Spodnium lub spodnie do ślubu zamiast sukni ślubnej?

Spodnium lub spodnie do ślubu zamiast sukni ślubnej?

Widok Panny Młodej kroczącej do ołtarza w spodnium czy spodniach należy do rzadkości. Czy tylko indywidualistki, kobiety z charakterem i nienaganną figurą mogą pokusić się o – z pozoru tylko – męski strój ślubny?

Oczekiwania a gdzie ja?

Tradycja. To słowo kluczowe w rozmowach o ślubie i weselu. W tym także o ślubnej stylizacji Panny Młodej. Nikogo nie trzeba uświadamiać, że właśnie w sukni ślubnej, najlepiej długiej i najlepiej białej spodziewamy się widzieć główną bohaterkę uroczystości. W dniu ślubu jednak nie oczekiwania innych są ważne, a samopoczucie Panny Młodej. Jeśli pewniej poczuje się w krótkiej sukni ślubnej w odcieniu ecru lub świetnie skrojonym garniturze – nie powinna się wahać. W końcu to jeden z najważniejszych dni w jej życiu.

Spodnie do ślubu? – czemu nie?!

Projektanci wychodzą naprzeciw kobietom nowoczesnym i pewnym siebie. Proponują rozwiązania, na które jeszcze niewiele pań się godzi, choć podgląda je z zaciekawieniem. Spodnie w połączeniu z dobrze skrojonym żakietem, spodnie rurki z gorsetem, szerokie spodnicospodnie z peleryną lub minimalistyczną marynarką czy spodnium kuszą nas w ślubnym katalogach.

Ślubne spodnium

Modne w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego wieku spodnium śmielej gościmy w naszych szafach. Spodnium, choć z nazwy kojarzymy ze spodniami, są kombinezonem – góra ubioru połączona jest z dołem. Ten rodzaj stroju – elegancki, utrzymany w bieli i skrupulatnie dobrany do figury – stanowi alternatywę dla tradycyjnej sukni ślubnej. Może mieć różne fasony ze względu na dowolną długość, szerokość nogawek i rękawów oraz sam krój (spodnie mogą być długie a góra być bez rękawów; rękaw może być krótki a spodnie skrócone do łydki).

– Spodnium do ślubu – dlaczego nie? Jest grupa Panien Młodych, które są nowoczesne, lubią ekstrawagancję i chcą podkreślić swoją niezależność. Może niekoniecznie będzie to najlepszy wybór w przypadku tradycyjnego ślubu, gdzie trzon gości stanowi rodzina (babcie, dziadkowie, wujkowie i ciocie), ale na pewno taka propozycja będzie pasowała do nowoczesnego przyjęcia – mówi GOShA Kusper, osobista stylistka.

Stylizacja ślubna dopasowana do figury

Spodnie, choć ubieramy je na co dzień, w dniu ślubu mogą odkryć mankamenty figury, jeśli zostaną źle dobrane. Warto pomyśleć o tym wcześniej.

– Jeśli Panna Młoda zdecydowałaby się na spodnium, co z założenia jest awangardowym wyborem, wówczas sugeruję wybrać kolor biały. Sylwetki, które dobrze wyglądają w takiej propozycji są wysokie, smukłe i raczej szczupłe – zaznacza GOShA Kusper.

Panie o obfitych biodrach i pupie swobodniej mogą poczuć się w tradycyjnej długiej sukni ślubnej, ale to nie znaczy, że spodnie są nie dla nich. Powinny zwrócić uwagę na to, by dół stroju w „newralgicznych” miejscach nie miały kieszeni czy dodatkowych ozdobników. Paniom, które nie mają wcięcia w talii, polecamy spodnium z pasem w tej okolicy. On optycznie je wyszczupli. Dla kobiet wysokich i szczupłych spodnium z szerokimi nogawkami lub spodnie rurki wydają się być idealnym rozwiązaniem. Koniecznie w połączeniu z butami na wysokim obcasie.

Nie tylko na ślub cywilny

Ślub cywilny daje większą swobodę w doborze stroju niż uroczystość w kościele. Spodnium ślubne lub biały damski garnitur mogą zachwycić zaproszonych gości. Bardzo dobrze w takim stroju może poczuć się kobieta dojrzała, która stanowczo  nie widzi się w tradycyjnej sukni ślubnej. Męską odsłonę stylizacji ślubnej warto rozważyć także wtedy, gdy nie planujemy przyjęcia weselnego a spotkanie ze znajomymi.

– Nie planowaliśmy tradycyjnego wesela. Po ślubie cywilnym i obiedzie z najbliższą rodziną, chcieliśmy uczcić nasz dzień w gronie przyjaciół – mówi Ania, trzydziestolatka. – Miałam ogromny problem. Klasyczna suknia ślubna nie pasowała na tę okoliczność, ale też chciałam się wyróżnić. W końcu byłam Panną Młodą! – wyznaje. – Białe spodnium ślubne sprawdziło się idealnie. Przyciągało nie tylko uwagę, ale tez nie krępowało ruchów. Polecam każdej kobiecie.

Jeśli w sukience przyszła Panna Młoda nie czuje się swobodnie, a tradycyjna suknia ślubna nie jest jej marzeniem, powinna rozważyć spodnium ślubne lub damski garnitur zaprojektowany specjalnie na dzień ślubu. Dobrze dopasowana stylizacja obroni się sama, także ta mniej tradycyjna.

5/5 - (10)

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet

Planer ślubny

ikona planer ślubny

Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore