• MODA
 • URODA
 • ŚLUB I WESELE
 • STYL ŻYCIA
 • EKSPERT Z KLASĄ
 • SZUKAJ

Ślub z obcokrajowcem – stereotypy i formalności

Ślub z obcokrajowcem – stereotypy i formalności

Jak obecnie postrzegane są śluby naszych rodaków z cudzoziemcami oraz jakie przeszkody napotykamy na drodze do ołtarza? Czy ślub z obcokrajowcem oznacza, że jesteśmy zmuszeni do przebrnięcia przez szereg formalności?

Ślub konkordatowy czy ślub kościelnyto uroczystości, z którymi związanych jest wiele formalności, bez względu na to, czy osoba, która ma zostać naszą żoną lub mężem, jest tej samej narodowości, czy pochodzi z innego kraju. Ślub z obcokrajowcem to wciąż wydarzenie, które może budzić wiele emocji. Jak wygląda to w Polsce?

Ślub z obcokrajowcem niezwykłym wydarzeniem?

Trudno przewidzieć moment, w którym nasze serce zostanie ugodzone strzałą Amora. W poprzednim ustroju osoby darzące uczuciem kogoś spoza granic naszego kraju musiały zmierzyć się z wieloma trudnościami, by stanąć na ślubnym kobiercu. Ograniczenia narzucone przez władze państwa skutecznie utrudniały urzeczywistnienie planów. Liczba cudzoziemców w Polsce była znacznie niższa niż obecnie. Ślub z obcokrajowcem wzbudzał wiele kontrowersji. Ludzie byli podejrzliwi, myśleli schematami. Na szczęście obecnie rzadziej się z tym spotykamy.

Ślub z obcokrajowcem w Polsce -dokumenty

Granice naszego kraju są otwarte, dlatego Polacy częściej wyjeżdżają innych krajów do pracy, na studia i w celach turystycznych. Podobnie jest w przypadku obcokrajowców odwiedzających Polskę. Wielu z nich znajduje w naszym kraju miłość swojego życia. Polki, uważane za najpiękniejsze kobiety na świecie, czasem pozwalają skraść swoje serce przystojnemu Hiszpanowi o brązowych oczach bądź Szwedowi z białym uśmiechem. Niemal identycznie polscy mężczyźni lokują swoje uczucia we Francuzkach o nietuzinkowej gracji bądź Włoszkach z czarnymi lokami.

Ślub cywilny z obcokrajowcem na terenie Polski jest możliwy, jeśli ten spełni wszystkie wymagania urzędników, czyli:

 • przedstawi paszport wraz z kartą pobytu;
 • przedstawi dokument z kraju ojczystego, który zezwala na zawarcie związku małżeńskiego. Istnieją kraje, które nie wydają takich zaświadczeń. Wtedy obcokrajowiec musi udać się z prośbą do sądu rejonowego, który wyda odpowiedni wniosek;
 • przedstawi skrócony odpis aktu urodzenia. Dokument powinien być przetłumaczony na język polski przez tłumacza przysięgłego;
 • przedstawi zaświadczenie informujące o zameldowaniu na terytorium Polski;
 • przedstawi dowód ustania lub unieważnienia małżeństwa – w przypadku rozwodnika bądź wdowca;
 • przedstawi zaświadczenie, że nie pozostaje w związku małżeńskim – jeśli w tej sprawie było prowadzone postępowanie;
 • przedstawi oświadczenie, że nie posiada wiedzy, która zabraniałby mu wziąć ślub z cudzoziemką;
 • przedstawi pozwolenie na zawarcie związku małżeńskiego – jeśli przewiduje to kodeks rodzinny.
Sesja ślubna po ślubie z obcokrajowcem
Unspalsh

Zobacz także: Zapowiedzi przedślubne – kiedy należy „spaść z ambony”?

Ślub z obcokrajowcem spoza UE

Kobieta i mężczyzna, którzy pochodzą z Unii Europejskiej muszą udać się do konsula na rozmowę, jednak jest to tak naprawdę jedynie formalność, ponieważ żadne z nich nie zyskuje dodatkowych uprawnień. Zupełnie inaczej wygląda to, jeśli chcemy wziąć ślub z obcokrajowcem spoza UE. Rozmowa u konsula ma wtedy charakter sprawdzający, ponieważ osoba spoza UE dzięki małżeństwu ma możliwość legalizacji pobytu i pracy w Polsce.

W przypadku, jeśli przyszłe małżeństwo bądź jedna z osób planujących wziąć ślub, nie spełnia któregoś z powyższych wymagań, księża proponują przystąpienie do przyśpieszonego trybu spełnienia wymogów. Istnieją przypadki, gdzie przyszły pan młody bądź panna młoda kilka dni przed ślubem przystępował do sakramentu chrztu lub bierzmowania.

Ślub konkordatowy z obcokrajowcem

W przypadku, gdy para jest wierząca i chce, aby małżeństwo zostało sformalizowane ślubem konkordatowym wymagane jest przedstawienie:

 • dowodu osobistego
 • aktu chrztu
 • aktu bierzmowania
 • dowodu ukończenia nauk przedmałżeńskich
 • danych osobowych świadków.

Należy oczywiście spisać również protokół przedślubny i pójść na nauki przedmałżeńskie.

Ślub jednostronny z obcokrajowcem

Ślub jednostronny występuje, gdy jedna z osób jest niewierząca. Zgodę na ślub może wydać jedynie biskup. Kapłan zwalnia stronę wierzącą z obowiązujących przepisów prawa kościelnego, dzięki czemu może ona wziąć ślub z osobą wychowaną w innej wierze niż katolicka. Zawiera się także śluby z ateistami lub z apostatami. W zamian reprezentant kościoła oczekuje zapewnienia, że niewierzący nie będzie ingerował w życie duchowe strony wierzącej oraz, że potomkowie zostaną wychowani na osoby wierzące przestrzegające zasad wiary. Śluby mieszane są zawierane przez osoby posiadające różne obywatelstwa, jak również te same.

Ślub z obcokrajowcem - sesja ślubna
Unsplash

Zobacz także: Zmiana nazwiska po ślubie – potrzebne dokumenty i najważniejsze formalności

Ślub z obcokrajowcem za granicą

Ślub za granicą zasadniczo nie różni się od uroczystości odbywającej się w kraju. Strona polska musi spełnić wszystkie wymagania obowiązujące w kraju przyszłego partnera lub partnerki. Pierwszym poczynaniem narzeczonych powinno być uzyskani zgody od proboszcza z własnej parafii. Następnie zostają zgłoszone zapowiedzi.

Koniecznością są również trzy wizyty w poradni rodzinnej oraz odbycie nauk przedmałżeńskich. Natomiast dodatkową formalnością jest powinność zwrócenia się do polskiej placówki dyplomatycznej z prośbą o koordynaty do polskiego księdza (kontakt ten najłatwiej nawiązać przez MSZ). Proboszcz polskiej parafii wystawia tzw. delegację, która określa właściwą parafię poza granicami kraju, w której odbędzie się ślub. Odebranie delegacji przez zagraniczną parafię gwarantuje otrzymanie świadectwa ślubu.

Po ceremonii za granicą proboszcz jest zobowiązany przesłać kopię aktu ślubu do rodzimej parafii jednego z małżonków. Istotne jest, aby pamiętać, że ślub kościelny można zawrzeć tylko w kraju, który ma podpisany konkordat ze Stolicą Apostolską i w którym wyznawana przez narzeczonych religia jest powszechnie uznawaną.  Po powrocie do ojczyzny należy udać się do Urzędu Stanu Cywilnego celem zarejestrowania związku małżeńskiego.

Zobacz także: Szukasz dekoracji ślubnych – sprawdź nasz katalog kontaktów!

Wspólne życie ponad wszystko

Zakochane w sobie osoby są w stanie iść pod prąd na przekór wszystkim przeciwnościom. Ich miłość jest jednocześnie ich siłą. Wprawdzie ślub z obcokrajowcem poprzedza skomplikowana procedura, ale dla osób pragnących się pobrać nie stanowi to żadnej przeszkody. Gdyby było inaczej Ojciec Leon Knabit w swojej książce „Miłość nie przeminie” nie odważyłby się napisać „wiara się skończy, nadzieja się spełni oraz, że miłość nie przeminie!”

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet

Planer ślubny

ikona planer ślubny

Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu