Ślub w innej parafii? Sprawdź, jakie dokumenty i formalności należy załatwić!

Ślub w innej parafii? Sprawdź, jakie dokumenty i formalności należy załatwić!

Coraz więcej par młodych decyduje się na ślub w innej parafii niż parafia panny młodej czy parafia pana młodego. Oczywiście podjęcie takiej decyzji związane jest z dodatkowymi formalnościami, które należy wypełnić.

Ślub kościelny i ślub konkordatowy to wciąż jedne z najpopularniejszych rodzajów zawierania związku małżeńskiego w Polsce. Oczywiście ze zorganizowaniem uroczystości wiąże się wiele obowiązków, ale także formalności. Należy między innymi pójść na nauki przedmałżeńskie, ale także spisać protokół przedślubny i udać się na spowiedź. Zazwyczaj wszystkie te obowiązki wypełnia się w parafii panny młodej, w której według tradycji odbywa się ślub. Co jednak, jeśli para młoda zdecydowała inaczej i chce ślub w innej parafii? Czy wystarczy o tym powiadomić księdza? Otóż nie! Formalności z tym związane są znacznie bardziej skomplikowane. 

Ślub w innej parafii – formalności i dokumenty

Każda para młoda ma prawo samodzielnie wybrać kościół, w którym chce, aby odbył się jej ślub. Należy jednak wziąć pod uwagę to, że proboszcz w macierzystej parafii musi wyrazić na to zgodę i wystawić licencję.

Właśnie ten dokument jest jedynym potwierdzeniem, dzięki któremu do uroczystości będzie mogło dojść. Za sublicencję lub licencję mówiącą o tym, że do ślubu może dojść i nie ma żadnych przeciwwskazań należy jednak zapłacić. Stawka w zależności od kościoła i księdza może wahać się od kilkudziesięciu złotych do nawet kilkuset złotych. 

W zależności od tego, jaki dokument otrzymacie, ksiądz z parafii, w której będziecie brali ślub, będzie musiał;

  • w przypadku sublicencji: sporządzić protokół przedślubny i zgłosić ślub do Urzędu Stanu Cywilnego, jeśli był to ślub konkordatowy;
  • w przypadku licencji: jedynie udzielić ślubu (zgłoszenie do Urzędu Stanu Cywilnego i spisanie protokołu leży po stronie księdza z parafii panny młodej lub parafii pana młodego).
Kościół poza granicami Polski

Zobacz także: Przygotowujesz się do ślubu i wesela? Zajrzyj do naszego katalogu firm weselnych i znajdź najlepsze oferty ze swojej okolicy!

W przypadku brania ślubu poza macierzystą parafią nie można zapomnieć o tym, że należy dopełnić wszystkich pozostałych formalności, między innymi:

  • spisać protokół przedślubny,
  • dać na zapowiedzi przedślubne,
  • pójść do spowiedzi,
  • pójść na nauki przedmałżeńskie. 

W koszty organizacji ślubu kościelnego warto również wliczyć strojenie kościoła i opłatę za organistę. W przypadku ślubu w innej parafii niż parafia macierzysta pewne koszty mogą być podwójne, na przykład opłacenie zapowiedzi w obu kościołach. W niektórych przypadkach księża żądają również opłaty nie tylko za to, aby wydać licencję, ale także pewnej rekompensaty za to, że ślub pary młodej odbędzie się w innym miejscu. 

Para młoda bierze ślub w innej parafii

Ślub w innej parafii – najczęstsze problemy   

Choć wydawać by się mogło, że ślub w innej parafii nie powinien sprawiać parze młodej żadnych problemów, nie zawsze tak jest. Okazuje się, że w niektórych przypadkach księża nie są tak skorzy do wydania zgody. 

Byłam dzisiaj w parafii, gdzie mieszkam z narzeczonym, oddać kartkę z zapowiedziami. Ksiądz był mega niemiły, ale najgorsze miało nadejść. Nie wzięliśmy ze sobą wiele gotówki, 20 złotych. Ksiądz jak to zobaczył, to powiedział, że ta kwota uderza w jego godność, że mamy to schować i przestać się kompromitować, dać więcej, jak przyjdziemy po kartkę… Ja miałam łzy w oczach, jak wychodziłam, no masakra.

Oczywiście warto wiedzieć o tym, że na takie zachowania nie trzeba i nie należy się godzić, ponieważ księża nie mogą mieć sztywno określonego cennika. Każda przyjmowana przez nich opłata powinna być “co łaska”, czyli wynosić tyle, ile uważa za słuszne para młoda. 

Ksiądz za zapowiedzi i licencje chciał od nas 300 zł. Rozmawialiśmy z proboszczem z innej parafii o całym zajściu i powiedział, że absolutnie nie mogą mieć cennika tylko i wyłącznie dobrowolna ofiara. Wróciliśmy się więc do kościoła i był inny ksiądz w kancelarii. Zapytał tylko, czy chcemy dać ofiarę na kościół i daliśmy tyle, ile uważaliśmy, że w zupełności wystarczy – swoimi doświadczeniami dzielą się panny młode.

4.8/5 - (26)

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet

Planer ślubny

ikona planer ślubny

Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore