6 warunków, które dobry fotograf i kamerzysta powinni spełnić

6 warunków, które dobry fotograf i kamerzysta powinni spełnić

6 warunków, które fotograf i kamerzysta powinni spełnić

Jakie warunki powinni spełnić fotograf na ślub i kamerzysta na wesele, tak aby Para Młoda była pewna, że podjęła dobrą decyzję? Wybór odpowiedniego fotografa i kamerzysty na ceremonię zaślubin i uroczystość weselną wcale nie jest łatwy. Czy powinniśmy sugerować się tylko opiniami innych i samym portfolio? Na co zwrócić uwagę, przy wyborze usługi, która uwieczni te ważne dla nas chwile?

Portfolio

Fotografom i kamerzystom można wierzyć na słowo, ale zdecydowanie lepiej potwierdzenia ich umiejętności poszukać w portfolio. Sprawdzić, jakie robią zdjęcia i jakie filmy. Podczas ich oglądania powinniśmy zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów.

1. Stabilność ujęć

W przypadku wideo ujęcia powinny być w jak największym stopniu stabilne, nieporuszone, aby widz nie rozpraszał swojej uwagi na niepoprawnie zarejestrowanym materiale tylko na treści reportażu. Oprócz doświadczenia i „pewnej ręki” operator powinien dysponować statywem, który w znacznym stopniu niweluje niestabilne ujęcia. Statyw naziemny bezwzględnie powinien być stosowany w trakcie takich uroczystości jak msza święta, pozwala to na uchwycenie klimatu tak poważnej uroczystości, który na pewno popsują poruszone ujęcia.

2. Kolor

Kolory powinny być żywe, nasycone. Jest to możliwe do osiągnięcia tylko przez kamery i aparaty wysokiej klasy.

3. Dźwięk

Głos powinien być dobrze słyszalny, a przede wszystkim zrozumiały. Najlepiej sprawdzić to we fragmencie reportażu ze mszy świętej. W dużych pomieszczeniach jest najtrudniej zarejestrować wysokiej jakości dźwięk z uwagi na skłonność do tworzącego się „pogłosu”. Operator powinien dysponować zewnętrznym mikrofonem, który będzie wspierał mikrofon kamery, tak aby uzyskać jak najlepszy dźwięk na nagraniu.

3. Oświetlenie

Plan nie powinien być zbyt ciemny, ani zbyt jasny – twarze powinny być łatwo rozpoznawalne bez widocznych tzw.”wypaleń”, czyli bardzo jasnych płaszczyzn powstających w wyniku silnego oświetlenia (reflektorowego czy słonecznego).

4. Cena

Z pewnością profesjonaliści, szanujący swoją pracę i znający się na fachu, nie traktujący swego zawodu jako dodatku po pracy na etacie w biurze, będą odpowiednio cenić swoje umiejętności, co nie oznacza, że będzie to dużo kosztowało. Nawet przy niższych budżetach można znaleźć prawdziwych profesjonalistów w swoim fachu.

6. Sprzęt

Nie odgrywa tak znaczącej roli jak umiejętności, ale też jest ważny. Z pewnością nie może to być sprzęt amatorski czyli kamera wielkości dłoni i kompaktowy aparat fotograficzny. Dziś standardem jest sprzęt wideo umożliwiający rejestrację obrazu HD czyli w wysokiej rozdzielczości. Jeśli chodzi o aparat fotograficzny to musi to być „lustrzanka”. Oczywiście całość musi być wspomagana przez odpowiedni osprzęt: statywy, oświetlenie, mikrofony.

Dlaczego należy zlecić tę usługę profesjonalistom?

Zdecydowanie odradzamy wykonywanie zdjęć i filmu we własnym zakresie i oszczędzanie na tym elemencie uroczystości. Jest to pamiątka na całe życie nie tylko dla nas, ale może przede wszystkim naszych dzieci, wnuków. Niepoprawnie uwieczniona uroczystość będzie powodować to, iż nie będziemy chcieli do niej wracać i pokazywać jej rodzinie, znajomym, którzy będą mieli wspaniałe filmy, fotografie.

Zdecydowanie należy unikać pseudokamerzystów czy fotografów, którzy podejrzanie nisko wyceniają swoją pracę. W takim przypadku niemal na 100% możemy być pewni, że reportaż, fotografie z jednej z ważniejszych uroczystości naszego życia nie spełnią naszych oczekiwań. Podobnie jest z obsługą foto wideo – przez wujków, ciocie, znajomych. Jeśli chcemy, aby stosunki między nami nie popsuły się po obejrzeniu reportażu/zdjęć, lepiej posadźmy ich przy stole i dobrze się razem bawmy. Niejedna Para Młoda stanęła przed problemem, co zrobić z materiałem foto wideo, którego autorem jest wujek czy kolega, a którego nie da się obejrzeć bo, dźwięk charczy, a obraz jest niebieski. Idąc z problemem do profesjonalnego studia okazuje się, że koszt montażu tego materiału jest równy kosztowi profesjonalnych usług filmowych i fotograficznych, a efekt finalny tylko w 30% będzie zbliżony do zawodowej produkcji.

Zdecydowanie także polecamy zawrzeć umowę z kamerzystą i fotografem, którzy będą mieli uwiecznić nasz Wasz ślub i wesele.

KOMENTARZE: 7

 1. I takie warunki właśnie spełnił pan Czarek z Fotograf Nowakowscy Legnica.
  Byliśmy z efektów zdjęć mega zadowoleni.

 2. Warto również zwrócić uwagę na to, czy fotograf ma zapasowy aparat. To powinien i w 90% przypadków jest standard, ba, wiele fotografów stale używa dwóch aparatów – mimo wszystko warto o to zapytać :).

 3. Zgadzam się z przedmówcami iż jest sporo racji w tym co piszecie, choć piszę to jako fotograf to zaznaczę iż w każdym przypadku tak nie jest. Jest dużo też kamerzystów i fotografów o których to często mówię iż są mistrzami swojego fachu choć jeszcze dużo bym pozostawił kwestii gustu.
  Bardziej mnie zastanawia czemu młodzi często wybierają albo takich co to właśnie dużo kasy muszą wydać i mieć wokół siebie dużo sprzętu na pokaz często np. Technologia K4 – wysokiej jakości standard rozdzielczości filmów cyfrowych – kiedy to młodzi i tak w końcowej finalnej wersji nie mogą oglądać bo nie mają często na czym?! Więc po co? Nie wystarczyło by HD?! itp. Ale filmy z różnych ujęć, kranów itp jeśli się dobrze zmontuje wyglądają już całkiem przyzwoicie. Nawet przy fotografii ludzie mają jakiś kosmiczny problem z odczytaniem zwykłych plików *.jpg, a co dopiero przy różnych formatach i konwersji filmu. Proszę mi uwierzyć iż co z tego iż ja zrobię piękne zdjęcia, super sprzętem, niską czy wysoką ceną, zajmie mi to ponad tydzień non stop pracy, poświęcę max czasu młodym i osiągnę wynik ogólny zadowolenia 99% jak i tak następni polecą do tych co robią totalne barachło. Często jest to autentycznie Czarno Biała Plama! Gdzie się później tym na lewo i prawo chwalą. Nie rozumiem – Czarno Białą Plamą!? Nie potwierdzam to nawet ja ale moi znajomi, byłe pary które to wtedy dopiero widzą różnicę jakości. Nie wiem co się dzieje ale mam wrażenie iż w ludziach zanika estetyka, wrażliwość i piękno.
  Pozdrawiam Arkadiusz Giller

 4. A ja myślę że filmów DVD dlatego się nie ogląda/wręcz nie angażuje się kamerzysty /bo po obejrzeniu niejednego filmu/ wypocin pseudo kamerzystów/ u naszych znajomych dochodzi się do wniosku,że to nam nie jest potrzebne i ta fatalna jakość tego filmu.Dziś” robi” się filmy w bardzo dziwaczny sposób-mnóstwo sprzętu,świateł,statywów i innych bajerów po prostu drogiego sprzętu i tym próbuje się szokować i zdobywać nowych klientów-czysty szpan i Para Młoda dumnie się nosi podczas całej imprezy.A to,że potem nie nadaje się to do oglądania ,istny zlepek dziwacznych,przypadkowych amatorskich „ujęć”,szarpany obraz ,dżwięk nie mówiąc już o ekspozycji,kadrowaniu,planie filmowym itp. po prostu totalny brak doświadczenia niestety, a nadrabiamy to pokazem sprzętu z którego mają mieć radość Para Młoda i wszyscy goście-i oczywiście wszyscy na to się nabierają i jeszcze z tego są dumni,ale tylko do momentu kiedy zdarzy się im obejrzeć dobrze,profesjonalnie zrealizowany reportaż filmowy z tak ważnego wydarzenia jakim jest w życiu każdej Młodej Pary Ślub i bal weselny.A przecież w tym wszystkim liczy się przede wszystkim fachowość a nie ilość i wartość zaprezentowanego na imprezie sprzętu-sprzęt owszem ale człowiek przede wszystkim i jego fachowość.A wtedy nawet i film znacznie dłuższy/niektórzy na forum preferują i chwalą krótkie filmiki w niczym nie oddające charakteru i klimatu całej uroczystości-jedynie zlepek przypadkowych kadrów i efektów programowych/jest z przyjemnością i niejednokrotnie oglądany przez rodzinę i znajomych po prostu prawdziwa pamiątka,której nie powstydzimy się pokazać obecnym a kiedyś naszym potomnym.

  Pozdrawiam Barbara S.

 5. My na szczęście nie mieliśmy problemów ze znalezieniem dobrego kamerzysty i dobrego fotografa. Moja siostra brała ślub rok temu, więc namiary na panów już miałam. Na początku myślałam, żeby nie brać kamerzysty, ale rodzice się uparli, no i jest, znaczy będzie 🙂 A Wasi rodzice też lubią się „wtrącać” w organizację Waszego wesela?

 6. My wyszliśmy z podobnego założenia, szkoda kasy na średniej półki kamerzystę, lepiej zainwestować w dobrego fotografa!

 7. Niestety wszystko co dobre musi kosztować. Wraz z moim narzeczonym zdecydowaliśmy się tylko na fotografa. Doszliśmy do wniosku, że płyty z filmem i tak nikt nie będzie oglądać, a na zdjęcie w ramce zawsze się zerknie choćby kątem oka.

Dodaj komentarz