Zamość – atrakcje w mieście i okolicy, które warto zobaczyć!

Perła renesansu, Miasto arkad i Padwa północy – Zamość, bo o nim mowa, to idealne miejsce na rodzinną wycieczkę, a także romantyczny weekend we dwoje. Czym może zachwycić turystów Zamość? Atrakcje i zabytki, które koniecznie warto zobaczyć w tym mieście, opisane zostały w artykule.

Zamość – atrakcje w mieście i okolicy, które warto zobaczyć!
Pixabay
Aplikacja wesele z klasą

Stare Miasto w Zamościu

Jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc w Zamościu, głównie ze względu na wspaniały ratusz z monumentalnymi schodami i 52-metrową wieżą oraz kolorowe, bogato zdobione ormiańskie kamienice. Z wieży ratusza codziennie w południe grany jest hejnał na…trzy strony świata! Dlaczego właśnie tak? Legenda głosi, że wielki budowniczy i założyciel miasta zakazał grania melodii w stronę Krakowa, który miał stanowić „konkurencję” dla miasta.

Oferty promowane

Po spacerze wyjątkowymi uliczkami i alejkami na zwiedzających czeka mnóstwo punktów gastronomicznych, w których można posilić się i odpocząć, a to wszystko z magicznym widokiem na zamojską starówkę.

Na jakie inne zabytki warto zwrócić szczególną uwagę, wybierając się do Zamościa? Z pewnością na pomnik Jana Zamoyskiego oraz Pałac Zamoyskich, od którego rozpoczęto budowę miasta. Obowiązkowym punktem podczas wycieczki powinna być także żydowska, późnorenesansowa synagoga oraz zabytkowa Katedra Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła z barokową dzwonnicą, z której latem podziwiać można magiczny widok na Stare Miasto.

Ponadto w Zamościu znajdziecie najstarszą, ciągle działającą aptekę w Polsce, która swoją działalność rozpoczęła w 1609 roku!

Zamość atrakcje kamienice
Pixabay

Zobacz także: Mazury – atrakcje i ciekawe miejsca, które warto zobaczyć!

Zamość atrakcje dla dzieci

Gdzie, będąc w Zamościu, zabrać żądnych atrakcji małych odkrywców? W mieście, a także najbliższej okolicy nie brakuje miejsc, które mogą spodobać się waszym pociechom!

Twierdza w Zamościu

Ten wyjątkowy zespół fortyfikacji obronnych, wybudowany z polecenia Jana Zamoyskiego na przełomie XVI i XVII wieku, stanowi jeden z ciekawszych zabytków miasta, które warto odwiedzić z dziećmi. Dzięki zakończonej kilka lat temu rewitalizacji obiektu, zwiedzający mogą udać się na spacer ścieżkami edukacyjnymi wzdłuż murów twierdzy, podziwiać militarne eksponaty, a także przejść przez wąskie tajemnicze tunele, znajdujące się w podziemiach budowli. Wielką atrakcją dla najmłodszych będzie z pewnością możliwość wybicia własnej monety, a także oddania strzału z łuku i działa.

ZOO w Zamościu

Jeśli twoja pociecha kocha zwierzęta, kolejnym punktem na mapie Zamościa, które może jej się spodobać będzie Miejski Ogród Zoologiczny. Liczne wybiegi dla zwierząt, terraria, akwaria, a także część botaniczna, place zabaw oraz park linowy dostarczą najmłodszym ogromnej dawki wrażeń.

Muzeum Starej Fotografii

Jak powstały zdjęcia, jeszcze na długo przed erą multifunkcjonalnych telefonów komórkowych? Do czego służyła ciemnia i jak wyglądały pierwsze aparaty? Odpowiedź na wszystkie powyższe pytania znajdziecie w Muzeum Starej Fotografii. Świetna wycieczka edukacyjna i niesamowity powrót do przeszłości. Koniecznie odwiedźcie to miejsce ze swoimi pociechami.

Zamojska Manufaktura Słodyczy

To obowiązkowy punkt na zamojskiej trasie turystycznej, dla małych, ale także nieco większych łasuchów. W zamojskiej fabryce słodkości na oczach odwiedzających powstają ręcznie robione, słodkie arcydzieła, wobec których nie sposób przejść obojętnie. Manufaktura specjalizuje się w tworzeniu cukierków i lizaków, a w swojej ofercie posiada ponad 30 różnych smaków tych rarytasów.

Zamość atrakcje
Pixabay

Zamość – atrakcje w okolicy miasta, które warto zobaczyć!

W sąsiedztwie Zamościa znajduje się wiele wyjątkowych miejsc, które również możecie wpisać w swoje wycieczkowe plany!

Szczebrzeszyn

W Szczebrzeszynie nie tylko „chrząszcz brzmi w trzcinie”, choć jego dwumetrowy pomnik jest jednym z najchętniej fotografowanych przez odwiedzających zabytków. W mieście warto zobaczyć również zabytkowe obiekty sakralne (synagogę i cerkiew), XIX-wieczny ratusz oraz Młyn Wielki Wodny.

Zwierzyniec

Miasto określane perłą Roztocza skrywa wiele, wyjątkowych miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć. W czołowej trójce znajdują się: zabytkowy browar, który w okresie letnim można także zwiedzić, kościół św. Jana Nepomucena nazywany „kościołem na wodzie” oraz hodowlę konika polskiego, będącego głównym symbolem Roztoczańskiego Parku Narodowego.

Roztoczański Park Narodowy

Cisza, spokój, możliwość odpoczynku i złapania oddechu na łonie natury. Ten najbardziej zalesiony park narodowy w Polsce to raj dla miłośników dzikiej przyrody. Ponadto znajdują się tu liczne ścieżki dydaktyczne, a także szlaki turystyczne i rowerowe. Piękną panoramę Roztocza podziwiać można m.in. ze szczytu Bukowej Góry – punktu widokowego zlokalizowanego na terenie parku.

4.5/5 - (48)

Marta Mataniak

Marta Mataniak

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Śląskim. Pasjonatka mody i najnowszych trendów także tych z branży ślubnej. Uwielbia podróżować, zwłaszcza po słonecznej Italii. Miłośniczka dobrej kuchni, lubiąca odkrywać nowe smaki. Fanka aktywności fizycznej i podcastów kryminalnych.

Więcej artykułów autora Marta Mataniak

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet
Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore