• Wesele z Klasą
  • Wesele z Klasą
  • Wesele z Klasą
  • Wesele z Klasą
  • Wesele z Klasą

Wesela a koronawirus. Obostrzenia od 8 sierpnia 2020 – powiaty [AKTUALIZACJA 20 sierpnia]

Wesela a koronawirus. Obostrzenia od 8 sierpnia 2020 – powiaty [AKTUALIZACJA 20 sierpnia]

Od 6 czerwca 2020 pary młode planujące swój wielki dzień w tym roku odetchnęły z ulgą, ponieważ wróciła możliwość organizacji wesel. Zgodnie z rządowymi wytycznymi, w przyjęciach okolicznościowych mogło brać udział maksymalnie 150 gości.

Gdy sezon weselny 2020 ruszył, w mediach mogliśmy usłyszeć o zakażeniach SARS-CoV-2 właśnie na przyjęciach weselnych. Informowano i uspokajano przy tym, iż wesela nie są głównym ogniskiem zarażeń koronawirusem. Od kilku dni zapowiadane były zmiany, które mają wejść w życie w związku z dużą liczbą zachorowań w Polsce. Nowe obostrzenia Minister Zdrowia Łukasz Szumowski przekazał podczas konferencji prasowej 6 sierpnia 2020.

Obostrzenia w 18 powiatach – obszary czerwone i żółte

Wydano komunikat o liczbie 19 powiatów, w których występują wzrosty liczby zakażonych koronawirusem. Powiaty te otrzymały odpowiednie oznaczenia – powiaty czerwone to te, w których zarażeń jest najwięcej i ta liczba ciągle rośnie (obszar staje się czerwony, gdy liczba zachorowań na 10 tys. mieszkańców przekroczy 12), żółte – gdzie na 10 tys. mieszkańców liczba zakażonych mieści się w przedziale od 6 do 12.

W powiatach czerwonych i żółtych wprowadzone zostają nowe obostrzenia. Na obszarach czerwonych wprowadzony zostaje obowiązek noszenia maseczek w każdym miejscu publicznym. Poinformowano również o zakazie imprez masowych i kulturalnych. Wesela w powiatach czerwonych będą możliwe przy udziale maksymalnie 50 gości, w powiatach żółtych – 100.

Na obszarze czerwonym wprowadzone zostaną także ograniczenia liczby osób w komunikacji miejskiej oraz zakaz organizacji wydarzeń kulturalnych i targów. Zamknięte zostaną np. kina i siłownie. Obostrzenia dotyczą także kościołów – w powiatach czerwonych w świątyni może przebywać 1 osoba na 4 metry kwadratowe.

Powiaty czerwone ogłoszone 20 sierpnia to: Nowy Sącz, nowosądecki, nowotarski, rybnicki, Rybnik, wieluński i lipski.

Powiaty żółte ogłoszone 20 sierpnia to: tatrzański, Ruda Śląska, pszczyński, Żory, ostrzeszowski, ostrowski, pajęczański, łowicki, przemyski, jarosławski, radziejowski i Biała Podlaska.

Aktualizacja sytuacji w powiatach i ich podziału będzie odbywała się 2 razy w tygodniu – w poniedziałki i środy.

Nowe zasady wchodzą w życie w sobotę 8 sierpnia 2020.

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet
Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu