Tren sukni ślubnej – poznaj jego rodzaje i stwórz wymarzoną stylizację ✨
Wybór sukni ślubnej to szczególne zadanie w czasie przygotowań do wesela. Każda przyszła panna młoda 👰 pragnie tego dnia wyglądać i czuć się wyjątkowo. Wśród wielu ślubnych kreacji pojawiają się również propozycje z trenem. Czym jest i jak wygląda tren sukni ślubnej? O tym w artykule!

Przeczytaj i oceń!
Tren do sukni ślubnej – co to takiego?
👉 Tren to przedłużenie sukni, ciągnące się z tyłu po ziemi, znane już od czasów średniowiecza. Dawniej wykorzystywany najczęściej w kreacjach na ważne uroczystości, dziś zaś przede wszystkim w sukniach ślubnych.
Jaki tren wybrać? Rodzaje trenów ślubnych
Jeśli wiesz już czym jest tren zdobiący suknię ślubną czas sprawdzić, jakie rodzaje trenów najczęściej można spotkać w salonach sukien ślubnych.
Tren sweep
Tren sweep – z angielskiego, w dosłownym tłumaczeniu oznacza „zamiatający„. Nazwa może okazać się nieco myląca ponieważ to akurat najkrótszy z trenów, którego długość sięga podłogi. Z łatwością można go podpiąć u dołu sukni, nie sprawia także kłopotów podczas poruszania się i tańca 💃.

Tren katedralny
Rodzaj trenu o okrągłym fasonie, niezwykle okazały i elegancki. Tren katedralny jest znacznie dłuższy od trenu sweep, pięknie prezentuje się na zdjęciach ślubnych 📸. Ze względu na swoją długość, ciągnie się za suknią ślubną, może stanowić nie lada wyzwanie dla przyszłej mężatki podczas poruszania się.
👉 Wskazówka: Ze względu na to tren katedralny jest bardzo długim trenem, ważne jest jego odpowiednie ułożenie podczas ceremonii zaślubin. Warto wcześniej uzgodnić ten szczegół ze świadkową lub druhną, która tego dnia będzie najbliżej panny młodej.

Tren doczepiany
Tren odpinany to rodzaj trenu, który może posiadać dowolną długość. Największą jego zaletą jest to, że w dowolnym momencie można go odpiąć. Zazwyczaj doczepiony jest do sukni ślubnej na wysokości pasa lub kolan – w zależności od modelu wybranej kreacji 👗.
Tren Watteau
Tren na ślub, który właściwie zastępuje welon, jest bowiem przymocowany do górnych partii sukni ślubnej – ramiączek lub gorsetu. Ciągnie się więc po ziemi od połowy pleców kobiety. Najczęściej wykonany z materiału lżejszego niż pozostałe rodzaje trenów na przykład tiulu, by nie przytłaczał ciężkością panny młodej 👰. Nierzadko bywa zwiewny i delikatny. Tren Watteau nazywany jest również trenem welonowym.

💡 Zobacz także: Szukasz wymarzonej sukni ślubnej? Sprawdź nasz katalog i wybierz idealny model!
Suknia z trenem – czy to dobry wybór?
Jeśli jesteś właśnie przez wyborem fasonu sukni i zastanawiasz się, czy tren w ślubnej kreacji będzie dobrym wyborem, warto przyjrzeć się wadom i zaletom, jakie posiada ten dodatek. Pamiętaj jednak, że decyzja o rezygnacji lub wyborze trenu to kwestia bardzo indywidualna, dlaczego nie sugeruj się za bardzo zdaniem innych. W tym szczególnym dniu to w końcu Ty powinnaś czuć się wyjątkowo i przede wszystkim wygodnie ❤.
Suknia ślubna z trenem – zalety
Jeszcze w średniowieczu długość trenu określała pozycję społeczną noszącej go kobiety. Im dłuższy, tym zamożniejsza miała być jego posiadaczka. Dziś nie to ma jednak większego znaczenia, a zalety trenu można podsumować następująco:
- elegancki i niezwykle okazały – z pewnością zrobi piorunujące wrażenie na gościach
- panna młoda może się w nim poczuć jak prawdziwa księżniczka 👸 rodem z produkcji Disney’a
- pięknie prezentuje się na filmie i zdjęciach ślubnych
- dodaje lekkości i tworzy niepowtarzalną oprawę podczas pierwszego tańca
- idealny na wejście do kościoła 💒, zwłaszcza gdy droga do ołtarza jest dosyć długa.

Suknia ślubna z trenem – wady
Wspomnieliśmy już o zaletach, jakie posiadają suknie z trenem, ale nie możemy zapomnieć również o wadach takiego rozwiązania. Panna młoda musi liczyć się z tym, że będzie on:
- niepraktyczny – długi tren na weselu, podobnie jak welon, może utrudniać poruszanie się
- ciężki – suknia z trenem waży znacznie więcej niż bez, co może być szczególnie uciążliwe dla szczupłych i filigranowych panien młodych.
Ponadto trudno się w nim tańczy 💃, dlatego jeśli Twój wybór padł właśnie na suknię z trenem warto pomyśleć o dodatkowej kreacji na przebranie. Łatwo można nim o coś zahaczyć, a także go zniszczyć na przykład poprzez nadepnięcie obcasem 👠. Co więcej, jeśli panna młoda postanowi podpiąć tren lub rozłożyć go podczas ceremonii będzie potrzebować do pomocy dodatkowej osoby.
Biorąc pod uwagę wszystkie wady i zalety – najlepszym rozwiązaniem będzie tren doczepiany, który doda kreacji panny młodej uroku i elegancji podczas ceremonii ślubu, a następnie, odpowiednio podpięty, pozwoli na komfortową zabawę podczas wesela, gwarantując wygodę i bezpieczeństwo podczas tańca.

💡 Zobacz także: Idealna suknia ślubna z trenem – jak ją znaleźć?
Jak podpiąć tren w sukni ślubnej?
Dopięcie i odpięcie trenu nie powinno stanowić żadnego problemu. Zastosowanie specjalnego mocowania trenu sprawia, że zarówno założenie go jak i odpięcie zajmuje nie więcej niż minutę. Dodatkowo mocowanie umieszczone jest w takim miejscu, żeby nie psuło fasonu sukni i pozostawało niemal niewidoczne. Miejsce dopięcia może być ozdobione, np. broszką, koronką albo subtelnie schowane. Wybór należy do panny młodej 🥰.
Tren sukni ślubnej – galeria inspiracji
Suknie ślubne z trenem mogą występować w wielu różnych fasonach i modelach. Najważniejsze, aby odpowiednio dopasować rodzaj trenu do swojej figury i możliwości. Poruszanie się w kreacji z trenem, zwłaszcza bardzo długim, nie jest bowiem wcale takie proste, zarówno jeśli chodzi o przemieszczanie się, jak i ruchy w tańcu. Jednocześnie prezentuje się on zjawiskowo i niezwykle okazale wygląda na ślubnych fotografiach. Jaki zatem tren wybrać? Poniżej kilka inspiracji 📸, jak może wyglądać suknia z trenem.
Oceń artykuł!