Ślubny savoir-vivre. Co warto wiedzieć, będąc gościem na czyimś ślubie?

Ślubny savoir-vivre. Co warto wiedzieć, będąc gościem na czyimś ślubie?

Dzień ślubu bez wątpienia jest najpiękniejszym dniem w życiu Pary Młodej. Niestety – wiąże się z ogromem przygotowań, a często – również ze stresem. Zostałeś zaproszony na uroczystość zawarcia związku małżeńskiego? Doceń to i zrób wszystko, żeby Twoje zachowanie nie wpłynęło negatywnie na samopoczucie nowożeńców. Co warto wiedzieć, będąc gościem na czyimś ślubie? Poznaj najważniejsze zasady ślubnego savoir-vivre!

Różne sytuacje wymagają różnych zachowań. Znajomość obowiązujących zasad jest szalenie ważna – świadczy o Twoim szacunku względem gospodarza (bądź gospodarzy) i pozostałych uczestników przyjęcia, elegancji i dobrym wychowaniu. Nie inaczej jest w przypadku wesela. Dlaczego? Powód jest prosty – stosowanie się do reguł weselnego savoir-vivre pozwoli Ci nie tylko uniknąć popełnienia najczęstszych błędów. Wiedząc, jak się zachować, przyczynisz się do pięknych wspomnień nowożeńców – a te są bezcenne! 

Ślubny savoir-vivre – poznaj 3 najważniejsze zasady

Zostałeś zaproszony na ślub? Przygotowania do uroczystości rozpocznij od analizy etykiety obowiązującej gości weselnych. Dzięki temu będziesz czuł się swobodnie przez cały czas trwania ceremonii, zachowasz klasę w trakcie towarzyszącego jej przyjęcia, unikniesz skrępowania nowożeńców i nieprzyjemnych sytuacji podczas wesela. 

Dokładnie zapoznaj się z treścią zaproszenia ślubnego

Zaproszenie ślubne już dawno przestało spełniać wyłącznie praktyczną funkcję i stało się nieodłączną częścią uroczystości. Wybrana przez nowożeńców papeteria, w subtelny i jednoznaczny sposób informuje zaproszonych gości o stylu i charakterze uroczystości i jednocześnie – jest źródłem cennych informacji na temat oczekiwań Pary Młodej, także w kwestii prezentów. Jeśli nie chcesz wprawić nowożeńców w zakłopotanie, dokładnie zapoznaj się z treścią zaproszenia ślubnego. 

  • Jeśli na karcie zaproszenia nie została uwzględniona informacja o przyjęciu, może to oznaczać, że nowożeńcy nie organizują wesela lub jest ono organizowane dla niektórych gości, biorących udział w ceremonii zaślubin. W takiej sytuacji dopytywanie o przyjęcie będzie zupełnie nie na miejscu. Co więcej, może wprawić przyszłą Parę Młodą w zakłopotanie, a przecież nie to jest Twoim celem. 
  • Jeśli na karcie zaproszenia pojawiło się wyłącznie Twoje nazwisko, nietaktem będzie pojawienie się na przyjęciu z osobą towarzyszącą i/lub dziećmi. Takie zachowanie nie tylko wprowadzi napiętą atmosferę, ale także – narazi nowożeńców na poważne problemy organizacyjne. 

Zaplanuj, co włożysz

Chociaż to może wydawać się nieprawdopodobne, błędy w ubiorze wciąż się zdarzają i dotyczą głównie kobiet. Chociaż moda damska na co dzień pozwala na wiele, przy okazji ważnej uroczystości, jaką niewątpliwie jest uroczystość zaślubin (i towarzyszące jej przyjęcie), warto stworzyć stylizację, kierując się zasadami savoir-vivre. Zgodnie z nimi: 

  • zdecydowanie unikaj kolorów białego i czarnego. Pierwszy zarezerwowany jest dla Panny Młodej, drugi bezsprzecznie kojarzy się z żałobą;
  • uczestnicząc w ceremonii kościelnej, zadbaj, by Twoja kreacja nie odkrywała zbyt dużo. Ramiona i dekolt powinny być zasłonięte, jeśli zdecydujesz się na sukienkę bądź spódnicę istotna będzie również jej długość. Na szczęście odzież damska, odpowiednia na wesele jest bardzo różnorodna. Dzięki temu z łatwością przygotujesz stylizację, w której poczujesz się wyjątkowo;
  • jeśli Państwo Młodzi wskazali w zaproszeniu na mniej oficjalny charakter uroczystości, możesz pozwolić sobie na luźną stylizację i sięgnąć po sportowe elementy stroju. Modnym i chętnie wybieranym rozwiązaniem jest połączenie spódnicy tiulowej bądź plisowanej z dopasowaną bluzką dzianinową o eleganckim kroju i trampkami. 

Weselny savoir-vivre, czyli jak bawić się na przyjęciu 

Weselny savoir-vivre obejmuje także wskazówki dotyczące tego, jak zachować się w trakcie zabawy weselnej. Nie musisz się obawiać – nie powstały po to, by ograniczyć Twoją swobodę, niemniej pozwolą Ci zachować klasę i elegancję. O czym koniecznie musisz pamiętać? 

  • Pierwszy taniec zarezerwowany jest wyłącznie dla nowożeńców. Jeśli Para Młoda nie zdecyduje inaczej, nikt nie powinien wchodzić na parkiet. Warto pamiętać, że ta zasada dotyczy wszystkich uczestników przyjęcia, bez względu na wiek;
  • Nietaktem są także przerywanie tańca Pani Młodej lub Pana Młodego z rodzicem, teściem bądź dziadkiem, odmowa uczestnictwa w zabawach oczepinowych oraz niezachowanie umiaru w spożywaniu alkoholu.

4.6/5 - (41)

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet

Planer ślubny

ikona planer ślubny

Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore