• MODA
  • URODA
  • ŚLUB I WESELE
  • STYL ŻYCIA
  • EKSPERT Z KLASĄ
  • SZUKAJ

Suknia ślubna z trenem czy bez trenu?

Suknia ślubna z trenem czy bez trenu?

Piękna suknia wybrana, miara zdjęta i pojawia się pytanie: czy suknia ślubna ma mieć tren? To dylemat wielu Młodych Panien.

Tren – czyli?

Tren to przedłużenie sukni, ciągnące się za nią po ziemi. Stanowił element damskiego ubioru w średniowieczu.

Wady i zalety

Zachwycamy się nim, ponieważ dodaje uroku i elegancji sukni ślubnej, zapiera dech w piersiach gości, gdy przechodzimy przez kościół, pięknie prezentuje się na zdjęciach i podczas pierwszego tańca. Nasze wątpliwości budzi jednak fakt, że tren może być niewygodny i niepraktyczny. Zwiększa wagę całej sukni, bywa też przydeptywany. Niestety może się o coś zahaczyć.

Tren doczepiany

Co więc wybrać, jak mieć ciastko i zjeść ciastko? Idealnym rozwiązaniem może okazać się tren odpinany! Panna Młoda będzie miała wszystko, czego tylko sobie zamarzyła – piękną suknię ślubną z cudownym trenem, wejście do kościoła godne królowej, zdjęcia jak z bajki, a przy tym swobodę ruchów podczas tańca, wygodniejsze wsiadanie do auta, siadanie za stołem i przechodzenie między gośćmi.

Czy to skomplikowane?

Dopięcie i odpięcie trenu nie powinno stanowić problemu. Zastosowanie specjalnego mocowania trenu sprawia, że zarówno założenie go jak i odpięcie zajmuje nie więcej niż minutę. Dodatkowo mocowanie umieszczone jest w takim miejscu, żeby nie psuło fasonu sukni i pozostawało niemal niewidoczne. Jest to realne i doskonałe rozwiązanie dla każdej Panny Młodej. Tren może być dopięty na wysokości pasa lub kolan. Miejsce dopięcia może być ozdobione, np. broszką albo subtelnie schowane.

Rodzaje trenów

Tren ma być ozdobą a jednocześnie tworzyć całość z suknią ślubną. Ze względu na miejsce dopięcia i ułożenie treny możemy podzielić na kilka kategorii:

1. Tren sweep, który oczywiście „zamiata” (od tłum. sweep) podłogę, ale jest stosunkowo krótki. Można go podpiąć u dołu sukni ślubnej.

2. Tren katedralny, który jest już bardzo okazały, okrągły, rozłożysty. Pięknie prezentuje się na zdjęciach.

3. Tren typu Watteau, który właściwie zastępuje welon, bowiem przymocowany jest do górnych partii sukni ślubnej – ramiączek lub góry gorsetu. Ciągnie się więc po ziemi od połowy pleców kobiety. Jest jednak często wykonany z materiału lżejszego niż pozostałe rodzaje trenów, by nie przytłaczał ciężkością Panny Młodej. Nierzadko bywa zwiewny i delikatny.

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet

Planer ślubny

ikona planer ślubny

Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu