Znaczenie kwiatów – jakie uczucia możemy przekazać za ich pomocą?

Znaczenie kwiatów – jakie uczucia możemy przekazać za ich pomocą?
Bouquet in female hands. Bunch of Living Coral roses. Color of year 2019 Living Coral concept.

Kwiaty to taki rodzaj prezentu, który niezależnie od tego, kogo pragniesz obdarować, zawsze świetnie się sprawdzi. Warto jednak, decydując się na kwiatowy upominek, wiedzieć, co dokładnie symbolizują misternie ułożone w bukiecie rośliny. Za ich pomocą możesz bowiem bardzo precyzyjnie przekazać swoje uczucia i emocje. Dlatego, aby nie dopuścić do niezręcznych sytuacji, koniecznie poznaj znaczenie kwiatów, które będziesz wręczać!

Aplikacja wesele z klasą

Symbolika kwiatów – poznaj mowę tych najpopularniejszych!

Pewnie niejednokrotnie, stojąc w kolejce po bukiet w kwiaciarni, zastanawialiście się, jakie kwiaty wybrać, braliście pod uwagę ich wygląd, kolor i zapach. Jednak te barwne rośliny oprócz wizualnej oprawy mają także za zadanie przekazać odpowiednią wiadomość odbiorcy. Jaką?

Oferty promowane

 • Goździki – kwiaty kojarzone głównie z okresem PRL-u, obecnie coraz częściej wybierane także do bukietów i wiązanek na różne okazje. W zależności od koloru mogą symbolizować różne uczucia. Czerwone wyrażają podziw i wdzięczność, a białe informują o czystych intencjach darczyńcy.
 • Tulipany – wiosenne kwiaty, jedne z najbardziej popularnych właśnie o tej porze roku. Niezależnie od koloru symbolizują elegancję i wdzięk. Wybierając natomiast określony kolor, chcemy zakomunikować odbiorcy następujące uczucia: żółty – radość, czerwony – miłość idealną, różowy – troskę, pomarańczowy – entuzjazm a także pożądanie.
 • Lilie – gatunek od wieków uznawany za jeden z najpiękniejszych i najbardziej okazałych, symbolizujący królewskość, czystość, piękno, delikatność, macierzyństwo a także pasję.
 • Gerbery – to obok róż czy tulipanów jedne z najczęściej wybieranych kwiatów do bukietów. Powszechnie uznawane za symbol sympatii, stanowią uniwersalny podarunek dla każdego. Żółte wyrażają zwycięstwo i optymizm, różowe są symbole szacunku, z kolei czerwone informują o uczuciu, ale nie tak silnym jak to przekazywane za pomocą róż, dlatego doskonale sprawdzą się także jako prezent dla członków rodziny, przyjaciół czy nauczyciela.
 • Frezje – to kwiaty przyjaźni, ale symbolizują także zaufanie, troskliwość, słodycz i niewinność. Często wybierane także do ślubnych bukietów przez panny młode, gdyż białe frezje są wyrazem czystości i niewinności.
Goździki - poznaj znaczenie kwiatów
Envato

Zobacz także: Bukiet ślubny rustykalny dla rustykalnej panny młodej. Zadbaj o szczegóły!

Czerwone, białe i żółte róże – znaczenie, które warto znać!

Róża to jeden z najpopularniejszych, ale i najbardziej eleganckich kwiatów, który pewnie niejednokrotnie zdobił wręczoną przez Ciebie wiązankę. W zależności od koloru, jaki wybierzesz, kwiat ten nabiera zupełnie innego znaczenia. Czerwona róża symbolizuje promienną i wieczną miłość. Za jej pomocą możesz pokazać, jak bardzo ci na kimś zależy. Są to także idealne kwiaty na zaręczyny czy rocznicę ślubu. Różowy odcień to z kolei wyraz przyjaźni i uznania, taki kwiat możesz wręczyć, chcąc podziękować komuś za coś niezwykłego.

A co z żółtymi różami? Wszyscy z pewnością kojarzą ten kolor z negatywnymi uczuciami takimi jak zazdrość a nawet zdrada i stronią od wręczenia wiązanek w tej barwie. Z kolei w kulturach wschodnich kwiaty w tym kolorze są symbolem siły i mądrości, dlatego świetnie sprawdzą się jako podarunek z okazji odniesionego sukcesu, awansu czy zdania ważnego egzaminu. Róże białe kojarzą się z niewinnością, skromnością i czystością, są również symbolem szczęśliwej miłości. Najczęściej wybierane są jako kwiaty na ślub, ale pojawiają się także w bukietach dla małych dzieci.

Zobacz także: Zimowy bukiet ślubny dla zimowej panny młodej! Jakie kwiaty wybrać?

Pole różowych tulipanów
Envato

Kwiaty – symbolika, która może Cię zaskoczyć !

Oprócz kwiatów, które są powszechnie znane i które z pewnością znajdziemy w każdej kwiaciarni, często w bukietach ślubnych panien młodych, a także w wiązankach na specjalne okazje pojawiają się bardzo oryginalne i interesujące rośliny. Jakie? O tym poniżej:

 • Anemon – znany częściej jako zawilec, może symbolizować zapomniane uczucie lub miłosne rozczarowanie, ale także nadejście wiosny i przywiązanie do obdarowywanej osoby.
 • Eustoma – bukiet z tych kwiatów również często wybierany jest przez panny młode, oznacza bowiem połączenie się dwóch osób na całe życie, ale także symbolizuje przywiązanie do tradycyjnych wartości.
 • Piwonia – obok róży i lilii od starożytności uznawana za kwiat królewski. Symbolizuje bogactwo i zdrowie, ale także nieśmiałość i honor. W bukietach ślubnych wyraża harmonię i wierność w związku, a także ma gwarantować świeżo upieczonym małżonkom dobrą sytuację materialną.
 • Amarylis – symbolizuje piękno, dumę i uwagę. Wręczając bukiet z tych właśnie kwiatów, możesz wyrazić zainteresowanie wdziękiem lub urodą osoby, którą obdarowujesz.
 • Storczyk – kwiat bardzo często wręczany jako prezent dla bliskiej osoby, symbolizuje doskonałość, piękno, siłę i odwagę. Biały storczyk będzie idealnym prezentem dla przyszłej mamy, pomarańczowy dla kobiety sukcesu, różowy świetnie sprawdzi się na rocznicę ślubu, zaś fioletowy, wyrażający szacunek i podziw, będzie doskonałym podziękowaniem dla nauczyciela.
 • Anturium – ten kwiat o pięknych liściach w kształcie serca symbolizuje bezgraniczne uznanie wobec osoby obdarowywanej. Czerwone oznacza pasję, ale i romantyczną miłość, różowe – kobiecość i miłość macierzyńską, z kolei zielone jest wyrazem siły i nadziei.

4.8/5 - (38)

Marta Mataniak

Marta Mataniak

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Śląskim. Pasjonatka mody i najnowszych trendów także tych z branży ślubnej. Uwielbia podróżować, zwłaszcza po słonecznej Italii. Miłośniczka dobrej kuchni, lubiąca odkrywać nowe smaki. Fanka aktywności fizycznej i podcastów kryminalnych.

Więcej artykułów autora Marta Mataniak

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet
Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore