Licencja na drona dla fotografów i filmowców. Kiedy jest potrzebna i jak ją zdobyć?

Z roku na rok przemysł ślubny zmienia się w zaskakującym tempie. Pary młode mają coraz większe oczekiwania i chcą, aby ich wesele i ślub były niezapomniane. To samo tyczy się zdjęć czy filmu z wesela. Właśnie dlatego licencja na drona może być czymś, co z pewnością przyda się każdemu kamerzyście, a nawet fotografowi 📸. 

Licencja na drona dla fotografów i filmowców. Kiedy jest potrzebna i jak ją zdobyć?
Adobe Stock

Przeczytaj i oceń!

4.7/5 - (49)
Aplikacja dla par młodych Wesele z klasą

Drony w ostatnich latach biją prawdziwe rekordy popularności. Marzą o nich nie tylko specjaliści zajmujący się filmowaniem, ale nawet dzieci, które chcą mieć ich zabawkowe odpowiedniki. Aby jednak profesjonalnie posługiwać się tym urządzeniem, należy mieć doświadczenie i przejść odpowiednie szkolenie.

Oferty promowane

Dzięki wysokim umiejętnościom kamerzystów czy fotografów plener ślubny czy teledysk ślubny wyglądają obecnie zupełnie inaczej niż kilka lat temu. Zdjęcia z dużej odległości, ciekawe kadry z powietrza pokazujące wszystkich gości i całą miejscowość – właśnie takie elementy najczęściej zawiera współczesny filmowy reportaż ślubny 📽. Czy jednak w każdym przypadku fachowcom potrzebna jest licencja na drona? Na jakiego drona trzeba mieć licencję? Co tak właściwie oznacza i jakie daje uprawnienia? Ile kosztuje licencja na drona? Czy w praktyce możliwa jest darmowa licencja na drona 🛰? Wyjaśniamy!

Licencja na drona - dron latający w powietrzu
Adobe Stock

Czym jest licencja na drona i co daje?

Czy potrzebna jest Ci licencja na obsługę drona? Bardzo możliwe, że tak – wiele zależy od Twoich planów zawodowych. Licencja na drona to tak naprawdę “prawo jazdy na drona”, które daje szereg możliwości, szczególnie, jeśli urządzenie będzie wykorzystywane do celów zarobkowych 💰. Uprawnienie takie może wydać Urząd Lotnictwa Cywilnego, jednak najpierw należy przejść odpowiednie szkolenia.

W przypadku wykorzystywania bezzałogowego statku powietrznego mamy do czynienia z surowymi przepisami, które bez licencji wykluczają między innymi loty nad miastami bez względu na to, czy są one czysto rekreacyjne czy sportowe. Według zapisu, jeśli posiadasz dron, który waży więcej niż 0,6 kilograma, musisz

 “zachować odległość poziomą nie mniejszą niż 100 metrów od granic zabudowy miejscowości, miast, osiedli lub od zgromadzeń osób na wolnym powietrzu”.

To jednak nie koniec, właściciel drona jest również zobligowany do

“zachowania odległości poziomej nie mniejszą niż 30 m od osób, pojazdów, obiektów budowlanych niebędących w dyspozycji lub pod kontrolą operatora”.

Jak zatem widać, bez licencji na drona tak naprawdę nie można tego “bezzałogowego statku powietrznego” wykorzystywać przy tworzeniu filmów czy robieniu zdjęć. Dopiero odpowiednie uprawnienia pozwalają na loty nad miastem czy w pobliżu ludzi. Licencję do drona powinien mieć więc każdy kamerzysta weselny 📹, jeżeli chce urozmaicić film ze ślubu i wesela ujęciami nagrywanymi z perspektywy lotu ptaka. 

Licencja na drona - fotograf kompletujący swój sprzęt do pracy
Adobe Stock

💡Zobacz także: Poszukujesz doświadczonego fotografa ślubnego lub kamerzysty – sprawdź nasz katalog firm i znajdź specjalistów w swojej okolicy.

Od jakiej wagi potrzebna jest licencja na drona?

Kiedy wymagana jest licencja na drona? Jak już wcześniej zostało wspomniane, żaden dron, który waży więcej niż 0,6 kilograma, nie może pojawić się nad miastem, w okolicach lotnisk ✈ czy innych ważnych miejsc, jeśli jego właściciel nie posiada licencji na drona. W innych przypadkach dron traktowany jest przez polskie prawo jako zabawka, a co za tym idzie, przepisy dotyczące posługiwania się dronem częściowo go nie obejmują.

Istnieją jednak pewne ograniczenia. Po pierwsze, dron ważący do 600 gramów nie może zostać wykorzystany do tworzenia filmów komercyjnych. Oczywiście można nakręcić film na własny użytek jednak niezarobkowo. Po drugie, latanie “zabawkowym” dronem jest możliwe tylko wtedy, kiedy dron znajduje się w zasięgu wzroku 👀. Kolejnym warunkiem jest utrzymanie 1 kilometra odległości od lotniska, dron musi znajdować się 30 metrów nad terenem (jeśli w okolicach znajdują się wyższe zabudowania, wysokość musi zostać do nich dostosowana). 

👉Bez licencji na operatora drona, bez względu na jego wielkość i masę, nie można wykonywać lotów nad strefami zakazanymi, w tym:

  • portami morskimi,
  • portami lotniczymi,
  • kopalniami,
  • ujęciami wody,
  • wodociągami,
  • oczyszczalniami ścieków,
  • rurociągami paliwowymi,
  • zaporami wodnymi i śluzami,
  • liniami energetycznymi,
  • liniami telekomunikacyjnymi,
  • bankami,
  • muzeami
  • itp. 
Licencja na drona - sesja ślubna z lotu ptaka
Adobe Stock

Jak zdobyć licencję na drona?

Wiesz już, kiedy potrzebna jest licencja na drona, ale co możesz zrobić, żeby ją pozyskać? Aby zdobyć licencję na obsługę drona, należy zapisać się na odpowiednie szkolenia i następnie przystąpić do państwowego egzaminu ✏. Szkolenie zostało podyktowane Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 19 września 2016 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie świadectw kwalifikacji (Dz. U. poz. 1630). 

Gdzie można się na nie zapisać i jaki ośrodek wybrać? Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy przejść na stronę 💻 Urzędu Lotnictwa Cywilnego, gdzie znaleźć można listę certyfikowanych ośrodków szkoleniowych, oferujących kurs na licencję na drona

Licencja na drona: od ilu lat?

Czy potrzebna Ci licencja na drona? Jeżeli odpowiadasz na to pytanie twierdząco, musisz wiedzieć więcej na temat ograniczeń wiekowych. Pamiętaj, że jest kilka rodzajów licencji, a loty dronami dzieli się na kategorię otwartą, szczególną i certyfikowaną. Przykład? W przypadku kategorii otwartej, jako pilot wykonujący operacje z wykorzystaniem SBSP (systemu bezzałogowych statków powietrznych) można się zarejestrować dopiero po ukończeniu 16 lat. 

Licencja na drona - fotograf używający drona podczas wesela
Adobe Stock

Licencja na drona – cena

Wyjaśniliśmy Ci, jak zrobić licencję na drona. Teraz czas na omówienie kosztów tego przedsięwzięcia. Z pewnością zastanawiasz się nad tym, jaka jest cena licencji na drona 💰. Oczywiście koszty należy rozbić na kilka etapów. Po pierwsze – szkolenie, po drugie – badania, po trzecie – egzamin 📝. Opłaty za przystąpienie do egzaminu czy wydanie certyfikatu są stałe:

  • egzamin teoretyczny: 55 złotych,
  • egzamin praktyczny: 108 złotych,
  • certyfikat: 44 złote. 

Pozostałe koszty licencji na drona:

  • szkolenie UAVO – od 1000 do 2000 tysięcy złotych za UAVO VLOS i od 2000 zł wzwyż dla BVLOS,
  • badania lekarskie – 200 złotych za wydanie orzeczenia lekarskiego plus koszty badania w zależności od ośrodka (badanie moczu, krwii, morfologia, czasem EKG).

Licencja operatora drona może otworzyć przed Tobą zupełnie nowe możliwości zawodowe, dlatego warto zastanowić się nad jej zrobieniem, zwłaszcza jeżeli pracujesz jako fotograf lub kamerzysta. Nie dysponujesz niezbędnymi możliwościami finansowymi? Zastanawiasz się, jak w takim przypadku uzyskać licencję na drona? Interesuje Cię licencja na drona za darmo? Poszukaj ośrodków licencjonowania umożliwiających skorzystania z dofinansowania lub refundacji. 

Oceń artykuł!

4.7/5 - (49)

Podsumowanie tego artykułu

Patrycja Guzik

Patrycja Guzik

Branża ślubna nie ma przed nią tajemnic. Od lat z zamiłowaniem śledzi najnowsze trendy weselne, wykorzystując je, aby ułatwić parom młodym przygotowania do tego wyjątkowego dnia. Pasjonatka kina i literatury. W wolnych chwilach najchętniej oddaje się lekturze książek ulubionych autorów m.in. Érica Emmanuela Schmitta, Carlosa Ruiza Zafóna czy Joanny Chmielewskiej.

Więcej artykułów autora Patrycja Guzik
Portal ślubny Wesele z klasą al. Wojciecha Korfantego 138 40-156 Katowice, śląskie

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet
Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore