Ślub w innej parafii? Sprawdź, jakie dokumenty i formalności należy załatwić!

Ślub w innej parafii? Sprawdź, jakie dokumenty i formalności należy załatwić!
Adobe Stock

Coraz więcej par młodych decyduje się na ślub w innej parafii niż parafia panny młodej czy parafia pana młodego. Oczywiście podjęcie takiej decyzji związane jest z dodatkowymi formalnościami, które należy wypełnić.

Aplikacja wesele z klasą

Ślub kościelny i ślub konkordatowy to wciąż jedne z najpopularniejszych rodzajów zawierania związku małżeńskiego w Polsce. Oczywiście ze zorganizowaniem uroczystości wiąże się wiele obowiązków, ale także formalności. Należy między innymi pójść na nauki przedmałżeńskie, ale także spisać protokół przedślubny i udać się na spowiedź. Zazwyczaj wszystkie te obowiązki wypełnia się w parafii panny młodej, w której według tradycji odbywa się ślub. Co jednak, jeśli para młoda zdecydowała inaczej i chce ślub w innej parafii? 💒 Czy wystarczy o tym powiadomić księdza? Otóż nie! Formalności z tym związane są znacznie bardziej skomplikowane. Czy na ślub w innym kościele potrzebna jest zgoda? Jakich formalności trzeba dopełnić planując ślub konkordatowy w innej parafii? Czy i ile trzeba zapłacić za pozwolenie na cermonię w innej parafii? Wyjaśniamy!

💡 Zobacz także: Szukasz wymarzonej sukni ślubnej? Zajrzyj do naszego katalogu i wybierz idealny model.

Czy można wziąć ślub w innej parafii?

Czy można wziąć ślub kościelny w innej parafii? W Polsce ślub najczęściej odbywa się w parafii, do której należy przyszły mąż lub żona. Najczęściej jest to parafia panny młodej. W teorii jednak każda para młoda ma prawo samodzielnie wybrać kościół, w którym chce, aby odbył się jej ślub. 😊 Należy jednak wziąć pod uwagę to, że proboszcz w macierzystej parafii musi wyrazić na to zgodę i wystawić licencję na ceremonię w innej parafii.

Właśnie ten dokument jest jedynym potwierdzeniem, dzięki któremu do uroczystości będzie mogło dojść. Za sublicencję lub licencję mówiącą o tym, że do ślubu może dojść i nie ma żadnych przeciwwskazań należy jednak zapłacić. 💰 Stawka w zależności od kościoła i księdza może wahać się od kilkudziesięciu złotych do nawet kilkuset złotych. Pozwolenie na ślub w innej parafii to jedna z tych przedślubnych formalności, z którymi nie należy zwlekać.

Czy ksiądz może odmówić zgody na ślub w innej parafii?

Prawo kanoniczne nie zabrania ślubu w innej parafii, ale jak wspomnieliśmy wyżej – musi zostać wydana zgoda proboszcza. Z jej uzyskaniem nie powinno być jednak jakichkolwiek problemów, jeżeli macie powody ku temu, żeby ceremonia odbyła się w innym kościele. Jeżeli chcecie otrzymać zezwolenie na ceremonię w innej parafii – postarajcie się dopiąć formalności z odpowiednim wyprzedzeniem. To pozwoli Wam na bezproblemowe zarezerwowanie wybranej daty ślubu. Pamiętajcie, że w niektórych parafiach obłożenie może być dość duże, co oznacza konieczność wcześniejszego zamówienia terminu.

ślub w innej parafii - nowożeńcy wychodzą z kościoła po ceremonii
Adobe Stock

Jak wygląda zgoda na ślub w innej parafii?

Zgoda proboszcza na ślub w innej parafii powinna zostać udzielona na papierowym formularzu, który został wprowadzony przez Episkopat Polski. 📜 Otrzymacie je w kancelarii parafialnej, do której się udacie. Na formularzu będą znajdowały się Wasze dane: imiona i nazwiska oraz daty urodzenia. Kwestię dokumentów potrzebnych do ślubu w innej parafii omówcie dokładnie z proboszczem, który udzieli Wam wszystkich niezbędnych wskazówek.

Zgoda na ślub w innej parafii – druk

Wzór zgody na ślub w innej parafii bez problemu znajdziecie w Internecie. 💻 Możecie go pobrać za odpowiednią opłatą, ale najczęściej nie ma takiej konieczności, ponieważ zgodę powinniście otrzymać bezpośrednio od proboszcza. Wzór pozwolenia na ślub w innej parafii pomoże Wam jednak zapoznać się z wymaganymi informacjami, które trzeba będzie podać w czasie wypełniania formularza.

Zgoda na ślub w innej parafii – cena

Formalności związane ze ślubem w innej parafii mogą oznaczać uiszczenie ofiary za wydanie odpowiedniej zgody. Koszt pozwolenia na ślub w innej parafii to kwestia indywidualna, dlatego zastanówcie się na tym z wyprzedzeniem. Dzięki temu będziecie lepiej przygotowani finansowo. Najczęściej cena licencji na ślub w innej parafii ofiarowywana przez państwa młodych zaczyna się od kilkudziesięciu złotych (ok. 50), ale ostatecznie może to być większa kwota. 💰 Zwróćcie uwagę na to, że uiszczana opłata i jej wysokość to Wasza dobrowolna ofiara.

ślub w innej parafii  -para młoda podczas ceremonii ślubu kościelnego
Adobe Stock

Ślub w innej parafii – formalności i dokumenty

W zależności od tego, jaki dokument otrzymacie, ksiądz z parafii, w której będziecie brali ślub, będzie musiał:

  • w przypadku sublicencji: sporządzić protokół przedślubny i zgłosić ślub do Urzędu Stanu Cywilnego, jeśli był to ślub konkordatowy;
  • w przypadku licencji: jedynie udzielić ślubu (zgłoszenie do Urzędu Stanu Cywilnego i spisanie protokołu leży po stronie księdza z parafii panny młodej lub parafii pana młodego).

W przypadku brania ślubu poza macierzystą parafią nie można zapomnieć o tym, że należy dopełnić wszystkich pozostałych formalności, między innymi:

  • spisać protokół przedślubny,
  • dać na zapowiedzi przedślubne,
  • pójść do spowiedzi,
  • pójść na nauki przedmałżeńskie. 

W koszty organizacji ślubu kościelnego warto również wliczyć strojenie kościoła i opłatę za organistę. W przypadku ślubu w innej parafii niż parafia macierzysta pewne koszty mogą być podwójne, na przykład opłacenie zapowiedzi w obu kościołach. W niektórych przypadkach księża żądają również opłaty nie tylko za to, aby wydać licencję, ale także pewnej rekompensaty za to, że ślub pary młodej odbędzie się w innym miejscu. 

Ślub w innej parafii – najczęstsze problemy   

Choć wydawać by się mogło, że ślub w innej parafii nie powinien sprawiać parze młodej żadnych problemów, nie zawsze tak jest. Okazuje się, że w niektórych przypadkach księża nie są tak skorzy do wydania zgody. 

ślub w innej parafii - para młoda przed drzwiami kościoła
Adobe Stock

Byłam dzisiaj w parafii, gdzie mieszkam z narzeczonym, oddać kartkę z zapowiedziami. Ksiądz był mega niemiły, ale najgorsze miało nadejść. Nie wzięliśmy ze sobą wiele gotówki, 20 złotych. Ksiądz jak to zobaczył, to powiedział, że ta kwota uderza w jego godność, że mamy to schować i przestać się kompromitować, dać więcej, jak przyjdziemy po kartkę… Ja miałam łzy w oczach, jak wychodziłam, no masakra.

Oczywiście warto wiedzieć o tym, że na takie zachowania nie trzeba i nie należy się godzić, ponieważ księża nie mogą mieć sztywno określonego cennika. Każda przyjmowana przez nich opłata powinna być “co łaska”, czyli wynosić tyle, ile uważa za słuszne para młoda. 

Ksiądz za zapowiedzi i licencje chciał od nas 300 zł. Rozmawialiśmy z proboszczem z innej parafii o całym zajściu i powiedział, że absolutnie nie mogą mieć cennika tylko i wyłącznie dobrowolna ofiara. Wróciliśmy się więc do kościoła i był inny ksiądz w kancelarii. Zapytał tylko, czy chcemy dać ofiarę na kościół i daliśmy tyle, ile uważaliśmy, że w zupełności wystarczy.

Wyjaśniliśmy, czy na ślub w innej parafii potrzebne jest pozwolenie oraz jak powinna wyglądać zgoda proboszcza. Dowiedzieliście się również, jaka może być wysokość opłaty za ślub w innej parafii. Przypominamy jednak, że organizacja uroczystości to nie koniec! Kluczowe znaczenie mają również formalności po ślubie, jak na przykład niezbędna w przypadku osoby przyjmującej inne nazwisko zmiana dokumentów. 📜

Podsumowanie tego artykułu

4.9/5 - (27)

Patrycja Guzik

Patrycja Guzik

Branża ślubna nie ma przed nią tajemnic. Od lat z zamiłowaniem śledzi najnowsze trendy weselne, wykorzystując je, aby ułatwić parom młodym przygotowania do tego wyjątkowego dnia. Pasjonatka kina i literatury. W wolnych chwilach najchętniej oddaje się lekturze książek ulubionych autorów m.in. Érica Emmanuela Schmitta, Carlosa Ruiza Zafóna czy Joanny Chmielewskiej.

Więcej artykułów autora Patrycja Guzik

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet
Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore