Plan wesela. Przygotuj idealny harmonogram przyjęcia weselnego

Przyjęcie weselne trwa zaledwie kilkanaście godzin i niestety mija szybko niczym mrugnięcie okiem, a wymaga od pary młodej bardzo długiego czasu przygotowania. Wszystko oczywiście musi być dopięte na ostatni guzik. Co zrobić, żeby to wszystko ogarnąć bez zbędnego stresu i nie zapomnieć o żadnym ważnym elemencie? Wystarczy odpowiednio wcześnie przygotować plan wesela. 📋

Plan wesela. Przygotuj idealny harmonogram przyjęcia weselnego
Adobe Stock

Przeczytaj i oceń!

4.7/5 - (19)
Aplikacja dla par młodych Wesele z klasą

Dzień ślubu jest jednym z najważniejszych, ale również niezwykle stresujących wydarzeń w życiu pary młodej. Pojawia się bowiem bardzo wiele różnych aspektów, które trzeba zaplanować i o które zadbać. Wiele punktów wesela jest również obowiązkowych, jak powitanie pary młodej chlebem i solą na sali weselnej, pierwszy taniec czy tort weselny. Aby mieć pewność, że zabawie nie będzie towarzyszył chaos i wszystko zostanie dobrze poukładane, warto ustalić harmonogram wesela. 😉 Taki plan weselny ułatwi życie w dniu ślubu nie tylko Wam, ale również będzie przydatny dla gości weselnych.

🔥 Teraz na topie

Czym jest plan wesela?

Harmonogram dnia ślubu i wesela to plan najważniejszych zdarzeń ułożonych w sposób chronologiczny. 📜

plan wesela - młoda kobieta pracująca na komputerze z suknią ślubną w tle
Adobe Stock

Taki plan weselny zaczyna się zazwyczaj od wejścia pary młodej na salę weselną, uwzględniając oczywiście wszystkie posiłki, tort weselny oraz atrakcje weselne. Taki harmonogram przyjęcia weselnego kończy się zazwyczaj na oczepinach bądź konkretnej godzinie, która została wybrana na zakończenie wesela (zazwyczaj jest to koniec pracy DJ’a bądź zespołu weselnego).

Harmonogram wesela powinien być maksymalnie czytelny i przejrzysty dla Waszych gości. Starajcie się uwzględnić na nim tylko najważniejsze informacje, takie jak nazwę zdarzenia i godzinę. 🙂 Taki harmonogram wesela krok po kroku powinien być dopasowany do motywu przewodniego wesela. Możecie umieścić go na stołach, aby każdy z gości miał do niego wgląd lub umieścić go przy tablicy powitalnej obok planu stołów przy wejściu na salę.

Przykładowy plan wesela możecie oddać do drukarni, w której będziecie realizowali wydruk papeterii ślubnej, aby wszystko było spójne.

Dlaczego warto stworzyć plan wesela?

Bez względu na to czy bierzecie ślub kościelny czy ślub cywilny, organizowane przez Was wesele będzie zapewne składało się z podobnych, niezwykle istotnych elementów. 👰 🤵 Każda bowiem ceremonia ślubna jest niezwykle ważnym wydarzeniem, a panna młoda w szczególności będzie dbała o to, aby wszystko było dobrze zaplanowane, a Wasi goście weselni zadowoleni i poinformowani.

plan wesela - kartka z notatnika z ślubną listą zadań
Adobe Stock

Para młoda

Przyszli nowożeńcy stoją przed wyzwaniem zaplanowania nie tylko samego wesela, ale również ceremonii ślubu oraz wszystkich pozostałych zadań, które czekają na nich podczas przygotowań. 😉 Dla przyszłej panny młodej będą bowiem istotne takie aspekty, jak kiedy wykonać makijaż ślubny czy fryzurę ślubną, kiedy zamówić bukiet ślubny oraz suknia ślubna i jej przymiarki.

💡 Zobacz także: Szukasz wymarzonej sukni ślubnej? Sprawdź nasz katalog i wybierz dla siebie idealny model!

Chcąc zaplanować dzień ślubu musicie przejść dokładnie przez każdy element zarówno ceremonii ślubnej, jak i przyjęcia weselnego. I o ile harmonogram ślubu będzie istotną informacją dla Was, jak również wielebnego lub urzędnika, tak przy przygotowaniu harmonogramu weselnego musicie wziąć pod uwagę, że będzie on przydatny również dla Waszych gości. 👩‍🦰👨‍🦰

Plan wesela krok po kroku powinien zawierać określoną ilość zabaw weselnych i atrakcji. Na pewno powinien informować o podawanych daniach oraz o ważnych momentach, jak podziękowania dla rodziców czy wjazd tortu. 🍰 Wszystko oczywiście musi być poukładane w porządku chronologicznym i przedstawione w jasny i czytelny sposób.

Organizując wesele z całą pewnością czeka Was dużo stresów. Taki harmonogram pozwoli Wam zapanować nad przebiegiem zabawy i sprawi, że z całą pewnością nie zapomnicie o żadnym z istotnych elementów. Warto również wcześniej zaznajomić Waszych świadków z takim planem, aby i oni mogli czuwać nad całym przebiegiem wydarzenia.

Goście

Każde wesele obfituje w moc atrakcji i zabaw weselnych i z całą pewnością na Waszym weselu również dużo będzie się działo. Z przygotowanego wcześniej harmonogramu będzie mogła skorzystać nie tylko młoda para, ale również goście i będzie to dla nich niezastąpione udogodnienie. 😉

Plan wesela pozwoli gościom bardzo dobrze rozplanować czas i zorientować się w przebiegu przyjęcia. Wiedząc na przykład, że o 19:00 pojawi się fotobudka nie wyjdą robić zdjęć przez obiektem. Tak samo mając świadomość, że o 18:00 rusza drink bar, nie pójdą po dolewkę wina wcześniej.

Taki harmonogram jest również bardzo przydatny dla rodzin z dziećmi, jak również skorzystają z niego starsze osoby którzy nie są w stanie bawić się do białego rana. Będą oni wiedzieli, jaki zapas czasu mają, gdyby chcieli położyć dziecko spać lub kiedy będzie krojenie tortu – po obiedzie czy też po oczepinach, do których nie każdy da radę wytrzymać. Istotną informacją będą również dodatkowe atrakcje dla dzieci, aby wiedzieć, jak zaplanować najmłodszym weselnikom czas na przyjęciu.

Plan stołów i harmonogram wesela mogą pojawić się przed wejściem na salę weselną lub bezpośrednio na stole, tak aby każdy z gości miał do niego wgląd. 🙂

Zespół

W dniu ślubu niezwykle ważna jest kooperacja na linii sala weselna a zespół. Obsługa sali musi być odpowiednio wcześniej poinformowana, jak będzie wyglądał cały przebieg przyjęcia weselnego, aby nie dopuścić do sytuacji, kiedy posiłki będą wydawane podczas setu muzycznego. 🎷

Należy rozpisać godziny posiłków i zostawić pomiędzy nimi odpowiednie odstępy. Właśnie w tych przerwach czasowych można rozpisać dodatkowe atrakcje lub bloki muzyczne. Bardzo dużą wpadką na weselu będzie bowiem podanie ciepłego dania i jednocześnie zapraszanie do np. pokazów barmańskich. Nie wypada odciągać gości weselnych od zaserwowanego dania.

Tak przygotowany harmonogram wesela trzeba oczywiście wręczyć zespołowi weselnemu, dzięki czemu będą mogli informować gości o nadchodzących zdarzeniach, jak np. pierwszy taniec czy krojenie tortu. 🍰 Jeśli przygotowaliście dodatkowe atrakcje, możecie poprosić zespół, aby przypominał o nich gościom, co jakiś czas.

💡 Zobacz także: Szukasz zespołu weselnego? Sprawdź nasz katalog i wybieraj spośród setek ofert!

Przykładowy plan wesela

Wiecie już, że plan wesela krok po kroku z całą pewnością pozwoli Wam uniknąć niepotrzebnie stresujących sytuacji i zapanować nad organizacją całego przyjęcia.

plan wesela - kartka z kalendarza z zaznaczonym dniem ślubu
Adobe Stock

Do najważniejszych punktów programu, które powinny być ujęte w planie wesela należą przede wszystkim takie elementy jak: powitanie pary młodej w sali weselnej (np. chlebem i solą lub wódką)  pierwszy taniec, zabawy weselne i podziękowania dla rodziców. 👩‍🦳👨‍🦳 Do stałych punktów programu należy przede wszystkim obiad i odbywający się zazwyczaj tuż po nim pierwszy taniec. Następnie goście bawią się przy muzyce zespołu lub DJ-a, tańce przeplatają się kolejnymi atrakcjami i posiłkami.

Zazwyczaj o północy odbywają się tradycyjnie oczepiny, następnie uroczyste krojenie tortu przez parę młodą. 🍰Często krojenie tortu odbywa się po pierwszym tańcu i stanowi deser do obiadu. Jeśli jednak tort jest pięknie oświetlony, pary młode czekają najczęściej do zmroku, tak by zrobił on większe wrażenie na gościach. Ważną częścią harmonogramu każdego wesela są także podziękowania dla rodziców, na które wciąż decyduje się wiele par.

Jak zatem powinien wyglądać przykładowy harmonogram wesela?

16:30 – Przywitanie chlebem i solą pary młodej.

17:00 –  Wejście na salę weselną i zajęcie miejsc.

17:10 –  Uroczysty Toast.

17:30 – Życzenia.

18:00 –  Obiad.

18:30 – Pierwszy taniec.

18:40 –  Wspólna zabawa.

19:00 – Pierwsza kolacja.

19:30 – Muzyczna zabawa.

20:00 –  Atrakcja specjalna.

20:30 –  Druga kolacja

21:00 –  Filmowa niespodzianka.

21:30 – Zabawa taneczna.

22:00 – Trzecia kolacja.

22:30 – Zabawa taneczna.

23:00 – Podziękowania dla rodziców.

23:30 – Zabawa taneczna.

00:00 – Oczepiny.

00:30 – Tort.

01:00 – Pokaz sztucznych ogni.

01:30 – Zabawa taneczna – pożegnanie zespołu.

02:00 – Czwarta kolacja.

02:30 – Zabawa taneczna z DJ.

04:00 – Zakończenie wesela.

Kto może pomóc w przygotowaniu planu wesela?

Organizacja ślubu jest stresującym wydarzeniem, dlatego jeśli zastanawiacie się, kto może Wam pomóc wszystko poukładać, dobrym pomysłem będzie sięgnięcie po pomoc wedding plannera. 👩‍🦰 Tak doświadczona osoba przede wszystkim będzie pamiętała o każdym najważniejszym aspekcie, który musicie uwzględnić, jak i pomoże Wam usystematyzować najważniejsze kwestie.

plan wesela - młoda brunetka pracuje na laptopie planując wesele
Adobe Stock

Oczywiście plan wesela powinien być Waszą inicjatywą i nikt nie ma prawa w niego ingerować. Wedding planner pomoże Wam po prostu wszystko zebrać w ryzy i doradzi, jak zaplanować cały przebieg, abyście byli zadowoleni zarówno Wy, jak i Wasi goście.

Podsumowując – harmonogram wesela jest bardzo ważnym elementem, zarówno w procesie przygotowań do uroczystości, jak również w czasie samej zabawy. Jego opracowanie nie wymaga wiele czasu, a stanowi bardzo duże ułatwienie dla pary młodej i gości. Dobrze przemyślany plan weselny gwarantuje, że goście nie będą się nudzić, a Wy o niczym nie zapomnicie pod wpływem tych niesamowitych emocji towarzyszących młodym w dniu ślubu! 🙂

💡 Zobacz także: Szukasz wedding plannera? Zobacz nasz katalog i wybierz idealną osobę!

Oceń artykuł!

4.7/5 - (19)

Podsumowanie tego artykułu

Wiktoria Marcinkiewicz

Wiktoria Marcinkiewicz

Absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Śląskiego oraz Szkoły Aktorskiej i Telewizyjnej SPOT w Krakowie. Niepoprawnie zakochana w teatrze i kinematografii. Miłośniczka dobrego contentu i marketingu. W wolnych chwilach zaczytuje się w książkach Joanny Bator i udaje się na długie spacery ze swoim wiernym psim przyjacielem.

Więcej artykułów autora Wiktoria Marcinkiewicz
Portal ślubny Wesele z klasą al. Wojciecha Korfantego 138 40-156 Katowice, śląskie

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet
Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore