Wesela a koronawirus: informacje na temat ograniczeń. Najnowsze obostrzenia na maj i 2021 rok [AKTUALIZACJA 30 kwietnia 2021]

Wesela a koronawirus: informacje na temat ograniczeń. Najnowsze obostrzenia na maj i 2021 rok [AKTUALIZACJA 30 kwietnia 2021]

W marcu 2020 świat się zatrzymał. Pandemia koronawirusa wpłynęła w ogromnym stopniu na życie każdego z nas. Pary młode planujące swój wielki dzień w tym roku mierzą się z wieloma wyzwaniami i stresującymi sytuacjami – początkowo był to zakaz organizowania przyjęć. Od 6 czerwca 2020 nowożeńcy mogą odetchnąć z ulgą, ponieważ wróciła możliwość organizacji wesel. Zgodnie z rządowymi wytycznymi, w przyjęciach okolicznościowych mogło brać udział maksymalnie 150 gości.

Aplikacja wesele z klasą

Jednak to nie koniec pandemii, bowiem co jakiś czas pojawiają się nowe obostrzenia i wytyczne, o których na bieżąco informujemy.

Oferty promowane

Koronawirus a wesele w maju 2021: z jakimi obostrzeniami należy się liczyć? Informacje aktualne na 30.04.2021r.

Koronawirus: co dalej z weselami? Wiele osób, które zaplanowały na ten rok wstąpienie w związek małżeński oraz swoje wesele, na pewno bardzo uważnie śledzi kolejne decyzje rządu w tym temacie. Część tych osób to ludzie, którzy, na przykład, przełożyli śluby z uwagi na niepewną sytuację w 2020 roku. Należy pamiętać, że do 14 maja 2021 roku w Polsce obowiązuje całkowity zakaz organizacji jakichkolwiek przyjęć okolicznościowych, w tym także wesel. Teraz jednak pojawiło się światełko w tunelu! Jak podaje na swojej stronie serwis internetowy gov.pl od 15 maja 2021 roku dopuszczalna będzie organizacja podobnych wydarzeń, ale na świeżym powietrzu. Na ile osób będzie można zrobić w takim przypadku wesele? Górna granica liczby uczestników przyjęcia to, od 15 maja, 25 osób

Jeszcze inaczej sytuacja ma wyglądać od 29 maja 2021 roku. Wówczas przyjęcie weselne będzie można zorganizować już w pomieszczeniu. Zwiększeniu ulegnie również maksymalna liczba gości na weselu – w zabawie będzie mogła wziąć udział grupa maksymalnie 50 osób. Warto zaznaczyć, że te regulacje dotyczą również innych imprez okolicznościowych, na przykład, komunii, które w Polsce także najczęściej odbywają się w maju/czerwcu. Jednocześnie należy pamiętać, że imprezy okolicznościowe, niezależnie od tego, czy będą odbywały się w pomieszczeniach, czy na świeżym powietrzu, są objęte nakazem zachowania ścisłego reżimu sanitarnego. 

Dokładne informacje dotyczące zasad wymaganego reżimu sanitarnego w trakcje przyjęć okolicznościowych można znaleźć na stronie gov.pl i należy się z nimi zapoznać z odpowiednim wyprzedzeniem, żeby wszystkie aktualne wymogi można było wziąć pod uwagę podczas planowania uroczystości. Aktualne obostrzenia dotyczące tego, ile osób może być na weselach i innych przyjęciach okolicznościowych są wiążące do odwołania. Należy jednak pamiętać, że sytuacja pandemiczna jest dynamiczna, dlatego możliwe, że z czasem regulacje będą się zmieniały. Czy na korzyść osób organizujących wesela? To się okaże! Właśnie dlatego tak ważne jest regularne śledzenie oficjalnych informacji podawanych do wiadomości publicznej za pośrednictwem serwisu gov.pl. 

📣 AKTUALIZACJA! Osoby zaszczepione dwoma dawkami szczepionki (lub jedną w przypadku Johnson&Johnson) nie wliczają się do ogłoszonych limitów gości na weselach!

Koronawirus na weselach i bieżące obostrzenia to zresztą bardzo dobra okazja, w przypadku tych par młodych, które absolutnie nie chcą lub nie mogą przełożyć ślubu, do zdecydowania się na rozwiązanie, jakim jest wesele w plenerze. Okrojona liczba gości może natomiast stać się świetnym pretekstem do tego, żeby zorganizować przyjęcie wyłącznie w gronie najbliższych osób, bez narażania się na jakiekolwiek pretensje ze strony dalszych krewnych. Patrząc z tej perspektywy na kwestię tego, ile osób może być teraz na weselu będzie można spróbować odnaleźć się w trudnej sytuacji, jaką jest pandemia koronawirusa SARS-CoV-2. O czym jeszcze warto pamiętać? Dla osób, które chcą wziąć ślub w świątyni, duże znaczenie mają również limity osób obowiązujące podczas ceremonii zaślubin w kościołach itp., dlatego warto na bieżąco śledzić pojawiające się w tym kontekście informacje. 

Koronawirus a wesele w 2021 roku: czego się spodziewać?

Wiadomo już, na ile osób można robić wesela w najbliższej przyszłości, ale czego można się spodziewać dalej? Jak będzie wyglądała sytuacja branży weselnej w pozostałych miesiącach 2021 roku? Niestety, bardzo trudno przewidzieć, w jaki sposób w praktyce będzie rozwijała się rzeczywistość pandemiczna, na którą wpływ ma wiele czynników, w tym również trwająca właśnie akcja szczepień. Obostrzenia są bowiem dostosowywane do aktualnej sytuacji panującej w kraju.

Przykład 2020 roku pokazał, że nic nie jest pewne, a obostrzenia dotyczące wesel i innych przyjęć okolicznościowych zmieniały się w kolejnych miesiącach. Właśnie dlatego, to do ilu osób mogą być organizowane wesela to kwestia, która, bardzo możliwe, również w tym roku będzie ulegała zmianom. W związku z tym, trudno przewidzieć przyszłe regulacje dotyczące ograniczeń pandemicznych. Osoby, mimo pandemii, planujące ślub i wesele muszą być przygotowane na różne okoliczności i najlepiej, jeśli w zanadrzu będą miały kilka różnych scenariuszy, które pozwolą im sprawnie i bezstresowo dostosować się do aktualnych obostrzeń funkcjonujących na terenie Polski. 

Wesele koronawirus
Adobe Stock

Zobacz także: Podpowiadamy, czy proste suknie ślubne są nadal modne!

AKTUALIZACJA 23 PAŹDZIERNIKA 2020

W dniu 23 października odnotowano ponad 13,6 tys. nowych zakażeń. Rząd ogłosił szereg zasad bezpieczeństwa, które będą obowiązywać od soboty 24 października. Od tego dnia w całym kraju będą obowiązywać zasady dla strefy czerwonej. Więcej zasad:

  • nie ma możliwości organizacji wesel i innych przyjęć okolicznościowych,
  • spotkania w przestrzeni publicznej można organizować dla maksymalnie 5 osób (spoza wspólnego gospodarstwa domowego) – nie dotyczy spotkań służbowych,
  • zawieszona zostaje działalność stacjonarna lokali gastronomicznych i restauracji (możliwe jest prowadzenie działalności w zakresie dowozu lub na wynos).,
  • ograniczenie przemieszczenia się osób powyżej 70. roku życia,
  • w uroczystościach religijnych obowiązuje limit: 1 osoba na 7 m2.

AKTUALIZACJA 15 PAŹDZIERNIKA 2020

15 października 2020 zanotowano 8 099 zakażeń koronawirusem. Rząd ogłosił nowe wytyczne, duże zmiany dotyczą organizacji wesel i przyjęć okolicznościowych.

Od 19 października:

  • w strefie żółtej wesela do maksymalnie 20 osób bez możliwości zabawy tanecznej,
  • bezwzględny zakaz organizacji imprez okolicznościowych w strefie czerwonej,
  • w uroczystościach religijnych może brać udział 1 osoba na 4 mkw.

Ponadto, od 17 października w życie wchodzi szereg nowych obostrzeń dot. gospodarki, edukacji, życia kulturalnego i sportowego. Ogłoszona została także nowa lista stref czerwonych – 152 powiaty (w tym 11 miast wojewódzkich).

Wesela a koronawirus
Adobe Stock

Zobacz także: Na czym polegają irlandzkie oświadczyny? Wyjaśniamy!

AKTUALIZACJA 8 PAŹDZIERNIKA 2020

8 października podczas konferencji prasowej Premier Mateusz Morawiecki przedstawił nowe obostrzenia, które zostaną wprowadzone w związku z dużym przyrostem zakażeń SARS-CoV-2 (tej doby zanotowano ponad 4 tys. zachorowań).

