Sylwetka męska. Jak dobrać odpowiednią stylizację do typu figury?

Sylwetka męska podobnie jak sylwetka kobieca dzieli się na kilka typów. Kim jest pan-ołówek, pan-gruszka, pan-jabłko i pan-odwrócony trójkąt? O tym w artykule!

Sylwetka męska. Jak dobrać odpowiednią stylizację do typu figury?
Adobe Stock

Przeczytaj i oceń!

5/5 - (38)
Aplikacja dla par młodych Wesele z klasą

Prawidłowo zidentyfikowana męska sylwetka to świetny drogowskaz, dzięki któremu możesz „podkręcić” swoją szafę. Wiedząc, jakie są podstawowe typy męskiej sylwetki łatwiej sprawdzisz, do której grupy należysz i jakie ubrania w związku z tym powinieneś nosić. Tak samo, jak niektóre męskie fryzury na długie włosy nie będą pasowały każdemu mężczyźnie na przykład z uwagi na kształt jego twarzy, tak część stylizacji może okazać się w Twoim przypadku kompletnie nietrafionych. Styl ubierania się, podobnie jak perfumy dla mężczyzny, powinien być zindywidualizowany i dostosowany do jego preferencji, potrzeb oraz możliwości. W tym artykule podpowiemy Ci, jakie są rodzaje męskich sylwetek, czym się charakteryzują oraz jak prawidłowo dobrać ubrania 👔 do własnej sylwetki.

Oferty promowane
Sylwetka męska - młody mężczyzna trzymający telefon w ręku
Adobe Stock

Jak określić typ męskiej sylwetki?

Sylwetki męskie 👨 dzieli się na kilka rodzajów. Podstawowe to ołówek, gruszka, jabłko oraz odwrócony trójkąt. Jeżeli chcesz sprawdzić, który rodzaj męskiej figury przypadł Ci w udziale musisz stanąć przed lustrem i uważnie przyjrzeć się swojemu ciału. Jeżeli potrzebujesz, wypisz sobie na kartce jego cechy charakterystyczne, a następnie porównaj z opisami, które przygotowaliśmy dla Ciebie poniżej.

👉 Mała rada: najlepiej, jeśli mężczyzna swoją sylwetkę będzie oceniał na czczo.

Typy sylwetki męskiej – ołówek

Mężczyźni posiadający ten typ sylwetki są zazwyczaj wysocy i bardzo szczupli, mają także wąskie ramiona i klatkę piersiową. Często taki rodzaj figury bywa nazywany również „tyczką” czy typem „I”, gdyż jej posiadaczy charakteryzuje bardzo chłopięca budowa, bez zaokrąglonego brzucha, szerokich bioder i mocno wyeksponowanej klatki piersiowej.

Osoby o figurze ołówka powinny zdecydować się na ubrania, które dodadzą im nieco objętości, a także postawić na stylizacje warstwowe. Świetnie sprawdzą się: dwurzędowa marynarka, męski płaszcz, szerokie swetry, szelki, ale również ubrania we wzory, napisy i poziome pasy. Doskonałym rozwiązaniem będą T-shirty czy bluzy w serek oraz wszelkiego rodzaju kontrasty.

To czego powinien unikać pan-ołówek to z pewnością zbyt obcisłe i dopasowane ubrania, które jeszcze bardziej wyeksponują jego szczupłą sylwetkę.

Sylwetka męska - młody, szczupły mężczyzna
Adobe Stock

Sylwetka mężczyzny – gruszka

Typ określany również sylwetką w kształcie litery „A”. Jej posiadacze mają zazwyczaj zgrabne ręce i nogi, umięśnioną klatkę piersiową, a także mocne, dobrze zbudowane plecy. Sylwetka byłaby niemal zbliżona do ideału, gdyby nie nieco odstający brzuch, który stanowi główny mankament mężczyzn-gruszek.

Jakich ubrań powinni unikać posiadacze tego typu sylwetki? Przede wszystkim wzorzystych, kontrastowych i zbyt dopasowanych, aby za bardzo nie podkreślać brzucha.

Warto postawić natomiast na prosty i klasyczny styl, w tym stylizacje monochromatyczne (jednokolorowe), które wydłużą sylwetkę. Pan-gruszka świetnie prezentować się będzie w gładkich koszulach, T-shirtach i swetrach z dekoltem w serek, taliowanych marynarkach czy kamizelkach do garnituru, które doskonale zamaskują drobne niedoskonałości.

Sylwetka męska - mężczyzna w beżowym swetrze
Adobe Stock

Rodzaje sylwetek męskich – jabłko

Mężczyzn o tym typie sylwetki cechuje okrągła i krępa budowa ciała, a więc szerokie biodra, mocno zarysowany brzuch, korpulentne ramiona i nogi. Ten rodzaj męskiej figury bywa określany również „misiowatym”. Mężczyźni-jabłka w swoich stylizacjach powinni przede wszystkim postawić na klasykę. Ubrania, które noszą nie mogą być ani za szerokie, ani zbyt obcisłe. Warto sięgnąć po klasyczne fasony i materiały. Sylwetkę wydłużą T-shirty z dekoltem „V”-neck, kardigany i swetry z guzikami, umieszczonymi wzdłuż ubrania, dłuższe marynarki i płaszcze, a także ciemne spodnie, które dodatkowo wyszczuplą nogi.

Czego z kolei unikać? Przede wszystkim wzorzystych, mocno pstrokatych ubrań oraz koszul włożonych w spodnie, które nie tylko skrócą sylwetkę, ale także podkreślą odstający brzuszek.

Sylwetka męska - starszy mężczyzna biegający po parku
Adobe Stock

Mężczyzna sylwetka odwróconego trójkąta

Ten typ sylwetki jest najbliższy ideałowi. Cechuje mężczyzn, którzy posiadają zgrabne nogi i pośladki, płaski brzuch, ich ramiona są szersze od bioder, a klatka piersiowa wyraźnie zaznaczona.

Mężczyźni, odznaczający się taką atletyczną sylwetką praktycznie we wszystkim będą prezentować się dobrze. Najważniejsze, aby umiejętnie zrównoważyć różnice między szerszą górą, a węższym dołem. Garnitur szyty na miarę, dopasowana bluzka typu longsleeve, T-shirty polo, koszule we wzory, a także spodnie z szerszą nogawką – te rzeczy powinny znaleźć się w szafie każdego „odwróconego trójkąta”. Najlepszym wyborem przy takiej sylwetce będzie fason slim fit.

Sylwetka męska - mężczyzna w granatowym garniturze
Adobe Stock

Typy sylwetek męskich – endomorfik, ektomorfik i mezomorfik

Męską sylwetkę podzielić można również ze względu na posiadane predyspozycje fizyczne.

Sylwetka męska – ektomorfik

Typ ten cechuje szczupła budowa ciała, a także długie nogi i ręce. Ektomorficy to zazwyczaj osoby wysokie z niewielką masą mięśniową oraz niskim poziomem tkanki tłuszczowej. Charakteryzuje je szybki metabolizm, ale jednocześnie długotrwały proces budowania formy i mięśni. Osoby o takiej sylwetce świetnie sprawdzą się w sportach wytrzymałościowych, a także z uwagi na swój wzrost – w sportach zespołowych (np. siatkówce czy koszykówce).

Sylwetka męska – mezomorfik

Typ sportowca, którego cechuje muskularne i mocne ciało, szerokie barki i zazwyczaj wąska talia. Mezomorfików charakteryzuje łatwość w budowaniu masy mięśniowej, a także równomierne i dosyć wolne odkładanie się tkanki tłuszczowej. Ponadto to osoby bardzo aktywne, które świetnie odnajdą się w każdym sporcie.

Sylwetka męska - mezomorfik
Adobe Stock

Sylwetka męska – endomorfik

To osoba o zaokrąglonych kształtach, z tendencją do odkładania się tkanki tłuszczowej. Charakteryzuje ją wolny metabolizm i jednocześnie łatwość w szybkim budowaniu masy mięśniowej. Endomorficy świetnie sprawdzą się w sportach typu trójbój czy dwubój siłowy, a także w walkach strongmanów.

Jak dobrać ubranie do sylwetki mężczyzny?

Jeżeli doszedłeś do tego momentu to prawdopodobnie już wiesz, jakie są najważniejsze typy budowy męskich sylwetek i zdajesz sobie sprawę z tego, że identyfikacja własnego typu figury pozwoli Ci łatwiej dobierać odpowiednie ubrania, bez względu na to, czy komponujesz strój na wesele czy tworzysz codzienna stylizację. Ale typy sylwetki u mężczyzn to nie wszystko! Dobierając ubrania zwróć również uwagę na to, które kolory są dla Ciebie najbardziej twarzowe oraz z jakich materiałów wykonano odzież.

Sylwetka męska - mężczyzna w kurtce skórzanej
Adobe Stock

Oceń artykuł!

5/5 - (38)

Podsumowanie tego artykułu

Marta Mataniak

Marta Mataniak

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Śląskim. Pasjonatka mody i najnowszych trendów także tych z branży ślubnej. Uwielbia podróżować, zwłaszcza po słonecznej Italii. Miłośniczka dobrej kuchni, lubiąca odkrywać nowe smaki. Fanka aktywności fizycznej i podcastów kryminalnych.

Więcej artykułów autora Marta Mataniak
Portal ślubny Wesele z klasą al. Wojciecha Korfantego 138 40-156 Katowice, śląskie

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet
Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore