• MODA
 • URODA
 • ŚLUB I WESELE
 • STYL ŻYCIA
 • EKSPERT Z KLASĄ
 • SZUKAJ

Makijaż ślubny Pana Młodego – konieczność czy wymysł?

Makijaż ślubny Pana Młodego – konieczność czy wymysł?

Malowanie się do ślubu wielu mężczyzn uznaje za niedorzeczne. Pytają po co i dziwią się, że w ogóle pomysł został wypowiedziany na głos. W końcu makijaż to domena kobiet. Nic jednak bardziej mylnego.

Bo kobieta tego chciała

Przekornie, mężczyźni o makijażu ślubnym nie chcą mówić, ale wielu się na niego decyduje za namową Panny Młodej i wizażystki.

– Na hasło męski makijaż większość mężczyzna ma odruch ucieczki. Warto więc zacząć od małego sprostowania – to, co wizażystka wykonuje na twarzach mężczyzn w dniu ślubu, to absolutnie nie jest makijaż – to tylko korekta, czyli delikatny retusz, który koryguje niedoskonałości skóry – mówi Betty Gold, wizażystka G2filmstudio.

Od wieków urodę poprawiają zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Niesłusznie jednak makijaż kojarzy się wielu mężczyznom tylko z malowaniem oczu, szminkowaniem i upiększaniem twarzy przez kobiety. Zastosowanie preparatów pielęgnacyjnych i kosmetyków może znacząco poprawić kondycję skóry i zatuszować jej niedoskonałości. Makijaż ślubny więc wcale nie musi być widoczny, wiązać się z nakładaniem masy kolorowych specyfików na twarz, przykrywaniem jej „grubą tapetą”.

Bo makijaż jest niemęski

Wielu mężczyzn w ogóle nie rozważa nałożenia makijażu ślubnego. Dopiero sugestia wizażystki Panny Młodej czy samej wybranki daje im do myślenia. Cześć panów stanowczo odmówi i nie ma co nakłaniać ich na siłę. Najważniejsze, by w dniu ślubu czuli się swobodnie i dobrze w swojej skórze. Jeśli przez makijaż ślubny mieliby utracić pewność siebie, osiągniemy efekt odwrotny od oczekiwanego.

Ale po co ten makijaż?

Jakich argumentów użyć, by przekonać Pana Młodego do makijażu ślubnego? Przede wszystkim należy wytłumaczyć mężczyźnie, że męski makijaż niewiele będzie miał wspólnego z tym nakładanym na twarz kobiety.

– Makijaż ślubny Pana Młodego nie jest oczywiście typowym „pełnym makijażem”, który wizażysta wykonuje w dniu ślubu Pannie Młodej. Zdecydowanie stosuje się do jego wykonania mniejszą ilości kosmetyków, skupiając się głównie na tak zwanej korekcie, do której używa się przede wszystkim korektorów w różnych odcieniach, ukrywających zasinienia, zaczerwienienia lub mankamenty skóry w formie blizn i innych widocznych zmian skórnych. Bazą takiego makijażu są kremy nawilżające i matujące, używane w zależności od typu skóry twarzy – wyjaśnia Justyna Pakuła, wizażystka.

Makijaż nakłada się na twarz Pana Młodego w określonym celu, by:

 • wyrównać koloryt skóry
 • ukryć niedoskonałości cery
 • zmniejszyć „błyszczenie się” skóry, zmatowić ją
 • nadać skórze świeżości
 • Pan Młody wyglądał na wypoczętego,
 • Pan Młody wyszedł lepiej na zdjęciach.

– W przypadku makijażu ślubnego Pana Młodego skupiam się wyłącznie na zatuszowaniu tego, co niedoskonałe – czerwone uszy, cienie pod oczami, zaczerwienienia i wypryski, spierzchnięte usta. Panowie, których spotykam często obawiają się efektu przemalowania, więc ograniczam moje działania do minimum. Nigdy nie proponuję tuszowania rzęs czy wyraźnej regulacji brwi. Jeśli mężczyzna nie wykonuje takich zabiegów systematycznie, efekt w dniu ślubu wywołałby tylko uśmiech kolegów – mówi Ilona Siwek, doradca kosmetyczny Mary Kay.

Tak czy nie?

Przyszła Panna Młoda może zaproponować swojemu wybrankowi wykonanie ślubnego makijażu próbnego przez wizażystkę. To idealna okazja, by sprawdził, jaki będzie w nim wyglądał i jak będzie się czuł. Warto pokusić się o zrobienie zdjęcia przed pomalowaniem i po nim, by mógł porównać różnicę.

– Niestety makijaż Pana Młodego to nie tylko „przypudrowanie noska”, ale często konieczne jest przykrycie małych krostek, zadrapań po goleniu czy innych widocznych niedoskonałości cery. Rzecz jasna nie każdy mężczyzna życzy sobie pełen zakres usług makijażowych na swojej skórze, ale często przy nieładnej cerze jest to jedyne wyjście, by prezentował się doskonale nie tylko na żywo, ale przede wszystkim na zdjęciach – wyjaśnia Diana Dłużniewska-Bartczak ze Studia Makijażu Profesjonalnego Makeupology.

To właśnie obiektyw aparatu fotograficznego i kamery jest bezlitosny. Wszelkie mankamenty wyjdą właśnie na zdjęciach.

– Miejsca szczególnie wymagające to zacienienia pod oczami oraz wszelkiego rodzaju niedoskonałości cery. Bardzo częste jest świecenie się skóry, które przysparza panom sporo problemów. Ślub, jak powszechnie wiadomo, bywa dość stresogennym przedsięwzięciem dla mężczyzny i pot na skórze pojawia się nie wiadomo kiedy. Puder, najlepiej ryżowy, o doskonałych właściwościach matujących jest najlepszym wyjściem w przypadku cery tłustej. Przy suchej wystarczy tradycyjny profesjonalny puder o bardzo delikatnym matowym wykończeniu. W szczególnych przypadkach mogą przydać się chusteczki matujące, więc warto się w nie zaopatrzyć i mieć przy sobie podczas imprezy. Oczywiście mówimy tu o panach mających cerę problematyczną – reszta mężczyzn dzieli się na dwie grupy: tych, którzy potrzebują jedynie delikatnego zmatowienia skóry oraz tych, którzy za nic w świecie nie przejdą przez próg studia makijażu – dodaje Diana Dłużniewska-Bartczak.

Warto pamiętać o tym, że męski makijaż ślubny wykonany profesjonalnymi kosmetykami utrzyma się cały dzień i całą noc, bez potrzeby poprawki.

Wizyta Pana Młodego u kosmetologa też będzie dobrym pomysłem.

– Zdecydowanie częściej niż na makijaż przed ślubem mężczyźni decydują się na różnego rodzaju zabiegi kosmetyczne. Jest to bardzo dobry sposób na poprawienie kondycji skóry twarzy przed wykonywanym makijażem, do którego gorąco wszystkich Panów namawiam – mówi Justyna Pakuła, wizażystka.

Męski makijaż idealny

Ważne jest, by w dniu ślubu Pan Młody czuł się swobodnie i nie „odstawał” od wyglądu Panny Młodej. Ma mu w tym pomóc makijaż – retusz, dobrany do rodzaju skóry twarzy.

Makijażu na męskiej skórze nie może być widać! Jeśli korektor – to jego kolor musi idealnie pokrywać się z odcieniem skóry. Jeśli puder – to bardzo lekki i delikatny, transparentny, który po nałożeniu jest całkowicie niewidoczny gołym okiem. Odradzałabym eksperymenty z podkładem, to nie telewizja. Pamiętać trzeba o złotej zasadzie, wyjątkowo tu istotnej: mniej znaczy więcej! – mówi pani Diana ze Studia Makeupology.

W domowym zaciszu

Jeśli Pan Młody wytrwale broni się przed wizytą wizażystki, może uda się skusić go na makijaż ślubny wykonany przez przyszłą żonę lub mamę.

W jaki sposób wykonać profesjonalny męski makijaż Pana Młodego i jakich kosmetyków do niego użyć, radzi Betty Gold, wizażystka G2filmstudio:

1. Najpierw należy przetrzeć skórę Pana Młodego wacikiem nasączonym tonikiem – powinien być dobrany do rodzaju cery (inny do cery tłustej, inny do mieszanej).

2.  Nawilżyć skórę, czyli nałożyć na twarz Pana Młodego krem przeznaczony specjalnie dla mężczyzn, odpowiedni do cery.

3. Po wniknięciu kremu w skórę, zakryć kamuflażem bądź korektorem miejsca dotknięte zmianami. Jeśli Pan Młody ma tendencje do zaczerwienień, należy nałożyć na twarz podkład. Dobrym sposobem, aby efekt był mniej widoczny, jest wymieszanie odrobiny podkładu z kremem i nałożenie na twarz. Niewielką ilością podkładu warto pokryć także uszy, ponieważ mają one tendencję do czerwienienia, więc nieładnie wyglądałoby, gdyby wizualnie „odcinały się” od reszty twarzy.

WAŻNE: Jeśli używamy korektora do punktowego retuszu, to proponuję wykonać zdjęcie twarzy Pana Młodego, gdyż niewprawione oko nie wychwyci niedociągnięć w retuszu tak dobrze, jak zrobi to kamera bądź aparat fotograficzny. W efekcie niedokładne rozprowadzenie korektora będzie widoczne na zdjęciach i da efekt, jakby Pan Młody miał na twarzy, np. pomarańczowe kropki.

4. Ostatnim etapem jest delikatne nałożenie na twarz matującego pudru sypkiego lub w kamieniu, którego zadaniem jest utrwalenie całego „makijażu”.

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet

Planer ślubny

ikona planer ślubny

Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu