Wianek zamiast tradycyjnego welonu?

Wianek zamiast tradycyjnego welonu?
Adobe Stock

Wybór sukni ślubnej to dla panny młodej 👰‍♀️ ogromne wyzwanie. Istotne są także dodatki – dopełniają całość stylizacji i dodają jej charakteru. Jednym z najważniejszych jest niewątpliwie ozdoba, która pojawia się na głowie przyszłej mężatki.

Aplikacja wesele z klasą

Od pewnego czasu w modzie ślubnej królują wianki – jest to w zasadzie powrót do korzeni. Wianek był nieodłącznym dodatkiem panien młodych w dawnych czasach, kiedy to w dniu ślubu zrzucały go, stając się mężatkami. Później został on wyparty przez welon, kapelusz, bądź stroik. Dzisiaj znów zauważamy jego ogromną popularność – panny młode na nowo pokochały wianki 🌸. 

Oferty promowane

Występują one w różnorakich formach – z kwiatów żywych, sztucznych, a także w postaci biżuteryjnej opaski, bądź spinki. Są łączone z welonem lub noszone samodzielnie jako jego alternatywa. Mogą być delikatne lub bardziej odważne, pełne kolorów albo stonowane. Świetnie sprawdzą się na weselu o charakterze boho czy rustykalnym, lecz możliwość personalizacji wianka jest tak ogromna, że będzie on idealnie pasował do każdego stylu wesela ❤.

Kobiety w pięknych wiankach ślubnych z żywych kwiatów
Adobe Stock

Wianek ślubny z żywych czy sztucznych kwiatów?

Wianek idealnie sprawdza się jako ozdoba ślubna zamiast welonu. Zastanawiasz się, co będzie lepsze: wianek do ślubu ze sztucznych roślin czy delikatny wianek ślubny z żywych kwiatów 🌷? Decyzja należy do Ciebie, ale dużym ograniczeniem może być dostępność kwiatów w miesiącu, w którym bierzesz ślub, zwłaszcza jeśli zdecydowaliście się na zimową uroczystość. Jeżeli boisz się o zbyt szybkie więdnięcie roślin, na przykład z uwagi na duży mróz ❄ lub upały, możesz śmiało zdecydować się na sztuczny wianek ślubny – dobrze wykonany będzie do złudzenia przypominał ślubny wianek na głowę z żywych kwiatów. 

Wolisz naturalne rozwiązania? W takim razie zdecyduj się na prawdziwe rośliny 🌿. Bez obaw – odpowiednio przechowywane długo zachowają atrakcyjny wygląd. Planując wianek na ślub najlepiej będzie porozmawiać z pracownią florystyczną i zapytać o dostępne opcje. Specjaliści powinni Ci doradzić jakie kwiaty wybrać 🌺, żeby uzyskać pożądany efekt. Żywe lub sztuczne kwiaty będą idealne, jeżeli pannie młodej marzy się wianek ślubny w stylu boho i rustykalnym. Dodatkowo kwiaty warto uzupełnić zielonymi liśćmi.  

Biżuteryjny wianek ślubny: tak czy nie?

Jesteśmy zdecydowanie na TAK 😍! Wystawny lub wręcz przeciwnie – skromny wianek ślubny z biżuterii to strzał w dziesiątkę w przypadku prostych stylizacji z niewielką ilością ozdób. Delikatny wianek na ślub pasuje również do stylizacji w duchu retro, zwłaszcza tych nawiązujących do lat 20. i 30. ubiegłego stulecia. Biżuteryjna ozdoba podkreśli look panny młodej, która dodatkowo nie będzie musiała martwić się o ewentualne więdnięcie kwiatów, ich wysoką cenę lub ograniczoną dostępność. Co więcej, biżuteryjny wianek dla panny młodej to również pamiątka na lata – możesz przechowywać go w ozdobnym pudełeczku i przekazać w przyszłości córce lub innej kobiecie z rodziny. 

Biżuteryjny wianek ślubny na głowie panny młodej
Adobe Stock

Czy wianek ślubny z welonem to dobry pomysł?

Dodatki dla panny młodej 👰‍♀️ mają kluczowe znaczenie dla jej stylizacji. Wbrew pozorom, nawet jeżeli decydujesz się założyć do ślubu wianek na głowę, wcale nie musisz rezygnować z welonu. Wystarczy, że doczepisz go do włosów tuż pod wiankiem. Welon bez problemu możesz również zarzucić na twarz, jeżeli chcesz, żeby pan młody odkrył ją dopiero podczas pocałunku. Wianek z welonem na ślub to bardzo dobry kompromis pomiędzy różnymi tradycjami. Dowiedz się również jaki welon wybrać. W połączeniu z wiankiem dobrze będzie wyglądała także woalka ślubna – do jej grzebyka można bez problemu doczepić sztuczne kwiaty 🌻. 

Jak zrobić wianek ślubny?

Chcesz samodzielnie wykonać wianek ślubny? Najpierw musisz podjąć decyzję, z jakich materiałów ma być wykonany. Wianek ślubny ze sztucznych kwiatów możesz przygotować nawet kilka tygodni przed planowaną uroczystością. Takie rozwiązanie zresztą najbardziej polecamy, ponieważ bezpośrednio przed samym ślubem będziesz mieć na głowie dużo innych obowiązków. Wianek najpierw zaprojektuj na kartce – to pomoże Ci ocenić jakich materiałów będziesz potrzebować. Wianek na ślub z żywych kwiatów najlepiej wykonać w dniu ceremonii, dlatego w tym przypadku zastanów się nad skorzystaniem z usług profesjonalnej pracowni florystycznej – w dniu ślubu możesz po prostu nie mieć czasu na samodzielną pracę 😊. 

Wianek ślubny zaplatanie
Adobe Stock

Jak dobrać wianek ślubny?

Wianki i suknie ślubne 👗 muszą tworzyć harmonijną całość, dlatego rodzaj materiałów dobierz do stylistyki wybranej kreacji. Przykład? Rustykalny wianek ślubny powinien być swobodny i naturalny. Jeżeli wybrałaś ten styl, świetnym rozwiązaniem będzie wianek do ślubu z polnych kwiatów 💐. Sprawdzi się on także jako wianek boho na ślub. Twój wybór padł na minimalistyczną, nowoczesną kreację? Delikatna, biżuteryjna gałązka będzie dla niej doskonałym uzupełnieniem. Nie wiesz jaki wianek na ślub pasuje do sukienki-księżniczki? Idealnym rozwiązaniem będzie mocno zdobiony kryształowy wianek z perełkami 💎. 

Wybierając dodatki na uwadze miej również datą ślubu 📅. Jesienny wianek ślubny możesz uzupełnić gałązkami jarzębiny, a wianek zimowy świetnie będzie komponował się z drobnymi szyszkami. Latem i wiosną do wyboru masz wiele różnych gatunków kwiatów, ale zanim zdecydujesz się na ich konkretny rodzaj, upewnij się, że nie będzie żadnych problemów z dostępnością. 

Podsumowanie tego artykułu

4.9/5 - (27)

Patrycja Guzik

Patrycja Guzik

Branża ślubna nie ma przed nią tajemnic. Od lat z zamiłowaniem śledzi najnowsze trendy weselne, wykorzystując je, aby ułatwić parom młodym przygotowania do tego wyjątkowego dnia. Pasjonatka kina i literatury. W wolnych chwilach najchętniej oddaje się lekturze książek ulubionych autorów m.in. Érica Emmanuela Schmitta, Carlosa Ruiza Zafóna czy Joanny Chmielewskiej.

Więcej artykułów autora Patrycja Guzik

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet
Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore