Ślub w Grecji zamiast wielkiej uroczystości? Jak zorganizować tak wyjątkową ceremonię?

Istnieje wiele możliwości na zorganizowanie nietypowego i niezapomnianego ślubu i wesela. Pary młode coraz chętniej sięgają właśnie po tego typu rozwiązania, rezygnując z typowo polskich tradycji. Ślub w Grecji to obecnie jeden z najpopularniejszych pomysłów. Dlaczego?

Ślub w Grecji zamiast wielkiej uroczystości? Jak zorganizować tak wyjątkową ceremonię?
Adobe Stock

Przeczytaj i oceń!

4.5/5 - (52)
Aplikacja dla par młodych Wesele z klasą

Obecnie panujące trendy ślubne zakładają rezygnację z przepychu i niepotrzebnego blichtru. Skromne i intymne śluby i wesela zyskują zaś coraz większą popularnośćŚlub za granicą w obecności tylko najbliższych osób, bez wielkiego wesela, to ciekawa propozycja dla niejednej pary młodej 👰‍♀️🤵‍♂️. Okazuje się, że niezwykle popularną destynacją wśród narzeczonych jest Grecja, która zachwyca nie tylko pięknymi widokami, ale także możliwością wyboru zróżnicowanego otoczenia. Jak zorganizować ślub w Grecji i jakie są na ten temat opinie? O czym musicie pamiętać, jeżeli marzy Wam się ślub w Grecji na plaży? Podpowiadamy!🙂

Oferty promowane

Ślub w Grecji spełnieniem marzeń?

Grecja to piękny kraj, w którym morze spotyka się z niezwykłymi górami. Wszystko to w otoczeniu zachwycającej roślinności i pięknego, błękitnego nieba 💙. Nic więc dziwnego, że wiele par młodych właśnie ten kraj wybiera na miejsce swojego ślubu. Czy jednak opłaca się wyjeżdżać tak daleko, aby powiedzieć sobie “tak”? Od czego zacząć, organizując taką uroczystość?

Po pierwsze warto zadać sobie pytanie, czy chcecie, aby za granicą odbył się jedynie ślub cywilny czy też ślub kościelny 💒. To właśnie od tej decyzji zależy, czy uroczystość będzie mogła odbyć się na przykład na plaży. W wielu chrześcijańskich zagranicznych krajach, podobnie jak w Polsce, ślub kościelny może odbyć się jedynie w miejscu uświęconym, a więc warto wziąć tę małą “niedogodność” pod uwagę. Oczywiście w Grecji można spotkać wiele pięknych i malowniczo położonych kapliczek, w których ślub kościelny może się odbyć, a które zapewnią intymność i niezapomniane przeżycia ❤. 

Ślub w Grecji można planować już od kwietnia, kiedy to średnia temperatura wynosi około 21°C . Jeśli macie ochotę na uroczystość późną jesienią, Grecja Was nie zawiedzie. W listopadzie jest tam wciąż słonecznie ☀ i ciepło. Dodatkowo jesienne terminy zazwyczaj traktowane są jako te “poza sezonem”, a co za tym idzie są znacznie tańsze 💸. 

Ślub w Grecji - para młoda podczas miesiąca miodowego
Adobe Stock

💡Zobacz także: Szukasz wedding plannera, który pomoże zorganizować ślub? Sprawdź nasz katalog firm weselnych!

Jak zaplanować katolicki ślub kościelny w Grecji?

Katolicki ślub w Grecji jest jak najbardziej możliwy, ale młoda para musi dopełnić wszystkich wymaganych formalności, dlatego ceremonię zaplanujcie z odpowiednim wyprzedzeniem, żeby mieć czas na zgromadzenie niezbędnych dokumentów. O szczegóły pytajcie w parafii, w której zamierzacie zawrzeć związek małżeński 💍. Przeszkodą w uzyskaniu informacji może być bariera językowa, dlatego w razie potrzeby skorzystajcie z usług tłumacza. Dzięki temu unikniecie nieporozumień, które niestety mogą być brzemienne w skutkach. Nie zapominajcie jednak, że dominującą religią w tym kraju jest Grecki Kościół Prawosławny, dlatego możliwość wzięcia ślubu katolickiego jest dostępna tylko w niektórych miejscowościach. Z pewnością w wybraniu odpowiedniej lokalizacji pomogą Wam agencje ślubne działające na terenie Grecji, które doskonale wiedzą, gdzie i jaki rodzaju ślubu będziecie mogli zorganizować.

💡Decydując się na ślub kościelny w Grecji konieczne jest uzyskanie zgody proboszcza rodzimej parafii na zawarcie związku małżeńskiego poza granicami kraju. W Polsce przyszli małżonkowie powinni odbyć również nauki przedmałżeńskie i wizyty w poradni małżeńskiej.

Ślub w Grecji - na Santorini
Adobe Stock

O czym trzeba pamiętać organizując ślub cywilny w Grecji?

To, jakie dokumenty będą potrzebne, jeśli planujecie cywilny ślub w Grecji zależy m.in. od tego, czy oboje jesteście Polakami, czy jedno z Was pochodzi z innego kraju. Przy okazji sprawdźcie, jak zaplanować ślub z obcokrajowcem. Po dokładne informacje udajcie się do dedykowanych urzędów. Co więcej, nie zapominajcie, że w Grecji można wziąć też ślub konkordatowy. Podobnie jak w przypadku ślubu katolickiego, planując grecki ślub cywilny musicie zabrać się za to wcześniej, żeby móc dopełnić wszystkich formalności. 

💡Do zawarcia ślubu cywilnego w Grecji potrzebna jest przede wszystkim obecność polskiego konsula, zaś chęć złożenia przysięgi małżeńskiej poza granicami kraju powinna zostać zgłoszona przez przyszłych małżonków w polskim konsulacie co najmniej na 2 miesiące przed planowanym termonem uroczystości. Wśród dokumentów, jakie każda para zobowiązana jest zebrać należą m.in. odpisy aktów urodzenia, ksera dowodów osobistych czy zaświadczenie stwierdzające, iż zgodnie z prawem polskim para może zawrzeć małżeństwo. Takie dokumenty powinny zostać oczywiście przetłumaczone na język angielski lub język urzędowy danego kraju.

Ślub w Grecji - stoliki w restauracji
Adobe Stock

Ślub w Grecji – od czego zależą formalności?

To, jak wziąć ślub w Grecji jest uzależnione przede wszystkim od dwóch czynników: rodzaju ślubu, który zamierzacie zawrzeć – ślub konkordatowy, katolicki, prawosławny, cywilny itp. – oraz Waszego obywatelstwa. Jeżeli chcecie zgromadzić wszystkie niezbędne dokumenty do ślubu cywilnego w Grecji lub ślubu wyznaniowego, spiszcie sobie dokładną listę i po kolei wykreślajcie kolejne pozycje. Dzięki temu będzie mieć pewność, że niczego nie przegapicie i obędzie się bez niemiłych niespodzianek 🙂. 

Ślub w Grecji: organizacja przez profesjonalną agencję

Przerażają Was formalności, które wiążą się ze ślubem za granicą, w Grecji? Nic dziwnego, organizacja ślubu potrafi być stresująca, dlatego jeżeli możecie sobie pozwolić na to rozwiązanie pod względem finansowym – zatrudnijcie profesjonalną agencję, która pomoże Wam w załatwieniu wszystkich niezbędnych dokumentów, kontaktach z urzędami, kościołami 💒 itp. To szczególnie ważne ze względu na wspomnianą już wcześniej barierę językową. 

Koszt ślubu w Grecji

Czy pod względem kosztów opłaca się organizować ślub i wesele w Grecji? To oczywiście zależy od tego, jak wiele osób ma Wam towarzyszyć i czy później chcecie wyprawić wesele. W przygotowaniu takiej zagranicznej uroczystości pomaga wiele wedding plannerek i biur podróży, które zajmują się wszystkimi szczegółami. 

Cena ślubu w Grecji zależy również od tego, jaką wyspę wybierzecie. Najtańsze śluby można zorganizować na Rodos, Korfu, Zakynthos czy Kos (od 7 do 10 tysięcy złotych). Jedną z najdroższych i najpopularniejszych wśród gwiazd wysp jest oczywiście Santorini, na której zorganizowanie uroczystości może Was wynieść od 13 do 15 tysięcy złotych. Oczywiście wraz z liczbą osób czy kolejnymi atrakcjami cena ta będzie rosła 💸. Zwykle koszt zagranicznego pakietu ślubnego ustalany jest indywidualnie z daną parą młodą. To, ile kosztuje ślub w Grecji jest więc uzależnione od zakresu usług, które Was interesują. 

Co najczęściej znajduje się w pakiecie proponowanym przez firmy? Oto kilka podstawowych punktów:

  • konsultacje z wedding plannerką,
  • organizacja przelotów ✈, hoteli, 
  • pośrednictwo w załatwianiu i przesłaniu dokumentów 📃,
  • organizacja makijażystki 👄, fryzjerki,
  • organizacja ceremonii, dekoracji 🌸 i małego przyjęcia.

Analizując koszty ślubu w Grecji musicie mieć na uwadze również zakwaterowanie i przeloty gości. Zastanówcie się jak to rozegrać: czy te wydatki są po Waszej stronie, czy goście sami muszą je pokryć. 

Ślub w Grecji zorganizowany przez parę młodą
Adobe Stock

💡Zobacz także: Dlaczego ślub humanistyczny jest tak wyjątkowy? Co sprawia, że staje się coraz popularniejszy?

Ślub w Grecji – opinie 

Osoby, które zdecydowały się na ślub w Grecji mogą pochwalić się niezwykłymi wspomnieniami ❤. Choć wspominają czasem, że organizacja tego typu uroczystości za granicą powoduje trochę stresów, dla takich przeżyć warto zaryzykować. 

Nasz ślub odbył się 1.05 na Santorini. Postawiliśmy na akcenty w stylu morskim. Większość rzeczy robiłam sama, bo wychodziło o wiele taniej. Gdybyście zastanawiały się nad ślubem plenerowym za granicą, to z całego serca polecam! Dla nas było to perfekcyjne miejsce. Z pogodą też mieliśmy szczęście. 

Nieco inne zdanie na temat organizacji ślubu na własną rękę miała inna panna młoda 👰‍♀️, która przyznała, że pomoc specjalistów zaoszczędziła jej wielu zmartwień. 

Ja ślub brałam na Santorini w zeszłym roku – tylko ja z mężem oraz rodzice. Na początku myśleliśmy, że sami sobie zorganizujemy wszelkie formalności. Niestety po próbach załatwienia papierkowej roboty i stresu wynajęliśmy polską agencję ślubną i to był strzał w 10! Niczym nie musieliśmy się martwić i wszystko odbyło się tak, jak zaplanowaliśmy. To był najpiękniejszy dzień naszego życia i wart był każdej wydanej złotówki!

Ślub w Grecji - dekoracja stołu weselnego
Adobe Stock

Oceń artykuł!

4.5/5 - (52)

Podsumowanie tego artykułu

Patrycja Guzik

Patrycja Guzik

Branża ślubna nie ma przed nią tajemnic. Od lat z zamiłowaniem śledzi najnowsze trendy weselne, wykorzystując je, aby ułatwić parom młodym przygotowania do tego wyjątkowego dnia. Pasjonatka kina i literatury. W wolnych chwilach najchętniej oddaje się lekturze książek ulubionych autorów m.in. Érica Emmanuela Schmitta, Carlosa Ruiza Zafóna czy Joanny Chmielewskiej.

Więcej artykułów autora Patrycja Guzik
Portal ślubny Wesele z klasą al. Wojciecha Korfantego 138 40-156 Katowice, śląskie

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet
Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore