• MODA
  • URODA
  • ŚLUB I WESELE
  • STYL ŻYCIA
  • EKSPERT Z KLASĄ
  • SZUKAJ

Wesele w stodole – hit czy kit? Jak zorganizować uroczystość w tak nietypowym miejscu?

Wesele w stodole – hit czy kit? Jak zorganizować uroczystość w tak nietypowym miejscu?

Poszukiwanie sali weselnej to jedno z pierwszych zadań, od których rozpoczyna przedślubne działania  niemalże każda para młoda. Obecnie na terminy w najatrakcyjniejszych miejscach należy czekać od 2 do nawet 3 lat, dlatego warto tą kwestią zainteresować się jak najszybciej.

W ostatnim czasie prawdziwym hitem stało się rustykalne wesele lub wesele w stylu boho. Z tego względu narzeczeni coraz częściej szukają sal weselnych, które będą odpowiadać tym dwóm stylom nawiązującym w dużej mierze do natury i swojskości. I tak oto od pewnego czasu prawdziwym hitem i często niedoścignionym marzeniem jest zorganizowanie wesela w stodole. W dobie nowoczesności powracamy na wieś i tak jak nasi dziadkowie i pradziadkowie marzymy o zabawie na łonie natury. Jak zorganizować wesele w stodole, na co w szczególności zwrócić uwagę? Oto kilka ważnych wskazówek.

Zobacz także: Chcesz zorganizować swoje wymarzone wesele w stodole – zajrzyj do naszego katalogu i sprawdź najlepsze oferty z całej Polski!

Wesele w stodole – na co zwrócić uwagę?

Wesele w stodole może mieć niezwykły czar i przenieść nas do zupełnie innego świata. Jednak zorganizowanie uroczystości w tego typu miejscu różni się nieco od organizacji wesela na typowej sali. Wieloma kwestiami musi zająć się para młoda, między innymi zamówieniem kateringu czy zastawy.

Oczywiście zależy to również od tego, czy stodoła należy do jakiegoś kompleksu budynków i jest w pełni wyposażona, czy jednak jest to jedynie pusty, drewniany budynek, który można wynająć na zorganizowanie uroczystości. W pierwszym wypadku para młoda musi dokonać wyboru menu weselnego, tortu ślubnego i oczywiście przedyskutować kwestie związane z dekoracją sali – są to typowe “obowiązki” narzeczonych.

Stodoła na polu na wesele

Zobacz także: Dekoracje ślubne – sprawdź nasz katalog kontaktów i znajdź swoje wymarzone dekoracje!

W drugim przypadku, para młoda będzie miała przed sobą znacznie dłuższą listę obowiązków. Koszty wesela również mogą być większe. Oto najważniejsze obowiązki:

  • w wypożyczalniach weselnych para młoda musi zamówić między innymi: krzesła, stoły, zastawę (szklanki, talerze, kieliszki, sztućce) oraz różnego rodzaju dekoracje, którymi ozdobione zostanie wnętrze stodoły;
  • znalezienie oraz zamówienie cateringu;
  • znalezienie firmy, która zajmie się obsługą wesela;
  • znalezienie cukierni, w której zamówione zostaną ciasta i tort weselny;
  • dogranie wszelkiego rodzaju szczegółów (w tym wypadku warto stworzyć plan wesela, w którym para młoda ustali konkretne godziny, o których na przykład ma zostać podana kolacja lub tort).

Przed ostateczną decyzją warto sprawdzić, czy w stodole znajduje się zaplecze sanitarne, toalety i kuchnia. Od właścicieli należy się dowiedzieć, czy do obiektu doprowadzona jest woda i prąd. Co więcej, organizując wesele w wolnostojącej stodole, para młoda musi zadbać o bezpieczeństwo gości i zająć się ubezpieczeniem na wypadek pożaru lub huraganu. Jeśli wesele organizujemy w upalne miesiące, warto również pomyśleć o klimatyzatorach. Para młoda powinna również zainteresować się licencją ZAiKS na wesele.

Każde wesele wymaga od nas dość dobrych zdolności organizatorskich, a planowanie przyjęcia w tak nietypowym miejscu, jak stodoła, będzie wiązało się na pewno z większą ilością zadań do realizacji. Zważywszy na fakt, iż parę młodą czeka wiele wyzwań, jeśli chcą zrealizować swoje marzenie o weselu w stodole, warto skorzystać z różnego typu pomocnych narzędzi, które z pewnością ułatwią dopięcie wszystkiego na ostatni guzik. Jednym z nich może być internetowy planer ślubny, dzięki któremu możemy z łatwością kontrolować status realizacji poszczególnych zadań. Takie bezpłatne, wygodne i interaktywne narzędzie znajdziesz w portalu ślubnym Wesele z Klasą, a rejestracja zajmuje zaledwie chwilę.

Cena wesela w stodole

Choć wesele w stodole to marzenie wielu panien młodych, przed decyzją należy sobie zadać pytanie, czy koszty organizacji nie przerosną naszych oczekiwań. Jeśli wesele odbędzie się w stodole, która jest w pełni wyposażona, koszt za osobę powinien wynosić mniej więcej tyle samo, ile w standardowej sali weselnej.

W przypadku stodoły wolnostojącej należy podsumować koszty, jakie poniesiecie za wynajęcie mebli, zamówienie cateringu i zatrudnienie obsługi.

Wesele w stodole - dekoracje
Unsplash

Zobacz także: Dekoracja kościoła na ślub – galeria pełna inspiracji!

Wesele w stodole – opinie panien młodych

Czy zatem opłaca się organizować wesele w stodole? Jeśli wciąż macie wątpliwości, zobaczcie, co na ten temat sądzą inne panny młode i goście weselni.

Ja uważam, że ta „moda” dopiero wchodzi. W dalszym ciągu wywołuje to zdziwienie, bo w zasadzie nikt na takim weselu jeszcze nie był. Mi tam się przejadły wesela w hotelowych restauracjach, gdzie wszędzie jest tak samo. I dużo osób szuka takich alternatyw. Weźmy pod uwagę, jak bardzo rozchwytywane są miejsca np. nad jakimś stawem, gdzie goście mogą gdzieś wyjść, coś zobaczyć, odpocząć, zamiast zwyczajnie siedzieć kilka godzin przy stole i ewentualnie iść na spacer na parking zmienić buty.

Myślę że jak ktoś będzie chciał zrobić wesele w stodole, to jest osobą na takim poziomie, że zrobi ją w stodole wujka Zbyszka, a obok postawi wychodek. Stodoła mi się źle kojarzy, na pewno nie z weselem. Taką mamy mentalność w Polsce, że od wsi uciekamy. Dopiero niedawno zaczęło się to całe wychodzenie miasta na wieś, ale za wcześnie jak dla mnie na inwestowanie w stodoły.

Chciałam takie wesele, ale bardzo dużo problemów wyszło przy przygotowania zaplecza – toalety, zaplecze dla jedzenia. Dlatego zdecydowałam się na coś innego, ale na dworze.

Wesele mojego wujka zrobiono w stodole i zrobiło niezły szał. Mieli na podwórku starą, zagraconą stodołę. Uprzątnęli, wstawili stoły i krzesła. Muzyka puszczana z laptopa, tyle że na głośnikach. Hit wieczoru to „płonie stodoła”. Wszyscy czuli się bardzo swobodnie, swojsko. Myślę, że najważniejsze są dekoracje. Było dużo światełek, które zrobiły cudowny i romantyczny klimat. Dużo kwiatów i takich różnych ozdóbek z drewna itp. Jak wstawiali zdjęcia na Facebooka, to ludzie pytali, gdzie można znaleźć taki lokal.  

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet

Planer ślubny

ikona planer ślubny

Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu