• MODA
  • URODA
  • ŚLUB I WESELE
  • STYL ŻYCIA
  • EKSPERT Z KLASĄ
  • SZUKAJ

Ślub pod wodą – organizacja, problemy i korzyści

Ślub pod wodą – organizacja, problemy i korzyści

Obecnie już nikogo nie dziwią wymyślne stroje par stojących na ślubnym kobiercu. Podobnie normalnością stały się nietypowe życzenia i odbiegające od standardów pojazdy, którymi narzeczeni zmierzają na ceremonię zaślubin. Ślub stał się popisem kreatywności oblubieńców. Niektórzy z nich coraz chętniej deklarują, że chcą się pobrać w morskich głębinach. Czy ślub pod wodą to dobry pomysł?

Nowocześni narzeczeni

Podwodne śluby dotarły do Polski z krajów o innych uwarunkowaniach kulturowych. Jeszcze kilkanaście lat temu w naszym kraju realizacja ceremonii zaślubin pod wodą była praktycznie niemożliwa. Żaden urząd ani kościół nie wyrażał na to zgody. Nie stanowiło to problemu, ponieważ pary planujące się pobrać, nie miały aż tak wygórowanych wymagań. Zmiana ustroju, rozwój technologiczny, wzrastający konsumpcjonizm i wiele innych czynników sprawiło, że mieszkańcy Polski stali się społeczeństwem informacyjnym. Powszechny dostęp do informacji poszerzył horyzonty ludzi planujących wspólną przyszłość. Następnie zaczęli decydować się na stosowanie innowacyjnych rozwiązań w kwestii własnego ślubu. Modny stał się indywidualizm. Marzeniem każdej pary było zorganizowanie pięknego ślubu, ale przede wszystkim niepowtarzalnego i zapadającego w pamięć na długie lata. Niektóre pary postanowiły wziąć ślub pod wodą.

Zrealizujemy wam ślub pod wodą

Kiedy w naszym kraju zauważono, że zwiększa się liczba narzeczonych wyrażających chęć zawarcia związku małżeńskiego pod wodą z pomocą przyszli im przedsiębiorcy. Na terenie Polski w mgnieniu oka powstało kilka firm specjalizujących się w realizacji takich uroczystości. Przedsiębiorstwo wykazujące się profesjonalnym podejściem do klienta zazwyczaj przewiduje w swojej ofercie własną bazę przystosowaną do nurkowania z kilkunastometrową przejrzystością wody. Przyszli nowożeńcy nie muszą posiadać uprawnień do nurkowania, bowiem firma w ramach świadczonej usługi odpowiednio ich przeszkoli. Jeśli klienci zażyczą sobie sfilmowanie ceremonii, wtedy na ich ślubie pojawi się kamerzysta. Podobnie jest z zaproszonymi gośćmi. Zdarza się, że organizatorzy posiadają w swoich ofertach możliwość realizacji przyjęcia weselnego pod wodą.

Pierwszy ślub pod wodą w Polsce

Po raz pierwszy w historii naszego kraju świętym węzłem małżeńskim pod wodą związali się Ewa i Paweł. Narzeczeństwo z Zielonej Góry marzyło o podwodnym ślubie. Ceremonia odbyła się w 2011 roku na terenie zalewu po nieistniejącej już kopalni dolomitu w Jaworznie. Z założenia ślub miał być popisem indywidualizmu, ponieważ wcześniej w kościele w Żorach para wzięła udział w tradycyjnej ceremonii. Duszpasterzem udzielającym ślubu pod wodą był ks. Paweł Wróbel, którego pasją jest nurkowanie.

Ślub i rekordy

Przy okazji pierwszego podwodnego ślubu w Polsce został pobity Rekord Guinnessa w liczbie osób, które zeszły pod wodę wraz z parą młodą. Liczba obserwatorów oscylowała w granicach 300. Niektórzy byli bliską rodziną. Inni przypadkowymi nurkami z różnych krajów, który w czasie zaślubin nurkowali dla przyjemności. Para pobrała się na głębokości 5. metrów. Inny Rekord Guinnessa ustanowili nowożeńcy Hiroyuki Yoshidi i Sandry Smith z Tajlandii. Para powiedziała sobie sakramentalne tak na głębokości 130 metrów w jednej z jaskiń w jeziorze Song Hong.

Jak doprowadzić do ślubu pod wodą?

W przypadku ślubu cywilnego wszystko zależy od dobrej woli urzędników. Podobnie jest ze ślubem kościelnym, który może się odbyć poza murami kościoła, jeśli ksiądz wyrazi na to zgodę. Należy pamiętać, że podwodny ślub, to wydatek dużo większy od tradycyjnego ślubu. Koszty często sięgają pięćdziesięciu tysięcy złotych.

Po raz pierwszy i ostatni

Ślub to jedno z tych wydarzeń, które zazwyczaj przytrafia się tylko raz w życiu. Magia ceremonii zaślubin będzie towarzyszyć każdemu miejscu, w którym ślub będzie się odbywał. Jednak przed podjęciem ostatecznej decyzji należy rozważyć wszystkie za i przeciw. Decydując się na podwodny ślub niestety rezygnujemy z możliwości wypowiedzenie na głos sakramentalnego „tak„.

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet

Planer ślubny

ikona planer ślubny

Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu