Wesela 2020 w dobie koronawirusa – wytyczne od 6 czerwca 2020

Wesela 2020 w dobie koronawirusa – wytyczne od 6 czerwca 2020
Elegant Restaurant Table Setting Service for Reception with Reserved Card

Sezon weselny 2020 rozpoczął się zupełnie inaczej niż było nam to dotąd znane. Od momentu rozpoczęcia się pandemii koronawirusa w Polsce (w marcu 2020), organizacja przyjęć weselnych stała się niemożliwa. Wiele par młodych przełożyło swoje wesela na inny termin, niektóre z nich zdecydowały się na kameralny ślub (zgodny z obowiązującymi rozporządzeniami), a przyjęcie również odłożyło w czasie. Ogromna liczba przyszłych nowożeńców, planujących swój wielki dzień na czerwiec i miesiące późniejsze, była zdezorientowana – stopniowe odmrażanie gospodarki w pierwszych etapach nie uwzględniało organizowania imprez okolicznościowych.

Aplikacja wesele z klasą

Pary młode, jak i cała branża ślubna oczekiwali wytycznych ze strony rządu na temat urządzania przyjęć. 27 maja 2020 podczas konferencji premier Mateusz Morawiecki poinformował, że nowy etap odmrożenia gospodarki w Polsce obejmie także branżę ślubną – od dnia 6 czerwca 2020 możliwa będzie organizacja przyjęć weselnych do 150 osób, a weselnicy nie będą musieli nosić maseczek ochronnych. Na początku czerwca podano więcej szczegółowych wytycznych, o których przeczytacie poniżej.

Oferty promowane

Wesela 2020 w dobie koronawirusa – wytyczne od 6 czerwca 2020

Wesele na 150 osób

 • przyjęcie weselne może odbyć się dla maksymalnie 150 gości,
 • w organizowanej imprezie nie mogą brać udziału osoby chore na COVID-19, zakażone SARS-CoV-2, przebywające w kwarantannie, izolacji, wykazujące objawy ze strony układu oddechowego.

Lista gości weselnych

 • para młoda powinna dysponować pełną listą gości i obsługi imprezy wraz z kontaktami do tych osób, by w razie potrzeby móc udostępnić ją organom Państwowej Inspekcji Sanitarnej,
 • para młoda powinna również poinformować zaproszonych gości o wszelkich ustalonych zasadach obowiązujących w miejscu wesela.

Usadzenie gości przy stołach

 • zaleca się, aby przy stołach zasiadały jedynie osoby z tej samej rodziny lub z jednego gospodarstwa domowego. W innym przypadku proponuje się redukcję osób przy stole o 20% względem standardowego usadzenia,
 • goście mogą siedzieć po obu stronach stołu, natomiast zalecane jest, aby nie siedzieli vis a vis siebie,
 • między stolikami (brzegami ich blatów) ma być zachowana odległość 2 m, a w przypadku oddzielenia stołów przegrodami o wysokości co najmniej 1 m ponad blat stołu – odległość 1 m.

Organizacja tylko przy udziale obsługi

 • przestrzenie dotychczas samoobsługowe, takie jak słodkie kąciki, wiejskie stoły, bary sałatkowe, bary, bary kawowe, chłodnie z lodami, dozowniki do napojów, stoły z tzw. live cooking są możliwe do organizacji na przyjęciu weselnym, jeżeli będą wyznaczone osoby do ich obsługi.

Obsługa wesela

 • jeden kelner może obsługiwać maksymalnie 15 osób. Należy zadbać o to, by podawania posiłków do stołu i obsługa gości przy danym stole należała do tego samego kelnera lub zespół kelnerski,
 • osoby z obsługi będą pracować w maseczkach i rękawiczkach ochronnych.
wytyczne dotyczące wesel od 6 czerwca 2020

Zobacz także: Wesele a koronawirus – nurtujące kwestie w organizacji przyjęć podczas pandemii koronawirusa okiem prawnika

Wesela 2020 w dobie koronawirusa – kolejne rekomendacje

Rząd wyznaczył jeszcze szereg innych rekomendacji dotyczących organizacji przyjęć weselnych.

Wytyczne dla obiektów weselnych:

 • informacja przed wejściem do obiektu w widocznym miejscu dotycząca konieczności dezynfekcji rąk podczas każdorazowego wejścia do obiektu,
 • dostępność w obiekcie dozowników z płynem do dezynfekcji – dla obsługi wesela oraz gości – rekomenduje się ich umieszczenie przy wejściu do obiektu, dla gości w obszarze sali jadalnej, przy wyjściu z toalet, w pomieszczeniach socjalnych.
 • brak możliwości korzystania z suszarek nadmuchowych – w toaletach dostępne będą jednorazowe ręczniki papierowe,
 • nie zaleca się korzystania z klimatyzacji – pomieszczenia należy regularnie wietrzyć,
 • rekomenduje się, jeśli jest taka możliwość, zorganizowanie szatni w ten sposób, aby odzież wierzchnia poszczególnych gości nie stykała się (np. co drugi wieszak)
 • zwiększenie częstotliwości (co godzinę) czyszczenia i dezynfekcji powierzchni wspólnych – toalety, poręcze, klamki, włączniki światła, uchwyty, poręcze krzeseł, podłogi, blaty,
 • możliwa jest organizacja kilku wesel jednocześnie w jednym obiekcie, jeżeli wejścia, pomieszczenia sanitarne oraz korytarze będą odrębne dla grup gości.

Wytyczne dla podwykonawców:

 • należy zasłaniać usta i nos (środki ochronne podwykonawcy są zobowiązani przygotować we własnym zakresie),
 • w miejscach montażu i demontażu należy ograniczyć spożywanie posiłków,
 • należy zachować odległość 2 m od innych osób przebywających w obiekcie.

Więcej informacji: https://www.gov.pl/web/rozwoj/wesela-przyjecia

4.5/5 - (25)

Paulina Góralska

Paulina Góralska

Absolwentka polonistyki oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Niepochodząca ze Śląska, ale zakochana w tym regionie jako mieszkanka od kilku lat. Uwielbia podróże, w szczególności wycieczki rowerowe i górskimi szlakami. Zafascynowana tematyką ślubów, zwłaszcza stylem rustykalnym.

Więcej artykułów autora Paulina Góralska

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet
Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore