny o opiekę nad nią.

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet

Planer ślubny

ikona planer ślubny

Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu