Sukienki dla druhen – czy panna młoda powinna je finansować?

Sukienki dla druhen – czy panna młoda powinna je finansować?

Znana z amerykańskich komedii romantycznych tradycja rzędu druhen stojących murem za panną młodą staje się coraz popularniejsza także w kraju nad Wisłą. W Stanach Zjednoczonych druhny obowiązkowo ubrane są w jednakowe sukienki. Czy w Polsce ta tradycja przyjmowana jest jeden do jednego? Jak wygląda wybór kreacji wśród druhen i przede wszystkim – kto je finansuje?

Warto pamiętać, iż świadkowa na ślubie może być tylko jedna (ewentualnie dwie, jeśli wybierzecie dwie kobiety do pełnienia tej roli), druhen natomiast może być wiele – pełnią one rolę swoistego orszaku panny młodej. Jeżeli więc chciałabyś zaakcentować relację ze swoimi kuzynkami czy przyjaciółkami podczas waszego ważnego dnia, mianowanie ich druhnami to świetny pomysł – jest to wyjątkowe wyróżnienie!

Unsplash

Wybór sukni dla druhen

Druhny powinny stanowić tło dla najważniejszej kobiety tego dnia – panny młodej. Zazwyczaj to właśnie ona decyduje o wyglądzie i kolorze sukienek. Stąd bierze się przekonanie wielu osób, iż skoro kreacje druhen są dopasowane do sukni przyszłej mężatki, to właśnie ona powinna zobowiązać się do ich zakupu. Co o tym sądzę same panny młode, które zdecydowały się na orszak druhen? Zebraliśmy dla was opinie z internetowych grup dyskusyjnych.

Ja miałam 4 druhny. Najważniejsze dla mnie było to, żeby były z nami w tak ważnym dniu 😉 

Chciałam, żeby były blisko i czuły się dobrze, każda była ubrana, jak chciała. 

Jako Panna Młoda – kupowałam druhnom takie same sukienki. Nie miałabym odwagi wymagać, by ktoś ubrał się podobnie wg moich wytycznych i za to sam zapłacił. 

Ja mam trzy druhny na swoim ślubie, każda z nich kupuje sobie suknię sama. Ja tylko zapewniam im korsarze na rękę i to jest w mojej gestii.

A moje pokrywają koszty same, mało tego, to ja im wybierałam sukienki, to ja decydowałam, jaki kolor a one się na to zgadzają twierdząc, że to mój dzień i ma być tak, jak sobie wymarzyłam, i nie wchodzą w grę żadne późniejsze przebieranki, tak że jak już się wybiera druhny, to uważam, że muszą być poprostu takie jak moje i wtedy nie będzie problemu.

Ja, wstępnie licząc, będę mieć ok 8 druhen i chcę zrobić tak, że kupię materiał a one zapłacą sobie tylko za szycie. Wszystkie jednakowe i u tej samej krawcowej, więc powinno wyjść im to taniej niż jakby miały kupić nową.

Myślałam też o druhnach, ale patrząc to należało by im zakupić sukienki i same powiedziały mi, że po ślubie na sali przebiorą się w swoje sukienki.

Jaki fason wybrać?

Unsplash

Szukając sukienek dla druhen, należy pamiętać, iż każda z nich może mieć zupełnie inną figurę, a także typ kolorystyczny. Najlepiej byłoby najpierw porozmawiać z przyjaciółką, w jakich fasonach i kolorach czuje się dobrze, a potem wspólnie szaleć w sklepach podczas wyboru tej jedynej kreacji. Ważne jest również, aby o tych strojach myśleć już nawet w czasie poszukiwań wymarzonej sukni ślubnej. Warto odpowiedzieć sobie także na kilka pytań. Czy sukienki druhen muszą być jednakowe? Czy muszą mieć identyczne kolory i fasony? Czy wystarczy, gdy dostosują strój do koloru przewodniego wesela? Czy jednak dać im zupełną swobodę wyboru? A może elementem wspólnym dla druhen będzie wyłącznie jednakowy bukiecik pasujący stylem do bukietu ślubnego?

Sprawdźcie, co o tym sądzą użytkowniczki ślubnych forów internetowych.

U mnie miały z tego samego materiału, długie i ten sam kolor, lecz inny model. Wyglądały pięknie.

Sukienki miały różne – po pierwsze mają różne figury, po drugie każda czuje się dobrze w innym kroju sukni, a po trzecie jest to po prostu dodatkowy koszt.

Moje druhny same chcą kupić sobie podobne sukienki. Ja tylko powiedziałam, że jeśli mogę czegoś oczekiwać, to żeby kolory były coś w odcieniu bordo, bo to mój kolor przewodni, ale też nie jest to obowiązek.

Co do ubierania druhen to jestem za, ale w sytuacji kiedy one wyrażą na to zgodę. Powinnaś jednak z nimi to uzgodnić, czy chcą być tak samo ubrane, czy to na chwilę czy na całą imprezę.

Kiedyś moja kuzynka wymyśliła sobie druhny. Miałam być ja – świadkowa i druhny. Narzuciła nam ubranie się w te same sukienki. Mi się osobiście ten pomysł nie spodobał, bo nie chciałam wyglądać tak samo jak 5 innych dziewczyn. Więc ostatecznie każda przyszła ubrana jak chciała.

Ja miałam druhny i były ubrane tak samo, jedynie świadkowa się wyróżniała.

4.9/5 - (28)

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet

Planer ślubny

ikona planer ślubny

Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore