• MODA
  • URODA
  • ŚLUB I WESELE
  • STYL ŻYCIA
  • EKSPERT Z KLASĄ
  • SZUKAJ

Weselne przeboje – zespół czy dj na wesele?

Weselne przeboje – zespół czy dj na wesele?

Oprawa muzyczna wesela i wykonanie przebojów weselnych to podstawa dobrej zabawy podczas przyjęcia weselnego. Pary Młode często stają przed dylematem: co wybrać? – zespół muzyczny, DJa czy może wodzireja? Kto lepiej wykona powierzone mu zadanie i zapewni najlepszą zabawę gościom na weselu i poprowadzi przyjęcie?

Kryteria wyboru oprawy muzycznej na weselu

Wątpliwości związane z wyborem osoby lub osób odpowiedzialnych za muzykę na weselu są uzasadnione. Decyzja jest bowiem związana z kosztem usług DJa, wodzireja lub grupy muzycznej, ilością gości weselnych, ich przekrojem wiekowym i gustem muzycznym, wielkością sali weselnej, a także powierzchnią przypisaną dla muzyków. Nie bez znaczenia jest także fakt, czy Parze Młodej zależy na zabawach weselnych i oczepinach.

Ilość gości i kontakt z nimi

Z pewnością szybciej interakcję z gośćmi weselnymi nawiąże zespół muzyczny niż DJ. Jeśli jest ich sporo, łatwiej będzie „zapanować nad gośćmi”  muzykom (choćby podczas oczepin i zabaw weselnych, choć oczywiście DJ też może temu podołać). Bez wątpienia także bardziej tradycyjne będzie odśpiewanie „Sto lat” czy „Gorzkiej wódki” z pomocą wokalisty niż podkładu z CD.

Zaangażowanie wodzireja

Dobrym rozwiązaniem może okazać się zatrudnienie wodzireja, który pełni kilka funkcji na weselu: zaprasza do zabawy, zachęca, jest konferansjerem, doradcą, suflerem, aranżuje zabawy i integruje Waszych bliskich.

  • Profesjonalista powinien mieć ukończone kursy, które stanowią podstawowe, a zarazem optymalne przygotowanie do prowadzenia imprez,
  • Wodzirej puszcza muzykę w oryginalnych wersjach z płyt CD, co daje gwarancję przyjemnych akustycznych wrażeń,
  • Wodzirej poprzez sprawdzone pomysły i scenariusze jest w stanie sprawić, że od samego początku imprezy parkiet będzie pełen gości.

Niemożliwe jest jednoczesne granie, śpiewanie i mówienie połączone z wyjściem na parkiet, dlatego czasem, szczególnie przy dużej liczbie gości, rozsądne jest skorzystanie z usług zespołu muzycznego i wodzireja lub DJ i wodzireja.

Dobra współpraca pomiędzy wodzirejem, a zespołem muzycznym lub DJem to niesłychanie istotna sprawa. Bardzo ważne jest, by muzycy i prezenter mieli okazję omówić scenariusz wesela przed imprezą, a nie dopiero na niej. Nie chodzi przecież o to, by zespół muzyczny i wodzirej rywalizowali ze sobą. Warto poszukać wodzireja, który stale współpracuje z jakąś grupą muzyczną.

Repertuar na wesele

Muzyka na żywo grana przez zespół muzyczny czy odtwarzana przez DJa w oryginalnej wersji? Należy sobie odpowiedzieć na pytanie: co lepsze – tradycja, autentyczność i „dzianie się na scenie” w przypadku zespołu muzycznego czy utwory oryginalne, które znamy i lubimy, puszczane przez DJa? Żaden zespół nie zaśpiewa tak jak to robi np. FEEL, Stachursky, Boys, Celine Dion czy Jenifer Rush, ale to nie oznacza, że zaśpiewa źle. Natomiast DJ dzięki swojej pokaźnej płytotece zaskoczy nas hitami z wielu dekad.

Jeden DJ kontra zespół muzyczny

Z pewnością DJ może zaproponować na weselu bardziej różnorodną muzykę niż zespół muzyczny. To naturalne, że repertuar grupy śpiewającej i grającej na żywo jest bardziej ograniczony od płytoteki DJa, który najpierw może odtwarzać rockowe utwory, by za chwilę zaproponować blues, pop czy nawet disco polo. DJ ma kilka tysięcy utworów, a zespół muzyczny jest w stanie opracować ich kilkadziesiąt. Grupa muzyczna ma ograniczone instrumentarium a wokalista zespołu ma ograniczoną skalę głosu, znów didżej może zagrać wszystko. Zespół z racji aktywności na scenie będzie potrzebował więcej przerw niż didżej.

Wielu osobom DJ kojarzy się z dyskoteką lub klubem muzycznym. Ale to wcale nie musi oznaczać, że wesele będzie dyskotekowym parkietem. DJ może zaproponować mieszankę największych przebojów, czyli piosenki z wielu gatunków – od muzyki biesiadnej, disco polo, po złote lata 60. i 80., aż po najnowsze przeboje znane ze stacji radiowych. Oprócz dyskotek, klubów muzycznych, można poszukać DJa w rozgłośniach radiowych. Wtedy wesele poprowadzi osoba, którą nasi goście weselni znają i na co dzień słuchają w radiu. Tym samym możemy liczyć na to, że nasz prezenter będzie „zwinnym językiem” zabawiał naszych gości.

DJ sprawdza się w młodym towarzystwie, które śledzi listy przebojów, jednak starszym osobom często ta muzyka nie odpowiada. Wśród osób starszych popularne jest przekonanie, że każdy Disc Jockey zamienia przyjęcie weselne w klasyczną dyskotekę, ale DJ weselny wcale nie musi równać się rezydentowi z klubu muzycznego.

Ile kosztuje DJ i zespół na wesele?

Wynajęcie zespołu muzycznego stanowi większy wydatek niż zamówienie DJa, prezentera czy wodzireja, choćby ze względu na ilość osób – honorarium zespołu muzycznego bywa dwa razy droższe niż w przypadku DJa.

Wielkość sali weselnej i powierzchni dla muzyków

Często na małych salach weselnych nie ma miejsca dla dużej kapeli muzycznej i jej sprzętu, natomiast DJ zmieści się na niewielkiej powierzchni. Jeśli interesuje Was przyjęcie weselne z muzyką na żywo, to warto brać pod uwagę przestrzeń dla zespołu już na etapie wyboru sali weselnej.

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet

Planer ślubny

ikona planer ślubny

Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu