Ślub z obcokrajowcem – stereotypy i formalności
Jak obecnie postrzegane są śluby naszych rodaków z cudzoziemcami oraz jakie przeszkody napotykamy na drodze do sformalizowania związku? Czy ślub z obcokrajowcem oznacza, że jesteśmy zmuszeni do przebrnięcia przez szereg formalności?
Przeczytaj i oceń!
Ślub konkordatowy czy ślub kościelny to uroczystości, z którymi związanych jest wiele formalności, bez względu na to, czy osoba, która ma zostać naszą żoną lub mężem jest tej samej narodowości, czy pochodzi z innego kraju. Ślub z obcokrajowcem to wciąż wydarzenie, które może budzić wiele emocji. Jak wygląda to w Polsce? O czym musisz pamiętać planując ślub cywilny z obcokrajowcem i pobyt w Polsce? Jaka jest lista potrzebnych dokumentów na ślub z obcokrajowcem w USC? Wyjaśniamy 😊!
Ślub z obcokrajowcem niezwykłym wydarzeniem?
Trudno przewidzieć moment, w którym nasze serce zostanie ugodzone strzałą Amora 💘. Dawniej osoby darzące uczuciem kogoś spoza granic swojego kraju musiały zmierzyć się z wieloma trudnościami, by stanąć na ślubnym kobiercu. Liczba cudzoziemców w Polsce była znacznie niższa niż obecnie, a ślub z obcokrajowcem wzbudzał wiele kontrowersji. Ludzie byli podejrzliwi, myśleli schematami. Na szczęście obecnie rzadziej się z tym spotykamy.
Ślub cywilny z obcokrajowcem w Polsce – dokumenty
Granice naszego kraju są otwarte, dlatego Polacy częściej wyjeżdżają do innych krajów na studia, do pracy czy w celach turystycznych. Podobnie jest w przypadku obcokrajowców odwiedzających Polskę. Wielu z nich znajduje w naszym kraju miłość swojego życia ❤.
To, jakie dokumenty trzeba przygotować planując ślub z obcokrajowcem 👰♀️🤵♂️ jest w dużej mierze uzależnione od miejsca, w którym odbędzie się uroczystość, czyli czy jest to ślub cywilny, czy konkordatowy. Ślub cywilny z obcokrajowcem w Polsce jest możliwy, jeśli ten spełni wszystkie wymagania urzędników, czyli:
- przedstawi paszport wraz z kartą pobytu;
- przedstawi dokument z kraju ojczystego, który zezwala na zawarcie związku małżeńskiego. Istnieją kraje, które nie wydają takich zaświadczeń. Wtedy obcokrajowiec musi udać się z prośbą do sądu rejonowego, który wyda odpowiedni wniosek;
- okaże skrócony odpis aktu urodzenia. Dokument powinien być przetłumaczony na język polski przez tłumacza przysięgłego;
- przedłoży zaświadczenie informujące o zameldowaniu na terytorium Polski;
- przedstawi dowód ustania lub unieważnienia małżeństwa – w przypadku rozwodnika bądź wdowca;
- przedstawi zaświadczenie, że nie pozostaje w związku małżeńskim – jeśli w tej sprawie było prowadzone postępowanie;
- przedłoży oświadczenie, że nie posiada wiedzy, która zabraniałby mu wziąć ślub z cudzoziemką;
- przedstawi pozwolenie na zawarcie związku małżeńskiego – jeśli przewiduje to kodeks rodzinny.
Planując w Polsce ślub cywilny z obcokrajowcem warto więc zadbać o dopełnienie wszystkich wymaganych formalności z odpowiednim wyprzedzeniem.
💡Zobacz także: Zapowiedzi przedślubne – kiedy należy „spaść z ambony”?
Ślub z obcokrajowcem spoza UE
Kobieta i mężczyzna, którzy pochodzą z Unii Europejskiej muszą udać się do konsula na rozmowę, jednak jest to tak naprawdę jedynie formalność, ponieważ żadne z nich nie zyskuje dodatkowych uprawnień. Zupełnie inaczej wygląda to, jeśli chcemy wziąć ślub cywilny z obcokrajowcem spoza UE. Rozmowa u konsula ma wtedy charakter sprawdzający, ponieważ osoba spoza UE dzięki małżeństwu ma możliwość legalizacji pobytu i pracy w Polsce.
Ślub konkordatowy z obcokrajowcem
W przypadku, gdy para jest wierząca i chce, aby małżeństwo zostało sformalizowane ślubem konkordatowym wymagane jest przedstawienie 📝:
- dowodu osobistego
- aktu chrztu
- aktu bierzmowania
- dowodu ukończenia nauk przedmałżeńskich
- danych osobowych świadków.
Należy oczywiście spisać również protokół przedślubny i pójść na nauki przedmałżeńskie.
W przypadku, jeśli przyszłe małżeństwo bądź jedna z osób planujących wziąć ślub, nie spełnia któregoś z powyższych wymagań, księża proponują przystąpienie do przyspieszonego trybu spełnienia wymogów. Istnieją przypadki, gdzie przyszły pan młody bądź panna młoda kilka dni przed ślubem przystępował/a do sakramentu chrztu lub bierzmowania.
O czym musisz pamiętać planując ślub kościelny z obcokrajowcem w Polsce?
Jeżeli zastanawiasz się, jak wziąć ślub z obcokrajowcem w kościele katolickim, na pewno zdajesz sobie sprawę z tego, że potrzebne dokumenty są w dużej mierze uzależnione od tego, czy druga strona posiada wszystkie niezbędne sakramenty czy jest osobą niewierzącą. Kwestia dokumentów to jedno, ale warto również zastanowić się nad odpowiednią organizacją ceremonii. Ślub w Polsce z obcokrajowcem, który nie mówi w lokalnym języku może oznaczać konieczność pokonania tej bariery. Tutaj kluczowe znaczenie ma rozmowa z księdzem i zastanowienie się, jak rozwiązać ten problem. Bardzo możliwe, że jedną z formalności, w przypadku ślubu kościelnego z obcokrajowcem 💒, będzie potrzeba zatrudnienia tłumacza.
Ślub jednostronny z obcokrajowcem
Ślub jednostronny występuje, gdy jedna z osób jest niewierząca. Zgodę na ślub może wydać jedynie biskup. Kapłan zwalnia stronę wierzącą z obowiązujących przepisów prawa kościelnego, dzięki czemu może ona wziąć ślub z osobą wychowaną w innej wierze niż katolicka. Zawiera się także śluby z ateistami lub z apostatami. W zamian reprezentant kościoła oczekuje zapewnienia, że niewierzący nie będzie ingerował w życie duchowe strony wierzącej oraz że potomkowie zostaną wychowani na osoby wierzące przestrzegające zasad wiary. Śluby mieszane są zawierane przez osoby posiadające te same, jak i różne obywatelstwa.
Ślub z obcokrajowcem za granicą
Ślub za granicą 👰♀️🤵♂️ zasadniczo nie różni się od uroczystości odbywającej się w kraju. Strona polska musi spełnić wszystkie wymagania obowiązujące w kraju przyszłego partnera lub partnerki. Pierwszym poczynaniem narzeczonych powinno być uzyskanie zgody od proboszcza z własnej parafii. Następnie zostają wygłoszone zapowiedzi.
Koniecznością są również trzy wizyty w poradni rodzinnej oraz odbycie nauk przedmałżeńskich. Natomiast dodatkową formalnością jest powinność zwrócenia się do polskiej placówki dyplomatycznej z prośbą o koordynaty do polskiego księdza (kontakt ten najłatwiej nawiązać przez MSZ). Proboszcz polskiej parafii wystawia tzw. delegację, która określa właściwą parafię poza granicami kraju, w której odbędzie się ślub. Odebranie delegacji przez zagraniczną parafię gwarantuje otrzymanie świadectwa ślubu.
Po ceremonii za granicą proboszcz jest zobowiązany przesłać kopię aktu ślubu do rodzimej parafii jednego z małżonków. Istotne jest, aby pamiętać, że ślub kościelny można zawrzeć tylko w kraju, który ma podpisany konkordat ze Stolicą Apostolską i w którym wyznawana przez narzeczonych religia jest powszechnie uznawaną. Po powrocie do ojczyzny należy udać się do Urzędu Stanu Cywilnego celem zarejestrowania związku małżeńskiego.
💡 Zobacz także: Szukasz sali weselnej – sprawdź nasz katalog i wybierz idealne miejsce na swoje wesele!
Czy w Polsce potrzebna jest zgoda sądu na ślub z obcokrajowcem?
Czy potrzebne jest sądowe zezwolenie na ślub z obcokrajowcem? Czasami niezbędne jest skierowanie do sądu polskiego sprawy o zwolnienie z obowiązku przedstawienia USC konkretnego dokumentu, który zgodnie z naszym prawem jest niezbędny do zawarcia związku małżeńskiego. Dotyczy to, jak już wspomnieliśmy wyżej, przede wszystkim tych sytuacji, w której obcokrajowiec jest obywatelem kraju nie wydającego podobnych dokumentów.
Wspólne życie ponad wszystko
Wprawdzie ślub z obcokrajowcem poprzedza skomplikowana procedura, ale dla osób pragnących się pobrać nie stanowi to żadnej przeszkody. Gdyby było inaczej Ojciec Leon Knabit w swojej książce nie odważyłby się napisać „wiara się skończy, nadzieja się spełni, (…) miłość nie przeminie!”. Mamy nadzieję, że nasze wskazówki na temat tego, jak załatwić ślub z obcokrajowcem okażą się pomocne w planowaniu ceremonii.
Oceń artykuł!