• MODA
  • URODA
  • ŚLUB I WESELE
  • STYL ŻYCIA
  • EKSPERT Z KLASĄ
  • SZUKAJ

Niezapomniany zapach w dniu ślubu – perfumy na ślub

Niezapomniany zapach w dniu ślubu – perfumy na ślub

W tym wyjątkowym dniu, wszystko musi być dopięte na ostatni guzik, a nic nie dopełnia całości tak, jak dobrze dobrany zapach. Jeśli na co dzień używamy tańszych zapachów, możemy pokusić się o zakup czegoś wyjątkowego na ten szczególny dzień.

Perfumy na ślub

Perfumy to odrębna nazwa. W sytuacji, kiedy podoba nam się na kimś jakiś zapach, pytamy: „Jakich perfum używasz?”. Jest to jednak potoczne użycie tego słowa. Obecnie na rynku nie ma za dużo prawdziwych perfum, ponieważ jest to bardzo drogi produkt.

A oto kilka podstawowych zasad, którymi należy się kierować przy zakupie zapachu:

Woda perfumowana czy toaletowa?

Zapachy występują w kilku postaciach, najbardziej popularne z nich to woda perfumowana (Eau de parfum) i toaletowa (Eau de toilette). Różnica polega na tym, że w wodzie perfumowanej (EDP) jest więcej składników zapachowych, dzięki czemu zapach będzie się dłużej utrzymywał. Na rynku możemy spotkać przede wszystkim damskie wody perfumowane, męskich jest niestety niewiele.

Wybieraj powoli

Warto wybrać się do perfumerii w dwójkę i poprosić konsultantkę o pomoc w wyborze. Zaleca się zrobić kilka „podejść”. Najpierw powąchać zapach na bloterze (białe paski papieru; ciekawostka – w wieku XVIII kreatorzy zapachów prezentowali swoje kompozycje na jedwabnych chustach). Jeżeli przypadnie do gustu, warto zaaplikować go sobie na nadgarstek (nie rozcierać!), żeby sprawdzić, czy współgra on z naszym pH skóry i czy odpowiada naszym gustom, nie wywołuje bólu głowy i długo się utrzymuje. Jeżeli jesteśmy pewni, że to właśnie ten zapach, możemy od razu udać się do kasy. Jednak lepiej podejść do zakupu  „racjonalnie” i się z nim „przejść”. W razie czego, zawsze możemy wrócić i poprosić o ten konkretny flakon.

Za jednym podejściem można powąchać najlepiej 4 zapachy. Nie oceniaj zapachu po paseczku. Należy pamiętać, że zapach inaczej „pachnie” na bloterze, a inaczej na konkretnej osobie. Warto zapisywać nazwy zapachów na paseczku. Często zdarza się, że kupiliśmy ten, który spodobał nam się na kimś innym, a na nas pachnie zupełnie inaczej. Dzieje się tak, ponieważ każdy wydziela inny zapach.
To nieprawda, że testery zapachów pachną dłużej. Lepiej kupować zapachy w renomowanych perfumeriach, niż w Internecie albo od przypadkiem spotkanego handlarza. W przypadku, kiedy kupimy tzw. „podróbkę”, nie wiemy do końca, jaki jest jej skład chemiczny, czy nie wywoła ona u nas reakcji alergicznej. Czasem zdarza się, że zawiera metale ciężkie, które są szkodliwe dla zdrowia.
Jeżeli jednak chcemy zaoszczędzić, to warto popytać znajomych, czy ktoś czasem nie wybiera się za granicę. Przeważnie ceny zapachów są tam niższe o kilka, a nawet kilkanaście procent.

Idealny zapach wybrany

Kiedy już zakupiliśmy perfumy, warto przed ślubem spryskać takie miejsca jak: nadgarstki, miejsca za uszami. Można również rozpylić przed sobą zapach i wejść w mgiełkę. Oczywiście warto flakon schować do kosmetyczki, tak żeby móc się odświeżyć podczas wesela.

Nie zapominajmy też o antyperspirancie, który powinien być bezzapachowy lub o neutralnym zapachu, tak aby nie kolidował z zapachem perfum.

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet

Planer ślubny

ikona planer ślubny

Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu