Wesele pod namiotem – wady, zalety i koszty

Wesele pod namiotem – wady, zalety i koszty

Wesele pod namiotem to rozwiązanie dla tych, którzy marzą o przyjęciu na łonie natury. Szum wiatru, słońce, kwiaty pachnące w ogrodzie – sceneria może być przepiękna. Należy jednak zadbać o wiele kwestii organizacyjnych, by urządzić wesele pod namiotem. O czym musimy pomyśleć, gdy chcemy zaplanować wesele w plenerze?

Wesele pod namiotem - wady, zalety i kosztyOrganizowanie wesela pod namiotem cieszy  z roku na rok coraz większą. Dużym plusem jest to, że nie musimy podporządkowywać się terminom na salach weselnych i możemy przygotować przyjęcie wcześnie, bez oczekiwania na wolny termin. Wesele pod namiotem to strzał w dziesiątkę, gdy mamy piękny, duży ogród lub inny zielony teren, na którym moglibyśmy go rozstawić. Co jeśli nie mamy? Musimy znaleźć odpowiednie miejsce.

Organizacja wesela – kłopotliwa, ale warta zaangażowania

Miejsce powinno być ładne i przestronne, tak by dało się postawić odpowiednio duży namiot weselny ze stołami i krzesłami dla gości oraz niezbędny sprzęt. Podłoże powinno być więc w miarę łagodne i równe, najlepiej z trawą. Niestety pole czy łąka nie są dobrym rozwiązaniem, bo nie odgonimy się od kurzu. Wesele pod namiotem na plaży też może budzić zastrzeżenia, jeśli szykuje się wietrzna pogoda – istnieje bowiem ryzyko dostawania się piasku do oczu i dań gości. Teren wokół namiotu powinien być ładnie zagospodarowany, np. z patio, alejkami wśród kwiatów lub drzew albo nad jeziorem. Pięknie otoczenie namiotu możemy także wykorzystać do mini sesji plenerowej lub do zdjęć grupowych z gośćmi.

Im więcej zaprosimy gości, tym większy musi być namiot i teren, na którym go postawimy.  Jeśli w programie zakładamy tańce, powinniśmy zarezerwować także miejsce na parkiet taneczny oraz przygotować podest dla zespołu muzycznego, jak również zadbać o nagłośnienie, oświetlenie, co za tym idzie o prąd. Musicie rozsądnie wybrać także profesjonalną firmę cateringową z wszelkimi uprawnieniami, by móc na nią scedować wszelkie kwestie gastronomiczne i związane z obsługą wesela. Zadbajcie także o toalety. Zamówcie ich tyle, by goście, zamiast cieszyć się zabawą, nie musieli stać w długiej kolejce do jednej.

Kiedy czas na wesele w plenerze?

Pora roku musi być odpowiednia. Aby wesele w ogrodzie było naprawdę udane, powinna dopisać pogoda. Wszyscy intuicyjnie czują, że najlepsze będzie lato, ale który miesiąc? W czerwcu noce są już ciepłe i raczej rzadko pada deszcz. Lipiec, choć także jest ciepły, jest już miesiącem burz. Sierpień – pogoda jest najładniejsza, ale wieczory są naprawdę chłodne. Można pokusić się także o zorganizowanie wesela pod namiotem wiosną lub jesienią, ponieważ materiał, z którego wykonany jest namiot, ma strukturę przeciwdeszczową i przeciwwietrzną, ochroni więc przed pogodowymi niespodziankami. Ponadto także odbija promienie słoneczne, więc w lecie w jego wnętrzu nie powinno być gorąco. Ściany namiotu można podnieść, by w pełni cieszyć się piękną pogodą i plenerem, a przy okazji tworząc przewiew.

Koszt wesela pod namiotem – czy jest wart efektu?

Organizacja wesela w plenerze nie jest łatwa ani tania. Decydując się na wesele pod namiotem, musicie uwzględnić w budżecie:

 • wynajęcie namiotu (z parkietem)
 • wynajęcie terenu pod namiot
 • wynajęcie firmy cateringowej
 • wynajęcie obsługi
 • wypożyczenie stołów z obrusami i krzeseł z pokrowcami
 • wynajęcie  firmy florystycznej, która ozdobi stoły i namiot
 • wynajęcie toalet.

Ponadto musicie też pomyśleć, np. o wynajęciu popielniczek czy ławek by goście poza namiotem mogli sobie usiąść. Jeśli organizujecie wesele nad wodą w upalnym miesiącu warto także przygotować środki odstraszające komary i owady.

Czasem warto organizując wesele w plenerze, poszukać miejsca z gotowym zapleczem, m.in. pałacu czy sali weselnej, która udostępni Wam i Waszym gościom wnętrze budynku. Wtedy na przykład odpadną koszty wynajmu toalet, a dostęp do zaplecza gastronomicznego będzie znacznie ułatwiony.

Koszty można także obniżyć korzystając, jeśli można, z rodzinnego, dużego ogrodu. Wtedy nie musimy myśleć o wynajęciu terenu, mamy też dostęp do mediów i łazienki (choć jedna to najpewniej za mało). Można też np. dostawić namiot do stodoły, rozdzielając w ten sposób miejsce do tańca i na stoły. Koszty wynajęcia namiotu się obniżą, bo jego powierzchnia będzie mniejsza, a nasze wesele wpasuje się w aktualne trendy rustykalnych przyjęć.

Bez wątpienia organizacja przyjęcia weselnego w plenerze nie należy do rozwiązań standardowych, ale z pewnością jest godna przemyślenia. Wesele pod namiotem pozostawi niebywałe wspomnienia i wzbudzi zachwyt zaproszonych gości. Efekt może przejść Wasze najśmielsze oczekiwania. Zanim jednak zaczniecie realizować marzenie i planować oraz urządzać wesele pod namiotem, przemyślcie wszystkie za i przeciw.

KOMENTARZE: 9

 1. Wesele w namiocie może być niesamowicie klimatyczne. Oczywiście pogoda może częściowo pomieszać nam szyki, ale na wszystko można się przygotować 🙂

 2. Jeśli chodzi o wyposażenie takiego namiotu to pomocne są firmy specjalizujące się w wynajmie stołów i krzeseł bankietowych, a nawet parkietów tanecznych. Wiem bo sama korzystałam ;).

 3. Też miałem wesele w namiocie i goście byli zachwyceni. Nie zgodzę się, że jest to dwa razy drożej, choć na pewno drożej jak w sali. Wystarczy dobrze poszukać wykonawców. O dekoracje zadbaliśmy sami dużo wcześniej co znacznie ograniczyło nam koszty. Trafiliśmy w super pogodę i wybraliśmy świetny plener przy muzeum. Goście byli zaskoczeni, większość z nich była na takim weselu pierwszy raz i bała się że będzie to na zasadzie pikniku.

 4. Takie namioty w tej chwili są jednak opcją raczej dla Par dysponujących większym budżetem. Organizacja takiego wesela zazwyczaj jest ok. 2 razy droższa niż takie samo przyjęcie organizowane w sali weselnej (albo w namiocie udostępniany przez właściciela lokalu). Odkąd możliwe stały się śluby w plenerze, to i rośnie zapotrzebowanie na takie usługi – na razie wciąż jeszcze jest to swego rodzaju nowość, ale z czasem to koszt wynajęcia takiego namiotu z pewnością będzie niższy. Na razie jak się to wszystko zliczy (wraz z wypożyczenie stołów, krzeseł, zastawy, ułożeniem odłogi itp), to wychodzi dużo drożej. A jeszcze kwestia dowozu tego na miejscie, montażu, jakieś toalety… Pięknie, ale drogo 🙂

 5. wesele pod namiotem to wspaniały pomysł, byłam świadkową na takim weselu,więc wiem jak to wygląda „od kuchni” 😉
  moja kuzynka wynajmowała namiot od firmy Vika ze Zgierza, była bardzo zadowolona 🙂

 6. Muszę się zgodzić że wesele pod namiotem jest droższe, sama organizuje przyjęcie które odbędzie się we wrześniu. Sam namiot to duży koszt. Dziwne dla mnie jest to że kupno wynosi tyle samo co wynajem. Gdyby był ktoś zainteresowany, to polecić mogę firmę Das company. Na szczęście przyjęcie odbędzie się koło sali weselnej, stoły, zastawa będzie zapewnione. Mam nadzieję że mimo poświęconego czasu zabawa będzie fajna!
  Pozdrawiam

 7. Cieszymy się, że powstaje zainteresowanie tematem sal ogrodowych, sal namiotowych itp. ponieważ jeszcze za mało osób wie, jak fajnie i w prosty sposób można zorganizować tak naprawdę każdą imprezę w takiej sali.
  My posiadamy taki namiot, wbudowany na stałe , który posiada własne toalety, kuchnię- pełen kompleks. Największym jego atutem jest otwierana ściana z widokiem na staw. Taka sala jest w stanie pomieścić nawet do 140 osób.
  Sale namiotowe mają to do siebie, że mogą działać przez cały rok (ogrzewanie)- tak poszła już technologia do przodu 😉 Jednakże najpiękniejszy urok takich sal jest osiągany w okresie letnim.

 8. Generalnie koszt wesela w namiocie jest dużo wyższy niż w restauracji, czy domu weselnym. Mimo wszystko wybieram namiot. Przede wszystkim mogę zorganizować imprezę w dowolnym wybranym przez siebie miejscu. Koszty można obniżyć wynajmując lekkie estetyczne namioty zamiast hal namiotowych. Impreza wyszła świetnie.

Dodaj komentarz