Wiązanie krawata na kilka sposobów. Sprawdź, jak zawiązać krawat krok po kroku!

Krawat to dodatek męskiej garderoby, który towarzyszy mężczyźnie w dorosłym życiu, Doskonale podkreśla rangę uroczystości, na którą jest zakładany, ale stanowi również stylowe dopełnienie biznesowej stylizacji, na przykład do pracy. Właśnie dlatego odpowiednie wiązanie krawata jest tak ważną umiejętnością. Jak zatem wiązać krawat? Odpowiedź znajdziesz w artykule!

Wiązanie krawata na kilka sposobów. Sprawdź, jak zawiązać krawat krok po kroku!
Adobe Stock

Przeczytaj i oceń!

4.8/5 - (26)
Aplikacja dla par młodych Wesele z klasą

Jak wiązać krawat?

Odpowiedzi na to pytanie jest kilka. Można zrobić to szybko i prosto, można też nieco bardziej się wysilić. Ta druga opcja jest odpowiednia szczególnie wtedy, kiedy chcesz zawiązać krawat na jakieś ważne wydarzenie np. ślub, obronę pracy magisterskiej, rozmowę rekrutacyjną ?.

Oferty promowane
Wiązanie krawata - mężczyzna zapinający marynarkę
Adobe Stock

O czym jednak koniecznie należy pamiętać wiążąc krawat? Przede wszystkim o tym, że przed zaciśnięciem węzła w krawacie powinny zostać zapięte wszystkie guziki koszuli. Ponadto dobrze zawiązany krawat musi przykryć zapięcie kołnierzyka.

Istnieje wiele sposobów na to, aby estetycznie zawiązać krawat, na przykład wykorzystując węzeł Windsor, węzeł Kent czy węzeł prosty. Czym się wyróżniają i jak wyglądają? Instrukcje, jak prawidłowo wiązać krawat znajdziesz poniżej!?

Wiązanie krawata - mężczyzna w kamizelce
Adobe Stock

💡Zobacz także: Szukasz garnituru na wesele jako gość? Sprawdź oferty garniturów ślubnych, które znajdziesz w naszym katalogu firm weselnych

Wiązania krawata – rodzaj węzła

Fachowcy w wiązaniu krawatów mogą pochwalić się szerokim wachlarzem umiejętności, ponieważ istnieje aż 20 rodzajów węzłów. Zazwyczaj sposób tworzenia węzła zależny jest od grubości materiału, tego czy kołnierzyk jest wąski czy szeroki, a nawet wzrostu mężczyzny (tego czy jest wysoki czy niski).

Dodatkowo, niektóre rodzaje węzłów pasują jedynie na bardzo ważne uroczystości ??‍♂️. Nic zatem dziwnego, że niektórzy panowie na pytanie mucha czy krawat, wolą postawić na pierwszą, bezpieczniejszą opcję.

Wiązanie krawata - bordowy krawat
Adobe Stock

20 sposobów na zawiązanie krawata:

  • węzeł Kent,
  • węzeł prosty,
  • węzeł orientalny,
  • węzeł Kelvin,
  • węzeł Onassis,
  • węzeł Pratta,
  • węzeł Nicky,
  • węzeł Victoria,
  • węzeł Księcia Alberta,
  • węzeł półwindsorski,
  • węzeł św. Andrzeja,
  • węzeł Manhattan,
  • węzeł Plattsburgh,
  • węzeł Cavendish,
  • węzeł skrzyżowany (Christensen),
  • węzeł diagonalny,
  • węzeł podwójny Windsorski,
  • węzeł Grantchester,
  • węzeł Hanover,
  • węzeł Windsorski.

Oczywiście nie trzeba znać wszystkich sposób wiązania krawatów. Warto jednak zapoznać się z tymi najpopularniejszymi i dowiedzieć się, kiedy można je stosować i do jakiego rodzaju okazji pasują ❤.

Wiązanie krawata - mężczyzna w garniturze
Adobe Stock

Wiązanie krawata – węzeł prosty (four-in-hand)

Rodzaj węzła uznawany za najłatwiejszy, a zarazem bardzo klasyczny. Znany także pod nazwą „węzeł w czwórkę”. Jego cechą charakterystyczną jest asymetryczność. Doskonale sprawdzi się zarówno przy szerokich, jak i wąskich krawatach. Idealny na wiele okazji takich jak spotkanie biznesowe, rozmowa o pracę, egzamin na uczelni. Tego rodzaju węzła powinno się raczej unikać podczas bardzo formalnych okazji. Świetnie wysmukla i wydłuża szyję. Idealny zarówno do wąskich, jak i nieco szerszych kołnierzyków. Rozwiązuje się sam.

Wiązanie krawata - elegancki krawat ślubny
Adobe Stock

💡 Jak wykonać prosty węzeł krawata?

  1. Skrzyżuj ze sobą dwa końce krawata tak, aby szeroki koniec krawata był na górze.
  2. Szerszy koniec przełóż pod węższym i wyciągnij z drugiej strony.
  3. Szerszy koniec przełóż ponownie na jego pierwotne miejsce, tworząc pętlę wokół węższego z końców.
  4. Następnie przełóż szeroki koniec pomiędzy wiązaniem a szyją.
  5. Na samym końcu wsuń szeroki koniec pod utworzoną pętlę.
  6. Zaciśnij i stwórz węzeł.

Wiązanie krawata – węzeł windsorski

Jak sama nazwa wskazuje, to wiązanie jest iście królewskie. Węzeł ten przypisywany jest bowiem królowi angielskiemu Edwardowi VIII. Wiązanie windsor jest symetryczne i najbardziej pasuje do kołnierzyków, które mają szeroko rozstawione końce. Ze względu na swój kształt (symetryczny trójkątny węzeł) świetnie sprawdzi się podczas wydarzeń o wyższym stopniu formalności.

Do jego zawiązania potrzebny będzie jednak znacznie dłuższy krawat niż w przypadku węzła prostego (ze względu na konieczność wykonania większej liczby ruchów przy jego wiązaniu). Węzeł windsorski zazwyczaj stosuje się na niezbyt grubych krawatach z cienkich i elastycznych materiałów. Idealnie pasuje do mocno zaznaczonego podbródka. Pomoże też zatuszować długą szyję.

Wiązanie krawata - krawat do garnituru na wesele
Adobe Stock

Wiązanie krawata – węzeł pół-windsor

To jeden z rodzajów wiązania krawata, który cieszy się największą popularnością. Jest prosty i uniwersalny. Dopełni garnitur ślubny, ale sprawdzi się również przy garniturze biznesowym. Prawie symetryczny, pasuje przede wszystkim do koszul o szeroko rozstawionych kołnierzykach.

Zazwyczaj wiąże się go z krawatów wąskich lub średnio szerokich, mogą to być krawaty z grubych materiałów, jednak wtedy węzeł wyjdzie naprawdę duży. Najlepiej jednak wybrać tkaninę cienką i elastyczną. Nie rozwiązuje się sam, co więcej, pasuje zarówno do pracy, jak i na świąteczne okazje. Idealnie podkreśla mocny, prostokątny podbródek. 

Wiązanie krawata - krawat do marynarki w kratę
Adobe Stock

Wiązanie krawata – węzeł księcia Alberta

Nieco asymetryczny rodzaj wiązania, często określany również jako węzeł „podwójny”. Jego cechami charakterystycznymi są „łezka”, tworząca się pod wiązaniem oraz trwałość. Węzeł księcia Alberta szczególnie korzystnie wygląda u nieco niższych mężczyzn. Najlepiej prezentuje się przy kołnierzykach z szeroko rozstawionymi końcami. Zazwyczaj wiąże się go na krawatach długich i cienkich. Ten rodzaj węzła rozwiązuje się sam.

Wiązanie krawata – węzeł Kent

Jeśli pytanie, jak zawiązać krawat, spędza Ci sen z powiek, możesz sięgnąć właśnie po węzeł Kent, który uznawany jest za najmniej skomplikowany. Znany również pod nazwą „mały węzeł” pasuje do małych kołnierzyków i można go wykonać z materiałów grubych i średnio grubych. Idealny przede wszystkim do szerokich krawatów. Nie rozwiązuje się sam i jest odpowiedni do pracy. W szczególności pasuje wysokim mężczyznom.

Wiązanie krawata – węzeł skrzyżowany (Christensen)

Ten węzeł pochodzi ze Szwecji i został zaproponowany przez jeden z domów sprzedażowych w 1917 roku, a utrwalony przez producentkę krawatów Amandę Christensen (stąd jego druga nazwa). Wiązanie krawata z węzłem skrzyżowanym powinno być stosowane przy koszulach z szerokim kołnierzykiem. Dlatego czasem warto zadać sobie pytanie, jaka koszula do garnituru pasuje najbardziej, jeśli chcemy zastosować jakieś szczególne wiązanie. Jest to węzeł symetryczny, nietypowy i pasuje jedynie do wąskich i cienkich krawatów, czyli tak zwanych śledzików. Co więcej, nie rozwiązuje się sam.

Wiązanie krawata - krawat do różowego garnituru
Adobe Stock

Można wykorzystać go do pracy, jednak częściej stosowany jest na ważne i wielkie okazje. Jego plusem jest tuszowanie grubej szyi. 

💡Zobacz także: Jak dopasować skarpetki do garnituru? Podpowiadamy!

Nietypowe wiązanie krawata – metoda orientalna

Inaczej węzeł „odwrócony”. Krawat układa się go bowiem wokół szyi szwem do góry i dopiero wówczas przystępuje do jego wiązania. Popularny w krajach azjatyckich ?, ale nie tylko. Świetnie sprawdzi się do krawatów wykonanych z grubego materiału. Dobrze prezentuje się z koszulami o małym kołnierzykiem oraz u wysokich mężczyzn.

Wiązanie krawata - krawaty położone na stole
Adobe Stock

💡 Jak zawiązać krawat metodą orientalną?

  1. Przełóż szerszy koniec pod wąskim końcem krawata i skrzyżuj je ze sobą.
  2. Przepleć szerszy koniec nad węższym w górę.
  3. Następnie przeciągnij szeroki koniec krawata w dół przez utworzoną pętlę.
  4. Zaciśnij dokładnie węzeł, trzymając go i pociągając za wąski koniec krawata.

Oceń artykuł!

4.8/5 - (26)

Podsumowanie tego artykułu

Marta Mataniak

Marta Mataniak

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Śląskim. Pasjonatka mody i najnowszych trendów także tych z branży ślubnej. Uwielbia podróżować, zwłaszcza po słonecznej Italii. Miłośniczka dobrej kuchni, lubiąca odkrywać nowe smaki. Fanka aktywności fizycznej i podcastów kryminalnych.

Więcej artykułów autora Marta Mataniak
Portal ślubny Wesele z klasą al. Wojciecha Korfantego 138 40-156 Katowice, śląskie

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet
Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore