Tablica rozsadzenia gości – dlaczego warto ją mieć?

Tablica rozsadzenia gości – dlaczego warto ją mieć?

Stanowi istotny element dekoracyjny, a ponadto jest nieoceniona podczas rozpoczęcia wesela. Zapobiega chaosowi i bieganinie wokół stołów na sali weselnej. Dzięki niej zaproszeni goście wiedzą, gdzie powinni usiąść i bez problemu kierują się na swoje miejsca. Tablica rozsadzenia gości, bo o niej mowa, często bywa niedoceniana. Jak ją przygotować i na ile przed weselem? I przede wszystkim dlaczego warto ją mieć?

Kiedy przygotować tablicę?

Choć wykonanie tablicy rozsadzenie gości na weselu jest procesem stosunkowo krótkim, bo wymagającym 5-6 godzin pracy w skupieniu, to często dzieli się go na dwa etapy. Pierwszy można wykonać na kilkanaście dni czy nawet kilka tygodni przed weselem. Drugi odkłada się na dwa dni przed przyjęciem. Dlaczego?

– Właściwie jeszcze zaraz przed weselem może dojść do zmian na liście zaproszonych gości. W praktyce 99% par wysyła mi poprawki jeszcze dzień przed uroczystością. A przecież na informacji dotyczącej ilości gości i ich imionach oraz nazwiskach opiera się zasadność przygotowania tablicy – mówi Klaudia Kozłowska. – Dlatego zazwyczaj najpierw najlepiej przygotować podstawę planszy (tło, kartki ozdobne), znając układ stołów i ilość siedzących przy nich gości, natomiast kartki z listą zaproszonych osób dodać na dzień przed weselem. Każdy element wykonuję ręcznie i staram się to robić z niemiecką precyzją.

Gdzie moje miejsce? - tablica rozsadzenia gości

fot. Stylowe Dekoracje Weselne K&K

2w1 – dekoracja i organizacja

O tym, jak tablica rozsadzenia gości weselnych powinna wyglądać i gdzie być postawiona, decydują właściwie Państwo Młodzi lub dekorator przyjęcia. Ważne jest jednak, by znajdowała się przed wejściem na salę weselną, ponieważ zawiera bardzo istotne dla gości informacje, a jej poprawne ulokowanie pozwoli uniknąć zamieszania. Warto też zadbać o to aby była spójna dekoracyjnie z wystrojem miejsca, winietkami i zaproszeniami ślubnymi.

– To nie musi być zwykła plansza z kartkami, ponieważ pomysłów i rozwiązań na ich wykonanie jest nieskończenie wiele, choćby nawet wstążki czy żywe kwiaty – mówi Klaudia Kozłowska ze Stylowych Dekoracji Weselnych K&K, której pasją jest wykonywanie tablic. – Robią jednak wyjątkowe wrażenie właśnie wtedy, gdy są dopasowane do pozostałych rzeczy. I nie chodzi tu przecież tylko o kolorystykę. Zastosowana grafika czy nawet czcionka mają znaczenie – zaznacza i podkreśla, że plansze usadzenia gości są niedocenionym elementem w pierwszych minutach przyjęcia weselnego. – Gdy nie ma tablicy, goście zaraz po wejściu na salę najczęściej krążą między stolikami, szukając swojego miejsca, a Parze Młodej pozostaje czekać na parkiecie aż skończą. A przecież zastosowanie tablicy rozsadzenia gości zapobiega takiej sytuacji. Goście wchodząc na salę weselną, mogą sprawdzić, gdzie jest ich stolik. Nie ma pośpiechu i błądzenia między krzesłami. Tablica jest też idealnym rozwiązaniem gdy nie chcemy zbytnio ingerować w miejsca gości i chcemy uniknąć winietek – przypisując gości jedynie do konkretnego stołu dajemy im możliwość swobodnego wyboru miejsca.

Gdzie moje miejsce? – tablica rozsadzenia gości

fot. Stylowe Dekoracje Weselne K&K

Kowalski? – Jestem. Wedle nazwiska czy planu stołów?

Zasadniczo wykorzystuje się dwa sposoby zaprezentowania treści na tablicy. Pierwszy zawiera informacje o numerze stolika a pod nią listę nazwisk tych z gości, którzy przy nim siedzą. Drugi sposób zawiera spis nazwisk gości weselnych w kolejności alfabetycznej z przypisanym przy nazwisku numerze stolika.

– Pierwsze rozwiązanie pozwoli gościom szybko ocenić, z kim będą siedzieć przy stoliku. Ale najpierw muszą odnaleźć jego numer. Drugi z kolei pozwoli ekspresowo odnaleźć swoje nazwisko na liście, ale nie tak szybko już goście dowiedzą się, kto będzie zajmował miejsce obok.

Gdzie moje miejsce? - tablica rozsadzenia gości

fot. Stylowe Dekoracje Weselne K&K

Tablica rozsadzenia gości może okazać się bardzo pomocna. Dlatego wykonanie jej lub zlecenie jej wykonania jest warte poświęconego czasu a wydatek od 150 do 800 zł uzasadniony. Cena jest uzależniona od wielkości tablicy i wykorzystanych do jej stworzenia materiałów. Często jednak koszt tablicy niweluje koszty winietek, które przy zastosowaniu tablicy gości weselnych nie będą potrzebne. 

KOMENTARZE: 1

 1. Szkoda, że nie ma żadnej ilustracji, która pokazywałaby jak może wyglądaćspis nazwisk gości weselnych w kolejności alfabetycznej z przypisanym przy nazwisku numerze stolika…

Dodaj komentarz

 1. Administratorem zebranych danych osobowych jest Master4U Maciej Stypka z siedzibą w Katowicach (40-123), przy ul. Czerwińskiego 6 lok. 316, REGON 241080707, NIP 6342327026, kontakt: rodo@weselezklasa.pl
 2. Wyrażona zgoda może zostać cofnięta w dowolnym momencie, bez żadnych negatywnych skutków oraz bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych, którego dokonano przed jej cofnięciem.
 3. Cofnięcia zgody dokonać można dokonać przez wysłanie maila na adres bok@weselezklasa.pl
 4. Odbiorcami (procesorami powierzenia) Pani/Pana danych osobowych będą: podmioty zapewniające obsługę i utrzymanie Serwisu, tj. obsługę prawną, a w przypadku rozliczeń finansowych podmiot wykonujący usługę obsługi kadrowo – księgowej na rzecz Administratora Danych Osobowych oraz podmioty zapewniające obsługę informatyczną i podmioty będące właścicielami oprogramowania do profilowania, w tym podmioty spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Wymiana danych osobowych z ww. podmiotami jest regulowana przez umowy powierzenia danych osobowych bądź zgodnie ze stosownymi regulaminami świadczeniem usług.
 5. Moje dane osobowe będą przechowywane do chwili cofnięcia zgody.
 6. Przysługują mi prawa do:
  • żądania od Administratora danych dostępu do moich danych osobowych;
  • żądania od Administratora danych uzupełnienia, sprostowania moich danych osobowych;
  • żądania od Administratora danych usunięcia lub ograniczenia przetwarzania moich danych osobowych;
  • wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania moich danych osobowych;
  • żądania przeniesienia moich danych osobowych;
 7. Ponadto zostałam/łem poinformowany/a, że przysługuje mi prawo do wniesienia skargi do organu nadzoru to jest do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (dawniej: GIODO).