• MODA
  • URODA
  • ŚLUB I WESELE
  • STYL ŻYCIA
  • EKSPERT Z KLASĄ
  • SZUKAJ

Wesele z dziećmi – dlaczego animator na weselu jest potrzebny?

Wesele z dziećmi – dlaczego animator na weselu jest potrzebny?

Przyjąć zaproszenie ślubne i nie martwić się o to, co zrobić z dziećmi na czas wesela – to pragnienie wielu rodziców, którzy nierzadko rezygnują z obecności na przyjęciu lub zabawę na nim kończą wcześniej, bo muszą zająć się swoimi pociechami. Co wtedy mogą zrobić Młodzi? Odpowiedź jest prosta – zatrudnić na wesele animatora.

Jedną powiedzą, że to moda. Inni – że odpowiedź rynku na zapotrzebowanie usługą. Jaka nie byłaby przyczyna, rodzice oddychają z ulgą na myśl, że na weselu będzie ktoś, kto rzetelnie zajmie się ich dziećmi.

Kim jest animator?

Animator – zresztą słusznie – kojarzony jest z osobą organizującą wolny czas podczas wakacyjnych wczasów czy eventów, głównie dla dzieci. Nie inaczej podczas przyjęcia weselnego, gdzie także ma zająć niepełnoletnich uczestników zabawą.

– Jeżeli Państwo Młodzi wiedzą, że na ich przyjęciu pojawią się maluchy, zatrudnienie animatora jest najlepszym rozwiązaniem. Bardzo często goście zapraszani na wesele nie są w stanie przyjechać na przyjęcie właśnie ze względu na dzieci  – wyjaśnia Joanna Banasik – Wędzińska z Centrum Bystrzak w Sosnowcu. – Wesele to impreza przeznaczona dla osób dorosłych. Jedynym akcentem podczas imprezy weselnej są kilkuminutowe piosenki taneczne dedykowane dla osób najmłodszych. Następnie, dzieci są zostawione same sobie. Po kilku godzinach wesela, zaczynają się nudzić, często marudzić, co skraca uczestnictwo ich rodziców na weselu. Animator podczas swojej pracy zapewnia wypełnienie czasu pomiędzy posiłkami przeróżnymi zabawami, które powodują, że rodzice mogą spokojnie bawić się z dorosłymi, będąc spokojnymi o to, że ich pociechy przebywają z wykwalifikowanym animatorem dokładnie w tym samym miejscu.

Na przyjęciu weselnym obecność animatora nie jest konieczna, ale jednak bardzo pomocna. Rodzice tym więcej mają swobody, im więcej ciekawych zajęć zapewnionych jest dzieciom.

Organizacja od kuchni

Przepis na udane przyjęcie weselne zarówno dla dorosłych, jak i dzieci wydaje się być banalnie prosty: wystarczy zapewnić maluchom moc atrakcji i profesjonalną opiekę doświadczonych animatorów i pedagogów oraz miejsce do rozrywki.

– Zabawy animacyjne prowadzone są z dala od głównej sali zabaw dorosłych. W związku z tym podczas rezerwacji sali weselnej, jeśli planujemy przyjęcie z z animatorem dla dzieci, należy dowiedzieć się, czy istnieje możliwość przeznaczenia dodatkowej sali do zabaw dla dzieci lub wyznaczenia kącika zabaw w sali głównej, tak aby dzieci wraz z animatorem mogli spokojnie uczestniczyć we własnych zajęciach – mówi pani Joanna.

– Nasza firma proponuje zawsze, aby podczas uroczystości dziećmi zajmowało się co najmniej dwóch animatorów, by w razie potrzeby jeden z nich spędzał czas z dziećmi w specjalnie zaaranżowanej sali zabaw, a drugi towarzyszył maluchom na sali weselnej – mówi Milena Łopacińska z Centrum Twórczej Zabawy Zabawiarka. – Warto również pomyśleć o przygotowaniu osobnego stołu jadalnego specjalnie dla dzieci, przy którym pojawią się pomocni animatorzy, odciążając tym samym rodziców. Świetnym pomysłem, coraz częściej realizowanym przez Młode Pary, jest zapewnienie dzieciom miejsca sypialnianego, w którym animatorzy mogą zaopiekować się pociechami wieczorem i w nocy. Dzięki temu rodzice będą mogli bawić się na weselu aż do rana, a w razie potrzeby doglądać maluchy.

Animatorzy nie działają schematycznie. Dobierają rodzaj zabaw do wieku i ilości dzieci, dlatego istotne jest, by powiadomić gości weselnych o tym, że na weselu będzie osoba, która się nimi zajmie.

– Animator do swoich zabaw integruje dzieci w wieku 3 lat. Dzieci poniżej 3 roku życia mogą brać udział w animacjach jedynie ze swoimi rodzicami lub opiekunami. Kierując się tym kryterium w dziesięcioosobowej grupie dzieci wystarczy jeden animator, maksymalnie powinno się nią zajmować dwóch animatorów  – mówi Joanna Banasik – Wędzińska z Centrum Bystrzak w Sosnowcu. – Charakter i rodzaj zabaw zależą od miejsca oraz terminu przyjęcia weselnego. Atrakcje, na jakie mogą liczyć najmłodsi uczestnicy wesela, to warsztaty plastyczne, zabawy integracyjne, gra plenerowa. Niesamowitym wydarzeniem zarówno dla dzieci, jak i dla Pary Młodej, jest przygotowanie niespodzianki od dzieci dla Nowożeńców. Organizujemy również warsztaty balonowe, podczas których dzieci poznają tajemnice skręcania balonów. Jeżeli Para Młoda oraz dzieci mają życzenie, możemy zorganizować również Face Painting (malowanie twarzy) lub czytanie bajek na zakończenie animacji weselnej w celu wyciszenia dzieci przed snem. Na specjalne życzenie organizujemy również pokaz eksperymentów naukowych. Możliwości zapewnienia czasu dla dzieci jest mnóstwo, wszystko zależy od kreatywności animatora oraz czasu prowadzonej animacji – dodaje.

I na tym jednak nie koniec.

– Dla dzieci animatorzy mogą zapewnić malowanie buziek, zwierzątka z baloników, warsztaty z żonglerki, hula hop, diabolo czy poi, jak i różne zabawy z użyciem tych rekwizytów – mówi Iga Rajs z WHEELoveIt.

– Animatorzy przebierają się za różne postaci, na przykład klauna, księżniczkę, pirata, wróżkę czy aniołka, dzięki czemu najmłodsi są bardziej zafascynowani zabawą. Ponadto proponują malowanie buziek bądź rączek, zabawy z chustami animacyjnymi, zabawy ruchowe, taneczne, pokaz baniek mydlanych – wyjaśnia Monika Piskorska z Warsztatów Sukcesu.

Animator to nie opiekunka, ale..

Choć animator zajmuje się właściwie opieką nad dziećmi, to trudno opiekunem go nazwać. Często posiada bowiem zaplecze do zabawy. Proponuje dzieciom nowe formy na spędzenie wolnego czasu, angażuje je i rozbudza ich kreatywność.

– Animatorami zazwyczaj są osoby, które łączą w sobie cechy pedagoga, psychologa i artysty – mówi Joanna Banasik – Wędzińska.

Jego zadaniem nie jest jednak wychowywanie dzieci. Dlatego warto pamiętać o tym, że animator będzie bawił się z dziećmi od 3 do nawet 16 roku życia, ale dla dzieci młodszych potrzebna już będzie opiekunka lub niania.

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet

Planer ślubny

ikona planer ślubny

Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu