• MODA
 • URODA
 • ŚLUB I WESELE
 • STYL ŻYCIA
 • EKSPERT Z KLASĄ
 • SZUKAJ

Wesele w ogrodzie krok po kroku. Sprawdź, jak je zorganizować!

Wesele w ogrodzie krok po kroku. Sprawdź, jak je zorganizować!

Coraz więcej par młodych decyduje się na nieco mniej tradycyjny sposób organizacji wesela, np. takie, które odbywa się w plenerze zamiast w typowej sali weselnej. Oczywiście taką możliwość mają ci zakochani, których ślub ma miejsce w letnich miesiącach. Wesele w ogrodzie to często niedoścignione marzenie. Jak je zorganizować? 

Wesele w plenerze wygląda niezwykle magicznie, w szczególności na zdjęciach. Piękny biały namiot, dużo świetlnych dekoracji i strefa chill out. To wszystko zachęca do zorganizowania właśnie tego typu imprezy i daje nadzieję na to, że zaproszeni goście zapamiętają to wydarzenie do końca życia. Przed ostateczną decyzją warto jednak zadać sobie kilka pytań i poznać na nie fachowe odpowiedzi. Tym bardziej, że plan wesela musi być dopasowany do miejsca, w którym będzie się ono odbywało. Wesele w ogrodzie daje wam wiele możliwości, jednak stawia również wyzwania przed młodymi. O czym warto wiedzieć, zanim przejdziecie do konkretnych kroków.

Wesele w ogrodzie – plusy i minusy

Magia magią, jednak przed ostateczną decyzją warto wiedzieć o tym, że organizacja wesela w ogrodzie ma swoje plusy i minusy, i zdecydowanie sprawia, że para młoda musi mocniej zaangażować się we wszystkie ustalenia. Choć to w dużej mierze zależy również od tego, czy wesele ma odbyć się w ogrodzie prywatnym, czy ogrodzie należącym do jakiegoś podmiotu gospodarczego. 

Niewątpliwą zaletą takiej uroczystości jest piękno natury i dekoracje, które już mamy gotowe. Dzięki temu kwestia tego, jakie kwiaty na ślub i wesele wybrać, schodzi na dalszy plan. Wystarczy kilka skromnych bukietów na stół, a zieleń drzew i krzewów staje się naturalną dekoracją. Wesele w ogrodzie z pewnością wprowadza również znacznie luźniejszą atmosferę i idealnie nadaje się do stylu rustykalnego i stylu boho. W salach weselnych ogranicza parę młodą przestrzeń, zarówno jeśli chodzi o liczbę gości, jak i o atrakcje weselne. W tym wypadku nie trzeba się tym martwić. Jeśli zatem marzycie o dmuchanej zjeżdżalni, możecie ją już zamawiać. 

Dekoracje przygotowane na wesele w ogrodzie
Unsplash

Zobacz także: Te dekoracje ślubne sprawią, że twój dzień będzie wyjątkowy. Sprawdź oferty w naszym katalogu firm weselnych!

Jednak wesele w ogrodzie to również pewne minusy, przez które zdarza się, że pary młode rezygnują z takiego pomysłu. Oto kilka kwestii, na które należy zwrócić uwagę:

 • możliwość organizacji w ciepłych miesiącach;
 • czasochłonne planowanie (stoły, parkiet, catering itd.);
 • prawdopodobieństwo zwiększonych kosztów;
 • nieprzewidywalność pogody;
 • trudności związane ze skomponowaniem menu;
 • zatrudnienie obsługi.

Jeśli planujecie wesele w ogrodzie, który przynależy do sali weselnej, nie musicie martwić się takimi kwestiami jak zadaszenie, menu, przetrzymywanie jedzenia itp. Wszystko zapewnia sala weselna. Właśnie dlatego część argumentów dotyczy organizacji jedynie organizowania wesela w ogrodzie przydomowym. Czy można w takim miejscu zaplanować huczne przyjęcie? Czy może jednak musi to być nieco bardziej kameralne spotkanie?  

Stół z kwiatami i świecami przygotowany na wesele w ogrodzie
Unsplash

Wesele w ogrodzie w domu

Zdecydowanie łatwiej jest przygotować małe przyjęcie weselne w domowym ogrodzie niż wielkie i huczne wesele. Po pierwsze, zapraszamy na nie znacznie mniejszą liczbę gości. Po drugie, nie wymaga tak dużej przestrzeni i takich fajerwerków. 

Jeśli jednak marzycie o tym, aby wasze wesele w ogrodzie odbyło się właśnie w domu, który kochacie i macie wystarczającą przestrzeń, nie wahajcie się ani chwili! Do pomocy możecie oczywiście zatrudnić profesjonalną konsultantkę ślubną, jednak to podniesie koszty ślubno-weselne. 

Od czego zatem zacząć organizację wesela w ogrodzie w domu? Po pierwsze od znalezienia wszystkich usługodawców, to znaczy:

 • kamerzysty; 
 • fotografa;
 • zespołu;
 • cateringu i obsługi;
 • firmy wynajmującej namioty;
 • firmy wynajmującej stoły, zastawę, krzesła, obrusy itp.;
 • firmy wynajmującej profesjonalne nagłośnienie;
 • firmy wynajmującej składany parkiet do tańca;
 • barmana, 
 • firmy wynajmującej lodówki na jedzenie.

Dlaczego właśnie tak? Wesele w ogrodzie zamienia się trochę w imprezę plenerową, tylko zdecydowanie z większym splendorem! Panna młoda, pan młody czy rodzice nie będą mieli czasu zająć się podawaniem jedzenia czy podgrzewaniem go, właśnie dlatego należy zatrudnić osoby, które zajmą się obsługą.

Jeśli chodzi o wszelkiego rodzaju dekoracje, z pewnością poradzicie sobie z tym zupełnie sami. Wystarczy znaleźć odpowiednie inspiracje, a wykonanie dodatków nie sprawi wam większego kłopotu. Zabierzcie się za to jednak odpowiednio wcześniej. Możecie również zamówić różnego rodzaju świetlne dodatki, na przykład napis LOVE, który w ogrodzie będzie wyglądał wyjątkowo pięknie. 

Złożone stoły na wesele w ogrodzie
Unsplash

Jak się ubrać na wesele w ogrodzie?

Wesele w ogrodzie to zarówno dla pary młodej, jak i dla gości niemała zagwozdka, jeśli chodzi o ubiór. Czy do plenerowych zabaw pasują takie same kreacje jak na tradycyjne wesele? Pannie młodej z pewnością do gustu przypadnie suknia ślubna rustykalna, która jest zwiewna i delikatna. To właśnie tego typu kreacje najlepiej będą pasowały do wesela w ogrodzie, choć dużo zależy również od wybranego stylu i motywu przewodniego. Pan młody może z czystym sumieniem zrezygnować z garnituru smokingowego i pokazać swój niebywały styl. Na przykład wybrać szelki do garnituru, które mogą okazać się strzałem w dziesiątkę, i postawić na lżejsze materiały, na przykład len.

W przypadku gości weselnych wybór kreacji i garniturów jest znacznie większy. Panie mogą pójść w stronę kombinezonów. Panowie mogą postawić na nieco bardziej szaloną kolorystykę i na przykład kwiatowe dodatki, tak modne w ostatnim czasie.

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet

Planer ślubny

ikona planer ślubny

Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu