Wesele w ogrodzie krok po kroku. Sprawdź, jak je zorganizować!

Wesele w ogrodzie krok po kroku. Sprawdź, jak je zorganizować!

Coraz więcej par młodych decyduje się na nieco mniej tradycyjny sposób organizacji wesela, np. takie, które odbywa się w plenerze zamiast w typowej sali weselnej. Oczywiście taką możliwość mają ci zakochani, których ślub ma miejsce w letnich miesiącach. Wesele w ogrodzie to często niedoścignione marzenie. Jak je zorganizować? 

Aplikacja wesele z klasą

Wesele w plenerze wygląda niezwykle magicznie, w szczególności na zdjęciach. Piękny biały namiot, dużo świetlnych dekoracji i strefa chill out. To wszystko zachęca do zorganizowania właśnie tego typu imprezy i daje nadzieję na to, że zaproszeni goście zapamiętają to wydarzenie do końca życia. Przed ostateczną decyzją warto jednak zadać sobie kilka pytań i poznać na nie fachowe odpowiedzi. Tym bardziej, że plan wesela musi być dopasowany do miejsca, w którym będzie się ono odbywało. Wesele w ogrodzie daje wam wiele możliwości, jednak stawia również wyzwania przed młodymi. O czym warto wiedzieć, zanim przejdziecie do konkretnych kroków.

Oferty promowane

Wesele w ogrodzie – plusy i minusy

Magia magią, jednak przed ostateczną decyzją warto wiedzieć o tym, że organizacja wesela w ogrodzie ma swoje plusy i minusy, i zdecydowanie sprawia, że para młoda musi mocniej zaangażować się we wszystkie ustalenia. Choć to w dużej mierze zależy również od tego, czy wesele ma odbyć się w ogrodzie prywatnym, czy ogrodzie należącym do jakiegoś podmiotu gospodarczego. 

Niewątpliwą zaletą takiej uroczystości jest piękno natury i dekoracje, które już mamy gotowe. Dzięki temu kwestia tego, jakie kwiaty na ślub i wesele wybrać, schodzi na dalszy plan. Wystarczy kilka skromnych bukietów na stół, a zieleń drzew i krzewów staje się naturalną dekoracją. Wesele w ogrodzie z pewnością wprowadza również znacznie luźniejszą atmosferę i idealnie nadaje się do stylu rustykalnego i stylu boho. W salach weselnych ogranicza parę młodą przestrzeń, zarówno jeśli chodzi o liczbę gości, jak i o atrakcje weselne. W tym wypadku nie trzeba się tym martwić. Jeśli zatem marzycie o dmuchanej zjeżdżalni, możecie ją już zamawiać. 

Dekoracje przygotowane na wesele w ogrodzie
Unsplash

Zobacz także: Te dekoracje ślubne sprawią, że twój dzień będzie wyjątkowy. Sprawdź oferty w naszym katalogu firm weselnych!

Jednak wesele w ogrodzie to również pewne minusy, przez które zdarza się, że pary młode rezygnują z takiego pomysłu. Oto kilka kwestii, na które należy zwrócić uwagę:

 • możliwość organizacji w ciepłych miesiącach;
 • czasochłonne planowanie (stoły, parkiet, catering itd.);
 • prawdopodobieństwo zwiększonych kosztów;
 • nieprzewidywalność pogody;
 • trudności związane ze skomponowaniem menu;
 • zatrudnienie obsługi.

Jeśli planujecie wesele w ogrodzie, który przynależy do sali weselnej, nie musicie martwić się takimi kwestiami jak zadaszenie, menu, przetrzymywanie jedzenia itp. Wszystko zapewnia sala weselna. Właśnie dlatego część argumentów dotyczy organizacji jedynie organizowania wesela w ogrodzie przydomowym. Czy można w takim miejscu zaplanować huczne przyjęcie? Czy może jednak musi to być nieco bardziej kameralne spotkanie?  

Stół z kwiatami i świecami przygotowany na wesele w ogrodzie
Unsplash

Wesele w ogrodzie w domu

Zdecydowanie łatwiej jest przygotować małe przyjęcie weselne w domowym ogrodzie niż wielkie i huczne wesele. Po pierwsze, zapraszamy na nie znacznie mniejszą liczbę gości. Po drugie, nie wymaga tak dużej przestrzeni i takich fajerwerków. 

Jeśli jednak marzycie o tym, aby wasze wesele w ogrodzie odbyło się właśnie w domu, który kochacie i macie wystarczającą przestrzeń, nie wahajcie się ani chwili! Do pomocy możecie oczywiście zatrudnić profesjonalną konsultantkę ślubną, jednak to podniesie koszty ślubno-weselne. 

Od czego zatem zacząć organizację wesela w ogrodzie w domu? Po pierwsze od znalezienia wszystkich usługodawców, to znaczy:

 • kamerzysty; 
 • fotografa;
 • zespołu;
 • cateringu i obsługi;
 • firmy wynajmującej namioty;
 • firmy wynajmującej stoły, zastawę, krzesła, obrusy itp.;
 • firmy wynajmującej profesjonalne nagłośnienie;
 • firmy wynajmującej składany parkiet do tańca;
 • barmana, 
 • firmy wynajmującej lodówki na jedzenie.

Dlaczego właśnie tak? Wesele w ogrodzie zamienia się trochę w imprezę plenerową, tylko zdecydowanie z większym splendorem! Panna młoda, pan młody czy rodzice nie będą mieli czasu zająć się podawaniem jedzenia czy podgrzewaniem go, właśnie dlatego należy zatrudnić osoby, które zajmą się obsługą.

Jeśli chodzi o wszelkiego rodzaju dekoracje, z pewnością poradzicie sobie z tym zupełnie sami. Wystarczy znaleźć odpowiednie inspiracje, a wykonanie dodatków nie sprawi wam większego kłopotu. Zabierzcie się za to jednak odpowiednio wcześniej. Możecie również zamówić różnego rodzaju świetlne dodatki, na przykład napis LOVE, który w ogrodzie będzie wyglądał wyjątkowo pięknie. 

Złożone stoły na wesele w ogrodzie
Unsplash

Jak się ubrać na wesele w ogrodzie?

Wesele w ogrodzie to zarówno dla pary młodej, jak i dla gości niemała zagwozdka, jeśli chodzi o ubiór. Czy do plenerowych zabaw pasują takie same kreacje jak na tradycyjne wesele? Pannie młodej z pewnością do gustu przypadnie suknia ślubna rustykalna, która jest zwiewna i delikatna. To właśnie tego typu kreacje najlepiej będą pasowały do wesela w ogrodzie, choć dużo zależy również od wybranego stylu i motywu przewodniego. Pan młody może z czystym sumieniem zrezygnować z garnituru smokingowego i pokazać swój niebywały styl. Na przykład wybrać szelki do garnituru, które mogą okazać się strzałem w dziesiątkę, i postawić na lżejsze materiały, na przykład len.

W przypadku gości weselnych wybór kreacji i garniturów jest znacznie większy. Panie mogą pójść w stronę kombinezonów. Panowie mogą postawić na nieco bardziej szaloną kolorystykę i na przykład kwiatowe dodatki, tak modne w ostatnim czasie.

4.7/5 - (24)

Patrycja Guzik

Patrycja Guzik

Branża ślubna nie ma przed nią tajemnic. Od lat z zamiłowaniem śledzi najnowsze trendy weselne, wykorzystując je, aby ułatwić parom młodym przygotowania do tego wyjątkowego dnia. Pasjonatka kina i literatury. W wolnych chwilach najchętniej oddaje się lekturze książek ulubionych autorów m.in. Érica Emmanuela Schmitta, Carlosa Ruiza Zafóna czy Joanny Chmielewskiej.

Więcej artykułów autora Patrycja Guzik

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet
Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore