Szybki czy gruntowny remont łazienki? Sprawdź, na co się przygotować!

Szybki czy gruntowny remont łazienki? Sprawdź, na co się przygotować!

Kto nie kocha remontować swojego domu lub mieszkania? Okazuje się, że dla wielu osób to prawdziwy koszmar i gdyby tylko mogły, chętnie uniknęłyby takiej katorgi. Szczególnie przerażający jest remont łazienki tak bardzo potrzebnej do normalnego funkcjonowania. 

Sugerujemy, aby na ten obowiązek, a może jednak przyjemność, spojrzeć z innej perspektywy. Oczywiście remont mieszkania to bałagan, rozgardiasz i wiele wylanego potu, jednak późniejsze efekty z pewnością mogą wszystko zrekompensować. Na początku warto zacząć od dobrego planu, dzięki któremu wszystko pójdzie sprawnie i szybko. Po pierwsze musicie sobie odpowiedzieć na pytanie, czy ma to być jedynie odświeżenie pomieszczenia, czy jednak chcecie wprowadzić nieco bardziej gruntowne zmiany. Zanim zaczniecie “wyburzanie”, wybierzcie styl, w jakim chcecie stworzyć to nowe pomieszczenie. Czy bardziej pasuje wam styl industrialny, czy może jednak shabby chic? Kiedy postawicie już ten pierwszy krok, zobaczycie, że remont łazienki może być fantastyczną zabawą!

Remont dużej i małej łazienki krok po kroku

Komfort, funkcjonalność i estetyka to trzy określenia, które powinny towarzyszyć wam podczas wszystkich najważniejszych decyzji dotyczących zmian w domu czy mieszkaniu. Podobne podejście warto prezentować, kiedy czeka was remont kuchni. To właśnie te dwa pomieszczenia, kuchnia i łazienka, są w większości domów najważniejsze, dlatego muszą być funkcjonalne i… piękne zarazem. 

Wiele osób boi się zdecydować na remont łazienki, ponieważ przerażają ich koszty, jakie trzeba ponieść. Na szczęście istnieje wiele ciekawych sposobów na to, aby odświeżyć pomieszczenie i jednocześnie nie wydawać bardzo dużo pieniędzy. Oczywiście gruntowny remont łazienki znacznie różni się od wprowadzenia kilku zmian. Zainstalowanie wszelkich przewodów, odpływów, położenie płytek i fugowanie mogą być czasochłonne.

Skoro jednak zdecydowaliście się już na remont łazienki, zacznijcie od wybrania płytek i wszystkich elementów. Warto również narysować sobie pomieszczenie na kartce i zaplanować, gdzie powinna stać wanna, a gdzie najlepiej będzie wyglądał sedes. Kolejne pytanie, na które odpowiednio wcześnie należy sobie odpowiedzieć, dotyczy tego, czy decydujecie się na wannę, czy jednak praktyczniejszy będzie prysznic. Na tę decyzję przede wszystkim powinno wpłynąć to, jak duża jest łazienka i czy w ogóle wanna się do niej zmieści, i nadal będzie można komfortowo się poruszać po całym pomieszczeniu. 

Łazienka to miejsce, w którym często się kurzy, dlatego lepiej wybrać do niej zamknięte półki, w których schowacie wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy. Oczywiście na zewnątrz możecie ustawić flakoniki z perfumami czy kosmetyki, z których korzystacie codziennie. Pamiętajcie jednak, aby nie było ich za dużo, ponieważ może to przytłoczyć pomieszczenie. 

Tani remont łazienki to oczywiście marzenie każdego z nas, jednak nie zawsze jest możliwy, szczególnie jeśli chcecie zupełnie zmienić wyglad pomieszczenia. Istnieje oczywiście kilka chwytów, dzięki którym na przykład skuwanie płytek nie będzie potrzebne. Jeśli znudziły wam się już różowe lub zielone płytki, możecie przemalować je na zupełnie inny kolor. W tym celu wystarczy kupić odpowiednią renowacyjną farbę do płytek. W zależności od wielkości pomieszczenia koszt takiej odnowy może wynieść od 150 do 300 złotych.  

Po zmianach kolorystycznych przyjdzie czas na detale. Pytanie, jak urządzić łazienkę, podobnie jak pytanie, jak urządzić sypialnię, na szczęście nie wydaje się już być tak przerażające!

Zobacz także: Styl shabby chic – jak stworzyć klimat w domu, dzięki któremu będzie przytulnie?

Remont łazienki w bloku

Wiele osób zastanawia się nad tym, jak poradzić sobie z remontem w bloku, na przykład łazienki czy kuchni. Oczywiście może rodzić to pewne problemy, szczególnie jeśli mieszkanie nie ma własnego zaworu do wody i aby wymienić niektóre elementy, trzeba zakręcić wodę w całym budynku.

O tego typu planowanych utrudnieniach należy powiadomić odpowiednio wcześniej i najlepiej przeprowadzić je między godziną 9 a 11, kiedy większość mieszkańców przebywa w pracy. Na niektóre zmiany dotyczące instalacji gazowej czy wyburzenia ściany należy otrzymać zgodę od spółdzielni. Wprowadzenie tego typu metamorfoz bez wcześniejszego ustalenia może grozić nałożeniem kary. 

Łazienka po remoncie
Unsplash

Ile trwa remont łazienki

W zależności od tego, jakie zmiany chcemy wprowadzić, remont łazienki może trwać jeden dzień, a może również zabrać cały miesiąc. Przemalowanie płytek czy ścian oraz wymiana pralki czy półek to oczywiście małe zmiany, z którymi możecie poradzić sobie zupełnie sami. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, jeśli trzeba zdać się na pomoc fachowca. Obecnie okres oczekiwania to nawet 2 miesiące, dlatego telefon do zespołu remontowego warto wykonać wcześniej. 

To, ile czasu fachowcy spędzą w waszym mieszkaniu, zależy od ilości zadań do wykonania. Jeśli będą musieli położyć gipsówki, płytki, zająć się instalacją gazową i zmianą ułożenia rur czy kontaktów, prace te mogą trwać kilka tygodni.  

Łazienka z drewnem jako motywem przewodnim
Unsplash

Zobacz także: Czy styl retro jest dla ciebie? Sprawdź, jak urządzić pomieszczenia w duchu vintage!

Koszt remontu łazienki  

Jak już wcześniej wspominaliśmy, ostateczny koszt remontu łazienki zależny jest od tego, czy zmiany będą jedynie odświeżające, czy jednak gruntowne. W tym drugim wypadku za łazienkę można zapłacić nawet 15 tysięcy złotych. Dlatego właśnie tworząc kosztorys, warto zacząć od tego, jaki budżet chce się przeznaczyć na to pomieszczenie i poszczególne elementy. Najdroższe będą oczywiście sprzęty AGD, na przykład pralka i prysznic. Do tego należy również doliczyć ewentualną robociznę zatrudnionej ekipy. Oto krótki spis kosztów, jakie zazwyczaj ponosi się podczas remontu łazienki:

  • podejście wodno-kanalizacyjne – od 150 do 200 złotych,
  • montaż panelu prysznicowego – około 150 złotych,
  • montaż wanny – około 150 złotych, 
  • podejście do grzejnika – 150 – 200 złotych,
  • zbicie glazury – 100 złotych za m2,
  • położenie glazury – 40 złotych za m2,
  • projekt łazienki 150 złotych za m2.

Galeria inspiracji

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet

Planer ślubny

ikona planer ślubny

Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore