Suknia ślubna szyta na miarę ✂. O czym musisz pamiętać, jeśli zamierzasz skorzystać z usług pracowni krawieckiej?

Suknia ślubna szyta na miarę ✂. O czym musisz pamiętać, jeśli zamierzasz skorzystać z usług pracowni krawieckiej?

Twój rycerz na białym koniu wreszcie zadał to jedno, jedyne, najważniejsze pytanie? Jeżeli powiedziałaś TAK 💍, na pewno wiesz, że czeka Was prawdopodobnie całkiem sporo przedślubnych przygotowań, z których jednym z najważniejszych zadań będzie znalezienie Twojej wymarzonej sukni ślubnej. Podpowiemy Ci, czy suknia ślubna szyta na miarę to dobry pomysł, ile może kosztować taka usługa i o czym koniecznie musisz pamiętać zaczynając swoją współpracę z pracownią krawiecką. 

Szycie sukien ślubnych na miarę to popularna usługa, wybierana przez wiele przyszłych panien młodych i alternatywa dla zakupu gotowego modelu. Zanim jednak zdecydujesz się na to rozwiązanie, zwróć uwagę na kilka istotnych kwestii takich jak: koszty czy czas potrzebny na przygotowanie sukienki 👗.

Suknia ślubna szyta na miarę przez krawcową
Adobe Stock

Czy warto wybrać suknię ślubną na zamówienie?

Suknie ślubne szyte na miarę to strzał w dziesiątkę dla tych panien młodych 👰, którym zależy na spersonalizowanym modelu, przygotowanym zgodnie z ich wymaganiami i wskazówkami. Jeśli nie znalazłaś sukni, która skradłaby Twoje serce ❤, pomoc pracowni krawieckiej może rozwiązać ten problem. Poza tym, suknie ślubne szyte na zamówienie są dostosowywane do Twojej sylwetki, podkreślając jednocześnie jej zalety. Razem z krawcem lub krawcową możesz przedyskutować wybór odpowiedniego fasonu, który okażę się dla Ciebie najbardziej komplementujący. Reasumując: decydując się na szycie sukni ślubnej możesz stworzyć wymarzoną kreację, dostosowując ją do indywidualnych potrzeb. Popularną usługą stają się dzisiaj również suknie ślubne szyte na miarę przez Internet. Jeśli zamierzasz zdecydować się na taką opcję, musisz zwrócić uwagę na poprawne zdjęcie miary. Nawet drobna różnica w wynikach może mieć duże znaczenie!

Suknia ślubna na miarę
Adobe Stock

💡 Zobacz także: Jakie są najważniejsze polskie tradycje weselne? Podpowiadamy!

Jak długo trwa uszycie sukni ślubnej?

Suknia ślubna szyta na miarę to usługa wymagająca czasu.

Zazwyczaj pracownia krawiecka planuje kilka przymiarek, dlatego poszukiwania odpowiedniego krawca lub krawcowej zacznij możliwie jak najwcześniej, najlepiej na około 12 miesięcy przed planowaną datą ślubu 📅.

Sam proces konstruowania i odszywania sukienki może trwać 1 – 3 miesiące, ale musisz się liczyć z tym, że wybrana pracownia będzie miała dużo zamówień, co zdecydowanie wydłuży czas realizacji Twojego zlecenia 🧵. W związku z tym, najbezpieczniej będzie, jeśli zamówienie na suknię ślubną szytą na Twój wymiar złożysz co najmniej na 6 – 8 miesięcy przed ślubem. Sprawdź również, jakie wymagania pod tym względem będzie miała firma, z której usług zamierzasz skorzystać – możliwe, że niektóre pracownie oczekują wcześniejszej rezerwacji terminu. 

Suknia ślubna szyta na miarę elementy ozdobne
Adobe Stock

💡 Zobacz także: Czy wypada włożyć na wesele garnitur damski? Sprawdź!

Planujesz szycie sukni ślubnej? Zbieraj inspiracje ze zdjęć, rysunków lub filmów!

Szycie sukienek ślubnych to proces, w którym musisz znaleźć kompromis pomiędzy własnymi marzeniami na temat sukni idealnej, budżetem finansowym 💰 i możliwościami konstrukcyjnymi. Właśnie dlatego, zacznij możliwie jak najwcześniej zbierać pomysły, które później będziesz mogła przedstawić osobie realizującej usługę szycia. Projektowanie i szycie sukien ślubnych będzie dla krawca czy krawcowej o wiele łatwiejsze o ile możesz zobrazować swoje oczekiwania. W związku z tym, najlepiej, jeśli zgromadzisz odpowiednie zdjęcia rozwiązań konstrukcyjnych i inspiracji 📸, które szczególnie  Ci się podobają, narysujesz wstępny projekt sukni 👗 itp. 

Suknia ślubna szyta na miarę przymiarki
Adobe Stock

Ile kosztuje uszycie sukni ślubnej u krawcowej?

Cena uszycia sukni ślubnej to kwestia wysoce indywidualna. Wiele zależy od tego, na jaki projekt ostatecznie się zdecydujesz. W praktyce na koszt uszycia sukni ślubnej wpływ mają takie czynniki, jak:

✂ wybrany materiał,
🧵 poziom skomplikowania projektu,
✂ ilość pracochłonnych detali,
🧵 ilość potrzebnego materiału,
✂ renoma pracowni krawieckiej.

👉 Jeżeli nie możesz czekać i zamówienie musi być zrealizowane w krótszym niż standardowy czasie, licz się z tym, że cena szycia sukni ślubnej będzie wyższa niż zazwyczaj, chociaż oczywiście to nie jest reguła.

Krawiec lub krawcowa szyjąca suknie ślubne musi omówić z Tobą kwestię ewentualnych wydatków, zapytać o Twoje możliwości finansowe i na tej podstawie zaproponować projekt, który zmieści się w zakładanym budżecie. W praktyce, cena sukni ślubnej szytej na miarę może oscylować w granicach około 1500 – 7000 zł 💸 (z uwzględnieniem kosztów materiałów), chociaż znaleźć możesz również o wiele droższe oferty. Generalnie jednak koszt uszycia sukni ślubnej u krawcowej lub krawca można zminimalizować, jeśli wybierzesz prosty, mniej pracochłonny projekt i tańszą tkaninę. 

Suknia ślubna szyta na miarę z koronką
Adobe Stock

Wybierając suknie ślubne szyte na zamówienie pamiętaj o tym, żeby kwestię kosztów ustalić już na początku współpracy z pracownią krawiecką. Kosztorys, który zostanie przez nią przedstawiony powinien być dla Ciebie przejrzysty i zrozumiały. Upewnij się też, że krawiec czy krawcowa wybrani do szycia sukienek ślubnych rozumieją Twój zamysł. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości – nie bój się pytać 🙂! Nie ma nic gorszego niż ostateczne rozczarowanie wykonaniem wymarzonej sukienki. 

Podsumowanie tego artykułu

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet

Planer ślubny

ikona planer ślubny

Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore