Ślub z obcokrajowcem – stereotypy i formalności

Ślub z obcokrajowcem – stereotypy i formalności
Adobe Stock

Jak obecnie postrzegane są śluby naszych rodaków z cudzoziemcami oraz jakie przeszkody napotykamy na drodze do sformalizowania związku? Czy ślub z obcokrajowcem oznacza, że jesteśmy zmuszeni do przebrnięcia przez szereg formalności?

Aplikacja wesele z klasą

Ślub konkordatowy czy ślub kościelny to uroczystości, z którymi związanych jest wiele formalności, bez względu na to, czy osoba, która ma zostać naszą żoną lub mężem jest tej samej narodowości, czy pochodzi z innego kraju. Ślub z obcokrajowcem to wciąż wydarzenie, które może budzić wiele emocji. Jak wygląda to w Polsce? O czym musisz pamiętać planując ślub cywilny z obcokrajowcem i pobyt w Polsce? Jaka jest lista potrzebnych dokumentów na ślub z obcokrajowcem w USC? Wyjaśniamy 😊!

Ślub z obcokrajowcem niezwykłym wydarzeniem?

Trudno przewidzieć moment, w którym nasze serce zostanie ugodzone strzałą Amora 💘. Dawniej osoby darzące uczuciem kogoś spoza granic swojego kraju musiały zmierzyć się z wieloma trudnościami, by stanąć na ślubnym kobiercu. Liczba cudzoziemców w Polsce była znacznie niższa niż obecnie, a ślub z obcokrajowcem wzbudzał wiele kontrowersji. Ludzie byli podejrzliwi, myśleli schematami. Na szczęście obecnie rzadziej się z tym spotykamy.

Ślub z obcokrajowcem - para młoda przy stadninie koni
Adobe Stock

Ślub cywilny z obcokrajowcem w Polsce – dokumenty

Granice naszego kraju są otwarte, dlatego Polacy częściej wyjeżdżają do innych krajów na studia, do pracy czy w celach turystycznych. Podobnie jest w przypadku obcokrajowców odwiedzających Polskę. Wielu z nich znajduje w naszym kraju miłość swojego życia ❤.

To, jakie dokumenty trzeba przygotować planując ślub z obcokrajowcem 👰‍♀️🤵‍♂️ jest w dużej mierze uzależnione od miejsca, w którym odbędzie się uroczystość, czyli czy jest to ślub cywilny, czy konkordatowy. Ślub cywilny z obcokrajowcem w Polsce jest możliwy, jeśli ten spełni wszystkie wymagania urzędników, czyli:

 • przedstawi paszport wraz z kartą pobytu;
 • przedstawi dokument z kraju ojczystego, który zezwala na zawarcie związku małżeńskiego. Istnieją kraje, które nie wydają takich zaświadczeń. Wtedy obcokrajowiec musi udać się z prośbą do sądu rejonowego, który wyda odpowiedni wniosek;
 • okaże skrócony odpis aktu urodzenia. Dokument powinien być przetłumaczony na język polski przez tłumacza przysięgłego;
 • przedłoży zaświadczenie informujące o zameldowaniu na terytorium Polski;
 • przedstawi dowód ustania lub unieważnienia małżeństwa – w przypadku rozwodnika bądź wdowca;
 • przedstawi zaświadczenie, że nie pozostaje w związku małżeńskim – jeśli w tej sprawie było prowadzone postępowanie;
 • przedłoży oświadczenie, że nie posiada wiedzy, która zabraniałby mu wziąć ślub z cudzoziemką;
 • przedstawi pozwolenie na zawarcie związku małżeńskiego – jeśli przewiduje to kodeks rodzinny.

Planując w Polsce ślub cywilny z obcokrajowcem warto więc zadbać o dopełnienie wszystkich wymaganych formalności z odpowiednim wyprzedzeniem. 

Ślub z obcokrajowcem - szczęśliwi nowożeńcy
Adobe Stock

Ślub z obcokrajowcem spoza UE

Kobieta i mężczyzna, którzy pochodzą z Unii Europejskiej muszą udać się do konsula na rozmowę, jednak jest to tak naprawdę jedynie formalność, ponieważ żadne z nich nie zyskuje dodatkowych uprawnień. Zupełnie inaczej wygląda to, jeśli chcemy wziąć ślub cywilny z obcokrajowcem spoza UE. Rozmowa u konsula ma wtedy charakter sprawdzający, ponieważ osoba spoza UE dzięki małżeństwu ma możliwość legalizacji pobytu i pracy w Polsce.

Ślub konkordatowy z obcokrajowcem

W przypadku, gdy para jest wierząca i chce, aby małżeństwo zostało sformalizowane ślubem konkordatowym wymagane jest przedstawienie 📝:

 • dowodu osobistego
 • aktu chrztu
 • aktu bierzmowania
 • dowodu ukończenia nauk przedmałżeńskich
 • danych osobowych świadków.

Należy oczywiście spisać również protokół przedślubny i pójść na nauki przedmałżeńskie.

W przypadku, jeśli przyszłe małżeństwo bądź jedna z osób planujących wziąć ślub, nie spełnia któregoś z powyższych wymagań, księża proponują przystąpienie do przyspieszonego trybu spełnienia wymogów. Istnieją przypadki, gdzie przyszły pan młody bądź panna młoda kilka dni przed ślubem przystępował/a do sakramentu chrztu lub bierzmowania.

Ślub z obcokrajowcem - para młoda na motorze
Adobe Stock

O czym musisz pamiętać planując ślub kościelny z obcokrajowcem w Polsce?

Jeżeli zastanawiasz się, jak wziąć ślub z obcokrajowcem w kościele katolickim, na pewno zdajesz sobie sprawę z tego, że potrzebne dokumenty są w dużej mierze uzależnione od tego, czy druga strona posiada wszystkie niezbędne sakramenty czy jest osobą niewierzącą. Kwestia dokumentów to jedno, ale warto również zastanowić się nad odpowiednią organizacją ceremonii. Ślub w Polsce z obcokrajowcem, który nie mówi w lokalnym języku może oznaczać konieczność pokonania tej bariery. Tutaj kluczowe znaczenie ma rozmowa z księdzem i zastanowienie się, jak rozwiązać ten problem. Bardzo możliwe, że jedną z formalności, w przypadku ślubu kościelnego z obcokrajowcem 💒, będzie potrzeba zatrudnienia tłumacza

Ślub jednostronny z obcokrajowcem

Ślub jednostronny występuje, gdy jedna z osób jest niewierząca. Zgodę na ślub może wydać jedynie biskup. Kapłan zwalnia stronę wierzącą z obowiązujących przepisów prawa kościelnego, dzięki czemu może ona wziąć ślub z osobą wychowaną w innej wierze niż katolicka. Zawiera się także śluby z ateistami lub z apostatami. W zamian reprezentant kościoła oczekuje zapewnienia, że niewierzący nie będzie ingerował w życie duchowe strony wierzącej oraz że potomkowie zostaną wychowani na osoby wierzące przestrzegające zasad wiary. Śluby mieszane są zawierane przez osoby posiadające te same, jak i różne obywatelstwa. 

Ślub z obcokrajowcem - sesja ślubna
Unsplash

Ślub z obcokrajowcem za granicą

Ślub za granicą 👰‍♀️🤵‍♂️ zasadniczo nie różni się od uroczystości odbywającej się w kraju. Strona polska musi spełnić wszystkie wymagania obowiązujące w kraju przyszłego partnera lub partnerki. Pierwszym poczynaniem narzeczonych powinno być uzyskanie zgody od proboszcza z własnej parafii. Następnie zostają wygłoszone zapowiedzi.

Koniecznością są również trzy wizyty w poradni rodzinnej oraz odbycie nauk przedmałżeńskich. Natomiast dodatkową formalnością jest powinność zwrócenia się do polskiej placówki dyplomatycznej z prośbą o koordynaty do polskiego księdza (kontakt ten najłatwiej nawiązać przez MSZ). Proboszcz polskiej parafii wystawia tzw. delegację, która określa właściwą parafię poza granicami kraju, w której odbędzie się ślub. Odebranie delegacji przez zagraniczną parafię gwarantuje otrzymanie świadectwa ślubu.

Po ceremonii za granicą proboszcz jest zobowiązany przesłać kopię aktu ślubu do rodzimej parafii jednego z małżonków. Istotne jest, aby pamiętać, że ślub kościelny można zawrzeć tylko w kraju, który ma podpisany konkordat ze Stolicą Apostolską i w którym wyznawana przez narzeczonych religia jest powszechnie uznawaną.  Po powrocie do ojczyzny należy udać się do Urzędu Stanu Cywilnego celem zarejestrowania związku małżeńskiego.

Ślub z obcokrajowcem - szczęśliwi, uśmiechnięci nowożeńcy
Adobe Stock

💡 Zobacz także: Szukasz sali weselnej – sprawdź nasz katalog i wybierz idealne miejsce na swoje wesele!

Czy w Polsce potrzebna jest zgoda sądu na ślub z obcokrajowcem?

Czy potrzebne jest sądowe zezwolenie na ślub z obcokrajowcem? Czasami niezbędne jest skierowanie do sądu polskiego sprawy o zwolnienie z obowiązku przedstawienia USC konkretnego dokumentu, który zgodnie z naszym prawem jest niezbędny do zawarcia związku małżeńskiego. Dotyczy to, jak już wspomnieliśmy wyżej, przede wszystkim tych sytuacji, w której obcokrajowiec jest obywatelem kraju nie wydającego podobnych dokumentów.

Wspólne życie ponad wszystko

Wprawdzie ślub z obcokrajowcem poprzedza skomplikowana procedura, ale dla osób pragnących się pobrać nie stanowi to żadnej przeszkody. Gdyby było inaczej Ojciec Leon Knabit w swojej książce nie odważyłby się napisać „wiara się skończy, nadzieja się spełni, (…) miłość nie przeminie!”. Mamy nadzieję, że nasze wskazówki na temat tego, jak załatwić ślub z obcokrajowcem okażą się pomocne w planowaniu ceremonii. 

Ślub z obcokrajowcem - piękna para młoda
Adobe Stock

Podsumowanie tego artykułu

5/5 - (50)

Patrycja Guzik

Patrycja Guzik

Branża ślubna nie ma przed nią tajemnic. Od lat z zamiłowaniem śledzi najnowsze trendy weselne, wykorzystując je, aby ułatwić parom młodym przygotowania do tego wyjątkowego dnia. Pasjonatka kina i literatury. W wolnych chwilach najchętniej oddaje się lekturze książek ulubionych autorów m.in. Érica Emmanuela Schmitta, Carlosa Ruiza Zafóna czy Joanny Chmielewskiej.

Więcej artykułów autora Patrycja Guzik

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet
Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore