Spodnium lub spodnie do ślubu zamiast sukni ślubnej?

Spodnium lub spodnie do ślubu zamiast sukni ślubnej?

3894

Widok Panny Młodej kroczącej do ołtarza w spodnium czy spodniach należy do rzadkości. Czy tylko indywidualistki, kobiety z charakterem i nienaganną figurą mogą pokusić się o – z pozoru tylko – męski strój ślubny?

Spodnium lub spodnie do ślubu zamiast sukni ślubnej?Oczekiwania a gdzie ja?

Tradycja. To słowo kluczowe w rozmowach o ślubie i weselu. W tym także o ślubnej stylizacji Panny Młodej. Nikogo nie trzeba uświadamiać, że właśnie w sukni ślubnej, najlepiej długiej i najlepiej białej spodziewamy się widzieć główną bohaterkę uroczystości. W dniu ślubu jednak nie oczekiwania innych są ważne, a samopoczucie Panny Młodej. Jeśli pewniej poczuje się w krótkiej sukni ślubnej w odcieniu ecru lub świetnie skrojonym garniturze – nie powinna się wahać. W końcu to jeden z najważniejszych dni w jej życiu.

Spodnie do ślubu? – czemu nie?!

Projektanci wychodzą naprzeciw kobietom nowoczesnym i pewnym siebie. Proponują rozwiązania, na które jeszcze niewiele pań się godzi, choć podgląda je z zaciekawieniem. Spodnie w połączeniu z dobrze skrojonym żakietem, spodnie rurki z gorsetem, szerokie spodnicospodnie z peleryną lub minimalistyczną marynarką czy spodnium kuszą nas w ślubnym katalogach.

Ślubne spodnium

Modne w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego wieku spodnium śmielej gościmy w naszych szafach. Spodnium, choć z nazwy kojarzymy ze spodniami, są kombinezonem – góra ubioru połączona jest z dołem. Ten rodzaj stroju – elegancki, utrzymany w bieli i skrupulatnie dobrany do figury – stanowi alternatywę dla tradycyjnej sukni ślubnej. Może mieć różne fasony ze względu na dowolną długość, szerokość nogawek i rękawów oraz sam krój (spodnie mogą być długie a góra być bez rękawów; rękaw może być krótki a spodnie skrócone do łydki).

– Spodnium do ślubu – dlaczego nie? Jest grupa Panien Młodych, które są nowoczesne, lubią ekstrawagancję i chcą podkreślić swoją niezależność. Może niekoniecznie będzie to najlepszy wybór w przypadku tradycyjnego ślubu, gdzie trzon gości stanowi rodzina (babcie, dziadkowie, wujkowie i ciocie), ale na pewno taka propozycja będzie pasowała do nowoczesnego przyjęcia – mówi GOShA Kusper, osobista stylistka.

Stylizacja ślubna dopasowana do figury

Spodnie, choć ubieramy je na co dzień, w dniu ślubu mogą odkryć mankamenty figury, jeśli zostaną źle dobrane. Warto pomyśleć o tym wcześniej.

– Jeśli Panna Młoda zdecydowałaby się na spodnium, co z założenia jest awangardowym wyborem, wówczas sugeruję wybrać kolor biały. Sylwetki, które dobrze wyglądają w takiej propozycji są wysokie, smukłe i raczej szczupłe – zaznacza GOShA Kusper.

Panie o obfitych biodrach i pupie swobodniej mogą poczuć się w tradycyjnej długiej sukni ślubnej, ale to nie znaczy, że spodnie są nie dla nich. Powinny zwrócić uwagę na to, by dół stroju w „newralgicznych” miejscach nie miały kieszeni czy dodatkowych ozdobników. Paniom, które nie mają wcięcia w talii, polecamy spodnium z pasem w tej okolicy. On optycznie je wyszczupli. Dla kobiet wysokich i szczupłych spodnium z szerokimi nogawkami lub spodnie rurki wydają się być idealnym rozwiązaniem. Koniecznie w połączeniu z butami na wysokim obcasie.

Nie tylko na ślub cywilny

Ślub cywilny daje większą swobodę w doborze stroju niż uroczystość w kościele. Spodnium ślubne lub biały damski garnitur mogą zachwycić zaproszonych gości. Bardzo dobrze w takim stroju może poczuć się kobieta dojrzała, która stanowczo  nie widzi się w tradycyjnej sukni ślubnej. Męską odsłonę stylizacji ślubnej warto rozważyć także wtedy, gdy nie planujemy przyjęcia weselnego a spotkanie ze znajomymi.

– Nie planowaliśmy tradycyjnego wesela. Po ślubie cywilnym i obiedzie z najbliższą rodziną, chcieliśmy uczcić nasz dzień w gronie przyjaciół – mówi Ania, trzydziestolatka. – Miałam ogromny problem. Klasyczna suknia ślubna nie pasowała na tę okoliczność, ale też chciałam się wyróżnić. W końcu byłam Panną Młodą! – wyznaje. – Białe spodnium ślubne sprawdziło się idealnie. Przyciągało nie tylko uwagę, ale tez nie krępowało ruchów. Polecam każdej kobiecie.

Jeśli w sukience przyszła Panna Młoda nie czuje się swobodnie, a tradycyjna suknia ślubna nie jest jej marzeniem, powinna rozważyć spodnium ślubne lub damski garnitur zaprojektowany specjalnie na dzień ślubu. Dobrze dopasowana stylizacja obroni się sama, także ta mniej tradycyjna.

KOMENTARZE: 6

 1. Do tej pory nie spotkaliśmy się jeszcze ze spodniami do ślubu. Naszym zdaniem jest to jedyny dzień w życiu kiedy można się ubrać wyjątkowo, tak aby wspominać to do końca życia. Założenie spodni w takim dniu nie będzie czymś wyjątkowym. Pamiętajcie że zakup sukni ślubnej to nie jest zwykły zakup, to często spełnienie dziecięcych marzeń, często marzenie bycia księżniczką. Dlaczego miałybyście to sobie zabierać ubierając się w spodnie.

  • Co za stereotypowe myślenie… Kobieta może czyć się niezwykle seksownie w spodnium i wcale nie musi marzyć o byciu księżniczką w tym dniu…

 2. To jest jakieś nieporozumienie! kobieta w spodniach na własnym ślubie? W głowie mi się nie mieści, jak kobieta mogłaby założyć spodnie do ślubu? To ma być moda? TREND? Awangarda? Ludzie! Bez przesady. To jakaś paranoja ;/ Mogę założyć spodnie jako gość weselny, choć i na to nie odważyłabym się, jestem w końcu kobietą, czy facetem?! ;/ Normalna! Panna Młoda idzie do ołtarza w sukni, jak na kobietę przystało.

 3. Okropieństwo! Panna Młoda powinna być w dniu ślubu przede wszystkim kobietą a nie jakims BABOCHŁOPEM! NIE,nie nie i jeszcze raz nie!

 4. Przyznam, że pierwszy raz spotykam się ze spodniami do ślubu, ale wygląda to naprawdę interesująco i niebanalnie. Ale rzeczywiście duże odejście od tradycji, dlatego uważam że to wersja dla odważnych kobiet :)

Dodaj komentarz

 1. Administratorem zebranych danych osobowych jest Master4U Maciej Stypka z siedzibą w Katowicach (40-123), przy ul. Czerwińskiego 6 lok. 316, REGON 241080707, NIP 6342327026, kontakt: rodo@weselezklasa.pl
 2. Wyrażona zgoda może zostać cofnięta w dowolnym momencie, bez żadnych negatywnych skutków oraz bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych, którego dokonano przed jej cofnięciem.
 3. Cofnięcia zgody dokonać można dokonać przez wysłanie maila na adres bok@weselezklasa.pl
 4. Odbiorcami (procesorami powierzenia) Pani/Pana danych osobowych będą: podmioty zapewniające obsługę i utrzymanie Serwisu, tj. obsługę prawną, a w przypadku rozliczeń finansowych podmiot wykonujący usługę obsługi kadrowo – księgowej na rzecz Administratora Danych Osobowych oraz podmioty zapewniające obsługę informatyczną i podmioty będące właścicielami oprogramowania do profilowania, w tym podmioty spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Wymiana danych osobowych z ww. podmiotami jest regulowana przez umowy powierzenia danych osobowych bądź zgodnie ze stosownymi regulaminami świadczeniem usług.
 5. Moje dane osobowe będą przechowywane do chwili cofnięcia zgody.
 6. Przysługują mi prawa do:
  • żądania od Administratora danych dostępu do moich danych osobowych;
  • żądania od Administratora danych uzupełnienia, sprostowania moich danych osobowych;
  • żądania od Administratora danych usunięcia lub ograniczenia przetwarzania moich danych osobowych;
  • wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania moich danych osobowych;
  • żądania przeniesienia moich danych osobowych;
 7. Ponadto zostałam/łem poinformowany/a, że przysługuje mi prawo do wniesienia skargi do organu nadzoru to jest do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (dawniej: GIODO).