Zabawy dla dzieci w domu – te propozycje mogą spodobać się twoim pociechom!

Zabawy dla dzieci w domu – te propozycje mogą spodobać się twoim pociechom!
Envato

Jak ciekawie zaplanować czas dzieciom, gdy na dworze deszcz i plucha lub kiedy wyjazd na wymarzone wakacje jest niemożliwy? Bez obaw, twoje pociechy nie muszą się nudzić! Aby kreatywnie spędzić czas wcale nie potrzebujecie drogich i nowoczesnych gadżetów. Poniżej prezentujemy zabawy dla dzieci w domu, które mogą posłużyć jako inspiracja.

Aplikacja wesele z klasą

Zabawy z dzieckiem w domu na deszczowe popołudnie i nie tylko!

 • wspólne gotowanie – Nie możecie pojechać na wspólny wakacyjny wyjazd? Wybierzcie się w kulinarną podróż dookoła świata! Zaopatrzcie się we wszystkie potrzebne składniki i przygotujcie wyjątkowe przysmaki. Możecie zabawić się również w cukierników i upiec pyszne muffiny z kremem lub przyrządzić uwielbiane przez dzieci cake popsy. Po pracowitym dniu spędzonym w kuchni zorganizujcie domowy kinderbal z muzyką i tańcami!
 • wspólne czytanie i oglądanie bajek zapewnia nie tylko prawidłowy rozwój psychiczny i intelektualny dziecka, ale pozwala również poszerzać jego słownictwo i używać bogatszego języka. Rozłóżcie koc i poduszki, usiądźcie wygodnie i niczym za dotknięciem czarodziejskiej różdżki przenieście się w bajkowy świat pełen niesamowitych przygód i wspaniałych bohaterów.
 • budowanie z klocków – zabawa ta potrafi doskonale zintegrować całą rodzinę. Budowanie z klocków uwielbiają bowiem nie tylko maluchy, ale także dorośli. Zamki, wieże, mury obronne, lotniska – z klocków możecie stworzyć dosłownie wszystko, a ogranicza was wyłącznie wyobraźnia.
 • rodzinne kalambury gwarantują sporą dawkę śmiechu i emocji. Pokazywanie jedynie za pomocą gestów ulubionych postaci z bajek, filmów animowanych, zwierząt czy przedmiotów to także ciekawy sposób na spędzenie deszczowego popołudnia.
dzieci bawiące się w domu
Envato

Zobacz także: Co zrobić, by dzieci nie nudziły się na weselu?

Oferty promowane

Kreatywne zabawy w domu dla twojego dziecka

Wakacje spędzane w domu wcale nie muszą być nudne oczywiście, jeśli odpowiednio się do tego przygotujecie. Jak zatem ciekawie zorganizować czas swoim pociechom?

 • zabawy masą plastyczną – samodzielne wykonanie domowej ciastoliny to doskonały sposób na kreatywne spędzenie czasu. Tworzenie figurek i postaci z plastycznej masy pobudzi nie tylko wyobraźnię malucha, ale będzie stanowiło także świetny trening koncentracji i rozwijało jego sprawność motoryczną.
 • zabawy DIY – oprócz wspomnianej wcześniej ciastoliny idealnym sposobem na twórcze spędzenie wolnego czasu, zwłaszcza dla małych artystów, będą właśnie zabawy DIY. Malowanie, wycinanie, tworzenie biżuterii z makaronu czy domków z kartonu – wybierzcie to, na co tylko macie ochotę
 • gry planszowe – niezależnie od wieku stanowią doskonałą rozrywkę dla dzieci, pozwalając na lepsze poznanie świata i rozwijanie wyobraźni. Świetną grą edukacyjną, zwiększająca zasób słownictwa oraz uczącą nowych słów jest Scrabble Junior. Możecie sięgnąć także po Dooble Kids – grę, która polega na tym, aby w jak najkrótszym czasie znaleźć identyczne obrazki oraz Jengę – wybierając tę planszówkę przekonacie się, że budowanie wieży z klocków wcale nie jest takie proste 🙂
zabawy ruchowe dla dzieci w domu
Envato

Zobacz także: Gry planszowe – idealna rozrywka na wspólny wieczór

Zabawy ruchowe dla dzieci w domu

Co robić w domu, gdy za oknem deszcz, a twoje pociechy roznosi energia? Jak ją rozładować? Świetnym rozwiązaniem mogą okazać się właśnie zabawy ruchowe.

 • ciepło-zimno – w tej zabawie zadaniem rodzica jest ukrycie wybranego przedmiotu w dowolnym miejscu w domu, mieszkaniu lub ogrodzie. Następnie jedynie za pomocą słów ciepło i zimno musi doprowadzić dziecko do schowanego przedmiotu. Wygrywa ten, kto jako pierwszy znajdzie ukrytą rzecz.
 • zabawy z piłką – w zależności od wieku twojej pociechy możesz je różnicować, dostosowując poziom trudności do możliwości dziecka. Z pewnością ogromną frajdą będzie rzucanie piłki do wskazanego celu na przykład kosza na pranie czy kartonowego pudła, a także gra w kolory – polegająca na rzucaniu do siebie piłki i wymienianiu różnych kolorów. Jest jednak mały haczyk! Na słowo “czarny” piłki nie można złapać. Osoba, która przegra zabawę będzie miała za zadanie wykonanie na przykład 10 przysiadów lub 10 pajacyków.
 • taniec – wspólna taneczna zabawa to również świetna forma rozrywki i ruchu dla dzieci. W trakcie tańca ćwiczą bowiem nie tylko koordynację ruchową, ale także poczucie rytmu. Do zabawy możecie użyć tasiemek, balonów, a nawet… gazety! W tym przypadku zadanie polega na tym, aby w trakcie tańca żadną częścią ciała nie wyjść poza obszar rozłożonego czasopisma. Emocje gwarantowane!
 • domowe kręgle – wykorzystajcie dostępne w domu plastikowe butelki i ułóżcie je niczym na torze w kręgielni. Kulą może być na przykład mała piłka, którą zbijać będziecie kręgle. Gotowi na rozgrywkę?

4.5/5 - (47)

Marta Mataniak

Marta Mataniak

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Śląskim. Pasjonatka mody i najnowszych trendów także tych z branży ślubnej. Uwielbia podróżować, zwłaszcza po słonecznej Italii. Miłośniczka dobrej kuchni, lubiąca odkrywać nowe smaki. Fanka aktywności fizycznej i podcastów kryminalnych.

Więcej artykułów autora Marta Mataniak

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet
Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore