• MODA
  • URODA
  • ŚLUB I WESELE
  • STYL ŻYCIA
  • EKSPERT Z KLASĄ
  • SZUKAJ

Wymarzone szpilki są za ciasne? Dowiedz się, jak rozciągnąć buty!

Wymarzone szpilki są za ciasne? Dowiedz się, jak rozciągnąć buty!

Stało się! Dorwałaś na wyprzedaży buty doskonałe, szpilki jak z marzeń! Idealne, całkiem wygodne, stabilne, przepiękne, ale… trochę za ciasne. Czy szykuje się twarde lądowanie i konieczność pozbycia się nowych cudownych butów? Niekoniecznie! Czasem wystarczy spróbować zrobić coś, by dopasować but do stopy. Ale jak rozciągnąć buty bezpiecznie i szybko?

Są na to sposoby! I to niezależnie od tego, czy wybierzesz skórzane baleriny ślubne czy obłędnie wysokie szpileczki na platformie. Często warto spróbować właśnie lekkiego rozciągania, dzięki któremu przestaniesz się zastanawiać, jak wytrzymać w szpilkach całą 8-godzinną zmianę w pracy!

Zastanawiasz się, jak rozciągnąć buty? Pamiętaj o kilku zasadach!

Oczywiście najłatwiej jest zadziałać prewencyjnie. Zanim więc kupisz za małe buty, zastanów się, czy da się je rozciągnąć. Bo to, że istnieją metody, na to, jak rozciągnąć buty, nie oznacza, że każde obuwie uda się nieco powiększyć. Wiele zależy od zastosowanych materiałów, sposobu łączenia elementów obuwia oraz tego, jakie to są buty. Inaczej rozciąga się sandałki uwierające w palce, inaczej zbyt ciasne w łydce kozaki, a jeszcze inaczej płaskie buty ślubne, które muszą być wygodne i pięknie się prezentować na parkiecie.

Najłatwiej rozciągnąć buty skórzane, szyte, bo materiał (czyli skóra naturalna) jest elastyczny i bez większych kłopotów przystosowuje się do zmian. Trochę trudniej jest w przypadku butów z tworzywa sztucznego, jednak i w takiej sytuacji niekoniecznie jesteś skazana na porażkę. Próbować zawsze warto!

półbuty damskie typu oksfordki
Unsplash

Zobacz także: Jakie są rodzaje dekoltów? Który najbardziej pasuje do twojego typu figury?

Jak rozciągnąć buty na szerokość?

Jeśli twoje wymarzone buty są za ciasne na szerokość, to prawdopodobnie jest tak ze względu na ich nowość. Obuwie po prostu nie było często mierzone i rozciągnie się w trakcie noszenia. Ale jak rozciągnąć buty na szerokość, gdy nie mamy kilku tygodni na samoistne dopasowanie się ich do stopy?

Jeśli musisz działać szybko, warto mieć w zanadrzu kilka efektownych metod! W tym przypadku najlepiej sprawdzi się działanie temperatury. To doskonałe rozwiązanie, zwłaszcza jeśli buty są wykonane z naturalnych, bądź miękkich materiałów. Najbardziej popularne metody to:

  • suszarka do włosów + grube skarpety – załóż na stopy wełniane skarpety i włóż je w za mały but, a następnie ogrzewaj suszarką miejsce, które jest za ciasne,
  • woreczki z wodem + zamrażarka – napełnij woreczki foliowe wodą i umieść w bucie, a następnie całość włóż do zamrażarki. Lód ma większą objętość niż woda, więc delikatnie rozepchnie obuwie w strategicznym miejscu.

Jak rozciągnąć skórzane buty?

Często zadawanym pytaniem jest to, jak rozciągnąć skórzane buty? Bo o ile można sobie pozwolić na odrobinę szaleństwa i ryzykownych metod w przypadku butów niedrogich, z tworzywa sztucznego, to już buty, które kosztują trochę więcej i wykonane są z naturalnych materiałów, stanowią wyzwanie. Dlatego wiele osób zastanawia się, jak rozciągnąć buty ze skóry, żeby ich nie uszkodzić.

Jeśli bardzo zależy ci na obuwiu, np. są to twoje ślubne buty do tańca i nie chcesz ryzykować, że zostaną uszkodzone, to najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest… zlecenie rozciągnięcia butów szewcowi. Specjalistycznym sprzętem i z użyciem odpowiednich preparatów szewc bezpiecznie i szybko rozciągnie twoje buty. Jeśli jednak musisz działać szybko, we własnym domu, to poza wyżej wymienionym działaniem temperaturą (zwłaszcza ciepłem!) dobrze sprawdzi się… woda! Załóż na stopę wilgotną skarpetę, następnie umieść ją wewnątrz i tak rozciągnij delikatnie but.

kobieta przymierza różne rodzaje butów
Envato

Zobacz także: Stylizacje weselne ze spodniami – oryginalna i elegancka alternatywa dla sukienki

Jak rozciągnąć buty w palcach?

W przypadku, gdy cały but leży jak ulał, lecz właśnie w samym czubku odczuwasz dyskomfort, nie jesteś skazana na odciski! To, jak rozciągnąć buty w palcach, zależy od… czasu i pieniędzy! Jeśli możesz sobie pozwolić – oddaj buty do szewca, który profesjonalnie i bezpiecznie je rozszerzy. Jeśli nie masz na to czasu, bo impreza jest jutro, a ty koniecznie musisz wyjść w tych butach – skorzystaj z triku z woreczkami z wodą, o którym czytałaś wyżej.

A jeżeli chcesz włożyć swoje szpilki na dzisiejsze wyjście i nie wiesz, jak rozciągnąć buty, które są za ciasne w palcach, to najlepiej sprawdzą się… plastry! Ale nie na stopie, tylko wewnątrz buta. Dzięki temu ty nie ryzykujesz odcisków, a but delikatnie rozciąga się w trakcie całej imprezy. Oczywiście w takim przypadku warto mieć zawsze plan B, czyli zapasowe płaskie buty do sukienki, które sprawdzą się, jeśli te wymarzone jednak tak szybko się nie rozciągną.

Jak rozciągnąć buty z tworzywa sztucznego?

No dobrze, ale jak rozciągnąć buty z tworzywa sztucznego? Poza wyżej wymienionymi metodami, które w zależności od rodzaju obuwia możesz wypróbować na swoich butach, bardzo skuteczne są jeszcze dwie:

  • spirytus + gazety – natrzyj wacik spirytusem i nanieś na wewnętrzną część buta. Następnie wypchnij całość gazetami. Po kilku dniach buty będą lekko rozciągnięte i gotowe do noszenia,
  • krem nawilżający – natrzyj wnętrze obuwia grubą warstwą kremu nawilżającego, włóż na stopę grubą skarpetę i wsuń do buta. Chodź tak przez kilka godzin. Powinno zadziałać.

Uwaga! Jeśli but jest delikatny, sprawdź wcześniej na niewidocznym fragmencie, czy po aplikacji kremu nie dochodzi do przebarwień.

Teraz już wiesz, jak rozciągnąć buty bezpiecznie, wygodnie i szybko. Pora więc na imprezę!

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet

Planer ślubny

ikona planer ślubny

Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu