Tureckie wesele, czyli słów kilka o barwieniu henną i nie tylko!

Co kraj, to obyczaj – jak podaje znane przysłowie. Kultura i religia odgrywają bowiem niezwykle istotną rolę w życiu mieszkańców danego państwa czy regionu, a co się z tym wiąże kultywowaniu określonych tradycji i zwyczajów. Czym zatem ślub w Turcji różni się od polskich zaślubin? Jak wygląda tureckie wesele i czy w czymkolwiek przypomina polską zabawę? Przeczytajcie w artykule!

Tureckie wesele, czyli słów kilka o barwieniu henną i nie tylko!
Envato

Przeczytaj i oceń!

4.5/5 - (26)
Aplikacja dla par młodych Wesele z klasą

Ślub i wesele w Turcji

W Turcji występują dwa rodzaje ślubów: przed urzędnikiem państwowym (ślub cywilny), jak i przed tureckim muftim – muzułmańskim przewodnikiem duchowym (ślub wyznaniowy). Według oficjalnych danych małżeństwo można zalegalizować mając 18 lat lub za zgodą najbliższej rodziny – rok wcześniej. W szczególnych okolicznościach sąd pozwala na zawarcie związku w wieku szesnastu lat. Oba rodzaje ceremonii pociągają za sobą obecnie identyczne konsekwencje prawne, choć jeszcze do niedawna, śluby odbywające się w meczetach miały jedynie wymiar duchowy, co pozwalało skuteczniej walczyć z uznawanym przez Koran wielożeństwem, ale także wydawaniem za mąż dzieci.

Oferty promowane

Tureckie wesele – zwyczaje przedślubne

Turcja to kraj, w którym występuje mnóstwo ślubnych tradycji i zwyczajów. W zależności od regionu, miasta, a także grupy społecznej mogą one przybierać odmienną postać, ale także całkowicie się od siebie różnić. Jakie tradycje weselne są najbardziej znane w Turcji? O tym poniżej!

Uzyskanie pozwolenia na małżeństwo

To pierwszy i chyba najważniejszy krok, do tego, aby zawrzeć związek małżeński. Jak wygląda? Zainteresowany ożenkiem chłopak wraz z rodzicami albo seniorami rodu, udaje się do domu swojej wybranki w celu uzyskania oficjalnego pozwolenia. Spotkanie jest oczywiście wcześniej zaaranżowane i obie strony dokładnie wiedzą, kiedy się ono odbędzie.

Chłopak przynosi zazwyczaj luksusowe słodycze, które wręcza rodzinie swojej przyszłej żony, chcąc niejako wkupić się w jej łaski. Po poczęstunku następuje część oficjalna spotkania, podczas której ojciec chłopaka następującymi słowami zwraca się do gospodarzy: „Pod dowództwem Allaha, proroka naszego plemienia prosimy o waszą córkę dla naszego syna”. Następnie rodzinie przyszłej panny młodej pozostawia się kilka dni do namysłu. Zwlekanie z udzieleniem odpowiedzi, a także testowanie przyszłego małżonka ma na celu podkreślenie wyjątkowości wybranki jego serca.

Dziś zwyczaj ten znacznie się zmienił, a decyzję o wyborze konkretnego kandydata podejmuje sama zainteresowana.

Zaręczyny

Po otrzymaniu pozytywnej odpowiedzi odbywają się zaręczyny. Mogą one mieć zarówno kameralny jak i uroczysty charakter, podobnie jak samo przyjęcie weselne. Wszystko zależy od tradycji i praktykowanych w danym kręgu zwyczajów. Podczas zaręczyny na palce młodych zakładane są obrączki, połączone ze sobą czerwoną wstęgą, którą przecina jeden z rodziców jako symbol danego słowa. Okres od zaręczyn do ślubu może trwać kilkanaście miesięcy, ale także kilkanaście dni!

Wiano

Zgodnie z turecką tradycją obowiązek organizacji wesela spoczywa na panu młodym i jego rodzinie, podobnie zresztą jak zagwarantowanie mieszkania, w którym po ślubie zamieszkają małżonkowie. Zadaniem panny młodej jest z kolei zadbanie o urządzenie sypialni oraz kuchni. Obecnie wiano nie zawsze jest przygotowywane, jednak w niektórych regionach Turcji nadal obowiązuje ta tradycja, która świadczyć ma o zamożności rodziny panny młodej. Co zatem składa się na wiano przyszłej żony? Ręczniki, samodzielnie wyszywane obrusy, zasłony, pościel, ale także zastawa stołowa, garnki czy sztućce. Wszystko przechowywane jest do czasu ślubu w drewnianej skrzyni.

Wieczór henny

Wieczór henny to nic innego jak turecki wieczór panieński. Panna młoda specjalnie na tę uroczystość zakłada czerwoną suknię i welon. Zebrane kobiety z otoczenia przyszłej mężatki śpiewają smutne, tureckie pieśni, co ma oznaczać koniec beztroskich, dziecięcych lat i nieodwołalne rozstanie z najbliższymi. Oprócz tego ręce przyszłej mężatki malowane są henną, a cały rytuał farbowania może trwać nawet kilka godzin! Wieczór henny podobnie jak inne zwyczaje tureckie, w zależności od prowincji czy miasta, może być obchodzony w odmienny sposób. W dużych metropoliach takich jak na przykład Stambuł wieczór henny to zwyczajny wieczór panieński, który odbywa się w modnym klubie lub innym miejscu wybranym przez pannę młodą i jej druhny.

panorama tureckiego miasta
Unsplash

Zobacz także: Wesele na Ukrainie. Co warto wiedzieć o zaślubinach za wschodnią granicą?

Jak wygląda wesele tureckie?

Następnego dnia po wieczorze henny ma miejsce przyjęcie weselne. Tradycyjnie, uroczystość zarezerwowana jest wyłącznie dla rodziny świeżo upieczonego małżonka, rodzina panny młodej nie powinna w niej uczestniczyć ze względu na swego rodzaju “żałobę” po stracie dziecka, związaną z jej zamążpójściem.

Uroczystość rozpoczyna się od odebrania przyszłej żony z rąk rodziców i przewiezienia do wspólnego domu. Aby to uniemożliwić w niektórych tureckich regionach praktykowane są specjalne zwyczaje takie jak blokowanie drogi, przez którą przejeżdża pan młody czy zamykanie przed nim drzwi. Ma to na celu wymuszenie datku, zazwyczaj pieniężnego (bakszyszu).

W dużych metropoliach na próżno szukać takich tradycji. Na wzór europejski przyjęcia weselne odbywają się w hotelu lub restauracji, gdzie wspólnie świętuje zarówno rodzina pana młodego jak i bliscy panny młodej. Cały przebieg przyjęcia związany jest także z indywidualnymi preferencjami rodzin. Czasem uroczystość weselna jest wyjątkowo skromna i trwa zaledwie kilka godzin, a na stołach pojawiają się wyłącznie drobne przekąski. Często odbywa się ona również bez alkoholu. Innym razem rodziny decydują się na huczne przyjęcie, przypominające polskie wesele, z pełnym menu, tańcami i zabawą do białego rana.

tureckie wesele - flaga Turcji
Envato

Zobacz także: Ślub z obcokrajowcem – stereotypy i formalności

Tureckie zwyczaje weselne

A co z prezentami? Świeżo upieczeni małżonkowie otrzymują od przybyłych gości złoto – w postaci kolczyków, bransoletek, medalików czy łańcuszków, które wręczane są pannie młodej oraz pieniądze, które za pomocą agrafek przypinane są do garnituru pana młodego. 

Kolorem niewinności w tradycji tureckiej jest kolor czerwony i początkowo w sukniach o takiej barwie pojawiały się panny młode podczas wesela. Dziś w związku z komercjalizacją tego typu uroczystości dziewczyny zakładają białe, niezwykle zdobne suknie, a jedynym czerwonym akcentem jest zawiązywana w pasie, przez ojca lub brata panny młodej, wstążka w tym kolorze. 

Prośba o rękę panny młodej, uroczyste zaręczyny i wesele to elementy, które według tureckiej tradycji decydują o tym, czy para młoda jest małżeństwem. Ślub religijny czy ślub cywilny zawierany może być przed, po lub w dniu wesela – wtedy też przybiera on najbardziej uroczystą formę. 

Sam obrzęd ceremonii wyznaniowej jest bardzo skromny i trwa dosłownie kilka minut. Odmawiane są modlitwy, a osoba udzielająca ślubu trzykrotnie pyta parę młodą o chęć zawarcia małżeństwa. Podobnie sytuacja wygląda przy ślubie przed urzędnikiem. Młodzi, w obecności świadków, pytani są o chęć zawarcia związku małżeńskiego, co kończy złożenie podpisów wszystkich obecnych.

Oceń artykuł!

4.5/5 - (26)

Marta Mataniak

Marta Mataniak

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Śląskim. Pasjonatka mody i najnowszych trendów także tych z branży ślubnej. Uwielbia podróżować, zwłaszcza po słonecznej Italii. Miłośniczka dobrej kuchni, lubiąca odkrywać nowe smaki. Fanka aktywności fizycznej i podcastów kryminalnych.

Więcej artykułów autora Marta Mataniak
Portal ślubny Wesele z klasą al. Wojciecha Korfantego 138 40-156 Katowice, śląskie

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet
Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore