Tablica rozsadzenia gości – dlaczego warto ją mieć?

Stanowi istotny element dekoracyjny, a ponadto jest nieoceniona podczas rozpoczęcia wesela. Zapobiega chaosowi i bieganinie wokół stołów na sali weselnej. Dzięki niej zaproszeni goście wiedzą, gdzie powinni usiąść i bez problemu kierują się na swoje miejsca. Tablica rozsadzenia gości, bo o niej mowa, często bywa niedoceniana. Jak ją przygotować i na ile przed weselem? I przede wszystkim dlaczego warto ją mieć?
Kiedy przygotować tablicę?
Choć wykonanie tablicy rozsadzenie gości na weselu jest procesem stosunkowo krótkim, bo wymagającym 5-6 godzin pracy w skupieniu, to często dzieli się go na dwa etapy. Pierwszy można wykonać na kilkanaście dni czy nawet kilka tygodni przed weselem. Drugi odkłada się na dwa dni przed przyjęciem. Dlaczego?
– Właściwie jeszcze zaraz przed weselem może dojść do zmian na liście zaproszonych gości. W praktyce 99% par wysyła mi poprawki jeszcze dzień przed uroczystością. A przecież na informacji dotyczącej ilości gości i ich imionach oraz nazwiskach opiera się zasadność przygotowania tablicy – mówi Klaudia Kozłowska. – Dlatego zazwyczaj najpierw najlepiej przygotować podstawę planszy (tło, kartki ozdobne), znając układ stołów i ilość siedzących przy nich gości, natomiast kartki z listą zaproszonych osób dodać na dzień przed weselem. Każdy element wykonuję ręcznie i staram się to robić z niemiecką precyzją.
2w1 – dekoracja i organizacja
O tym, jak tablica rozsadzenia gości weselnych powinna wyglądać i gdzie być postawiona, decydują właściwie Państwo Młodzi lub dekorator przyjęcia. Ważne jest jednak, by znajdowała się przed wejściem na salę weselną, ponieważ zawiera bardzo istotne dla gości informacje, a jej poprawne ulokowanie pozwoli uniknąć zamieszania. Warto też zadbać o to aby była spójna dekoracyjnie z wystrojem miejsca, winietkami i zaproszeniami ślubnymi.
– To nie musi być zwykła plansza z kartkami, ponieważ pomysłów i rozwiązań na ich wykonanie jest nieskończenie wiele, choćby nawet wstążki czy żywe kwiaty – mówi Klaudia Kozłowska ze Stylowych Dekoracji Weselnych K&K, której pasją jest wykonywanie tablic. – Robią jednak wyjątkowe wrażenie właśnie wtedy, gdy są dopasowane do pozostałych rzeczy. I nie chodzi tu przecież tylko o kolorystykę. Zastosowana grafika czy nawet czcionka mają znaczenie – zaznacza i podkreśla, że plansze usadzenia gości są niedocenionym elementem w pierwszych minutach przyjęcia weselnego. – Gdy nie ma tablicy, goście zaraz po wejściu na salę najczęściej krążą między stolikami, szukając swojego miejsca, a Parze Młodej pozostaje czekać na parkiecie aż skończą. A przecież zastosowanie tablicy rozsadzenia gości zapobiega takiej sytuacji. Goście wchodząc na salę weselną, mogą sprawdzić, gdzie jest ich stolik. Nie ma pośpiechu i błądzenia między krzesłami. Tablica jest też idealnym rozwiązaniem gdy nie chcemy zbytnio ingerować w miejsca gości i chcemy uniknąć winietek – przypisując gości jedynie do konkretnego stołu dajemy im możliwość swobodnego wyboru miejsca.

Kowalski? – Jestem. Wedle nazwiska czy planu stołów?
Zasadniczo wykorzystuje się dwa sposoby zaprezentowania treści na tablicy. Pierwszy zawiera informacje o numerze stolika a pod nią listę nazwisk tych z gości, którzy przy nim siedzą. Drugi sposób zawiera spis nazwisk gości weselnych w kolejności alfabetycznej z przypisanym przy nazwisku numerze stolika.
– Pierwsze rozwiązanie pozwoli gościom szybko ocenić, z kim będą siedzieć przy stoliku. Ale najpierw muszą odnaleźć jego numer. Drugi z kolei pozwoli ekspresowo odnaleźć swoje nazwisko na liście, ale nie tak szybko już goście dowiedzą się, kto będzie zajmował miejsce obok.

Tablica rozsadzenia gości może okazać się bardzo pomocna. Dlatego wykonanie jej lub zlecenie jej wykonania jest warte poświęconego czasu a wydatek od 150 do 800 zł uzasadniony. Cena jest uzależniona od wielkości tablicy i wykorzystanych do jej stworzenia materiałów. Często jednak koszt tablicy niweluje koszty winietek, które przy zastosowaniu tablicy gości weselnych nie będą potrzebne.