Jak wybrać salę weselną? 10 cennych wskazówek!

Jak wybrać salę weselną? 10 cennych wskazówek!

Rezerwacja miejsca, jeśli chcemy zorganizować przyjęcie weselne, to kluczowe i najważniejsze zadanie. Bez wyznaczonego terminu, trudno zaplanować całą resztę. Gdzie zorganizować wesele? Którą z możliwości wybrać: dom weselny, elegancka restauracja, nowoczesny klub, willa w wiejskim stylu, dwór, pałac czy może zamek? Jak wybrać salę weselną? Podpowiadamy!

Wybór sali weselnej jest jednym z kluczowych elementów podczas weselnych przygotowań. To przecież tutaj spędzicie kilkanaście dobrych godzin i będziecie się bawić do białego rana. Sala weselna musi więc być idealna. Przy wyborze sali weselnej może Wam pomóc wedding planner , jeśli jednak nie będziecie chcieli zatrudniać takiej osoby, zawsze możecie się podeprzeć opinią znajomych czy rodziny, jednak pamiętajcie, że ten wybór musi należeć do Was. Jak wybrać salę weselną, aby nie żałować? Sprawdźcie! 😊

💡 Zobacz także: Szukasz wymarzonej sali weselnej? Zajrzyj do naszego katalogu i wybierz idealne miejsce.

Kiedy zarezerwować salę weselną?

Dawniej pary młode rezerwowały domy weselne dwa czy nawet trzy lata do przodu. Działo się tak szczególnie, kiedy mowa była o dużych przyjęciach na 100 czy więcej osób. Jak wybrać salę weselną teraz? Obecnie ten trend zaczyna się zmieniać, a pary młode podchodzą do wynajmu sali weselnej z większym dystansem, a na pewno z mniejszym wyprzedzeniem. Zdarza się, że rezerwują miejsce zaledwie pół roku do przodu.

jak wybrać salę weselną - elegancki wystrój sali weselnej
Adobe Stock

Kiedy zatem jest ten najlepszy czas, aby zainteresować się salą weselną? Poszukiwania możecie rozpocząć nawet rok czy półtora roku wcześniej. Prawdą jest, że im wcześniej zarezerwujecie miejsce, tym lepiej, jednak nie należy się spieszyć i podchodzić do wszystkiego z rozwagą. To ma być Wasz dzień, więc wybierzcie miejsce, które Wam przypadnie do gustu, nie starając się za wszelką cenę zadowolić gości weselnych.

Motyw przewodni wesela a wybór sali weselnej

Wybranie motywu przewodniego wesela jest absolutnie kluczowe decydując się salę weselną. To pomoże Wam zdecydować, czy chcecie mieć wesele w stodole, pałacu czy oszklonej sali z ogrodem. 😉 Jak wybrać salę weselną, aby była zgodna z Waszymi preferencjami?

jak wybrać salę weselną - kieliszki na wino na stole weselnym
Adobe Stock

Często w zabytkowych wnętrzach nie jest oferowana jedna balowa sala, a kilka mniejszych, połączonych ze sobą. Zadbajcie wtedy o możliwość bezpośredniego kontaktu zespołu muzycznego czy didżeja z gośćmi, by uchronić się przed efektem „pustego parkietu” podczas zabawy weselnej. Warto, by sala taneczna była tak blisko gości jak to możliwe. Możecie się także pokusić w okresie letnim o rozstawienie parkietu z zadaszeniem czy namiotu w ogrodzie i przeniesienie na niego części muzyczno-tanecznej wesela.

Sale weselne czasem oferują również jej odpowiedni wystrój. Warto o to zapytać, żeby nie powielać kosztów. Możecie też przedyskutować z managerem sali weselnej, jak chcecie, aby ten wystrój wyglądał. Sale często współpracują z dekoratorami, florystami. Czasem naprawdę warto skorzystać z tej opcji.

Jak wybrać wielkość sali weselnej?

Wynajem sali powinien być przede wszystkim uzależniony od ilości gości, których chcecie zaprosić. 🙂 Przy wyborze miejsca należy wziąć pod uwagę, aby sala weselna miała odpowiednie warunki zarówno do tańczenia, jak i rozmów i spożywania posiłków w spokoju.

jak wybrać salę weselną - wesele w ogrodzie
Adobe Stock

Jeśli zapraszacie około 40/50 osób nie musicie wybierać ogromnej sali, gdzie goście będą mieli ogromne odległości od stołów i do tego długą drogę na parkiet. Unikniecie też wspomnianego już przez nas zjawiska pustego parkietu. Kameralne przyjęcia są też bardziej przytulne i służą rodzinnej atmosferze.

Jeśli jednak wiecie, że Wasze przyjęcie będzie naprawdę huczne, postawcie na przestronną i przede wszystkim dobrze klimatyzowaną salę weselną. Ważne, aby dać gościom przestrzeń do zabawy, jak i odpoczynku przy stołach. Liczba gości jest więc kluczowa przy wyborze sali weselnej.

Gdzie zorganizować wesele?

Kiedy znamy już wstępnie ilość gości weselnych, powinniśmy zastanowić się, czy bardziej zależy nam na tym, by sala znajdowała się w centrum, czy preferujemy lokale znajdujące się za miastem. Jedna i druga lokalizacja posiada zarówno wady, jak i zalety. Jeśli sala będzie się znajdować poza centrum, powinniśmy zapewnić gościom przejazd po ślubie do sali weselnej, a więc uwzględnić w budżecie dodatkowe koszty transportu. 😉 Sale weselne w centrum miasta ze względu na lokalizację pozwalają zaoszczędzić na kosztach transportu, ale za to stosunkowo często nie posiadają ogrodu. 🌳

jak wybrać salę weselną - wysokie kwiaty na stole weselnym
Adobe Stock

Zdecydowanie weźcie pod uwagę, jaka jest odległość sali do kościoła czy urzędu stanu cywilnego. Im dalej, tym bardziej skomplikowany dojazd. Jeśli planujecie wesele na świeżym powietrzu taka sala weselna musi znajdować się na obrzeżach miasta, a najlepiej przy lesie. Ustronne miejsce sprzyja spacerom, odpoczynkowi i bliskości natury, jednak wszędzie jest daleko. Zaś sala w centrum miasta nie da Wam takiego odpoczynku i relaksu, ale koszty transportu zdecydowanie zmaleją.

10 wskazówek, czym się kierować przy wyborze sali weselnej

Jeśli już mamy wytypowaną listę potencjalnych miejsc, w których moglibyśmy zorganizować przyjęcie weselne, obejrzyjmy je lub zlećmy dokonanie wyboru agencji ślubnej. Lokal na dobrą, weselną zabawę powinien spełniać kilka ważnych kryteriów. Jak wybrać salę weselną? Poniżej przedstawiamy kluczowe elementy, na które warto zwrócić uwagę zanim zdecydujecie się podjąć ostateczną decyzję.

jak wybrać salę weselną - sala weselna przystrojona na biało
Adobe Stock

Czyste i schludne toalety

Absolutne must have każdej sali weselnej. Z toalet na weselach korzysta się bardzo często, warto więc zadbać o to, aby goście mieli odpowiedni komfort i poczucie zachowanie odpowiedniej higieny. 🚽 Jeśli na weselu będą też rodzice z małymi dziećmi, sprawdźcie, czy w łazienkach znajduje się wydzielone miejsce do przewijania maluchów.

Kuchnia

Kto będzie przygotowywał posiłki? Catering czy szefowie kuchni zadbają o to na miejscu. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest kuchnia na sali. 🥘 Wtedy macie gwarancję, że posiłki będą ciepłe i przygotowane na czas.

Odpowiednie oświetlenie

Dla pary młodej powinno być to szczególnie istotne po zmroku. Czy sala dysponuje łagodnym, przytulnym światłem tworzącym atmosferę, czy zbombarduje Was rażącymi jarzeniówkami? 💡 Zadbajcie również o to, aby na sali nie było zbyt ciemno, gdyż przy robieniu zdjęć będą pojawiały się ostre cienie na fotografiach.

Odpowiednia akustyka

Warto zwrócić na nią uwagę, bo wpłynie nie tylko na całokształt zabawy, ale także samopoczucie zaproszonych osób. Pamiętajcie: gości, którzy nie lubią głośnej muzyki (ludzi starszych, babcie, dziadków, ciocie, wujków) należy umieścić jak najdalej od sprzętu muzycznego, żeby spokojnie mogli porozmawiać. 🗣 Zwróćcie uwagę na parkiet – drewniany ma właściwości pochłaniania dźwięku. Goście, którzy siedzą 15 m od zespołu czy didżeja będą mogli swobodnie rozmawiać nie przekrzykując się nawzajem. Odmienne właściwości mają płytki, które „roznoszą” dźwięk po każdym zakątku sali.

Klimatyzacja

Jest wskazana szczególnie w ciepłych miesiącach. Jeśli w dzień ślubu będzie słoneczna (upalna) pogoda, warto rano pojechać na salę weselną i sprawdzić, czy klimatyzacja już została włączona, ponieważ musi ona schłodzić do odpowiedniej temperatury nie tylko powietrze w lokalu, ale m.in. ściany, stoły itd. 😊 Klimatyzacja pozwoli na utrzymanie komfortowych warunków klimatycznych w lokalu nawet przy ogromnym upale na zewnątrz, bez potrzeby dmuchania na gości lodowatym powietrzem w trakcie zabawy, zapobiegnie też tańcom w ukropie;

Wjazd i toaletę dla osób niepełnosprawnych

Bardzo istotny element, jeśli wiecie, że na Waszym weselu będą osoby np. na wózkach inwalidzkich. Odpowiednio dostosowana toaleta i wjazd są kluczowe.

Wydzielone miejsce na palarnię

Przed wyborem miejsca upewnijcie się, że palacze znajdą swój kącik. 😉 Nie każdy przecież musi lubić zapach papierosowego dymu na swoich ubraniach.

Zielony teren

Do spacerów i odpoczynku oraz długich rozmów.

Parking

Czy jest odpowiednio płatny oraz czy jest strzeżony. Bardzo ważna kwestia, jeśli goście maja dojeżdżać swoimi samochodami. 🚗

Możliwość noclegu

Jeśli sala będzie oddalona od centrum miasta, ważne aby zadbać o to, by gości mieli, gdzie się wyspać i odpocząć. 🛌 Baza noclegowa jest więc jednym z kluczowym elementów zanim podpiszecie umowę rezerwacyjną.

Dodatkowe miejsce dla obsługi

Bardzo ważną kwestią jest również miejsce, w którym będzie mogła odpocząć grupa ludzi obsługująca wesele, np. kamerzysta czy zespół muzyczny. Te osoby muszą mieć zapewnione dobre miejsce na chwilę przerwy i posiłek, by rzetelnie wykonać swoją pracę, jednocześnie współpracować ze sobą na weselu. 😉 W chwilach przerwy będą mogli, nie zakłócając uroczystości, dyskretnie pojawiać się i znikać.

Koszt wynajęcia sali weselnej – na co zwracać uwagę?

Większość osób decyzję o wyborze sali uzależnia przede wszystkim od kosztów. Najczęściej opłata ujmuje wynajem sali, częściowy wystrój stołów, krzeseł, obsługę kelnerską, koszy posiłków oraz napoi. 💸 Natomiast alkohol, tort, dodatkowe atrakcje czy wizualizacja oraz florystyka sali stanowią dodatkowe usługi. To jednak nie reguła. Analizując oferty poszczególnych miejsc należy sprawdzić, co dokładnie jest zawarte w określonej cenie, m.in.:

jak wybrać salę weselną - sala weselna wykończona drewnem
Adobe Stock
  • Ile potraw jest ujętych w menu na wesele?
  • Czy ilość napojów jest nielimitowana?
  • Jaki jest koszt posiłków dla małych dzieci?
  • Czy i ile zapłacimy za posiłki dla zespołu muzycznego czy fotografa (najczęściej restauracje oferują 50% od ceny menu dla osoby dorosłej)?
  • Czy jest opłata „korkowa” – za wniesienie własnego alkoholu lub czy należy zakupić alkohol od lokalu?
  • Czy w cenie zawarte są ciasta, owoce i tort?
  • Czy w cenie są dekoracje kwiatowe? (warto o to zapytać, by wiedzieć czy stanowić będą dodatkowy koszt dla Pary Młodej. Musicie mieć pewność, że udekorować salę może Wasza florystka, niestety czasem właściciel sali współpracuje tylko z jedną, wybraną firmą dekoratorską).

Jeśli zaakceptowaliście cenę menu, umówcie się na degustację wybranych dań.

Co powinna zawierać umowa z salą weselną?

Gdy wybierzecie lokal i ustaliście szczegóły, poproście o ich przedstawienie na piśmie. Umowa dotycząca wynajmu sali weselnej powinna zawierać przede wszystkim informacje o tym:

jak wybrać salę weselną - kwiaty rozłożone na stole weselnym
Adobe Stock
  • Kiedy trzeba pokryć poszczególne koszty?
  • Ile wynosi zaliczka i co w przypadku, gdy zmieni się zaplanowana czy zadeklarowana liczba gości?
  • Ilu kelnerów będzie pracowało przy weselu?

Bardzo ważną sprawą jest sprawdzenie uprawnień pracowników do wykonywania pracy na przyjęciu weselnym. 😉Warto wiedzieć, jakie są ich kwalifikacje lub czy znają języki obce, co z pewnością jest istotne, jeśli zaprosiliście gości zza granicy. Możecie poprosić o oświadczenie załączone do umowy. Powinniście także upewnić się, że wykonawca, właściciel lokalu posiada wszelkie uprawnienia do prowadzenia działalności.

Podsumowanie tego artykułu

4.7/5 - (20)

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet

Planer ślubny

ikona planer ślubny

Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore