Suknia ślubna z trenem czy bez trenu?

Suknia ślubna z trenem czy bez trenu?

5734

Piękna suknia wybrana, miara zdjęta i pojawia się pytanie: czy suknia ślubna ma mieć tren? To dylemat wielu Młodych Panien.

Suknia ślubna z trenem czy bez trenu?Tren – czyli?

Tren to przedłużenie sukni, ciągnące się za nią po ziemi. Stanowił element damskiego ubioru w średniowieczu.

Wady i zalety

Zachwycamy się nim, ponieważ dodaje uroku i elegancji sukni ślubnej, zapiera dech w piersiach gości, gdy przechodzimy przez kościół, pięknie prezentuje się na zdjęciach i podczas pierwszego tańca. Nasze wątpliwości budzi jednak fakt, że tren może być niewygodny i niepraktyczny. Zwiększa wagę całej sukni, bywa też przydeptywany. Niestety może się o coś zahaczyć.

Tren doczepiany

Co więc wybrać, jak mieć ciastko i zjeść ciastko? Idealnym rozwiązaniem może okazać się tren odpinany! Panna Młoda będzie miała wszystko, czego tylko sobie zamarzyła – piękną suknię ślubną z cudownym trenem, wejście do kościoła godne królowej, zdjęcia jak z bajki, a przy tym swobodę ruchów podczas tańca, wygodniejsze wsiadanie do auta, siadanie za stołem i przechodzenie między gośćmi.

Czy to skomplikowane?

Dopięcie i odpięcie trenu nie powinno stanowić problemu. Zastosowanie specjalnego mocowania trenu sprawia, że zarówno założenie go jak i odpięcie zajmuje nie więcej niż minutę. Dodatkowo mocowanie umieszczone jest w takim miejscu, żeby nie psuło fasonu sukni i pozostawało niemal niewidoczne. Jest to realne i doskonałe rozwiązanie dla każdej Panny Młodej. Tren może być dopięty na wysokości pasa lub kolan. Miejsce dopięcia może być ozdobione, np. broszką albo subtelnie schowane.

Rodzaje trenów

Tren ma być ozdobą a jednocześnie tworzyć całość z suknią ślubną. Ze względu na miejsce dopięcia i ułożenie treny możemy podzielić na kilka kategorii:

1. Tren sweep, który oczywiście „zamiata” (od tłum. sweep) podłogę, ale jest stosunkowo krótki. Można go podpiąć u dołu sukni ślubnej.

2. Tren katedralny, który jest już bardzo okazały, okrągły, rozłożysty. Pięknie prezentuje się na zdjęciach.

3. Tren typu Watteau, który właściwie zastępuje welon, bowiem przymocowany jest do górnych partii sukni ślubnej – ramiączek lub góry gorsetu. Ciągnie się więc po ziemi od połowy pleców kobiety. Jest jednak często wykonany z materiału lżejszego niż pozostałe rodzaje trenów, by nie przytłaczał ciężkością Panny Młodej. Nierzadko bywa zwiewny i delikatny.

 

 

KOMENTARZE: 2

 1. U mnie nie będzie trenu. Zdecydowałam się na krótką suknię ślubną, więc z miejsca uznałam, że nie będzie to pasować. Za to będę mieć piękny toczek :)

 2. Długo się zastanawiałam nad trenem i stanęło w końcu na tym, że tren będzie, ale „składany” :) Super rozwiązanie, dzięki któremu suknia nie straci tego „uroku” 😉

Dodaj komentarz

 1. Administratorem zebranych danych osobowych jest Master4U Maciej Stypka z siedzibą w Katowicach (40-123), przy ul. Czerwińskiego 6 lok. 316, REGON 241080707, NIP 6342327026, kontakt: rodo@weselezklasa.pl
 2. Wyrażona zgoda może zostać cofnięta w dowolnym momencie, bez żadnych negatywnych skutków oraz bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych, którego dokonano przed jej cofnięciem.
 3. Cofnięcia zgody dokonać można dokonać przez wysłanie maila na adres bok@weselezklasa.pl
 4. Odbiorcami (procesorami powierzenia) Pani/Pana danych osobowych będą: podmioty zapewniające obsługę i utrzymanie Serwisu, tj. obsługę prawną, a w przypadku rozliczeń finansowych podmiot wykonujący usługę obsługi kadrowo – księgowej na rzecz Administratora Danych Osobowych oraz podmioty zapewniające obsługę informatyczną i podmioty będące właścicielami oprogramowania do profilowania, w tym podmioty spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Wymiana danych osobowych z ww. podmiotami jest regulowana przez umowy powierzenia danych osobowych bądź zgodnie ze stosownymi regulaminami świadczeniem usług.
 5. Moje dane osobowe będą przechowywane do chwili cofnięcia zgody.
 6. Przysługują mi prawa do:
  • żądania od Administratora danych dostępu do moich danych osobowych;
  • żądania od Administratora danych uzupełnienia, sprostowania moich danych osobowych;
  • żądania od Administratora danych usunięcia lub ograniczenia przetwarzania moich danych osobowych;
  • wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania moich danych osobowych;
  • żądania przeniesienia moich danych osobowych;
 7. Ponadto zostałam/łem poinformowany/a, że przysługuje mi prawo do wniesienia skargi do organu nadzoru to jest do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (dawniej: GIODO).