Woda toaletowa a perfumy – czym się od siebie różnią?

Woda toaletowa a perfumy – czym się od siebie różnią?

Każdy z nas lubi pięknie pachnieć, nie tylko w dniu swojego ślubu. Wielkie marki o tym wiedzą i opierają na tym cały przemysł perfumeryjny! Jednak wiedzą też, że różni ludzie mają różne potrzeby. Dla jednego człowieka świetna będzie woda toaletowa, a perfumy okażą się strzałem w dziesiątkę dla kogoś innego. Dlatego wybór mamy ogromny. Ale jakie tak naprawdę są różnice między perfumami a wodą toaletową? 

To ogromnie istotne pytanie, bo od tego, co wybierzesz, zależy, jak udana będzie… twoja stylizacja. Nie ma nic gorszego niż cudowny makijaż ślubny czy wieczorowy, wspaniała kreacja, fryzura, dodatki i… duszący zapach, który wokół siebie roztaczasz. Ale wiedza o różnicy między perfumami a wodą toaletową przydaje się nie tylko od święta! 

Woda toaletowa a perfumy – czym się różni? 

Różnic jest wiele, ale wszystkie wynikają z jednego aspektu – stężenia olejków zapachowych, które rozpuszcza się w alkoholach. Niskie stężenie ma woda toaletowa, a perfumy? Różnica jest kolosalna! To dlatego, że prawdziwe perfumy są niemal nieosiągalne w zakupie i bardzo drogie. Pewnie dlatego wiele osób szuka innych rozwiązań i uczy się, jak zrobić perfumy samodzielnie. 

To, co potocznie nazywamy perfumami, to woda perfumowana. W tej stężenie olejków zapachowych jest… średnie. Plasuje się pomiędzy wodą toaletową a perfumami „prawdziwymi”. Oczywiście stężenie olejków przekłada się na… zapach. A konkretnie na jego intensywność i trwałość. To dlatego perfumy często stanowią bazę dla innych produktów perfumowanych, a rzadko używa się ich samodzielnie. 

Stężenie olejków zapachowych w perfumach wynosić może nawet 43%, przez co same w sobie są duszące, ale ogromnie trwałe. Mniejsze stężenie, które wynosi do 25%, jest w wodzie perfumowanej, dzięki czemu jest tańsza od perfum, zapach nie jest duszący, a jednocześnie pozostaje na skórze przez wiele godzin. Najniższe stężenie olejków zapachowych jest w wodzie toaletowej i wynosi 5-10%. No dobrze, nie najniższe! Pozostaje jeszcze… woda kolońska! Ta ma symboliczne stężenie olejków zapachowych, wynoszące około 3%. Jeśli więc zastanawiasz się, jakie perfumy męskie sprezentować swojemu mężczyźnie, to postaw przynajmniej na wodę toaletową – będzie bardziej trwała.

Jak widzisz, perfumy a woda toaletowa to dwie różne rzeczy, nawet gdy dotyczą tego samego zapachu. Perfumy zawierają wysokie stężenie olejków zapachowych, są bardzo trwałe, ale i pachną intensywnie. Woda perfumowana ma niższe stężenie olejków zapachowych, jest trwała i umiarkowanie długo pozostaje na skórze. Z kolei woda toaletowa ma niskie stężenie olejków zapachowych, a na skórze pozostaje przez maksymalnie kilka godzin. Wszystko to przekłada się na cenę. W zależności od marki i pojemności już ledwie kilkadziesiąt złotych może kosztować woda toaletowa, a perfumy – nawet około 1000 zł. Woda perfumowana to zwykle wydatek około 200-400 zł.

Woda toaletowa a perfumy
Unsplash

Woda toaletowa a perfumy – co jest lepsze? 

Wiesz już, czym się różni woda toaletowa od perfum. Ale co jest lepsze? Tak naprawdę – to zależy od tego, co jest dla ciebie ważne i na jaką okazję potrzebujesz danego zapachu. 

Zwykle najlepszym rozwiązaniem, zarówno na co dzień, jak i od święta, jest flakonik wody perfumowanej. Wystarczy użyć raz i utrzyma się na skórze cały dzień lub wieczór, a nie będzie przytłaczać. Cena też jest umiarkowana, a ponieważ to wydajny produkt – zakup po prostu się opłaca. 

Jeśli jednak często bywasz na dużych uroczystościach i chcesz na tę okazję mieć wyjątkowe perfumy, a przede wszystkim wiesz, jak używać perfum, oraz masz na to odpowiedni budżet, to mały flakonik może być dla ciebie najlepszym wyborem. 

Woda toaletowa to z kolei zakup ekonomiczny. Można kupić wodę o większej pojemności, używać na co dzień luksusowego zapachu, który będzie lekki i w razie potrzeby „psiknąć się” ponownie. Na pewno atut, który ma woda toaletowa, a perfumy go nie posiadają, to możliwość zmiany zapachu w ciągu dnia. Woda toaletowa dość szybko wietrzeje, więc rano możesz użyć codziennego zapachu, w ciągu dnia zmienić na inny, a wieczorem udać się na randkę, pachnąc jeszcze inaczej. Prawdziwe perfumy utrzymują się długo na skórze, często nawet prysznic nie zmywa z ciała zapachu.

Co więc robić? Dobrym wyjściem jest zdecydowanie się albo na złoty środek, czyli na dwa-trzy flakoniki dobrej wody perfumowanej, albo na… wszystkiego po trochu! Jedna woda perfumowana, jedna woda toaletowa, a perfumy w przynajmniej małym flakoniku, za to na wielkie okazje. Takie jak ślub!

4.7/5 - (39)

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet

Planer ślubny

ikona planer ślubny

Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore