• MODA
 • URODA
 • ŚLUB I WESELE
 • STYL ŻYCIA
 • EKSPERT Z KLASĄ
 • SZUKAJ

Wesela a koronawirus. Obostrzenia od października 2020 – strefy, powiaty [AKTUALIZACJA 23 października]

Wesela a koronawirus. Obostrzenia od października 2020 – strefy, powiaty [AKTUALIZACJA 23 października]

W marcu 2020 świat się zatrzymał. Pandemia koronawirusa wpłynęła w ogromnym stopniu na życie każdego z nas. Pary młode planujące swój wielki dzień w tym roku mierzą się z wieloma wyzwaniami i stresującymi sytuacjami – początkowo był to zakaz organizowania przyjęć. Od 6 czerwca nowożeńcy mogą odetchnąć z ulgą, ponieważ wróciła możliwość organizacji wesel. Zgodnie z rządowymi wytycznymi, w przyjęciach okolicznościowych mogło brać udział maksymalnie 150 gości.

Jednak to nie koniec pandemii, bowiem co jakiś czas pojawiają się nowe obostrzenia i wytyczne, o których na bieżąco informujemy.

AKTUALIZACJA 23 PAŹDZIERNIKA 2020

W dniu 23 października odnotowano ponad 13,6 tys. nowych zakażeń. Rząd ogłosił szereg zasad bezpieczeństwa, które będą obowiązywać od soboty 24 października. Od tego dnia w całym kraju będą obowiązywać zasady dla strefy czerwonej. Więcej zasad:

 • nie ma możliwości organizacji wesel i innych przyjęć okolicznościowych,
 • spotkania w przestrzeni publicznej można organizować dla maksymalnie 5 osób (spoza wspólnego gospodarstwa domowego) – nie dotyczy spotkań służbowych,
 • zawieszona zostaje działalność stacjonarna lokali gastronomicznych i restauracji (możliwe jest prowadzenie działalności w zakresie dowozu lub na wynos).,
 • ograniczenie przemieszczenia się osób powyżej 70. roku życia,
 • w uroczystościach religijnych obowiązuje limit: 1 osoba na 7 m2.

AKTUALIZACJA 15 PAŹDZIERNIKA 2020

15 października 2020 zanotowano 8 099 zakażeń koronawirusem. Rząd ogłosił nowe wytyczne, duże zmiany dotyczą organizacji wesel i przyjęć okolicznościowych.

Od 19 października:

 • w strefie żółtej wesela do maksymalnie 20 osób bez możliwości zabawy tanecznej,
 • w strefie czerwonej bezwzględny zakaz organizacji imprez okolicznościowych,
 • w uroczystościach religijnych może brać udział 1 osoba na 4 mkw.

Ponadto, od 17 października w życie wchodzi szereg nowych obostrzeń dot. gospodarki, edukacji, życia kulturalnego i sportowego. Ogłoszona została także nowa lista stref czerwonych – 152 powiaty (w tym 11 miast wojewódzkich).

AKTUALIZACJA 8 PAŹDZIERNIKA 2020

8 października podczas konferencji prasowej Premier Mateusz Morawiecki przedstawił nowe obostrzenia, które zostaną wprowadzone w związku z dużym przyrostem zakażeń SARS-CoV-2 (tej doby zanotowano ponad 4 tys. zachorowań).

Od dnia 10 października zasady strefy żółtej zostaną rozszerzone na cały kraj. Od tego dnia noszenie maseczek będzie obowiązkowe w strefie żółtej i czerwonej również na świeżym powietrzu.

W strefach czerwonych wprowadzony będzie zakaz organizowania wydarzeń kulturalnych, sportowych, targów. Lokale gastronomiczne mogą być czynne w godzinach 6:00-22:00. Uczestnicy wydarzeń religijnych mogą wypełniać maksymalnie 50% kościoła. Na weselu i innej uroczystości rodzinnej może być do 50 gości, nie licząc obsługi.

W strefach żółtych różnego rodzaju wydarzenia mogą się odbywać, jednak przy zachowaniu konkretnych środków ostrożności. W kościołach nie ma ograniczeń liczbowych. 17 października zostaje zmniejszony limit gości na weselach do 75 osób, nie licząc obsługi.

AKTUALIZACJA 29 WRZEŚNIA 2020

29 września 2020 w trakcie konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział nowe ograniczenia, dotyczące zgromadzeń, w tym także wesel.

Nowe wytyczne dotyczą ograniczeń w liczbie gości, w zależności od strefy, w której odbywa się wesele:

 • Strefa zielona – limit 150 osób zmniejszony do 100,
 • Strefa żółta – limit 100 osób zmniejszony do 75,
 • Strefa czerwona – limit 50 osób pozostanie bez zmian.

Najnowsza lista powiatów znajdujących się w strefie czerwonej i żółtej opublikowana została 1 października.

Wesela a koronawirus – wprowadzenie stref

Gdy sezon weselny 2020 ruszył, w mediach mogliśmy usłyszeć o zakażeniach SARS-CoV-2 właśnie na przyjęciach weselnych. Informowano i uspokajano przy tym, iż wesela nie są głównym ogniskiem zarażeń koronawirusem. Pierwsze obostrzenia przekazał podczas konferencji prasowej 6 sierpnia 2020 ówczesny Minister Zdrowia Łukasz Szumowski.

Obostrzenia w powiatach – obszary czerwone i żółte (6 sierpnia 2020)

Wydano wówczas komunikat o powiatach, w których występują wzrosty liczby zakażonych koronawirusem. Powiaty te otrzymały odpowiednie oznaczenia – powiaty czerwone to te, w których zarażeń jest najwięcej i ta liczba ciągle rośnie (obszar staje się czerwony, gdy liczba zachorowań na 10 tys. mieszkańców przekroczy 12), żółte – gdzie na 10 tys. mieszkańców liczba zakażonych mieści się w przedziale od 6 do 12.

W powiatach czerwonych i żółtych zaczęły obowiązywać nowe obostrzenia. Na obszarach czerwonych wprowadzony został obowiązek noszenia maseczek w każdym miejscu publicznym. Poinformowano również o zakazie imprez masowych i kulturalnych. Wesela w powiatach czerwonych możliwe były przy udziale maksymalnie 50 gości, w powiatach żółtych – 100.

Na obszarze czerwonym wprowadzone zostały także ograniczenia liczby osób w komunikacji miejskiej oraz zakaz organizacji wydarzeń kulturalnych i targów. Zamknięte zostały np. kina i siłownie. Obostrzenia dotyczyły także kościołów – w powiatach czerwonych w świątyni może przebywać 1 osoba na 4 metry kwadratowe.

W strefach zielonych nie występują żadne dodatkowe obostrzenia.

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet

Planer ślubny

ikona planer ślubny

Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu