Wielkanoc w dobie koronawirusa. Jak będą wyglądały tegoroczne Święta?

Wielkanoc w dobie koronawirusa. Jak będą wyglądały tegoroczne Święta?

Święta Wielkiejnocy zbliżają się wielkimi krokami, a wraz z nimi wiele pytań dotyczących przebiegu wielkanocnych tradycji, możliwości uczestniczenia w nabożeństwach oraz spotkań z rodziną. To trudny czas dla nas wszystkich. Mamy za sobą kilka wymagających tygodni, w trakcie których musieliśmy odnaleźć się i nauczyć funkcjonować w zupełnie nowych warunkach. Wielu z nas żyło nadzieją, że w końcu, podczas zbliżających się Świąt, będziemy mogli spotkać swoich bliskich i choć na moment oderwać się od koronawirusowej rzeczywistości. Jak będzie wyglądała Wielkanoc 2020? Czy będziemy mogli spotkać się z rodziną przy świątecznym stole?

Rozpoczynający się w Niedzielę Palmową Wielki Tydzień, jest dla wiernych czasem skupienia, modlitwy, postów i nawrócenia. Przypadające w tym tygodniu Triduum Paschalne to dla chrześcijan najświętszy czas w roku. Wspominamy najważniejsze wydarzenia, takie jak ustanowienie Eucharystii, mękę, śmierć oraz zmartwychwstanie Chrystusa. Obrzędy liturgiczne mają pomóc wierzącym w głębokim przeżywaniu tajemnicy zbawienia. Do tej pory nie wyobrażaliśmy sobie, aby w nich nie uczestniczyć, jednak w trosce o nasze zdrowie musimy dostosować się do zaleceń, wprowadzonych na okoliczność nadchodzących Świąt. Koronawirus zbiera coraz większe żniwa, dlatego nawet w tak wyjątkowym jak Święta Wielkanocne czasie, musimy wykazać się szczególną ostrożnością oraz dyscypliną, względem narzuconych nam ograniczeń.

Pexels

Zobacz także: Jak dbać o zdrowie w czasie pandemii koronawirusa?

Święcenie pokarmów 2020

Tradycją Wielkiej Soboty jest poświęcenie pokarmów, znajdujących się w wielkanocnych koszyczkach. Święcimy jajka symbolizujące nowe życie, chleb będący pamiątką nakarmienia przez Jezusa wiernych na pustyni oraz mięso, jako symbol baranka paschalnego, którego Chrystus spożywał podczas uczty w Wieczerniku.

W związku ze stale zmieniającą się sytuacją epidemiologiczną w kraju, rządzący stale podejmują nowe kroki, mające na celu zabezpieczenie jak największej liczby obywateli. Zapadła także decyzja dotycząca obrzędów związanych ze Świętami Wielkanocnymi, na mocy której radykalnie okrojono działania towarzyszące świątecznym obchodom. W tym roku, z powodu epidemii, nie możemy święcić pokarmów w Wielką Sobotę. W piśmie z dnia 21 marca 2020 r., Prezydium Konferencji Episkopatu Polski przekazało wytyczne, związane z obchodzeniem tegorocznej Wielkanocy. Zamiast tradycyjnego święcenia koszyczków w kościele, proponują błogosławieństwo posiłku w domu, przed śniadaniem wielkanocnym, wykonane przez głowę rodziny lub inną osobę:

Nie zaleca się organizowania tradycyjnego święcenia pokarmów. Zamiast tego proponuje się obrzęd błogosławieństwa posiłku w domu przed śniadaniem wielkanocnym, zgodnie z Księgą „Obrzędy błogosławieństw dostosowane do zwyczajów diecezji polskich”, t. 2, Katowice 2001, numery 1347-1350

Episkopat poinformował również o wytycznych na nadchodzące Triduum Paschalne.

W Wielki Czwartek zalecone zostało zawężenie uczestników Mszy Świętej Krzyżma do najbliższych współpracowników biskupa.

Triduum Paschalne w czasie epidemii

W Wielki Piątek nie odprawia się mszy świętej, ale po liturgii, aż do następnego dnia, odwiedzamy i adorujemy Grób Pański. Obrzędy rozpoczynają się po godzinie 15:00, wierni modlą się w ciszy, upamiętniając mękę i śmierć Jezusa na krzyżu. W Wielką Sobotę święcimy pokarmy, a okres Wielkiego Postu wieńczy Wielka Niedziela, będąca najważniejszym świętem w całym roku liturgicznym. Niedziela Wielkanocna jest dniem Zmartwychwstania Jezusa, z mszą świętą rezurekcyjną odprawianą o świcie. To fundament i istota wiary. Święta Wielkanocne mają dla wiernych szczególne znaczenie, ponieważ zmartwychwstanie Chrystusa jest symbolem zwycięstwa nad grzechem i śmiercią.

Episkopat zachęca, aby w czasie epidemii koronawirusa w Wielki Piątek adorować krzyż postawiony w centralnym miejscu w domu. W liturgii Męki Pańskiej oraz Zmartwychwstania Pańskiego uczestniczyć poprzez transmisję w telewizji, radiu lub internecie. W tym czasie najważniejsza jest modlitwa, którą ze względów bezpieczeństwa powinniśmy odprawić we własnych domach. Istnieje bowiem ogromna różnica między zaniechaniem uczestnictwa w uroczystościach kościelnych w warunkach wolnych od przymusowej izolacji społecznej a podczas szalejącej na tak ogromną skalę pandemii koronawirusa. Święta to wyjątkowy czas, który powinniśmy spędzić biorąc udział w kościelnych obrzędach, ale w obecnej sytuacji, bliskie spotkania zagrażają zdrowiu i życiu przebywających w świątyni wiernych i duchownych. Musimy się wykazać wysoką odpowiedzialnością społeczną za podejmowane przez nas decyzje i uzmysłowić sobie, że w naszych rękach leży los wszystkich, z którymi spotykamy się po opuszczeniu domu.

Envato

Zobacz także: Życie po koronawirusie – jakie zmiany nastąpią po opanowaniu epidemii?

Spotkania z rodziną podczas Wielkanocy

Wielu z nas tygodniami żyło nadzieją na świąteczne spotkania z bliskimi. Osoby, których partnerzy pracują poza granicami kraju, ludzie w podeszłym wieku, których dzieci i wnuki odwiedzają przy okazji większych świąt, wszyscy którzy potrzebują rozmowy i bliskości drugiego człowieka. Niestety, tylko pozostanie w domowej izolacji zdoła uchronić nas i naszych bliskich od zarażenia koronawirusem. Skorzystajmy ze środków komunikacji, którymi obecnie dysponujemy. Telefony, wiadomości, wideorozmowy. Nasi dziadkowie nie korzystają z technologicznych nowinek, dlatego powinniśmy kontaktować się z nimi częściej przez telefon, aby nie czuli się samotni. Zadbajmy o zakupy świąteczne dla nich, by we własnym domu przygotowali tradycyjne, wielkanocne potrawy.

Spędźmy te Święta zachowując zalecany dystans, bo w czasie pandemii właśnie tak możemy zatroszczyć się o zdrowie i życie tych, których kochamy. Nie pozwólmy by ogromna praca i poświęcenie pracowników służby zdrowia poszły na marne. Ta nierówna walka z wirusem, skrajnym wycieńczeniem organizmu i brakiem odpowiednich środków leczenia nadal trwa. Wielu lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych marzy o tym, by spędzić nadchodzące Święta Wielkanocne w domu. Bądźmy wdzięczni za ich pracę i dołóżmy swoją cegiełkę, stosując się do narzuconych zaleceń. Udowodnijmy sobie i innym, że potrafimy wspaniale spędzić te Święta, pozostając w izolacji, tworząc bliskość przy użyciu środków komunikacji, z których możemy korzystać dzięki nowoczesnej technologii.

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet

Planer ślubny

ikona planer ślubny

Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore