Świadek na ślub pilnie poszukiwany!

Świadek na ślub pilnie poszukiwany!

Pierwsze decyzje związane z ślubem i weselem za nami. Teraz musimy wybrać kogoś, kto poświadczy swoim podpisem fakt zawarcia przez nas małżeństwa i pomoże w organizacji. Kto może zostać świadkiem na ślubie? Co należy do jego lub jej obowiązków? Jakimi cechami powinien wyróżniać się idealny świadek?

Świadek na ślub pilnie poszukiwany!Kiedy wybrać świadka?

Najpóźniej na dwa miesiące przed ślubem trzeba podjąć decyzję, kto będzie nam towarzyszył podczas planowania, organizacji, w dniu ślubu i wesela. Może poprosić rodzeństwo? W zasadzie byłoby najłatwiej, bo rodzice będą zadowoleni, a my spokojni. Ale co w przypadku, kiedy rodzeństwo owszem posiadamy, ale nie utrzymujemy z nimi kontaktu? Wtedy dobrze wytłumaczyć rodzicom, że dla rodzeństwa (ewentualnie) planujecie w przyszłości rolę rodzica chrzestnego, a na świadka wybierzecie swojego najlepszego przyjaciela. Decyzja należy do Was, nie Waszych rodziców.

Świadek wedle prawa kanonicznego

Według przepisów prawa kanonicznego świadkiem musi być osoba pełnoletnia. Nie ma żadnych wzmianek na temat wyznania religijnego. Podobnie jest z płcią świadków – nie ma przeciwwskazań co do tego, by świadkami były osoby tej samej płci, jednak w tradycji przyjęło się, że powinna być świadkowa i świadek.

Świadek – jaki powinien być?

Podczas wyboru świadka pamiętajmy przede wszystkim o takich cechach jak zdolności organizacyjne, cierpliwość, opanowanie w stresujących sytuacjach, pomysłowość. Taka kombinacja cech i zaufanie, jakim darzymy daną osobę, zapewni nam względny spokój podczas organizacji ślubu i samej uroczystości.

Wyróżnienie i zobowiązanie

Dla wielu osób bycie świadkiem to pewnego rodzaju wyróżnienie, ale i obowiązek, dlatego nie miejmy komuś za złe, jeżeli nam odmówi (między innymi dlatego potrzebny nam zapas czasowy, po to,  żeby znaleźć godnego zastępcę). Osoba odpowiedzialna zrezygnuje, jeśli wie, że nie znajdzie czasu, by pomóc Wam w organizacji.

Obowiązki świadka

Do podstawowych zadań świadka należą (oczywiście możecie inaczej rozdzielić obowiązki):

 • Organizacja wieczoru panieńskiego i kawalerskiego.
 • Pomoc w organizacji uroczystości (świadkowa pomaga w wyborze sukni ślubnej i dodatków, a świadek jest odpowiedzialny za dostawy napoi i alkoholu).
 • Towarzyszenie podczas formalności, składanie podpisów (w Urzędzie Stanu Cywilnego, kościele; świadek pełni pieczę nad obrączkami).
 • Po uroczystości – pomoc w odbieraniu życzeń, kwiatów, prezentów.
 • Podczas wesela – opieka nad parą młodą (świadkowa „czuwa” nad wyglądem pani młodej) i gośćmi, mile widziane jest wygłoszenie toastu, czasem rozwożenie gości do domu.
 • Jeżeli para młoda sobie zażyczy – udział w sesji zdjęciowej.

Świadek w cieniu Młodej Pary

Świadek nie może, nie powinien przyćmić swoim wyglądem pana młodego – wskazany jest schludny garnitur, biała koszula i dobrze dobrany krawat. Świadkowa z kolei powinna pamiętać, że to panna młoda jest królową dnia, jej ubiór nie powinien więc bardziej przykuwać uwagi niż suknia przyszłej żony. Założenie przed świadkową także białej sukni jest w złym tonie.

Udawana „świadkowa”

Czasem narzeczeni stają przed problemem doboru świadków. Przyjęło się, że powinna to być dziewczyna i chłopak. Jednak w przypadku, gdy narzeczeni mają tylko braci, a nie siostry lub odwrotnie – sytuacja komplikuje się – Młodzi stają przed dylematem: czy wziąć koleżankę a pominąć brata? Dzień ślubu powinien być dniem radosnym i bez „zgrzytów” – kto ważniejszy: brat czy koleżanka? W kościele czy USC obecność jako świadków dwóch mężczyzn lub dwóch kobiet nikomu nie powinna przeszkadzać. Podczas sesji zdjęciowej można pokusić się o szalony pomysł:  jeden ze świadków (oczywiście za jego zgodą) może „poudawać” pannę. Można go umalować, ubrać perukę, pomyśleć o stroju, uwzględnić aspekt aktorski. Zabawne przebranie i wywołane nim śmieszne sytuacje – uwiecznione na zdjęciach – będą stanowiły przyjemną pamiątkę.

 

 

KOMENTARZE: 9

 1. Przede wszystkim trzeba mieć zaufanie do świadka, bo to jest bardzo ważny dzień… a wiadomo, że stresów będzie co nie miara, więc trzeba mieć na kogo liczyć.

 2. u mnie świadkową została przyjaciółka, którą znam od dzieciństwa. Co ciekawe, jeszcze jak byłyśmy małe to sobie obiecałyśmy, że zostaniemy wzajemnie swoimi świadkami 🙂 tak więc marzenia się spełniają!

 3. a u nas będzie dwóch świadków, bo zarówno ja jak i mój narzeczony mamy braci, z którymi jesteśmy związani i nie wyobrażamy sobie innej opcji! bo przecież nie będziemy wybierać kogoś ze względu na płeć!

 4. dobrego świadka muszę cechować nerwy ze stali i stanowczość, żeby w odpowiednim momencie potrafił wesprzeć pana młodego/pannę młodą – nie tylko psychicznie, ale także i fizycznie 🙂

Dodaj komentarz

 1. Administratorem zebranych danych osobowych jest Master4U Maciej Stypka z siedzibą w Katowicach (40-123), przy ul. Czerwińskiego 6 lok. 316, REGON 241080707, NIP 6342327026, kontakt: rodo@weselezklasa.pl
 2. Wyrażona zgoda może zostać cofnięta w dowolnym momencie, bez żadnych negatywnych skutków oraz bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych, którego dokonano przed jej cofnięciem.
 3. Cofnięcia zgody dokonać można dokonać przez wysłanie maila na adres bok@weselezklasa.pl
 4. Odbiorcami (procesorami powierzenia) Pani/Pana danych osobowych będą: podmioty zapewniające obsługę i utrzymanie Serwisu, tj. obsługę prawną, a w przypadku rozliczeń finansowych podmiot wykonujący usługę obsługi kadrowo – księgowej na rzecz Administratora Danych Osobowych oraz podmioty zapewniające obsługę informatyczną i podmioty będące właścicielami oprogramowania do profilowania, w tym podmioty spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Wymiana danych osobowych z ww. podmiotami jest regulowana przez umowy powierzenia danych osobowych bądź zgodnie ze stosownymi regulaminami świadczeniem usług.
 5. Moje dane osobowe będą przechowywane do chwili cofnięcia zgody.
 6. Przysługują mi prawa do:
  • żądania od Administratora danych dostępu do moich danych osobowych;
  • żądania od Administratora danych uzupełnienia, sprostowania moich danych osobowych;
  • żądania od Administratora danych usunięcia lub ograniczenia przetwarzania moich danych osobowych;
  • wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania moich danych osobowych;
  • żądania przeniesienia moich danych osobowych;
 7. Ponadto zostałam/łem poinformowany/a, że przysługuje mi prawo do wniesienia skargi do organu nadzoru to jest do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (dawniej: GIODO).