Od dnia 10 października zasady strefy żółtej zostaną rozszerzone na cały kraj. Od tego dnia noszenie maseczek będzie obowiązkowe w strefie żółtej i czerwonej również na świeżym powietrzu.

W strefach czerwonych wprowadzony będzie zakaz organizowania wydarzeń kulturalnych, sportowych, targów. Lokale gastronomiczne mogą być czynne w godzinach 6:00-22:00. Uczestnicy wydarzeń religijnych mogą wypełniać maksymalnie 50% kościoła. Na weselu i innej uroczystości rodzinnej może być do 50 gości, nie licząc obsługi.

W strefach żółtych różnego rodzaju wydarzenia mogą się odbywać, jednak przy zachowaniu konkretnych środków ostrożności. W kościołach nie ma ograniczeń liczbowych. 17 października zostaje zmniejszony limit gości na weselach do 75 osób, nie licząc obsługi.

AKTUALIZACJA 29 WRZEŚNIA 2020

29 września 2020 w trakcie konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział nowe ograniczenia, dotyczące zgromadzeń, w tym także wesel.

Nowe wytyczne dotyczą ograniczeń w liczbie gości, w zależności od strefy, w której odbywa się wesele:

  • Strefa zielona – limit 150 osób zmniejszony do 100,
  • Żółta strefa – limit 100 osób zmniejszony do 75,
  • Strefa czerwona – limit 50 osób pozostanie bez zmian.

Najnowsza lista powiatów znajdujących się w strefie czerwonej i żółtej opublikowana została 1 października.

Wesela koronawirus
Adobe Stock

Zobacz także: Jak zorganizować wesele w stodole? Nasze wskazówki mogą się przydać!

Wesela a koronawirus – wprowadzenie stref

Gdy sezon weselny 2020 ruszył, w mediach mogliśmy usłyszeć o zakażeniach SARS-CoV-2 właśnie na przyjęciach weselnych. Informowano i uspokajano przy tym, iż wesela nie są głównym ogniskiem zarażeń koronawirusem. Pierwsze obostrzenia przekazał podczas konferencji prasowej 6 sierpnia 2020 ówczesny Minister Zdrowia Łukasz Szumowski.

Obostrzenia w powiatach – obszary czerwone i żółte (6 sierpnia 2020)

Wydano wówczas komunikat o powiatach, w których występują wzrosty liczby zakażonych koronawirusem. Powiaty te otrzymały odpowiednie oznaczenia – powiaty czerwone to te, w których zarażeń jest najwięcej i ta liczba ciągle rośnie (obszar staje się czerwony, gdy liczba zachorowań na 10 tys. mieszkańców przekroczy 12), żółte – gdzie na 10 tys. mieszkańców liczba zakażonych mieści się w przedziale od 6 do 12.

W powiatach czerwonych i żółtych zaczęły obowiązywać nowe obostrzenia. Na obszarach czerwonych wprowadzony został obowiązek noszenia maseczek w każdym miejscu publicznym. Poinformowano również o zakazie imprez masowych i kulturalnych. Wesela w powiatach czerwonych możliwe były przy udziale maksymalnie 50 gości, w powiatach żółtych – 100.

Na obszarze czerwonym wprowadzone zostały także ograniczenia liczby osób w komunikacji miejskiej oraz zakaz organizacji wydarzeń kulturalnych i targów. Zamknięte zostały np. kina i siłownie. Obostrzenia dotyczyły także kościołów – w powiatach czerwonych w świątyni może przebywać 1 osoba na 4 metry kwadratowe.

W strefach zielonych nie występują żadne dodatkowe obostrzenia.

Podsumowanie tego artykułu

4.8/5 - (19)

Patrycja Guzik

Patrycja Guzik

Branża ślubna nie ma przed nią tajemnic. Od lat z zamiłowaniem śledzi najnowsze trendy weselne, wykorzystując je, aby ułatwić parom młodym przygotowania do tego wyjątkowego dnia. Pasjonatka kina i literatury. W wolnych chwilach najchętniej oddaje się lekturze książek ulubionych autorów m.in. Érica Emmanuela Schmitta, Carlosa Ruiza Zafóna czy Joanny Chmielewskiej.

Więcej artykułów autora Patrycja Guzik

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet
Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore