Suknia ślubna. Jak nadać jej drugie życie?

Suknia ślubna. Jak nadać jej drugie życie?

Czekałaś na ten dzień od miesięcy – jedyny i niepowtarzalny dzień Twojego ślubu. Pozostały Ci po nim już tylko wspomnienia, mąż u boku, obrączka na palcu i suknia ślubna. Wybierałaś ją długo, chciałaś, żeby była wyjątkowa. A teraz nie wiesz co z nią zrobić? Przecież jej nie wyrzucisz, prawda? Dowiedz się, jak nadać jej drugie życie! 👰

Suknia ślubna na pamiątkę

Czy jako mała dziewczynka marzyłaś o pięknej sukience, w której mogłabyś poczuć się jak księżniczka? Która z nas tego nie robiła? Prawdopodobnie przed ślubem przemierzałaś salony sukien ślubnych z nadzieją znalezienia tej jednej jedynej, ale jako mężatka możliwe, że po prostu nie wiesz co z nią zrobić. Najprostszą z możliwości jest pozostawienie sobie na pamiątkę swojej ślubnej sukni. 😉 Być może kiedyś Twoja córka lub wnuczka wykorzystałaby ją ponownie. Taka opcja jest jednak dosyć ryzykowna. 

Owszem, moda wraca, ale czy aby na pewno za 30 czy 50 lat Twoja sukienka będzie korzystnym wyborem? Poza tym gusta są różne, to co podobało się Tobie, niekoniecznie spodoba się Twojej córce, a i sama suknia ślubna za tak długi czas nie będzie pewnie wyglądała tak ładnie jak dzisiaj. Jeśli jednak suknia była szyta na miarę według Twojego projektu lub po prostu jesteś z nią związana, to mimo wszystko możesz ją zostawić na pamiątkę – o ile tylko masz odpowiednią ilość miejsca w szafie.

Nowe życie sukni ślubnej i nowa właścicielka: gdzie oddać suknię ślubną?

Zastanawiasz się, gdzie można oddać suknię ślubną? Jeśli jesteś zdecydowana i nie chcesz zatrzymać swojej sukienki, najbardziej oczywistą opcją jest ta, aby ją sprzedać. Na internetowych aukcjach aż roi się od ogłoszeń. Pamiętaj o zrobieniu dobrych zdjęć i podaniu dokładnych informacji, takich jak rozmiar, wymiary, rodzaj materiału, informację o ewentualnych zniszczeniach. 😉 One zwiększają szanse na sprzedaż.

Czy warto oddać suknię ślubną do komisu?

Co jeszcze można zrobić z suknią ślubną po ślubie? Ciekawą opcją wydają się także komisy ślubne, które stają się coraz popularniejsze.  Możesz wystawić suknię przez Internet i czekać, aż ktoś ją kupi. Możesz również po prostu oddać ją do komisu stacjonarnego. 😊 Takie rozwiązanie jest o wiele praktyczniejsze. Czy warto oddać suknię ślubną do komisy? Naszym zdaniem: TAK! Po pierwsze, suknia ślubna nie zabiera cennego miejsca w Twojej szafie. Po drugie, jest przechowywana w bardzo dobrych warunkach. Po trzecie, chyba najważniejsze, potencjalne klientki mogą ją zobaczyć na żywo, dotknąć, przymierzyć i – co najważniejsze – kupić.

suknia ślubna - panna młoda przeglądająca się w lustrze
Adobe Stock

Jak oddać suknię do komisu? Najpierw obdzwoń kilka komisów, które działają w Twojej okolicy i zapytaj czy w ogóle będą zainteresowane przyjęciem sukni ślubnej. Najlepiej, jeżeli zdecydujesz się na komisy, które specjalizują się w modzie ślubnej – jest większa szansa na to, że osoby szukające sukni lub garnituru z drugiej ręki skierują swoje kroki właśnie do nich. Zapytaj również o to, jakie są warunki sprzedaży sukienki, to znaczy, jaka kwota z uzyskanej ceny trafi do Ciebie. 

A może wypożyczalnia sukien ślubnych?

Istnieje jeszcze jedna możliwość, która gwarantuje Ci brak wszelakich kłopotów. Wystarczy, że po prostu sukni ślubnej nie kupisz! Możesz ją wypożyczyć. Rozważałaś tę opcję?– Zdecydowanie więcej klientek decyduje się obecnie na wypożyczenie sukni ślubnej niż na jej zakup. Ceny sukien zaczynają się od około 1300 zł, górnej granicy praktycznie nie ma. Wypożyczenie w salonie może kosztować już tylko 350 zł, 💰 maksymalnie to 1500 zł, więc różnica jest znacząca. Zauważyłam jednak, że to nie kwestie finansowe są tu decydującym wskaźnikiem.

Jak przerobić suknię ślubną?

Istnieją także inne sposoby. Wystarczy podpytać krawcową i może się okazać, że możliwe jest przerobienie sukni ślubnej na suknię wieczorową. 😊 Przeróbka sukni ślubnej na wieczorową daje jej drugie życie, a Ty nie będziesz miała poczucia, że zmarnowałaś pieniądze na kreację, którą mogłaś włożyć tylko jeden raz. Suknie wieczorowe przydają się przecież na wiele różnych okazji. Ciekawym pomysłem wydaje się też wykorzystanie materiału na ubranko chrzcielne dla Twoich dzieci lub sukienkę komunijną.

suknia ślubna - panna młoda  z długim welonem
Adobe Stock

Drugie życie sukni ślubnej jest w Twoich rękach. Być może jesteś szczęściarą z ogromną szafą i zachowasz ją na pamiątkę? Być może masz talent krawiecki i przerobienie sukienki nie będzie stanowiło dla Ciebie problemu? A może jesteś praktyczna i sukienkę wypożyczysz? Decyzja należy do Ciebie! Jak przerobić suknię ślubną na wieczorową? W przypadku modeli typu księżniczka prawdopodobnie konieczne będzie „złagodzenie” jej dołu, czyli pozbycie się warstw tiulu. Poza tym, suknię będzie trzeba zafarbować. Biel jednoznacznie kojarzy się przecież ze ślubem. Dobra krawcowa podpowie Ci co warto zrobić, żeby suknia nie wyglądała jak ślubna. Pamiętaj, że sposób jak przerobić sukienkę na wesele zależy od tego, jaki jest to model. 

Co zrobić z suknią ślubną? Popularne przesądy

Suknie ślubne są obiektem wielu różnych przesądów. Niektórzy twierdzą, że nie powinno się sprzedawać ani sukni, ani welonu, ponieważ to może przynieść świeżo upieczonym małżonkom nieszczęście. 👰 🤵 Zdaniem innych ta zasada dotyczy również wyrzucenia ślubnej kreacji. Czy warto wierzyć w przesądy? Decyzję zostawiamy Tobie. Prawda jest taka, że drugie życie sukni ślubnej to często konieczność. Nie każda mężatka ma tak duże mieszkanie, że może ją bez problemu przechowywać przez całe lata.

suknia ślubna - panna młoda ubierająca suknię ślubną
Adobe Stock

Co zrobić z suknią ślubną? Podsumowanie

Nie chcesz, żeby na dnie szafy leżała Twoja suknia ślubna? Zastanawiasz się co z nią zrobić? Podpowiedzieliśmy Ci co możesz zrobić z używaną suknią ślubną po weselu: sprzedać samodzielnie na jednym z portali, oddać do komisu lub przerobić na suknię wieczorową. Którą opcję wybierzesz? To zależy już tylko od Ciebie. Licz się jednak z tym, że prawdopodobnie suknie sprzedasz dużo taniej niż ją kupiłaś. Równie dobrze możesz zostawić suknię na pamiątkę. Może podarujesz ją swojej córce lub wnuczce?

Podsumowanie tego artykułu

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet

Planer ślubny

ikona planer ślubny

Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore