• MODA
  • URODA
  • ŚLUB I WESELE
  • STYL ŻYCIA
  • EKSPERT Z KLASĄ
  • SZUKAJ

Wszystko zgodnie z planem – przygotuj idealny harmonogram wesela

Wszystko zgodnie z planem – przygotuj idealny harmonogram wesela

Ślub i wesele to zaledwie kilkanaście godzin, jednak wypełnionych poszczególnymi punktami programu i atrakcjami po brzegi. Co zrobić, żeby to wszystko ogarnąć bez zbędnego stresu i nie zapomnieć o żadnym ważnym elemencie? Wystarczy odpowiednio wcześnie przygotować plan wesela.

Wiele z punktów wesela jest niemal obowiązkowych np. powitanie pary młodej w sali weselnej, pierwszy taniec czy krojenie tortu. Aby mieć pewność, że uroczystości i zabawie nie będzie towarzyszył chaos, warto wszystko poukładać zgodnie z przyjętym przez parę młodą planem wesela. Docenią go również Wasi goście.

Czy warto tworzyć plan wesela?

Plan wesela, inaczej plan weselny lub harmonogram wesela, to krótka lista najważniejszych punktów programu wesela następujących kolejno po sobie. Często plan wesela zawiera konkretne godziny, w których pojawiają się poszczególne atrakcje.

Harmonogram wesela pełni ważną funkcję dla pary młodej, która przed weselem chce uporządkować wszystkie ważne punkty programu. Dzięki temu może ocenić w czasie, jak długo potrwają na przykład podziękowania dla rodziców, tak by zdążyć na oczepiny punktualnie o północy.

Na etapie przygotowania harmonogramu wesela można na spokojnie zweryfikować, które punkty programu są dla Was najważniejsze, a z których chcecie zrezygnować ograniczając koszty wesela. Może się również okazać, że przerwy pomiędzy kolejnymi częściami zabawy są zbyt długie i warto wpleść w nie ciekawe przerywniki,  by Wasi goście się nie nudzili.

Program jest ważny także dla gości, którzy są zaproszeni na wesele. Niezależnie od przyjętego motywu przewodniego wesela oraz miejsca i okoliczności, w których się odbywa, goście lubią wiedzieć,  jaki jest plan weselny, aby mogli zaplanować swoją zabawę i ewentualny powrót do domu.

Harmonogram wesela zawiera informacje na temat tego, kiedy podawane są ciepłe posiłki, do której godziny gra zespół oraz kiedy planowane są dodatkowe atrakcje weselne. Jest to ważne szczególnie dla osób, które na wesele przychodzą z dziećmi – dzięki temu można zaplanować ich udział oraz zapewnić opiekę od konkretnej godziny. Para młoda natomiast nie musi odpowiadać kilkadziesiąt razy na ulubione pytanie gości – kiedy będzie tort? 🙂

Program wesela może być ustawiony na każdym ze stolików lub też zawieszony na większej tablicy dekoracyjnej np. przy wejściu do sali weselnej. Niekiedy połączony jest z menu weselnym, dzięki czemu każdy z gości ma rozpiskę cały czas w zasięgu ręki. Warto zadbać o to, by plan przygotowany był zgodnie z innymi materiałami informacyjnymi i nawiązywał do motywu przewodniego wesela.

https://www.instagram.com/p/6AyjMNwYag/
https://www.instagram.com/p/BvKs0eohLTV/
https://www.instagram.com/p/BqNq8DDhF-U/

Plan wesela – najważniejsze godziny i punkty programu

Do najważniejszych punktów programu, które powinny być ujęte w planie wesela należą przede wszystkim takie elementy jak: powitanie pary młodej w sali weselnej (np. chlebem i solą lub wódką)  pierwszy taniec, zabawy weselne i podziękowania dla rodziców. Do stałych punktów programu należy przede wszystkim obiad i odbywający się zazwyczaj tuż po nim pierwszy taniec. Następnie goście bawią się przy muzyce zespołu lub DJ-a, tańce przeplatają się kolejnymi atrakcjami i posiłkami. Zazwyczaj o północy odbywają się tradycyjnie oczepiny, następnie uroczyste krojenie tortu przez parę młodą. Często krojenie tortu odbywa się po pierwszym tańcu i stanowi deser do obiadu. Jeśli jednak tort jest pięknie oświetlony, pary młode czekają najczęściej do zmroku, tak by zrobił on większe wrażenie na gościach. Ważną częścią harmonogramu każdego wesela są także podziękowania dla rodziców, na które wciąż decyduje się wiele par.

Przykładowy plan wesela może wyglądać w następujący sposób:

16:30 – Przywitanie Pary Młodej.

17:00 –  Wejście na salę weselną i zajęcie miejsc.

17:10 –  Uroczysty Toast.

17:30 – Życzenia.

18:00 –  Obiad.

18:30 – Pierwszy taniec.

18:40 –  Wspólna zabawa.

19:00 – Pierwsza kolacja.

19:30 – Muzyczna zabawa.

20:00 –  Atrakcja specjalna.

20:30 –  Druga kolacja.

21:00 –  Filmowa niespodzianka.

21:30 – Zabawa taneczna.

22:00 – Trzecia kolacja.

22:30 – Zabawa taneczna.

23:00 – Podziękowania dla rodziców.

23:30 – Zabawa taneczna.

00:00 – Oczepiny.

00:30 – Tort.

01:00 – Pokaz sztucznych ogni.

01:30 – Zabawa taneczna – pożegnanie zespołu.

02:00 – Czwarta kolacja.

02:30 – Zabawa taneczna z DJ.

04:00 – Zakończenie wesela.

Oczywiście młodzi mogą w zależności od potrzeb, atrakcji i innych okoliczności przygotować plan weselny w taki sposób, by był on najlepszy dla nich samych, jak również dla zaproszonych gości. Harmonogram wesela może mieć zatem dowolne, dogodne dla Was i  Waszych gości godziny realizacji poszczególnych punktów programu.

Podsumowując – harmonogram wesela jest bardzo ważnym elementem, zarówno w procesie przygotowań do uroczystości, jak również w czasie samej zabawy. Jego opracowanie nie wymaga wiele czasu, a stanowi bardzo duże ułatwienie dla pary młodej i gości. Dobrze przemyślany plan weselny gwarantuje, że goście nie będą się nudzić, a Wy o niczym nie zapomnicie pod wpływem tych niesamowitych emocji towarzyszących młodym w dniu ślubu! 🙂

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet

Planer ślubny

ikona planer ślubny

Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu