6 warunków, które dobry fotograf i kamerzysta powinni spełnić - Wesele z klasą

6 warunków, które dobry fotograf i kamerzysta powinni spełnić

6 warunków, które dobry fotograf i kamerzysta powinni spełnić

Jakie warunki powinni spełnić fotograf na ślub i kamerzysta na wesele, tak aby Para Młoda była pewna, że podjęła dobrą decyzję? Wybór odpowiedniego fotografa i kamerzysty na ceremonię zaślubin i uroczystość weselną wcale nie jest łatwy. Czy powinniśmy sugerować się tylko opiniami innych i samym portfolio? Na co zwrócić uwagę, przy wyborze usługi, która uwieczni te ważne dla nas chwile?

Aplikacja wesele z klasą

Portfolio

Fotografom i kamerzystom można wierzyć na słowo, ale zdecydowanie lepiej potwierdzenia ich umiejętności poszukać w portfolio. Sprawdzić, jakie robią zdjęcia i jakie filmy. Podczas ich oglądania powinniśmy zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów.

1. Stabilność ujęć

W przypadku wideo ujęcia powinny być w jak największym stopniu stabilne, nieporuszone, aby widz nie rozpraszał swojej uwagi na niepoprawnie zarejestrowanym materiale tylko na treści reportażu. Oprócz doświadczenia i „pewnej ręki” operator powinien dysponować statywem, który w znacznym stopniu niweluje niestabilne ujęcia. Statyw naziemny bezwzględnie powinien być stosowany w trakcie takich uroczystości jak msza święta, pozwala to na uchwycenie klimatu tak poważnej uroczystości, który na pewno popsują poruszone ujęcia.

2. Kolor

Kolory powinny być żywe, nasycone. Jest to możliwe do osiągnięcia tylko przez kamery i aparaty wysokiej klasy.

3. Dźwięk

Głos powinien być dobrze słyszalny, a przede wszystkim zrozumiały. Najlepiej sprawdzić to we fragmencie reportażu ze mszy świętej. W dużych pomieszczeniach jest najtrudniej zarejestrować wysokiej jakości dźwięk z uwagi na skłonność do tworzącego się „pogłosu”. Operator powinien dysponować zewnętrznym mikrofonem, który będzie wspierał mikrofon kamery, tak aby uzyskać jak najlepszy dźwięk na nagraniu.

3. Oświetlenie

Plan nie powinien być zbyt ciemny, ani zbyt jasny – twarze powinny być łatwo rozpoznawalne bez widocznych tzw.”wypaleń”, czyli bardzo jasnych płaszczyzn powstających w wyniku silnego oświetlenia (reflektorowego czy słonecznego).

4. Cena

Z pewnością profesjonaliści, szanujący swoją pracę i znający się na fachu, nie traktujący swego zawodu jako dodatku po pracy na etacie w biurze, będą odpowiednio cenić swoje umiejętności, co nie oznacza, że będzie to dużo kosztowało. Nawet przy niższych budżetach można znaleźć prawdziwych profesjonalistów w swoim fachu.

6. Sprzęt

Nie odgrywa tak znaczącej roli jak umiejętności, ale też jest ważny. Z pewnością nie może to być sprzęt amatorski czyli kamera wielkości dłoni i kompaktowy aparat fotograficzny. Dziś standardem jest sprzęt wideo umożliwiający rejestrację obrazu HD czyli w wysokiej rozdzielczości. Jeśli chodzi o aparat fotograficzny to musi to być „lustrzanka”. Oczywiście całość musi być wspomagana przez odpowiedni osprzęt: statywy, oświetlenie, mikrofony.

Dlaczego należy zlecić tę usługę profesjonalistom?

Zdecydowanie odradzamy wykonywanie zdjęć i filmu we własnym zakresie i oszczędzanie na tym elemencie uroczystości. Jest to pamiątka na całe życie nie tylko dla nas, ale może przede wszystkim naszych dzieci, wnuków. Niepoprawnie uwieczniona uroczystość będzie powodować to, iż nie będziemy chcieli do niej wracać i pokazywać jej rodzinie, znajomym, którzy będą mieli wspaniałe filmy, fotografie.

Zdecydowanie należy unikać pseudokamerzystów czy fotografów, którzy podejrzanie nisko wyceniają swoją pracę. W takim przypadku niemal na 100% możemy być pewni, że reportaż, fotografie z jednej z ważniejszych uroczystości naszego życia nie spełnią naszych oczekiwań. Podobnie jest z obsługą foto wideo – przez wujków, ciocie, znajomych. Jeśli chcemy, aby stosunki między nami nie popsuły się po obejrzeniu reportażu/zdjęć, lepiej posadźmy ich przy stole i dobrze się razem bawmy. Niejedna Para Młoda stanęła przed problemem, co zrobić z materiałem foto wideo, którego autorem jest wujek czy kolega, a którego nie da się obejrzeć bo, dźwięk charczy, a obraz jest niebieski. Idąc z problemem do profesjonalnego studia okazuje się, że koszt montażu tego materiału jest równy kosztowi profesjonalnych usług filmowych i fotograficznych, a efekt finalny tylko w 30% będzie zbliżony do zawodowej produkcji.

Zdecydowanie także polecamy zawrzeć umowę z kamerzystą i fotografem, którzy będą mieli uwiecznić nasz Wasz ślub i wesele.

4.6/5 - (48)

Patrycja Guzik

Patrycja Guzik

Branża ślubna nie ma przed nią tajemnic. Od lat z zamiłowaniem śledzi najnowsze trendy weselne, wykorzystując je, aby ułatwić parom młodym przygotowania do tego wyjątkowego dnia. Pasjonatka kina i literatury. W wolnych chwilach najchętniej oddaje się lekturze książek ulubionych autorów m.in. Érica Emmanuela Schmitta, Carlosa Ruiza Zafóna czy Joanny Chmielewskiej.

Więcej artykułów autoraPatrycja Guzik

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet
Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore