Nowoczesny filmowiec ślubny – co go charakteryzuje?

Nowoczesny filmowiec ślubny – co go charakteryzuje?

Ślub i wesele to niesamowicie ważne i wyjątkowe wydarzenia w życiu każdej pary młodej. Dlatego wiele z nich decyduje się na uwiecznienie tych chwil na filmie oraz ich utrwalenie – kiedyś na kasetach wideo, dziś na płytach, dyskach, bądź innych nośnikach. Czym powinien charakteryzować się nowoczesny filmowiec, który w interesujący i oryginalny sposób przedstawi historię nowożeńców?

Aplikacja wesele z klasą

Filmowiec ślubny z krwi i kości

Filmy ślubne z roku na rok ewoluują, nie są już typowymi dłużącymi się tasiemcami kręconymi tylko jedną kamerą. Ba! Niektórzy wykonawcy tworzą filmy w oparciu o kilka kamer, a nawet kilku operatorów, którzy towarzyszą nowożeńcom od samego rana aż do oczepin.
Jaki powinien być filmowiec ślubny, by każda para młoda była zadowolona z efektu jego pracy, a przede wszystkim czuła się swobodnie tego dnia?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Dobry filmowiec ślubny to osoba przede wszystkim otwarta, kreatywna i oczywiście kompetentna, która przygotowana jest do pracy tak, aby nie czynić z siebie gwiazdy tego wydarzenia. To młodzi tego dnia są najważniejsi.

Dlatego przez większą część czasu staramy się pracować tak, by zarówno nowożeńcy, jak i ich goście nie odczuwali naszej obecności. Odeszliśmy od stosowania dodatkowego oświetlenia na sali. Kilka lat temu kamerzyści stosowali lampy doświetlające, które wręcz oślepiały ludzi – na ten moment takie rozwiązania nie maja racji bytu. Nasi klienci chcą się czuć komfortowo, a przy tym otrzymać produkcję najwyższej jakości. Mowa tutaj o weselu, natomiast para młoda powinna czuć się przy nas dobrze już od pierwszego spotkania, bo to rokuje na dobrą współpracę podczas ich najważniejszego dnia. Pracujemy ze sobą już od rana i to w głównej mierze my – zarówno filmowcy, jak i fotografowie ślubni wpływamy na nastroje pary młodej.

Pozytywne nastawienie jest tutaj kluczem do pełnowartościowej realizacji. Zwłaszcza, że filmy ślubne zmieniły swoje oblicze i główny nacisk staramy się położyć na emocje. To niesamowite, jak młodzi potrafią się przy nas otwierać i nie chodzi tu absolutnie o słowa, a właśnie o ich uczucia, emocje, radość, uśmiech czy łzy. W pełni stawiamy na naturalność, unikamy krępujących sytuacji, w których ustawiamy do pozowania, skupiamy się na tym, jaki ten dzień był naprawdę. Bez sztucznych uśmiechów, bez udawania. Para młoda ma zdecydowanie za dużo stresu, więc zamiast dokładać od siebie dodatkowych do niego powodów, staramy się ich wręcz rozluźniać.

Bardzo ważnym aspektem jest także współpraca z ekipą fotografów. W naszej firmie posiadamy także dział foto, z którym rozumiemy się bez słów, jednak czasami pary młode trafiają do nas już z podpisaną umową na fotografie ślubną. To absolutnie nie jest dla nas barierą czy aspektem, który powoduje niechętne wykonanie filmu ślubnego. Z naszej strony współpraca zawsze wygląda profesjonalnie. Nie możemy pozwolić sobie na zamknięcie czy ograniczanie innych twórców. Pracujemy tego dnia nad efektem, którego oczekuje od nas para młoda i kontakt z innymi fotografami jest dla nas bardzo ważny. Nie wyobrażamy sobie współpracy bez jakiejkolwiek nici porozumienia. Zarówno z innymi firmami, jak i oczywiście narzeczonymi. W końcu to dzięki nam para młoda otrzyma pamiątkę na lata – mówi Sebastian Świeca, właściciel firmy Sfilmuje Creative Multimedia Studio

Sfilmuje

Dodatkowe usługi ślubne

Od filmowego pleneru ślubnego, przez film narzeczeński aż po filmowe podziękowania dla rodziców czy nagrania z dronów. W ofertach filmowców ślubnych można znaleźć wyjątkowe perełki, które łączą w sobie oryginalność a zarazem podtrzymanie tradycji. Jedną z nich jest zaproszenie na ślub i wesele w postaci nagrania video.

Zeszły sezon ślubny uwypuklił jeden mały problem par młodych – kwestię zaproszeń. Rodziny potrafią przyjeżdżać na ślub z drugiego końca Polski. Pary młode niejednokrotnie mają problem logistyczny, by do każdego dojechać i spędzić z tymi osobami chociażby godzinę. Czas po prostu jest na wagę złota. Idąc tym tropem, stworzyliśmy zaproszenia video.

Spotykamy się z parą młodą na kilka godzin i w tym czasie oni w komfortowych warunkach bez presji czasu, kierują kilka lub kilkanaście słów do swoich bliskich, przyjaciół i znajomych – imiennie lub ogólnie. Tutaj nie ma żadnego wyznacznika, a jedyną granicą jest wyobraźnia i kreatywność pary młodej. Przebitki ze zdjęciami z dzieciństwa, z młodości – dla wszystkich tych, których nie widzieli od lat. Zaproszenie w tle z Tatrami, a może w środku lasu lub po prostu w przytulnym mieszkaniu. Decyzja należy oczywiście do klientów, my zajmujemy się całą resztą. Od przygotowania technicznego, realizacji nagrania po montaż i jak najszybszą dystrybucję.

To zdecydowanie bardziej atrakcyjna forma zaproszenia, aniżeli wysłana pocztą lub kurierem kartka papieru. Niewątpliwie bardziej osobista i z pewnością spotka się z dużo lepszym odbiorem – dodaje właściciel firmy Sfilmuje.

Dron! My chcemy mieć drona!

Filmowanie z drona to jeden z najgorętszych weselnych trendów w dziedzinie wideo. Na co operator drona powinien zwracać uwagę? Jak wybrać prawdziwego specjalistę w tej dziedzinie?

Przed wystartowaniem bezzałogowego statku powietrznego, czyli potocznie mówiąc drona, operator musi sprawdzić w jakiej strefie lotniczej się znajduje. To priorytet. Zwróćcie uwagę, czy operator posiada wszelkie zezwolenia na loty dronem.

Wracając już do samych ujęć lotniczych – na ten moment sam lot od obiektu do obiektu robi coraz mniejsze wrażenie. Operator powinien tak zaplanować przelot, by w kadrze znalazły się obloty obiektów ze zmianą wysokości i położenia względem domów, kościoła czy sali weselnej. Czasami przelot między wieżami kościoła może spowodować większy zachwyt młodych niż samo zakładanie obrączek ślubnych podczas seansu. Świetny efekt dają także ujęcia powietrzne wyjścia pary młodej z kościoła, czy sam przyjazd na salę.

Jednak tak naprawdę wszystko zależy zarówno od umiejętności, jak i kreatywności operatora. Najważniejszym aspektem jest oczywiście jego portfolio. Zwracajcie szczególną uwagę na to jak wyglądają ujęcia z powietrza – w większości takich kadrów, podobnie jak tych z ziemi nie da się już powtórzyć – radzi firma Sfilmuje.

Kadr z filmu
Kadr z filmu
Kadr z filmu

Artykuł powstał we współpracy z firmą Sfilmuje.

4.9/5 - (52)

Paulina Góralska

Paulina Góralska

Absolwentka polonistyki oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Niepochodząca ze Śląska, ale zakochana w tym regionie jako mieszkanka od kilku lat. Uwielbia podróże, w szczególności wycieczki rowerowe i górskimi szlakami. Zafascynowana tematyką ślubów, zwłaszcza stylem rustykalnym.

Więcej artykułów autora Paulina Góralska

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet
Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore