Co świadkowie muszą mieć przy sobie na ślubie?

Co świadkowie muszą mieć przy sobie na ślubie?

561

Rola i obowiązki świadka sprawiają, że ślub może być dla niego źródłem stresu. Poza organizacją wieczoru panieńskiego czy kawalerskiego, pomocą w wyborze ślubnego stroju czy wreszcie dbaniem o zabranie na uroczystość obrączek, każdy ze świadków musi pamiętać o posiadaniu ważnych dokumentów.

świadkowie

Co świadkowie muszą mieć przy sobie na ślubie kościelnym?

Świadkowie nie muszą być osobami wierzącymi, mogą być nawet przedstawicielami innej religii. Jedynym wymaganym dokumentem, jaki muszą mieć przy sobie na ślubie, jest dowód osobisty lub paszport, z którego ksiądz będzie mógł spisać dane osobowe. Odbywa się to tuż przed ślubem lub zaraz po jego zakończeniu. Świadkowie muszą być pełnoletni i złożyć podpis na specjalnym dokumencie. Stan cywilny nie ma znaczenia. Niestety, świadkami nie mogą być osoby głuche, niewidome lub nieme.

Co świadkowie muszą mieć przy sobie na ślubie cywilnym?

W przypadku ślubu cywilnego obowiązują dokładnie takie same zasady. Świadkowie muszą być osobami pełnoletnimi i mieć ważny dowód osobisty lub paszport. W przypadku obcokrajowców, konieczna jest obecność tłumacza. Świadkowie powinni pojawić się dwadzieścia minut przed rozpoczęciem ceremonii, by podpisać akt małżeństwa. Płeć świadków nie ma znaczenia, choć zwykle jest to jedna kobieta i jeden mężczyzna.

Przed ślubem upewnijcie się, że świadkowie mają przy sobie ważne dokumenty!

 

fot. pixabay.com

Autor: Adrianna Fliszewska

BRAK KOMENTARZY

Dodaj komentarz

 1. Administratorem zebranych danych osobowych jest Master4U Maciej Stypka z siedzibą w Katowicach (40-123), przy ul. Czerwińskiego 6 lok. 316, REGON 241080707, NIP 6342327026, kontakt: rodo@weselezklasa.pl
 2. Wyrażona zgoda może zostać cofnięta w dowolnym momencie, bez żadnych negatywnych skutków oraz bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych, którego dokonano przed jej cofnięciem.
 3. Cofnięcia zgody dokonać można dokonać przez wysłanie maila na adres bok@weselezklasa.pl
 4. Odbiorcami (procesorami powierzenia) Pani/Pana danych osobowych będą: podmioty zapewniające obsługę i utrzymanie Serwisu, tj. obsługę prawną, a w przypadku rozliczeń finansowych podmiot wykonujący usługę obsługi kadrowo – księgowej na rzecz Administratora Danych Osobowych oraz podmioty zapewniające obsługę informatyczną i podmioty będące właścicielami oprogramowania do profilowania, w tym podmioty spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Wymiana danych osobowych z ww. podmiotami jest regulowana przez umowy powierzenia danych osobowych bądź zgodnie ze stosownymi regulaminami świadczeniem usług.
 5. Moje dane osobowe będą przechowywane do chwili cofnięcia zgody.
 6. Przysługują mi prawa do:
  • żądania od Administratora danych dostępu do moich danych osobowych;
  • żądania od Administratora danych uzupełnienia, sprostowania moich danych osobowych;
  • żądania od Administratora danych usunięcia lub ograniczenia przetwarzania moich danych osobowych;
  • wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania moich danych osobowych;
  • żądania przeniesienia moich danych osobowych;
 7. Ponadto zostałam/łem poinformowany/a, że przysługuje mi prawo do wniesienia skargi do organu nadzoru to jest do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (dawniej: GIODO).