• MODA
 • URODA
 • ŚLUB I WESELE
 • STYL ŻYCIA
 • EKSPERT Z KLASĄ
 • SZUKAJ

Tulipany na bukiet ślubny – czy to dobry wybór? Z jakimi kwiatami je połączyć?

Tulipany na bukiet ślubny – czy to dobry wybór? Z jakimi kwiatami je połączyć?

Wśród najpopularniejszych kwiatów z pewnością znaleźć można róże i eustomę, czyli tak zwaną różę chińską. Coraz częściej panny młode decydują się również na peonie, które pięknie wyglądają we wszystkich dekoracjach. Czy równie popularne są tulipany? Bukiet ślubny z tych kwiatów może wyglądać naprawdę uroczo!

Tulipany pasują do niemalże każdej okazji. Świetnie sprawdzą się jako dodatek do podarunku na urodziny czy walentynki. Czy jednak są odpowiednim wyborem na bukiet ślubny? Czy są wystarczająco trwałe, aby przetrwać całą noc i cały dzień, i wciąż wyglądać pięknie? Z pewnością takie pytania zadaje sobie wiele panien młodych. Otóż tulipany na bukiet to znakomity wybór i zdecydowanie nie tak popularny! Znacznie częściej panny młode decydują się na przykład na bukiety ślubne z frezji. Jeśli zatem chcesz się wyróżnić, sprawdź, jak skomponować bukiet z tulipanów!

Tulipany na bukiet ślubny – znaczenie i symbolika

Wielu osobom tulipany kojarzą się z Holandią. To właśnie tam można zobaczyć całe pola różnokolorowych tulipanów, które ciągną się przez wiele kilometrów. Tak naprawdę jednak kwiat ten przybył do Europy z Imperium Osmańskiego w XVI wieku. Nazwa tej rośliny pochodzi od słowa tülbent oznaczającego muślin. Tulipan kształtem podobny jest do turbanu, stąd właśnie jego nazwa skojarzona z materiałem, z którego robi się te nakrycia głowy. 

Tulipan to jednocześnie delikatny i bardzo wytrzymały kwiat. Oczywiście potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji, aby zakwitnąć. Choć każdy kolor tulipana oznacza coś innego, jego czarny środek zawsze symbolizuje to samo – serce zakochanego, które jest pełne namiętności. Są to zatem idealne kwiaty na ślub i wesele. Jeśli jednak zastanawiasz się nad odpowiednim kolorem, sprawdź, co znaczą poszczególne barwy:

 • pomarańczowe tulipany – pasja, moc, entuzjazm, siła;
 • żółte tulipany – szczęście, radość, pogoda ducha;
 • białe tulipany – nieskazitelność, czystość;
 • różowe tulipany – sentyment, chęć troszczenia się o drugą osobę;
 • fioletowe tulipany –  królewska władza, wspaniałość;
 • czerwone tulipany – doskonała miłość.
Tulipany bukiet
Unsplash

Zobacz także: Najpiękniejszy bukiet ślubny? Sprawdź nasz katalog z ofertami od najlepszych kwiaciarni!

Tulipany – bukiet ślubny marzeń

Tulipany mają niezwykłą symbolikę, więc pod tym względem z pewnością nadają się do bukietu ślubnego. Oczywiście, aby móc wykonać bukiet lub na przykład dekoracje sali weselnej ( jeśli panna młoda chce, aby wszystko było spójne), wybrane kwiaty muszą być przede wszystkim trwałe. Czy zatem tulipan to dobry wybór? Z czym można je łączyć? 

Według ekspertów tulipany pasują do wielu roślin, właśnie dlatego tak znakomicie nadają się na bukiet. Nie warto ich jednak łączyć z żonkilami, ponieważ kwiaty te przyspieszają ich więdnięcie. Złym pomysłem jest również tworzenie bukietów z tulipanów i róż. Choć te pierwsze będą się trzymać znakomicie, to te drugie zaczną więdnąć znacznie szybciej. Na giełdach kwiatowych można spotkać również tulipany wielokolorowe oraz tulipany z postrzępionymi płatkami – kwiat ten ma aż 120 odmian. Z tego też względu można liczyć na wyjątkowość każdego stworzonego z tulipanów bukietu. Jeśli nie lubicie jednokolorowych kwiatów, tulipany z pewnością przypadną wam do gustu. 

Tulipany bukiet
Unsplash

Zobacz także: Bukiet ślubny z piwonii? Dlaczego te kwiaty zyskały tak dużą popularność?

Bukiet tulipanów – cena 

Tulipany na bukiet ślubny lub dekoracje ślubne domu można kupić na giełdzie. Najtańsze będą z pewnością w momencie największego kwitnienia, czyli od marca do maja. Oczywiście, jeśli bierzecie ślub w czerwcu, lipcu lub sierpniu, nie martwcie się, że tulipanów zabranie. Ich cena może być jednak wyższa, ponieważ będą to kwiaty hodowane w szklarniach. Za 20 -25 tulipanów należy zapłacić od 1 do 1,25 złotych. Krótsze tulipany, których łodyga nie przekracza 40 centymetrów, można kupić już za 85 groszy. Tulipany papuzie kosztują za sztukę 1,25. Za bukiet ślubny z tulipanów stworzony przez florystkę należy zapłacić od 120 do nawet 200 złotych. 

Tulipany – bukiet ślubny – inspiracje 

Nie wiesz jeszcze, jak ma wyglądać twój bukiet ślubny z tulipanów? Przejrzyj naszą galerię pełną inspiracji i znajdź swoją wymarzoną kompozycję!

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet

Planer ślubny

ikona planer ślubny

Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu