Jak zrobić żel do dezynfekcji rąk?

Jak zrobić żel do dezynfekcji rąk?

Mycie i dezynfekcja rąk to jedne z najważniejszych elementów, pozwalających na zniszczenie chorobotwórczych drobnoustrojów i zapobieganie zakażeniom. Co należy wiedzieć o prawidłowej dezynfekcji? Jakich zasad przestrzegać oraz jak zrobić żel do dezynfekcji rąk w domu – przeczytacie w artykule!

Dezynfekcja rąk – jak prawidłowo ją wykonać?

Preparaty do dezynfekcji występują najczęściej w postaci płynu, pianki lub żelu. Czasem można spotkać również chusteczki nasączone alkoholem, które są przydatne szczególnie w podróży. Dlatego jeśli zastanawiasz się co zabrać na wakacje – koniecznie dodaj ten produkt do swojej listy.

Aby dezynfekcja była w pełni skuteczna niezbędne jest użycie w tym celu środka, który zawiera co najmniej 60% stężenie alkoholu. Za niskie stężenie może sprawić, że wszystkie drobnoustroje nie zostaną usunięte. Przed użyciem preparatu należy pamiętać o tym, aby dokładnie umyć i osuszyć ręce. Do prawidłowej dezynfekcji niezbędne jest również odpowiednia pielęgnacja paznokci (powinny być one krótkie i niepomalowane) oraz brak jakichkolwiek ozdób i biżuterii na rękach. Ponadto dłonie poddawane odkażaniu powinny być wolne od jakichkolwiek skaleczeń.

Środki do dezynfekcji pozwalają na usunięcie większości szkodliwych i niebezpiecznych czynników zakaźnych, działają niezwykle szybko (20-30 sekund), w większości przypadków są dobrze tolerowane przez skórę i przede wszystkim same wysychają. Po ich zastosowaniu nie ma konieczności umycia rąk pod bieżącą wodą czy wytarcia ich do papierowego ręcznika.

Żel do dezynfekcji rąk – aplikacja krok po kroku

Zgodnie z instrukcją wydaną przez Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) dezynfekcja rąk powinna być dokładna i przebiegać w określony sposób.

 • Nanieś na ręce odpowiednią ilość preparatu, aby je zwilżyć.
 • Pocierając dłonią o dłoń rozprowadź środek na całej powierzchni dłoni.
 • Następnie wewnętrzną częścią prawej dłoni pocieraj o grzbietową część lewej. Powtórz czynność z drugą dłonią.
 • Spleć ze sobą palce obydwu dłoni i pocieraj je o siebie wewnętrznymi częściami.
 • Ułóż prawą dłoń w piąstkę i górną częścią palców pocieraj o wewnętrzną część lewej dłoni, a następnie powtórz czynność z drugą dłonią.
 • Obrotowym ruchem wewnętrznej części prawej dłoni pocieraj kciuk lewej dłoni i odwrotnie.
 • Opuszkami palców dłoni prawej pocieraj okrężnymi ruchami wewnętrzne zagłębienie na lewej dłoni. Następnie powtórz czynność na drugiej dłoni.

Po wykonaniu powyższych czynności twoje ręce są zdezynfekowane!

Jak zrobić płyn do dezynfekcji rąk według wytycznych WHO

Na stronie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) można również znaleźć instrukcję dotycząca sporządzenia płynu do dezynfekcji na bazie alkoholu etylowego oraz alkoholu izopropylowego. Do przygotowania 10 litrów środka niezbędne będzie:

 • 8333 ml alkoholu etylowego (96%) lub 751,5 ml alkoholu izopropylowego (99,8%)
 • 417 ml nadtlenku wodoru 3% (wody utlenionej)
 • 145 ml gliceryny (98%)
 • woda destylowana lub zimna przegotowana woda do uzupełnienia

Do dziesięciolitrowej butelki/zbiornika wlewamy alkohol, następnie przy wykorzystaniu cylindra miarowego dodajemy wodę utlenioną oraz glicerynę. Ze względu na lepką konsystencję może ona pozostać na ściankach cylindra. Przy użyciu wody destylowanej lub przegotowanej należy go przepłukać i przelać resztki do zbiornika. Uzupełniamy zbiornik wodą do osiągnięcia poziomu 10 litrów i szczelnie zakręcamy, co zapobiega parowaniu stworzonego roztworu. Potrząsając butelką mieszamy roztwór. Można wykorzystać w tym celu również mieszadło. Następnie przelewamy płyn do mniejszych pojemników np 100 lub 500 ml plastikowych buteleczek i pozostawiamy na 72 godziny. Po tym czasie możemy zacząć używać płynu do dezynfekcji.

Światowa Organizacja Zdrowia informuje także, że taki środek powinien być dobrze oznaczony pod względem składu i przeznaczenia oraz sprawdzony pod kątem stężenia alkoholu.

kobieta aplikująca żel do dezynfekcji rąk
Envato

Zobacz także: Jak dbać o zdrowie w czasie pandemii koronawirusa?

Domowy płyn dezynfekujący do rąk

Podobnie jak domowe środki czystości czy maseczki ochronne także preparaty do dezynfekcji rąk możesz wykonać samodzielnie w domu. DO wykonania 100 ml żelu potrzebne ci będzie jedynie kilka składników:

 • 20 ml żelu aloesowego
 • 75 ml alkoholu/ spirytusu
 • 5 ml wody utlenionej
 • ulubiony olejek naturalny, najlepiej o właściwościach odkażających

Podane wyżej składniki wymieszaj ze sobą i następnie przelej do małej buteleczki najlepiej z pompką lub atomizerem. Jakie olejki możesz wykorzystać do stworzenia żelu? Świetnie sprawdzi się lawendowy czy eukaliptusowy, które posiadają właściwości odkażające, ale także cynamonowy i pomarańczowy.

Możesz także wykonać płyn do dezynfekcji bez użycia żelu aloesowego. Wówczas jedyne co będzie ci potrzebne do jego wykonania płynu o pojemności 200 ml to 150 ml alkoholu oraz 50 ml wody. Zamiast wody możesz wykorzystać również wodę różaną lub hydrolat lawendowy. Połącz ze sobą składniki i gotowe.

4.6/5 - (24)

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet

Planer ślubny

ikona planer ślubny

Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore