• MODA
  • URODA
  • ŚLUB I WESELE
  • STYL ŻYCIA
  • EKSPERT Z KLASĄ
  • SZUKAJ

Akcja dobroczynna zamiast kwiatów na ślub – pomóżcie innym!

Akcja dobroczynna zamiast kwiatów na ślub – pomóżcie innym!

Ślub to jedna z najbardziej znaczących chwil życia. Wiele osób uważa, że ten dzień jest również najpiękniejszy. Określenie to jest jak najbardziej odpowiednie, bo czy jest coś piękniejszego niż wspólna radość rodziny i bliskich?

Może się wydawać, że dzień ślubu, po tych wszystkich miesiącach przygotowań, nie da się uczynić jeszcze wspanialszym. A jednak – możemy wykorzystać go jako znakomity pretekst do działań dobroczynnych. Wystarczy sięgnąć po tę pozytywną energię, jaka towarzyszy zarówno Wam, jak i gościom weselnym. Jak, organizując ślub, pomóc innym?

Zbiórka zamiast kwiatów

Pieniądze na szczytny cel

Kwiaty są cudowne, ale niestety żywot ich jest krótki. Kłopotliwe bywa również ich transportowanie. Bardzo często piękne wiązanki trafiają po weselu… na cmentarz. Czy nie jest sensowniej poprosić gości o podarowanie pieniędzy na wybrany przez Was cel charytatywny zamiast kwiatów? Możecie poprosić, np. wybrane hospicjum o puszkę na datki lub założyć akcję w serwisie charytatywnym DoMore.pl, gdzie w prosty i przejrzysty sposób weselnicy będą mogli przelewać pieniądze. Możecie zebrać datki samodzielnie lub poprosić o pomoc wolontariusza, a następnie przekazać je, na przykład na rzecz Fundacji Pomocy Sierotom. Możecie także sami za zebrane pieniądze zakupić potrzebne przedmioty (np. przybory szkolne), warto jednak wcześniej skonsultować się telefonicznie lub mailowo z wybraną fundacją, stowarzyszeniem czy domem dziecka lub poprosić gości o pomoc – prezent rzeczowy.

Maskotki, a nie kwiaty

Coraz częściej zdarza się, że Para Młoda zamiast żywych ciętych kwiatów życzy sobie coś innego jako dodatek do prezentu. Często są to maskotki i inne zabawki albo przybory szkolne, które później zostaną przekazane do domu dziecka albo jakiejś innej charytatywnej instytucji.

Pomysł ten śmiało można zaproponować , dołączając do zaproszeń ślubnych te słowa:

Zamiast kwiatów do wazonu, które uschną w naszym domu, propozycje mamy taką, byście serca uchylili, konwenanse odrzucili, dali spokój z kwiatkiem w dłoni i przynieśli: kilka słoni, myszkę Miki, misie, pieski, koraliki, malowanki, kredki, farby, może wielbłąd być dwugarbny, nakręcany samolocik albo cały stos łakoci, może słodkich krówek worek, może mały być traktorek, cukiereczki, czekoladki. Dla dzieciaczków z Dziecka Chatki.

Bardzo byśmy chcieli, by w tym dniu uroczym, były uśmiechnięte czyjeś małe oczy. A wiec zamiast kwiatów, do życzeń w Kościele, dołączcie maskotki, Drodzy Przyjaciele. My, do Domów Dziecka z nimi pojedziemy i w Waszym imieniu malcom przekażemy. Niech z Naszego szczęścia one też coś mają i z misiami w ręku uśmiechy rozdają.

A może karma dla zwierząt?

Często spotykanym pomysłem jest także prośba o zastępowanie ślubnych kwiatów – karmą dla zwierząt, którą po dniu zaślubin, Młodzi będą mogli przekazać do schroniska.

Integracja w dobrym celu

Tradycyjnie przed weselem zbierają się druhny i drużbowie, żeby się zapoznać, polubić i potem świetnie bawić na weselu. Zaproponujcie działanie, które nie tylko zintegruje młodą ekipę, ale też wygeneruje pozytywny efekt. Możecie np. wybrać się do lokalnego schroniska i posprzątać wspólnie klatki, a następnie iść na długi spacer ze spragnionymi ruchu psiakami. Oczywiście to tylko jeden z pomysłów. Wykorzystajcie swoją kreatywność!

Sprzedać, by kupić

Często zdarza się tak, że goście dublują prezenty. Sprzedajcie niepotrzebne przedmioty, a pieniądze przeznaczcie np. na spełnienie marzenia chorego dziecka. W Polsce funkcjonuje kilka fundacji, które prowadzą bazy marzeń ciężko chorych dzieci. Wymarzony laptop zamiast tostera i kolejnego zestawu do kawy? To ma sens.

Ślub jest wspaniałym wydarzenie – to już wiemy. Tylko od Was zależy, czy zyska dodatkową, dobroczynną wartość. Pomyślcie o tym, że przeglądając za kilka lat weselne zdjęcia, możecie poczuć z powodu własnego działania ogromną satysfakcję, a dzień Waszego ślubu będzie świadectwem Waszego dobra.

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet

Planer ślubny

ikona planer ślubny

Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu