Ślub w dni świąteczne – czy jest trudniejszy w organizacji?

Ślub w dni świąteczne – czy jest trudniejszy w organizacji?

Organizacja ślubu zazwyczaj rozpoczyna się od ustalenia jego daty. Coraz częściej, ze względu na obłożenie sal weselnych w sezonie, to właśnie dostępność obiektu, w którym urządzane będzie przyjęcie niejako narzuca termin uroczystości. Jest wiele par młodych, które decydują się na ślub i wesele w dni świąteczne, takie jak na przykład Boże Ciało, Wielkanoc czy Boże Narodzenie. Czy podczas ich organizacji można natrafić na trudności?

O czym trzeba pamiętać, organizując ślub w dni świąteczne?

Decydując się na ślub w dni świąteczne, a szczególnie w Boże Narodzenie i Wielkanoc, musicie wziąć pod uwagę, że ceny za poszczególne usługi mogą być wyższe. Dodatkowo możecie spotkać się z mniejszą dostępnością niektórych podwykonawców – nie każda wizażystka czy fryzjerka otworzy dla Was salon bądź przyjedzie do domu w święta, a fotograf lub kamerzysta może być na urlopie po intensywnym sezonie weselnym.

Ludzie lubią planować różne wyjazdy, spotkania z rodziną i inne aktywności w dni świąteczne, szczególnie jeśli święta są kilkudniowe bądź tworzą się tak zwane długie weekendy. Jeżeli urządzacie wasz wielki dzień właśnie w takim szczególnym okresie, warto jak najwcześniej poinformować gości o waszych planach jeszcze przed wręczeniem zaproszeń. Wtedy wasi najbliżsi będą mieć na uwadze ten termin podczas planowania urlopu. Inaczej sprawa może wyglądać ze znajomymi i ich osobami towarzyszącymi – święta mogą chcieć spędzić w rodzinnym gronie, w związku z czym musicie przygotować się na ich ewentualną odmowę przyjścia na wesele.

Marzycie o ślubie w bożonarodzeniowym klimacie? Zimą bardzo szybko robi się ciemno, zadbajcie więc o to, by ceremonia odbyła się jak najwcześniej, będziecie mieć wtedy szansę na wyjątkowe zdjęcia w plenerze – na przykład z gośćmi pod kościołem czy urzędem.

Drobne zakupy, takie jak wyposażenie koszyczków ratunkowych czy dodatkowe dekoracje i dodatki warto kupić już wcześniej, ponieważ przed świętami i dniami wolnymi zazwyczaj w sklepach są tłumy, co może bardzo łatwo zniechęcić i zestresować przyszłych nowożeńców.

Unsplash

Co o organizacji ślubu w dni świąteczne sądzą Internauci?

Na internetowych grupach dyskusyjnych temat daty ślubu pojawia się bardzo często. Jedna z przyszłych panien młodych zastanawiała się, czy uroczystość zorganizować w Wielkanoc czy Boże Ciało, ponieważ to były jedyne terminy dostępne w danym roku w wymarzonej sali weselnej. Oto kilka opinii, które pojawiły się pod tym zapytaniem.

My w tym roku byliśmy w Boże Ciało. Weselny klimat do poniedziałku. Polecam ?

Odradzam Boże Ciało. Mieliśmy ślub w tym roku i wiele osób odmówiło ze względu na pracujący piątek, a że to czerwiec, to każdy urlop miał już zaklepany w wakacje.

A ja miałam ślub właśnie w Wielkanoc (niedziela) i mogę z czystym sumieniem polecić ten termin ? z rodziną nie było żadnego problemu (…), były to rodzinne święta na weselu. A znajomych poinformowaliśmy o tym terminie po prostu dużo wcześniej, żeby każdy mógł uprzedzić swoją rodzinę i prawdę mówiąc, ze znajomych nie odmówił nam nikt, nikt też nie narzekał ? a wesele było dość spore (zaproszonych około 160 osób, przyszło prawie 150). Nie było też żadnego problemu z wykonawcami ?

Boże ciało bym wybrała. Sama mam teraz 15 sierpnia w czwartek i wszyscy goście będą. Nie mialam problemu z znalezieniem makijażystki czy fryzjerki? w piątek poprawiny. Sobota i niedziela odpoczynek i czas na najbliższych.

Ja miałam w Boże Ciało, nie przyszły 2 osoby. Nie miałam problemów z dostępnością czegokolwiek. Mówiąc szczerze, nie poszłabym do znajomych w święta na wesele…

Jakimi jeszcze opiniami dotyczącymi ślubu w święta podzielili się Internauci na grupach dyskusyjnych?

Mieliśmy małe przyjęcie dla najbliższej rodziny na 37 osób (tyle było ostatecznie), odmówił tylko nasz jeden znajomy, ale o tym wiedzieliśmy wcześniej (…). Ogólnie wszystko wydaje mi się, że jest tak samo jak przy organizacji wesela w którymkolwiek innym miesiącu. Wystrój sali sobie odpuściłam, bo moim zdaniem sama w sobie była wystarczająca, na stołach były świece i malutkie bukieciki z białych goździków, stała choinka i białe gwiazdy betlejemskie. W kościele jedyne co dekorowałam to ławki (jodła i szyszki), nasze krzesła i klęcznik, bo w kościele była już dekoracja świąteczna, choinki szopka itd. 🙂 i w bukiecie nawiązałam do tematu świąt/zimy, miałam malutkie bombki, jemiołę i bawełnę. Moim zdaniem w ten sposób dużo można zaoszczędzić, bo kościół już masz udekorowany 😉

Ja już po, więc spojrzę na to jako gość – na rodzinne wesele mogłabym iść, brzmi fajnie, ale jako osoba towarzysząca już nie, bo wolałabym spędzić święta ze swoją rodziną i przyjaciółmi 🙂

Ja wymyśliłam sobie święta Bożego Narodzenia, ale szybko ze względu na dodatkowe koszta zrezygnowałam ? i myślę, że w przypadku Wielkanocy będzie podobnie.

Nie miałabym problemu z tym. żeby iść na wesele w Wielkanoc, czy to do rodziny czy znajomych. Myślę. że jeśli ktoś chce być z Wami w tym dniu, to będzie. Osoby, które i tak by nie przyszły, wykorzystają motyw świat jako wymówkę. Kwestia fryzjera i makijażu może być trochę problematyczna. ale przecież wiele osób pracuje w święta (szczególnie w godzinach porannych).

4.7/5 - (36)

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet

Planer ślubny

ikona planer ślubny

Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore