Suknia ślubna dla Ciebie – jak ją wybrać?

Suknia ślubna dla Ciebie – jak ją wybrać?

Poszukiwanie wymarzonej sukni ślubnej jest punktem kulminacyjnym przygotowań do ślubu. Salony pełne są różnorodnych propozycji, ale ta idealna suknia ślubna powinna tuszować drobne niedoskonałości i akcentować miejsca, które chcesz podkreślić.

Mierzyć! – to jedyna metoda, by przekonać się, w jakiej sukni ślubnej wyglądasz najlepiej. Jakimi wskazówkami powinna kierować się Panna Młoda podczas jej zakupu?

Pokaż, jaka suknia ślubna Ci się podoba

Zastanów się, jakie masz możliwości do wyboru i które warianty odpowiadają ci najbardziej. Style, kroje, kolory, materiały i ozdoby są dostępne w wielu wariantach. Przeglądaj czasopisma, internet oraz katalogi i zaznaczaj modele, które podobają ci się najbardziej.

Jedyna rada: przymierz każdą suknię, która Ci się podoba

Chcesz wyglądać w tym szczególnym dniu prześlicznie? Nie oznacza to przebierania się, lecz ważne jest podkreślenie osobowości i uwydatnienie zalet. Idealna suknia ślubna tuszuje drobne niedoskonałości i akcentuje miejsca, które chcesz podkreślić. Powinnaś również pomyśleć, że suknia ślubna musi się sprawdzić w każdej części uroczystości.

Kolor dopasuj do cery

Jaki kolor powinna mieć wymarzona suknia ślubna? Nie musisz koniecznie decydować się na biel, jeśli podobają ci się czerwone skunie ślubne czy te ecru. Wybierz kolor, który najlepiej harmonizuje z twoją cerą i karnacją.

Kolor biały kojarzony jest z niewinnością, czystością serca i cnotą. Współczesne suknie ślubne wprawdzie są białe, ale mają różne odcienie. Najczęściej wybierane są suknie w kolorach: śnieżnobiałym (który według tradycji mogła przywdziać jedynie dziewica), ecru oraz  kości słoniowej.

Przyjmuje się, że jako pierwsza w białej sukni ślubnej z satyny, obszytej angielską koronką, poszła do ołtarza królowa Szkocji Maria Stuart I. Jednak w tamtym czasie biel była oficjalnym kolorem żałoby we Francji. Do połowy XIX wieku prawie każdy kolor sukni ślubnej był odpowiedni (poza czarnym i czerwonym). Biała suknia ślubna zyskała popularność dopiero po ślubie Wiktorii Hanowerskiej z Księciem Albertem, który miał miejsce w 1840 roku. Od tego momentu w zasadzie kolor biały króluje niepodzielnie do dnia dzisiejszego. Jednak jeszcze w okresie międzywojennym zdarzało się, że ówczesne Panny Młode zakładały suknie w kolorach pastelowych, np. różowym.

Zacznij szukać pół roku przed ślubem

Trzy do sześciu miesięcy przed ślubem powinnaś zacząć poszukiwanie wymarzonej sukni. Im konkretniejsze twoje wyobrażenie, tym wybór będzie łatwiejszy. Suknię należy wybierać dosyć wcześnie, gdyż mimo szerokiej oferty w salonach, często terminy realizacji zamówień, wliczając w to przymiarki i poprawki, dochodzą do trzech miesięcy.

Znajdź czas na przymiarki i poprawki

Warto wcześniej umówić się na mierzenie oraz wybór sukni ślubnej. Masz wtedy pewność, że w salonie zostanie ci poświęcona odpowiednia ilość czasu, będziesz bez pośpiechu mogła ją przymierzyć. Aby ułatwić sobie decyzję, wybierz się z kimś bliskim – przyjaciółką, mamą, świadkową…

Przygotuj się na wizytę w salonie ślubnym. Mocny makijaż i intensywne perfumy nie są właściwe na tę okazję. Warto natomiast zadbać o dobry biustonosz i buty na odpowiednim obcasie.

Nie musisz mierzyć każdej sukni, która jest w sklepie. Wybierz kilka sukien, które wpadły ci w oko. Możesz również wysłuchać rad przyjaciółki lub sprzedawcy. Nie bój się mierzyć. Pamiętaj, że w sukni ślubnej powinnaś wyglądać nie tylko porywająco, ale również czuć się swobodnie. Zastanów się, czy w sukni, którą wybrałaś, nic ci nie przeszkadza. Jeżeli nie znalazłaś swojej wymarzonej kreacji, zapytaj się o możliwość zamówienia lub uszycia jej na indywidualne zamówienie.

Zakup sukni ślubnej – cena kontra jakość

Nie zawsze cena jest najważniejsza. Sprawdź czy suknia ślubna jest wykonana z dobrych gatunkowo materiałów i dodatków. Unikaj sukien z klejonymi elementami. Zadbaj o precyzyjne spisanie twojego zamówienia, aby suknia ślubna, którą odbierzesz, była identyczna z oryginałem.

Szyj suknię ślubną na zamówienie albo kupuj w specjalistycznym salonie, gdzie specjaliści pomogą ci wybrać odpowiedni strój. Tylko w ten sposób masz pewność, że dostaniesz idealnie dopasowaną suknię. Jeżeli chcesz uniknąć rozczarowań, nie zamawiaj sukni przez internet. Jeżeli kuszą cię tanie oferty z internetu, nie ufaj zdjęciom zamieszczony przez sprzedawcę, tylko poproś o rzeczywiste zdjęcie oferowanej sukni („Real foto”). Zadbaj o przymiarki i przeróbki. Niech te ostatnie mają miejsce przynajmniej miesiąc przed ślubem (o ile nie jesteś w ciąży). Dobrze mieć przygotowaną suknię przynajmniej tydzień przed ślubem.

Jak przechowywać suknię ślubną?

Jeżeli masz już wymarzoną suknię ślubną, musisz ją przechowywać w odpowiedni sposób. Optymalnym rozwiązaniem jest suche, ciemne miejsce z dala od źródeł ciepła. Suknię najlepiej powiesić w specjalnym pokrowcu, który ochroni ją przed plamami i zżółknięciem.

Przesądy – co wolno a czego się wystrzegać?

Z suknią ślubną wiąże się wiele przesądów. Oto kilka z nich:

  • Pan Młody nie może zobaczyć swojej narzeczonej ubranej w suknię ślubną przed ceremonią zaślubin.
  • Przyszła Panna Młoda ubrana w suknię nie powinna się zbyt często przeglądać w lustrze, ponieważ może to „odgonić” szczęście;
  • Przymierzanie sukni Panny Młodej przez inne panny stanu wolnego może stać się przyczynkiem do ich staropanieństwa;
  • Ewentualne uszkodzenia i rozdarcia sukni ślubnej mogą być spinane wyłącznie agrafką. W żadnym wypadku nie można ich zszyć – to może przynieść pecha Młodej Parze.

5/5 - (22)

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet

Planer ślubny

ikona planer ślubny

Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore