• MODA
  • URODA
  • ŚLUB I WESELE
  • STYL ŻYCIA
  • EKSPERT Z KLASĄ
  • SZUKAJ

Spodnium lub spodnie do ślubu zamiast sukni ślubnej?

Spodnium lub spodnie do ślubu zamiast sukni ślubnej?

Widok Panny Młodej kroczącej do ołtarza w spodnium czy spodniach należy do rzadkości. Czy tylko indywidualistki, kobiety z charakterem i nienaganną figurą mogą pokusić się o – z pozoru tylko – męski strój ślubny?

Oczekiwania a gdzie ja?

Tradycja. To słowo kluczowe w rozmowach o ślubie i weselu. W tym także o ślubnej stylizacji Panny Młodej. Nikogo nie trzeba uświadamiać, że właśnie w sukni ślubnej, najlepiej długiej i najlepiej białej spodziewamy się widzieć główną bohaterkę uroczystości. W dniu ślubu jednak nie oczekiwania innych są ważne, a samopoczucie Panny Młodej. Jeśli pewniej poczuje się w krótkiej sukni ślubnej w odcieniu ecru lub świetnie skrojonym garniturze – nie powinna się wahać. W końcu to jeden z najważniejszych dni w jej życiu.

Spodnie do ślubu? – czemu nie?!

Projektanci wychodzą naprzeciw kobietom nowoczesnym i pewnym siebie. Proponują rozwiązania, na które jeszcze niewiele pań się godzi, choć podgląda je z zaciekawieniem. Spodnie w połączeniu z dobrze skrojonym żakietem, spodnie rurki z gorsetem, szerokie spodnicospodnie z peleryną lub minimalistyczną marynarką czy spodnium kuszą nas w ślubnym katalogach.

Ślubne spodnium

Modne w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego wieku spodnium śmielej gościmy w naszych szafach. Spodnium, choć z nazwy kojarzymy ze spodniami, są kombinezonem – góra ubioru połączona jest z dołem. Ten rodzaj stroju – elegancki, utrzymany w bieli i skrupulatnie dobrany do figury – stanowi alternatywę dla tradycyjnej sukni ślubnej. Może mieć różne fasony ze względu na dowolną długość, szerokość nogawek i rękawów oraz sam krój (spodnie mogą być długie a góra być bez rękawów; rękaw może być krótki a spodnie skrócone do łydki).

– Spodnium do ślubu – dlaczego nie? Jest grupa Panien Młodych, które są nowoczesne, lubią ekstrawagancję i chcą podkreślić swoją niezależność. Może niekoniecznie będzie to najlepszy wybór w przypadku tradycyjnego ślubu, gdzie trzon gości stanowi rodzina (babcie, dziadkowie, wujkowie i ciocie), ale na pewno taka propozycja będzie pasowała do nowoczesnego przyjęcia – mówi GOShA Kusper, osobista stylistka.

Stylizacja ślubna dopasowana do figury

Spodnie, choć ubieramy je na co dzień, w dniu ślubu mogą odkryć mankamenty figury, jeśli zostaną źle dobrane. Warto pomyśleć o tym wcześniej.

– Jeśli Panna Młoda zdecydowałaby się na spodnium, co z założenia jest awangardowym wyborem, wówczas sugeruję wybrać kolor biały. Sylwetki, które dobrze wyglądają w takiej propozycji są wysokie, smukłe i raczej szczupłe – zaznacza GOShA Kusper.

Panie o obfitych biodrach i pupie swobodniej mogą poczuć się w tradycyjnej długiej sukni ślubnej, ale to nie znaczy, że spodnie są nie dla nich. Powinny zwrócić uwagę na to, by dół stroju w „newralgicznych” miejscach nie miały kieszeni czy dodatkowych ozdobników. Paniom, które nie mają wcięcia w talii, polecamy spodnium z pasem w tej okolicy. On optycznie je wyszczupli. Dla kobiet wysokich i szczupłych spodnium z szerokimi nogawkami lub spodnie rurki wydają się być idealnym rozwiązaniem. Koniecznie w połączeniu z butami na wysokim obcasie.

Nie tylko na ślub cywilny

Ślub cywilny daje większą swobodę w doborze stroju niż uroczystość w kościele. Spodnium ślubne lub biały damski garnitur mogą zachwycić zaproszonych gości. Bardzo dobrze w takim stroju może poczuć się kobieta dojrzała, która stanowczo  nie widzi się w tradycyjnej sukni ślubnej. Męską odsłonę stylizacji ślubnej warto rozważyć także wtedy, gdy nie planujemy przyjęcia weselnego a spotkanie ze znajomymi.

– Nie planowaliśmy tradycyjnego wesela. Po ślubie cywilnym i obiedzie z najbliższą rodziną, chcieliśmy uczcić nasz dzień w gronie przyjaciół – mówi Ania, trzydziestolatka. – Miałam ogromny problem. Klasyczna suknia ślubna nie pasowała na tę okoliczność, ale też chciałam się wyróżnić. W końcu byłam Panną Młodą! – wyznaje. – Białe spodnium ślubne sprawdziło się idealnie. Przyciągało nie tylko uwagę, ale tez nie krępowało ruchów. Polecam każdej kobiecie.

Jeśli w sukience przyszła Panna Młoda nie czuje się swobodnie, a tradycyjna suknia ślubna nie jest jej marzeniem, powinna rozważyć spodnium ślubne lub damski garnitur zaprojektowany specjalnie na dzień ślubu. Dobrze dopasowana stylizacja obroni się sama, także ta mniej tradycyjna.

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet

Planer ślubny

ikona planer ślubny

Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu