Stan wyjątkowy na wschodzie Polski a organizacja wesel.

Stan wyjątkowy na wschodzie Polski a organizacja wesel.

2 września 2021 r. przez Prezydenta Andrzeja Dudę zostało wydane rozporządzenie o wprowadzeniu 30-dniowego stanu wyjątkowego na obszarze części województwa podlaskiego i lubelskiego. Stan wyjątkowy został wprowadzony w 115 miejscowościach w województwie podlaskim i 68 miejscowościach w województwie lubelskim. Jak zatem cała sytuacja odbije się na branży weselnej? Sprawdź, czy będzie można zorganizować wesele.

Aplikacja wesele z klasą

Czym jest stan wyjątkowy?

Obecność migrantów na granicy polsko-białoruskiej doprowadziła do wystąpienia przez rząd do Prezydenta RP z wnioskiem o wprowadzenie jednego z konstytucyjnych stanów nadzwyczajnych, czyli stanu wyjątkowego.

Oferty promowane

Decyzja o wprowadzeniu stanu wyjątkowego w przygranicznym pasie części województw podlaskiego i lubelskiego jest podyktowana troską o bezpieczeństwo państwa, naszych obywateli i odpowiedzialnością za zabezpieczenie granic kraju i całej UE

tłumaczył wprowadzenie stanu wyjątkowego premier Mateusz Morawiecki

Zgodnie z Konstytucją z 1997 roku wyróżnione są w Polsce trzy stany nadzwyczajne: stan wojenny, stan klęski żywiołowej i stan wyjątkowy. Wprowadzenie tego ostatniego stanu na pasie granicznym z Białorusią wiąże się z ograniczeniem praw obywatelskich w tym rejonie.

Na wniosek rządu Prezydent może wprowadzić stan wyjątkowy na maksymalnie 90 dni. Natomiast głowa Państwa może przedłużyć ten stan o 60 dni za zgodą Sejmu.

Według rządu spełnione są dwie z trzech możliwych przesłanek stanu nadzwyczajnego, tj. zagrożenia bezpieczeństwa obywateli oraz zagrożenia porządku publicznego, dlatego też został wprowadzony stan wyjątkowy.

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Jakie zasady zostały wprowadzone w związku ze stanem wyjątkowym?

  • na terenie objętym stanem wyjątkowym nastąpiło zawieszenie prawa organizacji zgromadzeń publicznych,
  • prawo do organizacji imprez masowych, artystycznych i rozrywkowych zostało zawieszone,
  • posiadania przy sobie dowodu osobistego lub innego dokumentu tożsamości jest obowiązkowe,
  • na obszarze objętym stanem wyjątkowym przez całą dobę z określonymi w przepisach wyjątkami obowiązuje zakaz przebywania (nie dotyczy m.in. osób stale zamieszkujących ten obszar),
  • zakazuje się utrwalania, nagrywania i fotografowania obiektów i obszarów obejmujących infrastrukturę graniczną, w tym również wizerunku funkcjonariuszy Straży Granicznej, Policji i żołnierzy,
  • dostęp do informacji publicznej dotyczącej czynności prowadzonych na obszarze objętym stanem wyjątkowym, związanych z ochroną granicy państwowej oraz zapobieganiem i przeciwdziałaniem nielegalnej migracji zostaje ograniczony.

Stan wyjątkowy a organizacja wesel. Czy będzie można zorganizować wesele?

Przez lockdown przez dłuższy czas nie można było organizować imprez. Luzowanie obostrzeń przyniosło możliwość spotkań, ale w ograniczonym gronie. Jednak wraz z wprowadzeniem stanu wyjątkowego na wschodniej granicy pojawiło się inne pytanie: jak będzie wyglądała kwestia z organizacją wesel? Wątpliwości rozwiewa szef MSWiA Mariusz Kamiński.

Stan wyjątkowy a organizacja wesel w Polsce
Adobe Stock

Na wesela w strefie objętej stanem wyjątkowym można będzie zaprosić gości z zewnątrz. Mieszkaniec może zgłosić tę sytuację do miejscowego komendanta Straży Granicznej, który ją rozpatrzy.

Mariusz Kamiński Szef MSWiA 

Zostawiliśmy pewną dozę uznaniowości, jeżeli chodzi o te wizyty miejscowemu komendantowi Straży Granicznej. Mieszkaniec, który ma tego typu sytuację, może zgłosić się do miejscowego komendanta Straży Granicznej, który tę sytuację rozpatrzy. Nastawienie będzie absolutnie pozytywne. To są ludzie, którzy się znają, to są małe, lokalne społeczności. Tam nie ma anonimowości. Zakładamy dobrą wolę mieszkańców, nie chcemy im utrudniać życia

dodał Kamiński

Szef MSWiA Mariusz Kamiński wypowiedział się również, że stan wyjątkowy został wprowadzony, aby zwiększyć bezpieczeństwo w strefie przygranicznej przy jak najmniejszej ingerencji w życie mieszkańców.

Kamiński zadeklarował też zwiększenie liczby funkcjonariuszy:

Do tej pory było to wojsko i przede wszystkim Straż Graniczna, teraz będą jeszcze znaczące siły policyjne delegowane do tej strefy, gdzie będzie obowiązywał stan wyjątkowy. Niedługo pojawi się również Żandarmeria Wojskowa.

Osoby niezwiązane zawodowo czy rodzinnie z terenami, na których obowiązuje stan wyjątkowy, nie będą mogły na nich przebywać.

Stan wyjątkowy a branża turystyczna

W związku z wprowadzeniem stanu wyjątkowego na wschodzie Polski zdecydowanie ucierpi branża turystyczna w tym hotele i pensjonaty. Wprowadzenie stanu wyjątkowego spowodowało, że obiekty turystyczne opustoszały. Turyści, których we wrześniu zawsze było sporo, wyjechali, a nowi nie chcą się pojawiać. Rząd przyjął więc ustawę w sprawie rekompensat za poniesione straty. Właściciele bazy noclegowej zaznaczają, że ich goście napędzali też inne usługi. Korzystali z tego sklepikarze, czy rękodzielnicy, którzy sprzedawali swoje artykuły turystom.

Stan wyjątkowy na wschodzie Polski a organizacja wesela
Adobe Stock

Warto również zwrócić uwagę, że wprowadzenie stanu wyjątkowego wpłynęło na cały wizerunek Podlasia. Wytworzyła się atmosfera cudzoziemców, którzy przekraczają granicę, czy ludzi koczujących w zagajnikach. Optymizmem nie napawa również widok policji, straży granicznej, czy budowy płotów. Hotelarze podkreślają również, że oprócz rekompensat powinien zostać utworzony fundusz przeznaczony na reklamę i odbudowę wizerunku Podlasia.

Pojawia się pytanie, kto będzie mógł otrzymać rekompensatę? Zgodnie z projektem udzielona ona zostanie przedsiębiorcom oraz rolnikom świadczącym usługi hotelarskie, jak również przedsiębiorcom prowadzącym działalność gospodarczą w zakresie gastronomii oraz pilotom wycieczek i przewodnikom turystycznym. Rekompensata będzie też przysługiwała przedsiębiorcom prowadzącym działalność organizatora turystyki lub podmiotu ułatwiającego nabywanie powiązanych usług turystycznych.

5/5 - (35)

Wiktoria Marcinkiewicz

Wiktoria Marcinkiewicz

Absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Śląskiego oraz Szkoły Aktorskiej i Telewizyjnej SPOT w Krakowie. Niepoprawnie zakochana w teatrze i kinematografii. Miłośniczka dobrego contentu i marketingu. W wolnych chwilach zaczytuje się w książkach Joanny Bator i udaje się na długie spacery ze swoim wiernym psim przyjacielem.

Więcej artykułów autora Wiktoria Marcinkiewicz

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet
Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore