Jak bawić się na weselu? Zabawy weselne, które zawsze się sprawdzą!

Jak bawić się na weselu? Zabawy weselne, które zawsze się sprawdzą!

Zabawy weselne są nieodzownym elementem każdego przyjęcia. Nie tylko rozluźniają atmosferę, przełamują lody, ale także wprowadzają radosną atmosferę i pozwalają się rozluźnić. Poniżej przedstawiamy znane i lubiane zabawy weselne, które będą świetnym urozmaiceniem imprezy weselnej.

Zabawy weselne dla pary młodej

Zabawy weselne mogą przyjąć różne formy. Część z nich będzie przeznaczona dla gości weselnych, są również takie, w których udział bierze tylko para młoda i najczęściej dzieje się to w czasie oczepin.

Test zgodności

Nowożeńcy siadają na dwóch krzesłach tyłem do siebie. Zdejmują buty i przekazują po jednym małżonkowi. Prowadzący zabawę zadaje pytania, np. kto kogo pierwszy pocałował? Para młoda odpowiada przez podniesienie swojego bucika lub małżonka. Nie wolno się obracać. Dużo śmiechu i wyczekiwania na odpowiedź. Jeśli para odpowiada zgodnie, wróży to dla nich zgodność w małżeństwie.

Balony z zadaniami

Do tej zabawy weselnej potrzebne będzie kilkanaście balonów oraz taka sama ilość małych karteczek z napisami dotyczącymi różnych obowiązków domowych i rodzinnych, np. „Sprzątać w domu będę ja”, „Wydawać pieniądze będę ja”, „Słuchać mądrych rad teściowej będę ja”. Panna młoda i pan młodych otrzymują po szpilce i przebijają kolejno balony, do których uprzednio włożono po karteczce. Następnie odczytują głośno swoje przyszłe zadania.

Chłopiec czy dziewczynka?

Jeszcze jedna zabawa weselna z cyklu zabaw oczepinowych. W zabawie bierze udział para młoda, która siada do siebie plecami na krzesełkach, w tym czasie kapela przygrywa krótkie melodie. Na znak orkiestry lub po zakończeniu utworu nowożeńcy odwracają głowy, jeżeli obydwoje obejrzą się w tą samą stronę, to znaczy, że będzie chłopiec, jeśli w przeciwne, to dziewczynka. Zabawa powtarzana jest tyle razy, ile dzieci chce mieć para młoda.

Zabawy weselne dla pary młodej
Adobe Stock

Zobacz także: Ślubne buty do tańca 👠? Czym różnią się ślubne buty taneczne od zwyczajnych szpilek i dlaczego warto je wybrać?

Zabawy weselne integracyjne dla gości

Są takie zabawy weselne, w których z powodzeniem mogą wziąć udział wszyscy uczestnicy wesela i znakomicie się zintegrować. Świetnie sprawdzą się również wspólne tańce integracyjne.

Dwa kółeczka

Goście trzymając się za ręce, tworzą dwa kółeczka. W wewnętrznym kółeczku stają panie, a w zewnętrznym panowie. Zespół przygrywa piosenkę, np. pt. „Trzymajmy się za ręce” i w rytm muzyki panie kręcą się (cały czas trzymając się za ręce) w jedną stronę, a panowie w drugą stronę. Goście śpiewają wraz z zespołem:” Trzymajmy się za ręce i jeszcze raz i jeszcze raz i jeszcze raz…”. Gdy muzyka zakończy się, panie i panowie odwracają się do siebie. Panowie całują panie w rączkę i tańczą w rytm następnego utworu. Zabawa przełamuje lody i świetnie rozluźnia atmosferę, dlatego świetnie sprawdzi się na początku wesela.

Pociąg ze stacjami – podróż dookoła świata

Zabawa weselna również przeznaczona dla wszystkich gości. Osoby ustawiają się jedna za drugą „w wagoniki”, następnie do piosenki Ryszarda Rynkowskiego pt. „Jedzie pociąg z daleka”, bądź utworu Kylie Minogue pt. „The Locomotion” zaczyna się taniec. Zespół weselny lub DJ co pewien czas przerywa taniec i oznajmia, do jakiej stacji, w jakim kraju goście dojechali. W każdym kraju obowiązkowo należy odtańczyć taniec narodowy, np. we Francji – Kankana, w Rosji – Kazaczoka, w Wiedniu – Walca itd.

Zabawy weselne dla gości z pomysłem
Adobe Stock

Zabawy weselne dla gości

Zabawy weselne rewelacyjnie urozmaicają przyjęcie i warto wpleść je między bloki muzyczne. Są takie zabawy weselne, w których wziąć udział może tylko kilku lub kilkunastu uczestników przyjęcia, natomiast pozostali goście bawią się wraz z nimi, obserwując zabawne sytuacje.

Fanty

Zespół weselny lub DJ wybiera kilka osób, najlepiej 6 – 8. Następnie ustawiane są krzesła, na których siadają nowożeńcy. Zadaniem wybranych osób jest przyniesienie wymienionego przez prowadzących konkurs przedmiotu i położenie go przed młodymi. Fanty są zależne od pomysłowości wodzirejów. Mogą to być, począwszy od zapałek, zegarków, szminek, pasków do spodni, grzebieni, butów, marynarek, również różnego rodzaju warzywa i owoce, gaśnice czy nawet koła samochodów. Każdy z uczestników musi przynieść takiego samego fanta, a osoba, która zrobi to ostatnia, odpada z gry.

Taniec na gazecie

Para dostaje gazetę i tańczy na niej, po chwili składa się gazetę na pół i znowu na pół. Wygrywa para, która dłużej utrzyma się na jak najmniejszym kawałku gazety.

Taniec wykupny

Zabawa ma swoje miejsce najczęściej po oczepinach. W zabawie bierze udział para młoda, świadkowie i wszyscy chętni goście. Świadkowie dostają np. koszyczki i siadają sobie pod sceną, Para młoda rozpoczyna taniec. Goście, aby zatańczyć z panem młodym lub panną młodą, powinni uiścić opłatę u świadków. Zebrane pieniądze para młoda przeznacza na wcześniej określony cel (np. kołyska, wózek lub podróż poślubna).

Przechodzenie pod sznurkiem

Do tej zabawy potrzebny będzie kawałek sznurka, linki o długości około 3-4 m. Wybieramy z gości weselnych kilka par. Dwie osoby stają na sali ze sznurkiem rozciągniętym między sobą. Pozostałe osoby stają po jednej stronie rozciągniętego sznurka. Zabawa polega na tym, że w takt muzyki granej przez zespół lub DJ-a, wszystkie pary tańczą i w międzyczasie przechodzą pod rozciągniętym sznurkiem, raz w jedną, a następnie w drugą stronę. Osoby, które trzymają sznurek, trzymają go na początku wysoko, ale z każdym przejściem wszystkich tańczących par na drugą stronę, opuszczają go coraz niżej. Osoby tańczące ze sobą muszą trzymać się cały czas siebie. Odpada para, która dotknie sznurka lub w trakcie przechodzenia pod sznurkiem rozdzieli się. Oczywiście wygrywa ostatnia para, która została na parkiecie.

Karuzela

Do tej zabawy weselnej zgłasza się na ochotnika czterech panów. Ustawia się 4 krzesła oparciami do siebie, tak żeby oparcia tworzyły kwadrat. Każdy z panów siada na krześle, zdejmuje marynarkę i wiesza ją na oparciu. Zespół lub DJ prosi, żeby panowie przeszli o dwa krzesła w prawo. Siadają, zdejmują krawat i wkładają do kieszonki marynarki (wiadomo, że nie własnej). Następnie przesuwają się o trzy krzesła w lewo, tam zdejmują but i zostawiają go obok krzesła. Dalej o 6 krzeseł w prawo i tam zostawiają w bucie skarpetkę. Potem jeszcze robi się 2-3 niepełne okrążenia. Który z panów pierwszy założy swoje ubrania, wygrywa.

Nowoczesne zabawy weselne dla gości
Adobe Stock

Zobacz także: Szukasz pomysłu na oryginalne i niezapomniane podziękowania dla rodziców? Sprawdź inspiracje na prezent 🎁, który długo pozostanie w ich pamięci!

Rodzinna wycieczka do Zoo

Tworzy się dwie drużyny po 7 osób i każda z nich otrzymuje rolę (tata, mama, Witek, Jacek, Zosia, Azor, Słoń). Uczestnicy siedzą w dwóch rzędach, a osoby o tych samych rolą siedzą do siebie plecami. Prowadzący zabawę czyta tekst opowiadania i kto usłyszy swoje imię wstaje i biegnie dookoła rzędu, wracając na swoje miejsce. Zadanie polega na tym, by okrążyć swój rząd szybciej niż osoba z przeciwnej drużyny.

Gry plenerowe

Jeżeli wesele odbędzie się w plenerze, bądź zorganizowana będzie strefa chillout, w której goście będą mogli odpocząć w czasie przyjęcia, fantastycznym pomysłem będzie urozmaicenie im tych chwil za pomocą różnego rodzaju gier plenerowych. Świetnie sprawdzą się tutaj gry planszowe XXL, np. szachy, warcaby czy Jenga.

Tykająca bomba

Zabawa weselna, która stała się w ostatnim czasie niezwykle popularna. Goście weselni siadają w kółku, są podzieleni na dwie drużyny. Jedna z osób otrzymuje pudełko, w którym np. znajduje się budzik lub telefon z ustawionym alarmem (ważne, aby nikt nie wiedział ile czasu pozostało do włączania się alarmu. Wodzirej czyta pytanie (tematyka pytań może dotyczyć pary młodej) i jeśli osoba odpowie poprawnie, podaje „bombę” następnemu uczestnikowi. Wygrywa drużyna, której udało się odpowiedzieć na więcej pytań, zanim nie zadzwonił alarm.

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet

Planer ślubny

ikona planer ślubny

Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore